Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

15 kwietnia 2021 r.
13:04

Lublin: Deweloper chce stawiać bloki obok domów jednorodzinnych. Radni apelują do prezydenta

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga

O niedopuszczenie do budowy bloków tuż obok domów jednorodzinnych przy ul. Sławinkowskiej apelują do prezydenta miejscy radni. Ich zdaniem Ratusz nie powinien się zgadzać na takie sąsiedztwo. Tymczasem sporna działka jest teraz dzielona w taki sposób, że deweloper może niebawem dopiąć swego mimo oporu sąsiadów.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Ta inwestycja to 100 mieszkań, czyli tyle, ile razem jest domów na ulicach: Uroczej, Platanowej, Jabłoniowej, Osikowej i Skalistej – zwraca uwagę mieszkanka jednego z domów, przy których deweloper chce stawiać bloki. Kobieta twierdzi, że zgoda na tę inwestycję nieodwracalnie odmieni całą okolicę. – Otworzy to drogę do zabudowy blokami wszystkich pustych działek w tym rejonie.

O kontrowersyjnych planach jest głośno już od wielu miesięcy. Chodzi o hektar niezabudowanego gruntu między Stacją Chemiczno-Rolniczą a rzędem domów jednorodzinnych ciągnącym się od Sławinkowskiej do Willowej.

Na tym hektarze spółka Med-Europe Trading chce zbudować siedem bloków mających razem 98 mieszkań. Wspomniany teren nie ma planu zagospodarowania, dlatego spółka stara się w Urzędzie Miasta o decyzję ustalającą warunki zabudowy.

Radni: Nie pozwalajcie

– W tej sprawie interes inwestora nie przewyższa interesów właścicieli nieruchomości znajdujących się w analizowanym obszarze i poza nim – przekonuje prezydenta Małgorzata Suchanowska (klub radnych PiS). Jej klubowy kolega zwraca też uwagę na bliskość stanowisk archeologicznych. – Trzeba mieć na uwadze korzyści wynikające z budownictwa, ale również straty, jakie może ono powodować – podkreśla radny Stanisław Brzozowski.

Radny Marcin Bubicz (klub prezydenta Żuka) twierdzi, że Urząd Miasta nie ma podstaw do wydawania zgody na bloki w sąsiedztwie domów jednorodzinnych. Stwierdza, że taka decyzja byłaby możliwa, gdyby co najmniej jedna sąsiednia działka dostępna z ul. Sławinkowskiej była zabudowana w sposób podobny do proponowanego przez dewelopera.

Bubicz przekonuje, że budowa bloków byłaby sprzeczna z obowiązującym studium przestrzennym wyznaczającym tu „teren zabudowy jednorodzinnej i usługowej”. Według niego urzędnicy nie mogą tłumaczyć, że po drugiej stronie ul. Willowej stoją już bloki mieszkalne. Bubicz twierdzi, że analizowany obszar powinien być wyznaczany od frontu działki przy ul. Sławinkowskiej i nie można brać pod uwagę budynków po drugiej stronie ul. Willowej.

Były już dwie odmowy

Urząd już dwa razy wydawał spółce decyzję odmowną, zgadzając się z mieszkańcami pobliskich domów jednorodzinnych. Są oni przeciwni budowie bloków koło ich posesji, obawiają się hałasu, dużego natężenia ruchu i innych uciążliwości, w tym problemów z przejazdem ul. Sławinkowską między rondem Reagana a al. Warszawską.

Zgodnie z prawem decyzja o warunkach zabudowy musi uwzględniać charakter i wielkość sąsiedniej zabudowy. Nazywa się to „zasadą dobrego sąsiedztwa”. Urząd uznał, że postawienie bloków przy zabudowie jednorodzinnej naruszy tę zasadę.

Spółka zaskarżyła drugą odmowę. W styczniu Samorządowe Kolegium Odwoławcze uchyliło decyzję urzędu, każąc mu od nowa ocenić wniosek inwestora. Zdaniem SKO miasto przeanalizowało pod kątem „dobrego sąsiedztwa” za mały obszar.

Według kolegium urzędnicy pominęli „zabudowę przy innych ulicach niż Sławinkowska”, czyli po drugiej stronie ul. Willowej, gdzie już są bloki. SKO doszło do wniosku, że w takim kontekście plan dewelopera jednak pasowałby do okolicy.

Urząd zmienia zdanie

Miejscy urzędnicy, w ślad za wskazówkami kolegium, przygotowali projekt nowej decyzji, tym razem korzystnej dla dewelopera. Uznali, że proponowana przez inwestora zabudowa „znajduje analogię” z blokami na terenie os. Botanik.

To na razie tylko projekt decyzji, która formalnie nie została jeszcze wydana. Procedury na pewien czas zamarły. – Z uwagi na złożone sprzeciwy do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie na orzeczenie SKO z 12 stycznia akta sprawy zostały przesłane do kolegium – stwierdza Ratusz.

Zaskarżone zostało też postanowienie miejskiego konserwatora zabytków, który uzgodnił projekt decyzji o warunkach zabudowy, pod warunkiem zlecenia przez dewelopera dokładnych badań w miejscu planowanej inwestycji. Konserwator był włączony do sprawy ze względu na obecność stanowiska archeologicznego.

– Nie mamy pewności, co znajduje się w ziemi, stąd konieczne jest prowadzenie badań przez inwestora. O ustalenie ich zakresu powinien wystąpić do wojewódzkiego konserwatora zabytków. Nie można wykluczyć, że w trakcie badań zostaną ujawnione w ziemi takie zabytki, które uniemożliwią realizację jakiejkolwiek inwestycji – stwierdza Hubert Mącik, miejski konserwator zabytków. – Z drugiej strony nie można wykluczyć, że nie będzie tam obiektów archeologicznych.

Zażalenie na postanowienie Mącika złożył właściciel jednej z posesji. Konserwator ma teraz zdecydować, czy zmieni swoją decyzję i odmówi uzgodnienia warunków zabudowy. Jeżeli uzna, że nie ma do tego podstaw, zażaleniem zajmie się Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Deweloper dopnie swego?

Na nowych mapach geodezyjnych widać, że największa z działek, których zabudową interesuje się spółka Med-Europe Trading, jest dzielona na dwie mniejsze.

Mieszkańcy domów jednorodzinnych niepokoją się, że może to stworzyć możliwość podzielenia postępowania na dwie osobne sprawy. Protestujący boją się, że miasto może najpierw pozwolić na bloki po stronie ul. Willowej, powołując się na bliskość bloków os. Botanik, a potem, powołując się na tę decyzję, wydać drugą, dopuszczającą zabudowę wielorodzinną na pozostałym obszarze.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Bogdanka LUK Lublin zrewanżowała się drużynie z Częstochowy za porażkę w pierwszej rundzie i w rewanżu wygrała w lidze 3:1

Bogdanka LUK Lublin lepsza od Steam Hemarpol Norwida Częstochowa

W spotkaniu 26. kolejki Bogdanka LUK Lublin zrewanżował się drużynie z Częstochowy za porażkę w pierwszej rundzie zwyciężając 3:1. MVP meczu wybrany został przyjmujący gospodarzy Mikołaj Sawicki

Trzy lata od rosyjskiej agresji. Jak wojna zmieniła Ukrainę?
rozmowa

Trzy lata od rosyjskiej agresji. Jak wojna zmieniła Ukrainę?

Uczestnik wielu konwojów na Ukrainę, który trzy lata temu sam przyjął kilkudziesięciu uchodźców, także do własnego domu. O tym jak wyglądały pierwsze miesiące po rosyjskiej agresji, bezinteresownej fali pomocy i tym, jak zmieniła się Ukraina - rozmawiamy z Henrykiem Kozakiem, społecznikiem i prezesem kazimierskiego stowarzyszenia Wołyński Rajd Motocyklowy.

Tegoroczny Sacrofilm w CKF Stylowy w Zamościu planowany jest na pierwszą połowę marca
9 marca 2025, 18:00

Prawie trzy dekady z filmem religijnym. Kolejny przegląd wkrótce

Już po raz 29. w Zamościu odbędą się Międzynarodowe Dni Filmu Religijnego. Tegoroczny Sacrofilm potrwa od 9 do 13 marca. W tym czasie wiele projekcji, prelekcji i spotkań, a także wydarzenia towarzyszące. Hasło tej edycji brzmi: „Pielgrzymi nadziei w spotkaniach w drodze do Jednego Ojca”.

Jakub Lempach był trzeci w biegu na 60 metrów

Sześć medali naszych lekkoatletów na Halowych Mistrzostwach Polski

W weekend Toruń tradycyjnie w ostatnich latach był areną zmagań w ramach Halowych Mistrzostw Polski. To była udana impreza dla naszych zawodników, którzy w sumie wywalczyli sześć medali. Największe powody do radości mieli: Piotr Tarkowski, który okazał się najlepszy w konkursie skoku w dal oraz sztafeta mieszana 4x400 metrów AZS UMCS Lublin.

Kinematografia w Lublinie. Gdzie nasi rodzice chodzili oglądać filmy
foto
galeria

Kinematografia w Lublinie. Gdzie nasi rodzice chodzili oglądać filmy

W szczytowym okresie (lata 60. XX w.) w Lublinie funkcjonowało 16 kin. Do kultowych, które pamiętają całe pokolenia należą nie istniejące już: „Kosmos”, „Robotnik”, „Wyzwolenie” czy „Staromiejskie”. Zobaczmy, jak wyglądały te legendarne miejsca.

Adrian Zanberg w Chełmie

Zandberg w Chełmie: Polska nie może już dłużej stać w przedpokoju

Wzmocnienie obronności Polski, zmiana kursu polityki wobec Stanów Zjednoczonych czy też wyniki wyborów do Bundestagu – to tylko część tematów poruszonych przez Adriana Zandberga, kandydata partii Razem na prezydenta podczas konferencji prasowej w Chełmie.

Jednej grupy krwi jest nadmiar, dwóch innych brakuje. Będą akcje w terenie

Jednej grupy krwi jest nadmiar, dwóch innych brakuje. Będą akcje w terenie

W ambulansach, ale też np. domach kultury, parafiach i urzędach będą w najbliższym czasie organizowane zbiórki krwi. Pracownicy RCKiK w Lublinie pojadą do wielu miejscowości, by przyjąć krwiodawców. Ale tych, którzy mają grupę AB RhD+ wcale specjalnie nie oczekują.

Abdullatef Khmmaj to nowy lekarz w Zamojskim Szpitalu Niepublicznym

Zatrudnili lekarza z Libii. Kolejki do ważnej poradni mają być krótsze

Dr n. med. Abdullatef Khmmaj, emerytowany profesor nadzwyczajny z Libii jest nowym pracownikiem Zamojskiego Szpitala Niepublicznego. Dołączył do grona medyków poradni hematologicznej. Szefostwo placówki zapewnia, że dzięki temu czas oczekiwania na wizytę znacznie się skróci.

UM Zamość pracuje bez sekretarza już kilka lat

Wakat w Ratuszu do wzięcia. Znów szukają sekretarza

To stanowisko w urzędzie być powinno, ale od kilku lat w Zamościu jest nieobsadzone. Ratusz właśnie ogłosił kolejny nabór. Poszukiwany jest sekretarz do magistratu.

Rafał Król w czwartek spotkał się z kibicami w Perła Sport Pubie, a w poniedziałek oficjalnie pożegna się z Motorem

Motor w poniedziałek oficjalnie pożegna Rafała Króla

Rafał Król w barwach Motoru Lublin rozegrał aż 290 meczów. Pierwszy z nich w 2008 roku. Ostatni pod koniec 2024 roku. W zimie doświadczony pomocnik i kapitan żółto-biało-niebieskich zdecydował się jednak wrócić do czwartoligowej obecnie Stali Kraśnik. W poniedziałek przy okazji meczu z GKS Katowice beniaminek pożegna swoją legendę.

Nie czekały do wiosny. Narodziny w parku narodowym
ZDJĘCIA
galeria

Nie czekały do wiosny. Narodziny w parku narodowym

Najczęściej czas źrebień zaczyna się wiosną. Ale są odstępstwa od reguły. W hodowli rezerwatowej koników polskich Roztoczańskiego Parku Narodowego pierwsze w tym roku młode przyszły na świat już kilka dni temu. I to w wyjątkowo mroźną noc.

W ferie nie ma nudy. Rodzinne oglądanie w kinie Bajka
ZDJĘCIA
galeria

W ferie nie ma nudy. Rodzinne oglądanie w kinie Bajka

Pierwszy tydzień ferii dobiega końca. Miasto przygotowało moc atrakcji dla najmłodszych mieszkańców, by mogły spędzić ten czas w ciekawy sposób.

Pałac Zamoyskich to potężna budowla o powierzchni 6,5 tys. m.kw. Składa się z głównego budynku, a także dochodzących do niego oficyn. Na tyłach nadal są mieszkania komunalne
galeria

Nowy pomysł na pałac. Już nie hotel ze SPA, ale centrum nauki

Po pierwszym liście przyszedł czas na kolejny. Prezydent Zamościa znów napisał do wiceminister kultury z prośbą o wsparcie przy ratowaniu Pałacu Zamoyskich. Przedstawił też pomysł na wykorzystanie zabytku.

Beret na żywo
foto
galeria

Beret na żywo

Ostatnia walentynkowa galeria. Tym razem z Rzut Beretem. Jeśli chcecie sobie przypomnieć jak się bawiliście, to zapraszamy do oglądania naszej fotogalerii. Zobaczcie jak się bawi Lublin.

Opłaty za girlandy na ul. Szambelańskiej. Miasto nieugięte na prośby radnych

Opłaty za girlandy na ul. Szambelańskiej. Miasto nieugięte na prośby radnych

Przedsiębiorcy z ul. Szambelańskiej w Lublinie zawiesili nad swoimi stoiskami girlandy świetlne. Radni zwrócili się do prezydenta miasta z prośbą o zwolnienie ich z opłat za zajęcie pasa drogowego. Miasto odpowiedziało, że nie ma podstaw prawnych do takiej decyzji.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Komunikaty