Nawet na trzy tygodnie dodatkowego wolnego na przełomie kwietnia i maja mogą liczyć w tym roku uczniowie podstawówek. Dzieci są przeszczęśliwe. Ich rodzice nieco mniej.
W szkołach trwają pierwsze w tym roku szkolnym zebrania z rodzicami. To tam dowiadują się jak będzie wyglądał kalendarz roku szkolnego. To sprawa, która obecnie budzi największe emocje.
– Pierwszy semestr będzie straszny, bo oprócz weekendów dzieci nie mają praktycznie żadnego wolnego – uważa Małgorzata Sokołowska, mama piątoklasisty. – Dodatkowo w wielu szkołach wolny będzie dostajemy tylko 2 listopada.
Wiosenna laba
Na brak wolnego uczniowie nie będą za to narzekać na przełomie kwietnia i maja. Egzamin gimnazjalny (w szkołach, w których uczą się ostatnie klasy tego typu) odbędzie się w dniach 10-12 kwietnia (środa-piątek). Pozostali uczniowie będą mieli wtedy wolne. Podobnie jak w kolejny poniedziałek i wtorek (15-17 kwietnia), kiedy przeprowadzany będzie egzamin ósmoklasisty. Do szkoły uczniowie wrócą więc dopiero po świętach, czyli w środę, 24 kwietnia. To w sumie dwa tygodnie wolnego.
– Potem dzieci będą miały lekcje tylko przez trzy dni, bo wtedy zacznie się długi weekend, który potrwa do 6 maja – opowiada mama trzecioklasisty ze Szkoły Podstawowej nr 45 w Lublinie. – To dodatkowy tydzień wolny. W przeciągu niespełna miesiąca da to w sumie trzy tygodnie laby – podlicza.
Podobnie będzie w większości podstawówek.
Decyduje dyrektor
O przyznaniu dodatkowych dni wolnych od nauki decydują dyrektorzy poszczególnych szkół. W szkołach podstawowych mają do dyspozycji 8 dni, w liceach i technikach 10 dni, a w szkołach branżowych I i II stopnia, szkołach policealnych i placówkach kształcenia praktycznego – 6 dni.
Dni wolne wykorzystać mogą na rekolekcje wielkopostne (w większości szkół zaplanowano je na początku kwietnia lub pod koniec marca) lub na dowolne dni „poprawiające organizację pracy”.
A kiedy będą się uczyć?
Uczniowie i zdecydowana większość rodziców cieszy się z takiego rozwiązania. Mniej powodów do radości mają rodzice siódmoklasistów.
– Już w tamtym roku mówiło się, że materiał VII klasy jest bardzo ciężki i jest za mało czasu na jego opanowanie. Nie wiem więc, co będzie w tym roku zwłaszcza, że już 6 maja wystawione mają zostać propozycje ocen na zakończenie roku – zastanawia się ojciec uczennicy SP nr 16 w Lublinie.
Zakończenie roku odbędzie się 21 czerwca. Ponieważ dzień wcześniej wypada wolne od pracy święto Bożego Ciała zakończenie roku może zostać jeszcze przeniesione na 19 czerwca. Taką datę zakończenia roku szkolnego wybrała m.in. Szkoła Podstawowa Sióstr Urszulanek UR w Lublinie.
Kalendarz roku szkolnego układa Ministerstwo Edukacji Narodowej. – Zmiany w kalendarzu nie będą już wprowadzane – informuje Justyna Sadlak, z biura prasowego MEN.
>>> Nowy rok szkolny 2018/2019. Kiedy ferie i wakacje? [kalendarz]