Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Edukacja

4 kwietnia 2019 r.
8:20

Kim był Antoni Pączek? Uczniowie przypominają postać przedwojennego prezydenta Lublina

Po lewej Małgorzata Chudzik i Hanna Sprawka z I LO w Lublinie
Po lewej Małgorzata Chudzik i Hanna Sprawka z I LO w Lublinie (fot. Maciej Kaczanowski)

Antoni Pączek, prezydent Lublina z czasów dwudziestolecia międzywojennego ma szansę na promocję i zasłużoną sławę. Młodzież wybrała go na bohatera swojego projektu.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Rozpoczęła się rekrutacja do XXV sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży. Zadaniem chętnych jest stworzenie projektu mówiącego o wybranym pośle na Sejm II RP i dzięki temu upamiętnienia go „w sposób trwały”. W zmaganiach tych brać mogą dwuosobowe zespoły uczniów w wieku 13-17 lat.

Dwie drużyny z Lublina postanowiły przywołać postać Antoniego Pączka.

– To poseł na Sejm II RP, ale także prezydent Lublina w latach 1927-1929 – opowiada Małgorzata Chudzik (na zdjęciu pierwsza z lewej), która wspólnie z Hanną Sprawką (na zdjęciu druga z lewej) reprezentują I Liceum Ogólnokształcące im. Stanisława Staszica.

– W ramach projektu prowadzimy konto na Instagramie poświęcone Antoniemu Pączkowi. Uzyskałyśmy też poparcie prezydenta i wiceprezydenta Lublina oraz prezesa MPK Lublin. To ważne, bo Antoni Pączek w znaczącym stopniu przyczynił się do powstania komunikacji miejskiej w Lublinie. Dlatego chciałybyśmy żeby informacje o nim pojawiły się w lubelskich autobusach.

Chudzik i Sprawka spotykają się też z rówieśnikami opowiadając im o społeczniku, przygotowały radiowy wywiad na jego temat. Wczoraj przeprowadziły sondę uliczną sprawdzającą wiedzę przechodniów o tej postaci i częstując… własnoręcznie przygotowanymi pączkami.

Okazało się, że pytani nie mają pojęcia kim był Antoni Pączek. Najczęściej mówili, że mógł być twórcą jednej z miejskich cukierni.

– Wielu przechodniów nie dawało się zatrzymać tłumacząc się brakiem czasu. Tym, którzy rozmawiali z nami opowiadałyśmy o byłym prezydencie miasta. Słuchali z zainteresowaniem – mówi Hanna Sprawka. – Wiedza o nim jest jednak niewielka dlatego warto upowszechniać ją w każdy możliwy sposób.

W tym kierunku idą też Piotr Polakowski i Jan Warchocki, uczniowie Prywatnego Liceum Ogólnokształcącego im. Królowej Jadwigi w Lublinie.

– Prowadziliśmy już o Antonim Pączku prelekcje w lubelskich szkołach podstawowych, ale też wystąpiliśmy z inicjatywą nadania jednej z lubelskich ulic jego imienia – mówią nastolatkowie. – Rozmawialiśmy już na ten temat z radnymi, z członkami Zespołu do spraw Nazewnictwa Ulic i Placów Publicznych oraz z prezydentem miasta. Wszyscy poparli nasz pomysł, który obecnie jest w fazie rozpatrywania i opiniowania. Najprawdopodobniej będzie poddany głosowaniu na najbliższej sesji Rady Miasta.

Antoni Pączek

Urodził się w 1891 r. w Sosnowcu. Był członkiem Organizacji Bojowej PPS i PPS Frakcji Rewolucyjnej. Działał w Związku Walki Czynnej i Związku Strzeleckim. W trakcie I wojny światowej służył w 1 pułku piechoty Legionów Polskich. W 1919 r. został wybrany na posła. 19 sierpnia 1927 został wybrany na prezydenta Lublina. Funkcję tę pełnił do 1929 r. i stracił ją w konsekwencji rozłamu w lokalnym PPS. Pączek przeniósł się potem do Warszawy, gdzie prowadził działalność polityczną, związkową i samorządową. Był też wiceprezydentem Łodzi. W czasie wojny był więźniem obozu koncentracyjnego KL Mauthausen-Gusen, a po jej zakończeniu kierował uzdrowiskiem w Kudowie Zdroju. Zmarł w 1952 r.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

"Chcę być Polakiem". Wojewoda przekazał akty obywatelstwa
ZDJĘCIA
galeria

"Chcę być Polakiem". Wojewoda przekazał akty obywatelstwa

Liczba obywateli Rzeczypospolitej Polskiej powiększyła się o 18 osób. Wojewoda lubelski wręczył polskie obywatelstwa, konstytucję oraz flagę RP.

Lublin w weekend będzie gospodarzem Akademickich Mistrzostw Polski w pływaniu

Lublin w weekend będzie gospodarzem Akademickich Mistrzostw Polski w pływaniu

Już w sobotę startują Akademickie Mistrzostwa Polski w pływaniu. Tym razem w zawodach, które będą rozgrywane na Aqua Lublin weźmie udział ponad tysiąc zawodników i zawodniczek, które reprezentują aż 86 uczelni z całego kraju.

Zdjęcie ilustracyjne

Zderzenie czterech pojazdów - poważne utrudnienia w ruchu

3 osobówki i dostawczak zderzyły się na trasie w kierunku Chełma. Utrudnienia mogą potrwać kilka godzin.

Sejm obniża składkę zdrowotną dla przedsiębiorców. Rząd podzielony, a opozycja przeciw

Sejm obniża składkę zdrowotną dla przedsiębiorców. Rząd podzielony, a opozycja przeciw

W piątek Sejm przyjął długo wyczekiwaną nowelizację ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Zmiana ta oznacza obniżenie składki zdrowotnej dla przedsiębiorców, a skorzysta na niej – według szacunków Ministerstwa Finansów – około 2,5 miliona małych i średnich firm. Reforma, która wejdzie w życie od 1 stycznia 2026 roku, będzie kosztować budżet państwa 4,6 miliarda złotych rocznie.

Food Truck Festivals powraca do Lublina! Kulinarna podróż dookoła świata
4 kwietnia 2025, 15:00

Food Truck Festivals powraca do Lublina! Kulinarna podróż dookoła świata

Lublin znów stanie się stolicą ulicznego jedzenia! Już w drugi weekend kwietnia, na parkingu przed Motor Areną, odbędzie się długo wyczekiwany zlot food trucków – Food Truck Festivals. To nie tylko uczta dla podniebienia, ale również wyjątkowa okazja do spotkań i wspólnego spędzenia czasu.

Imprezy klubowe w weekend (4-5 kwietnia)
imprezy
4 kwietnia 2025, 20:00

Imprezy klubowe w weekend (4-5 kwietnia)

Lublin nie zwalnia tempa i nie zasypia. Czy czas dobry, czy czas zły, imprezuje przez cały czas. Nawet w post. Specjalnie dla was przygotowaliśmy krótki informator, gdzie w Lublinie odbędą się najlepsze imprezy.

Pomagają i chronią nie tylko ludzi. Policjanci wykazali się wielkim sercem

Pomagają i chronią nie tylko ludzi. Policjanci wykazali się wielkim sercem

Kolejny raz policjanci udowodnili, że ich motto "Pomagamy i chronimy" nie jest tylko pustym frazesem. Tym razem pomogli maleńkiej wiewiórce.

Poszukiwany za bójki i rozboje odnaleziony w Szwecji

Poszukiwany za bójki i rozboje odnaleziony w Szwecji

36-letni mieszkaniec powiatu chełmskiego poszukiwany listem gończym za rozbój został odnaleziony w Szwecji. Teraz w polskim więzieniu odsiedzi zasądzone 4 lata.

Fotowoltaika w gospodarstwie rolnym – jakie niesie za sobą korzyści?

Fotowoltaika w gospodarstwie rolnym – jakie niesie za sobą korzyści?

Współczesne gospodarstwa rolne charakteryzują się wysokim zapotrzebowaniem na energię elektryczną. Chłodnie, suszarnie, systemy nawadniające oraz maszyny rolnicze generują znaczne koszty eksploatacyjne. W ostatnich latach ceny energii elektrycznej znacząco wzrosły, co stanowi poważne obciążenie finansowe dla rolników. Uzależnienie od konwencjonalnych źródeł energii może prowadzić do niestabilności kosztowej i negatywnie wpływać na rentowność produkcji.

Marcin Wójcik bawi i edukuje – został ambasadorem otoNoclegi.pl!

Marcin Wójcik bawi i edukuje – został ambasadorem otoNoclegi.pl!

Marcin Wójcik ambasadorem nowego serwisu noclegowego

Piłkarze Motoru po wygranej ze Stalą Mielec chcą pójść za ciosem we Wrocławiu

Motor zagra we Wrocławiu mecz przyjaźni. Śląsk musi wygrać

Przed kibicami Motoru wyjątkowe spotkanie. W końcu ich pupile zagrają w sobotę o godz. 17.30 mecz przyjaźni ze Śląskiem Wrocław. Na trybunach będzie święto, ale na boisku gospodarze zrobią wszystko, żeby wywalczyć kolejne punkty, bo nadal zajmują ostatnie miejsce w tabeli.

Marszałek Stawiarski: Panie Zduńczyk, pan jest kłamcą. Gęsta atmosfera i ostra reakcja marszałka na zarzuty ws. centrów integracji cudzoziemców
wideo
film

Marszałek Stawiarski: Panie Zduńczyk, pan jest kłamcą. Gęsta atmosfera i ostra reakcja marszałka na zarzuty ws. centrów integracji cudzoziemców

Marszałek województwa lubelskiego Jarosław Stawiarski ostro zareagował na kolejne oskarżenia dotyczące powstawania w regionie centrów dla cudzoziemców. Zapowiedział uchwałę sprzeciwiającą się przyjmowaniu migrantów i rezygnację z dotacji rządowej.

Nadchodzi pogodowy krach! Powróci śnieg
film

Nadchodzi pogodowy krach! Powróci śnieg

Jak zapowiadają synoptycy, piękny i ciepły tydzień zakończy się załamaniem pogody. Więcej w wideo.

Ta choroba nie odpuszcza. Siódmy przypadek wścieklizny w Lubelskiem

Ta choroba nie odpuszcza. Siódmy przypadek wścieklizny w Lubelskiem

Siódme już od początku roku ognisko wścieklizny wykryto u lisa w powiecie zamojskim.

Paulina Tomasiak z miejsca stała się gwiazdą Górnika Łęczna

Dzisiaj mecz piłkarek reprezentacji Polski. Zawodniczka Górnika Łęczna z szansą na występ

W piątek Paulina Tomasiak z GKS Górnik Łęczna stanie przed szansą powrotu do reprezentacji Polski. Biało-Czerwone podejmą w Gdańsku Bośnię i Hercegowinę w trzeciej kolejce Ligi Narodów.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium