Antoni Pączek, prezydent Lublina z czasów dwudziestolecia międzywojennego ma szansę na promocję i zasłużoną sławę. Młodzież wybrała go na bohatera swojego projektu.
Rozpoczęła się rekrutacja do XXV sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży. Zadaniem chętnych jest stworzenie projektu mówiącego o wybranym pośle na Sejm II RP i dzięki temu upamiętnienia go „w sposób trwały”. W zmaganiach tych brać mogą dwuosobowe zespoły uczniów w wieku 13-17 lat.
Dwie drużyny z Lublina postanowiły przywołać postać Antoniego Pączka.
– To poseł na Sejm II RP, ale także prezydent Lublina w latach 1927-1929 – opowiada Małgorzata Chudzik (na zdjęciu pierwsza z lewej), która wspólnie z Hanną Sprawką (na zdjęciu druga z lewej) reprezentują I Liceum Ogólnokształcące im. Stanisława Staszica.
– W ramach projektu prowadzimy konto na Instagramie poświęcone Antoniemu Pączkowi. Uzyskałyśmy też poparcie prezydenta i wiceprezydenta Lublina oraz prezesa MPK Lublin. To ważne, bo Antoni Pączek w znaczącym stopniu przyczynił się do powstania komunikacji miejskiej w Lublinie. Dlatego chciałybyśmy żeby informacje o nim pojawiły się w lubelskich autobusach.
Chudzik i Sprawka spotykają się też z rówieśnikami opowiadając im o społeczniku, przygotowały radiowy wywiad na jego temat. Wczoraj przeprowadziły sondę uliczną sprawdzającą wiedzę przechodniów o tej postaci i częstując… własnoręcznie przygotowanymi pączkami.
Okazało się, że pytani nie mają pojęcia kim był Antoni Pączek. Najczęściej mówili, że mógł być twórcą jednej z miejskich cukierni.
– Wielu przechodniów nie dawało się zatrzymać tłumacząc się brakiem czasu. Tym, którzy rozmawiali z nami opowiadałyśmy o byłym prezydencie miasta. Słuchali z zainteresowaniem – mówi Hanna Sprawka. – Wiedza o nim jest jednak niewielka dlatego warto upowszechniać ją w każdy możliwy sposób.
W tym kierunku idą też Piotr Polakowski i Jan Warchocki, uczniowie Prywatnego Liceum Ogólnokształcącego im. Królowej Jadwigi w Lublinie.
– Prowadziliśmy już o Antonim Pączku prelekcje w lubelskich szkołach podstawowych, ale też wystąpiliśmy z inicjatywą nadania jednej z lubelskich ulic jego imienia – mówią nastolatkowie. – Rozmawialiśmy już na ten temat z radnymi, z członkami Zespołu do spraw Nazewnictwa Ulic i Placów Publicznych oraz z prezydentem miasta. Wszyscy poparli nasz pomysł, który obecnie jest w fazie rozpatrywania i opiniowania. Najprawdopodobniej będzie poddany głosowaniu na najbliższej sesji Rady Miasta.
Antoni Pączek
Urodził się w 1891 r. w Sosnowcu. Był członkiem Organizacji Bojowej PPS i PPS Frakcji Rewolucyjnej. Działał w Związku Walki Czynnej i Związku Strzeleckim. W trakcie I wojny światowej służył w 1 pułku piechoty Legionów Polskich. W 1919 r. został wybrany na posła. 19 sierpnia 1927 został wybrany na prezydenta Lublina. Funkcję tę pełnił do 1929 r. i stracił ją w konsekwencji rozłamu w lokalnym PPS. Pączek przeniósł się potem do Warszawy, gdzie prowadził działalność polityczną, związkową i samorządową. Był też wiceprezydentem Łodzi. W czasie wojny był więźniem obozu koncentracyjnego KL Mauthausen-Gusen, a po jej zakończeniu kierował uzdrowiskiem w Kudowie Zdroju. Zmarł w 1952 r.