W żarówkach tradycyjnych światło wytwarzane jest dzięki podgrzewaniu materiału (żarnika) prądem elektrycznym do odpowiednio wysokiej temperatury, tak aby podgrzewany materiał zaczął emitować promieniowanie widzialne (światło). Taki sposób wytwarzania światła nazywa się temperaturowym wytwarzaniem światła.
Żarówki głównego szeregu
Żarówki z matową bańką
Żarówek kolorowych nie używa się do oświetlenia użytecznego, lecz ozdobnego i akcentującego.
Kolorowa powłoka nałożona jest równomierną warstwą na wewnętrzną powierzchnię bańki, dzięki czemu światło żarówki jest miękkie i nieolśniewające.
Żarówki głównego szeregu wyposażone są przeważnie w trzonki zwykłe - z tzw. dużym gwintem.
Żarówki małogabarytowe
Żarówki małogabarytowe mogą mieć trzonki takiej samej średnicy co żarówki głównego szeregu lub mniejsze. Zwane są wtedy potocznie żarówkami z małym gwintem.
Żarówki liniowe
Żarówki z dużą bańką
Szczególnie atrakcyjne, nieolśniewające światło daje żarówka z białą bańką. Może być stosowana w ozdobnych oprawach, w których źródło światła nie jest w pełni osłonięte.
Należy unikać montowania przezroczystych żarówek w otwartych oprawach, gdyż jaskrawy żarnik widoczny jest przez przezroczystą bańkę.
Żarówki z dużą bańką mają zwykle (duże) trzonki.
Żarówki ze zwierciadlaną kopułą bańki
Żarówki kryptonowe
Żarówki z odbłyśnikiem
Żarówki z odbłyśnikiem typu spot wysyłają więcej światła w swojej osi (25 do 100 proc.), a więc lepiej je ukierunkowują.
Żarówki z odbłyśnikiem paraboloidalnym dają ukierunkowany strumień świetlny o wąskim (12 i 30 st.) kącie. Mają zwartą i mocną obudowę oraz bańkę z prasowanego szkła, dzięki czemu są odporne na wpływy atmosfery i mogą być stosowane do oświetlania niewielkich obszarów na zewnątrz domu. Produkowane są również w wersji z tzw. zimnym lustrem. Mogą być wtedy używane do oświetlania przedmiotów wrażliwych na ciepło. Żarówki z odbłyśnikiem wyposażone są w zwykły lub mały trzonek.