d Po zaostrzeniu możliwości korzystania z dużej ulgi budowlanej i ulgi na oszczędzanie w kasie mieszkaniowej, jako szczególnie atrakcyjna dla podatników jawi się ulga na remont i modernizację domu lub mieszkania. Warto jednak sobie uświadomić, że jeśli do końca grudnia nie wykorzystasz limitu podatkowej ulgi remontowej (części lub całości) – bezpowrotnie Ci on przepadnie.
Natomiast gdy będziesz chciał z niej skorzystać, musisz o kilku sprawach pamiętać. Na przy-kład o tym, że aby podatnicy nie oskubali go za bardzo, fiskus dokładnie określił, które wydatki można, a których nie wolno odliczać w ramach podatkowej ulgi remontowej. Pełną wyliczankę, z rozgraniczeniem wydatków na mieszkanie i dom, znaleźć można w Dzienniku Ustaw nr 156 z 1996 r., poz. 788.
Uwaga na fundusze
Jeżeli mieszkasz w budynku należącym do wspólnoty mieszkaniowej albo znajdującym się w zasobach spółdzielni mieszkaniowej – na pewno co miesiąc płacisz pewne kwoty na fundusz remontowy. Lokatorzy wspólnot mieszkaniowych już od dawna, spółdzielni mieszkaniowych zaś od 1 stycznia 2001 r., mogą odliczać od podatku 19 proc. wydatków na ten cel. Pamiętaj, że odpisu tego dokonujesz właśnie w ramach ulgi na remont i modernizację. Gdy zatem będziesz chciał odpisać pieniądze wydane na kuchenkę gazową, wymianę lub montaż farby, czy też proza-iczną farbę do malowania ścian, Twój limit będzie mniejszy o to, co wydałeś na fundusz remon-towy wspólnoty lub spółdzielni mieszkaniowej.
Umów się z rodzicami
Jeżeli mieszkasz z rodzicami, a chcesz skorzystać z ulgi remontowej – zawrzyj z nimi umowę użyczenia. Na jej podstawie nabędziesz prawo do odpisów podatkowych. Oczywiście pod warun-kiem, że rodzina zgadza się na jakiekolwiek remonty w zajmowanej przez Ciebie części domu lub mieszkania (zgoda taka musi być zapisana w umowie). Na podobnej zasadzie można skorzystać z podatkowej ulgi remontowej mieszkając w wynajętym domu czy mieszkaniu.
Ani umowa użyczenia, ani najmu nie wymagają rejestracji lub jakichkolwiek opłat. Tyle, że od dochodów z najmu trzeba płacić podatek, zaś użyczenie mieszkania czy domu na potrzeby człon-ków rodziny jest bezpłatne.
Ulgowa kumulacja
Zamierzający zrobić większy remont mieszkania czy domu mają obecnie rzadką, bo zdarzającą się raz na trzy lata, okazję skumulowania dwóch przysługujących im trzyletnich limitów podat-kowych. Remont, a przynajmniej przygotowania do niego, należy rozpocząć (dokonując np. zakupów potrzebnych materiałów) już teraz, by wykorzystać jak najwięcej z posiadanego jeszcze limitu za lata 2000–2002 (lub cały, jeśli jeszcze z niego nie korzystaliśmy). Następnie tuż po nowym roku, nawet już 2 stycznia, można zacząć wykorzystywać limit za lata 2003–2005. Tym samym w ciągu ok. miesiąca wykorzystać można dwa limity przysługujących nam podatkowych ulg remontowych i – co najważniejsze – będzie to całkowicie zgodne z prawem. Limity tych ulg podajemy na str. 4.
Marek Kliza