Kompleksowe zarządzanie mieszkaniem na wynajem to względnie nowa usługa na polskim rynku. Zyskuje jednak coraz większą popularność.
Profesjonalne zarządzanie najmem rozpoczyna się już pomocą przy zakupie mieszkania, obejmując potem przygotowanie nieruchomości na wynajem, znalezienie najemców i pomoc w samym sfinalizowaniu transakcji, a na bieżącej opiece nad nieruchomością kończąc.
Osoby rozpoczynające przygodę z rynkiem mieszkań na wynajem potrzebują pomocy już przy wyborze odpowiedniego mieszkania. – Nie każda nieruchomość będzie tak samo atrakcyjna dla potencjalnych najemców, tutaj doświadczenie jest kluczowe, bo może okazać się, że znalezienie lokatorów będzie trudne – ocenia Marcin Krasoń, analityk Home Broker. Kolejnym kłopotem może okazać się wyznaczenie odpowiedniego poziomu czynszu. Zbyt wysoki przeciągnie w nieskończoność poszukiwanie najemców, a zbyt niski nie pozwoli osiągnąć odpowiedniej stopy zwrotu. Kolejnym etapem jest przygotowanie mieszkania do wynajmu. Zwykle proste zabiegi w postaci odświeżenia, doposażenia i posprzątania pozwalają szybciej znaleźć najemców i wynegocjować lepszą stawkę miesięcznego czynszu.
Większość firm wystawia i promuje mieszkania na wielu portalach z ogłoszeniami. Doradca zajmuje się też pokazywaniem nieruchomości potencjalnym najemcom. To pozwala właścicielowi zaoszczędzić czas, a gdy najemca się znajdzie, można liczyć na wsparcie w sprawnym przeprowadzeniu transakcji.
W tym punkcie zaczyna się prawdziwe zarządzanie najmem. Właściciel nieruchomości może w tym momencie tak naprawdę o niej zapomnieć. Nie musi kontaktować się z lokatorami, dostawcami mediów, spółdzielnią czy wspólnotą – wszystkim zajmuje się firma zarządzająca.
Pierwszą grupą klientów korzystających z zarządzania najmem są osoby, które mają w Polsce mieszkania, ale mieszkają za granicą. Wielu ludzi ma nawet po kilka mieszkań i zarządzanie nimi na bieżąco wymagałoby zbyt wiele zaangażowania. W razie potrzeby firma zarządzająca zajmie się też doraźnym remontem lokalu, a w razie wygaśnięcia umowy najmu –znalezieniem kolejnych lokatorów.
Najemcy nie płacą za wynajem właścicielowi nieruchomości tylko firmie zarządzającej, a ta po uiszczeniu wszelkich opłat eksploatacyjnych przelewa na koniec miesiąca czysty zysk do właściciela mieszkania.
Standardowy koszt zarządzania to kilkaset złotych miesięcznie. Część firm ma płaską stawkę (np. 200 zł), inne zaś naliczają opłatę procentowo (7-10 proc.), zależnie od wysokości czynszu. Częstą praktyką jest ustalenie minimalnego poziomu miesięcznej opłaty.
Źródło: Home Broker