Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Edukacja

4 kwietnia 2019 r.
8:20

Kim był Antoni Pączek? Uczniowie przypominają postać przedwojennego prezydenta Lublina

0 3 A A
Po lewej Małgorzata Chudzik i Hanna Sprawka z I LO w Lublinie
Po lewej Małgorzata Chudzik i Hanna Sprawka z I LO w Lublinie (fot. Maciej Kaczanowski)

Antoni Pączek, prezydent Lublina z czasów dwudziestolecia międzywojennego ma szansę na promocję i zasłużoną sławę. Młodzież wybrała go na bohatera swojego projektu.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Rozpoczęła się rekrutacja do XXV sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży. Zadaniem chętnych jest stworzenie projektu mówiącego o wybranym pośle na Sejm II RP i dzięki temu upamiętnienia go „w sposób trwały”. W zmaganiach tych brać mogą dwuosobowe zespoły uczniów w wieku 13-17 lat.

Dwie drużyny z Lublina postanowiły przywołać postać Antoniego Pączka.

– To poseł na Sejm II RP, ale także prezydent Lublina w latach 1927-1929 – opowiada Małgorzata Chudzik (na zdjęciu pierwsza z lewej), która wspólnie z Hanną Sprawką (na zdjęciu druga z lewej) reprezentują I Liceum Ogólnokształcące im. Stanisława Staszica.

– W ramach projektu prowadzimy konto na Instagramie poświęcone Antoniemu Pączkowi. Uzyskałyśmy też poparcie prezydenta i wiceprezydenta Lublina oraz prezesa MPK Lublin. To ważne, bo Antoni Pączek w znaczącym stopniu przyczynił się do powstania komunikacji miejskiej w Lublinie. Dlatego chciałybyśmy żeby informacje o nim pojawiły się w lubelskich autobusach.

Chudzik i Sprawka spotykają się też z rówieśnikami opowiadając im o społeczniku, przygotowały radiowy wywiad na jego temat. Wczoraj przeprowadziły sondę uliczną sprawdzającą wiedzę przechodniów o tej postaci i częstując… własnoręcznie przygotowanymi pączkami.

Okazało się, że pytani nie mają pojęcia kim był Antoni Pączek. Najczęściej mówili, że mógł być twórcą jednej z miejskich cukierni.

– Wielu przechodniów nie dawało się zatrzymać tłumacząc się brakiem czasu. Tym, którzy rozmawiali z nami opowiadałyśmy o byłym prezydencie miasta. Słuchali z zainteresowaniem – mówi Hanna Sprawka. – Wiedza o nim jest jednak niewielka dlatego warto upowszechniać ją w każdy możliwy sposób.

W tym kierunku idą też Piotr Polakowski i Jan Warchocki, uczniowie Prywatnego Liceum Ogólnokształcącego im. Królowej Jadwigi w Lublinie.

– Prowadziliśmy już o Antonim Pączku prelekcje w lubelskich szkołach podstawowych, ale też wystąpiliśmy z inicjatywą nadania jednej z lubelskich ulic jego imienia – mówią nastolatkowie. – Rozmawialiśmy już na ten temat z radnymi, z członkami Zespołu do spraw Nazewnictwa Ulic i Placów Publicznych oraz z prezydentem miasta. Wszyscy poparli nasz pomysł, który obecnie jest w fazie rozpatrywania i opiniowania. Najprawdopodobniej będzie poddany głosowaniu na najbliższej sesji Rady Miasta.

Antoni Pączek

Urodził się w 1891 r. w Sosnowcu. Był członkiem Organizacji Bojowej PPS i PPS Frakcji Rewolucyjnej. Działał w Związku Walki Czynnej i Związku Strzeleckim. W trakcie I wojny światowej służył w 1 pułku piechoty Legionów Polskich. W 1919 r. został wybrany na posła. 19 sierpnia 1927 został wybrany na prezydenta Lublina. Funkcję tę pełnił do 1929 r. i stracił ją w konsekwencji rozłamu w lokalnym PPS. Pączek przeniósł się potem do Warszawy, gdzie prowadził działalność polityczną, związkową i samorządową. Był też wiceprezydentem Łodzi. W czasie wojny był więźniem obozu koncentracyjnego KL Mauthausen-Gusen, a po jej zakończeniu kierował uzdrowiskiem w Kudowie Zdroju. Zmarł w 1952 r.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Dobra informacja dla kierowców – dziś za darmo możecie sprawdzić światła

Dobra informacja dla kierowców – dziś za darmo możecie sprawdzić światła

Na wybranych stacjach kontroli pojazdów kierowcy mogą dziś za darmo sprawdzić stan i ustawienie świateł w swoich samochodach. Sprawdźcie, gdzie jest to możliwe na Lubelszczyźnie.

Włamywał się do samochodów. Teraz pójdzie do więzienia

Włamywał się do samochodów. Teraz pójdzie do więzienia

Policjanci z Chełma zatrzymali 40-latka, który odpowiada za kilkukrotne włamania się do aut zaparkowanych na terenie miasta. Grozi mu do 10 lat więzienia.

zdjęcie ilustracyjne

Pijana 17-latka leżała w nocy między blokami. Policja wezwała matkę

Nastolatka leżała między blokami. Zaniepokoiło to mieszkańca, który zawiadomił policję. Okazało się, że miała ponad 2 promile alkoholu w organizmie.

Filip Kondracik to bramkarz z rocznika 2008

Motor Lublin testuje dwóch młodych zawodników

Podczas piątkowego meczu kontrolnego z Bruk-Bet Termaliką Nieciecza w barwach Motoru Lublin pojawiło się dwóch nowych zawodników. To testowani: obrońca Szymon Gaj i bramkarz Filip Kondracik.

zdjęcie ilustracyjne

Prawo jazdy od 17. roku życia? Szykuje się więcej zmian dla kierowców

Będą zmiany w przepisach ruchu drogowego. Prawo jazdy będzie można zdać w wieku 17 lat. To na razie propozycje, nad którymi pracuje Ministerstwo Infrastruktury.

VKIE w Sercu
foto
galeria

VKIE w Sercu

Vkie wystąpił w klubie Serce, który specjalnie na ten wieczór przygotował mieszankę utworów z nowej płyty oraz największe hity ze swojej dyskografii. Gościem specjalnym był jeden z najgorętszych newcomerów tego sezonu, czyli OKEKEL! Zobaczcie zdjęcia z tego szalonego koncertu. Tak się bawi Lublin!

Stela Posavec wystąpi w reprezentacji Chorwacji w zbliżających się mistrzostwach Europy

Kolejna zawodniczka MKS FunFloor Lublin zagra na mistrzostwach Europy

Stela Posavec została powołana do reprezentacji Chorwacji na mistrzostwa Europy w piłce ręcznej.

Ser na okrągło!
DZIENNIK ZE SMAKIEM
film

Ser na okrągło!

Wbrew powszechnie panującej opinii, mleko nie bierze się z kartonu, a masło z półki w lodówce. O produkcji sera i innych produktów mlecznych opowiedziała nam Małgorzata Brodziak-Murawska, która porzuciła pracę w korporacji i osiadła w Uniszowicach pod Lublinem, gdzie stworzyła markę „Wzgórze serem malowane” i produkuje naturalne sery.

Błyszcząca noc
foto
galeria

Błyszcząca noc

Tej nocy królował nieśmiertelny i zawsze modny brokat! Świecące kreacje, makijaże z wykorzystaniem brokatu oraz kryształków! Tej nocy wszystko błyszczało. Zobaczcie, jak się bawił Lublin w Fabryce Melanżu.

Koń w Tyśmienicy nie zrobi za wiele. Na pomoc ruszyli strażacy

Koń w Tyśmienicy nie zrobi za wiele. Na pomoc ruszyli strażacy

Koń w tarapatach. Wpadł do Tyśmienicy. Na szczęście, na pomoc ruszyli strażacy.

Start w ostatnich latach całkiem nieźle radził sobie w Szczecinie. Czy w niedzielę też sprawi niespodziankę?

Start Lublin kontra King Szczecin, czyli jakby grali w Lidze Mistrzów

Start Lublin w niedzielę zagra na wyjeździe z Kingiem Wilki Morskie Szczecin. Spotkanie rozpocznie się się o godz. 17.30. Faworytem będą gospodarze, to w ostatnich latach akurat z tym rywalem czerwono-czarni w gościach często wygrywali.

zdjęcie ilustracyjne

Chełmska uczelnia idzie w lotnictwo. Wielka szansa dla młodych na prestiżowy zawód

To wielka szansa dla młodych ludzi na ciekawy zawód. Chełmska uczelnia może kształcić kontrolerów ruchu lotniczego.

Szybka bramka Podlasia w meczu z KSZO, ale niemoc na wyjazdach trwa

Szybka bramka Podlasia w meczu z KSZO, ale niemoc na wyjazdach trwa

Już w piątek swój mecz w Ostrowcu Świętokrzyskim rozegrali piłkarze Podlasia. Podopieczni Artura Renkowskiego prowadzili z KSZO, ale przegrali 2:3. To szósta porażka biało-zielonych na wyjeździe w tym sezonie na siedem rozegranych meczów.

"Treny" z nagrodą w Los Angeles. Reżyser to wykładowca KUL
film

"Treny" z nagrodą w Los Angeles. Reżyser to wykładowca KUL

Film „Treny” związanego z KUL Damiana Bieńka zbiera nagrody na zagranicznych festiwalach. Niedawno został nagrodzony na 25. festiwalu Polish Film Festival w Los Angeles.

Premiera w Teatrze Centralnym
premiera
22 listopada 2024, 19:00

Premiera w Teatrze Centralnym

Pełna czarnego humoru, lekka komedia kryminalna - tak najkrócej można opisać nadchodzącą premierę Teatru Centralnego Centrum Kultury w Lublinie.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!