Miro (Mirosław Wójcik) i Juro (Jerzy Jarosiński), czyli dyrektor i wicedyrektor Szkoły Podstawowej nr 38 im. Henryka Sienkiewicza w Lublinie nagrali własny rap. Uczniowie nie są zaskoczeni. Podobne muzyczne niespodzianki w wykonaniu "ciała pedagogicznego" spotykają ich regularnie.
Dyrektorzy nagrywając rap podjęli wyzwanie Emilii Lipińskiej z Fundacji Dwa Ognie, która włączyła się w #hot16challenge2. Akcję zainicjowali 2014 roku raperzy nagrywający 16-wersowe zwrotki i publikujący je w internecie i nominujący do tego samego innych artystów. W tym roku akcja powróciła w ramach organizowanej na portalu Siepomaga.pl zbiórki pieniędzy na walkę z koronawirusem. Ma też o wiele większy zasięg, bo zdążyło się w nią włączyć wiele osób spoza środowiska hiphopowego. Swoje utwory w sieci zamieszczają nie tylko muzycy reprezentujący inne gatunki jak Beata Kozidrak, Monika Brodka, Krzysztof Zalewski czy Dawid Posiadło, ale też politycy z prezydentem Andrzejem Dudą na czele czy znani dziennikarze, m.in. Wojciech Mann czy Artur Andrus.
- Podjęliśmy wyzwanie, bo akcja łączy szlachetny cel i dobrą zabawę – mówi dyrektor Mirosław Wójcik. – Tekst zacząłem pisać zaraz po otrzymaniu nominacji. Na szybko, w telefonie. Był gotowy w 20 minut czyli tempo było zawrotne. Mam nadzieję, że wyszło nieźle. Starałem się odnieść do tego, co w tej idei najistotniejsze.
Potem dyrektorzy postanowili przećwiczyć wykonanie. Nagrywali je na telefonie w gabinecie Wójcika. Czwarte wykonanie wysłali do Tomasza Masańca z Delegat Studio, który „nadał pożądany kształt w zakresie dźwięku i obrazu”.
- Uznał, że jest dobrze i nie musimy nagrywać w studio – opowiada dyrektor.
Puste szkoły korytarze
Puste szkoły korytarze, nie, nie o tym teraz marzę,
Patrzę w ekran komputera...,tobie też to dziś doskwiera ?
Nie martw, nie martw się kolego,
Nie ma nigdy tego złego, nie ma nigdy tego złego...
Rozprawimy się z covidem,
Będzie zmykał zaraz migiem,
Siebie mamy, się nie damy, dobre myśli przyzywamy...
Dziękujemy Bohaterom, co się z nami sercem dzielą, służbie zdrowia się kłaniamy, policjantom
i żołnierzom i strażakom, co ty na to? Co ty na to...
Dziękujemy wam uczniowie, dla nas cenne wasze zdrowie,
Ważne wasze są umysły, żeby w necie wam nie skisły..
Dzielnie w domu się uczycie, i rodzice pomagają, w jednym teamie z nami grają...
Mamy teraz wyzwań wiele, trudzą się nauczyciele,
Kreda dzisiaj nie wystarczy, nie wystarczy...
Dziękujemy wam kochani, razem wszystko to przetrwamy,
Bóg umocni nasze siły, byśmy dobrze wam służyli.
Dziś się do was uśmiechamy i w trzy osiem już czekamy,
Wkrótce pewnie się spotkamy,
nisko teraz się kłaniamy i serdecznie pozdrawiamy, pozdrawiamy...
- My już nie pierwszy raz bawimy się w tego typu rzeczy - śmieje się Wójcik. - Debiut mieliśmy wiele lat temu. W naszej szkole to już tradycja, że włączamy się w szkolne uroczystości występując przed uczniami z całym gronem pedagogicznym. Lubimy robic takie rzeczy, bo dobrze się przy nich bawimy. Wiemy też, że lubie je też nasi uczniowie. Czekają na koniec roku lub dzień dziecka z nadzieją, że znów coś wymyślimy. W tym roku na 1 czerwca też coś szykujemy - zdradza dyrektor.
Na internetowej stronie szkoły można też oglądać inne popisy wokalne w wykonaniu pracowników szkoły.