Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Edukacja

11 maja 2009 r.
12:37
Edytuj ten wpis

Matura 2009 - biologia: Zobacz ODPOWIEDZI, pytania, arkusze - poziom podstawowy i rozszerzony

Autor: Zdjęcie autora am

ZakoĚ„czyĚ‚ siÄ™ juÄšış pisemny egzamin z biologii. Przed godz. 15 opublikujemy arkusze, pytania i odpowiedzi - poziom podstawowy i rozszerzony egzaminu maturalnego z biologii 2009.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Tu znajdziesz MATURA 2010, BIOLOGIA: ODPOWIEDZI, ARKUSZE I PYTANIA


W tym roku biologiÄ™ wybraĚ‚o 105 tys. uczniÄ‚ı‚w z caĚ‚ej Polski. To aÄšış 23 proc. wszystkich maturzystÄ‚ı‚w. Na poziom rozszerzony zdecydowaĚ‚o siÄ™ 47 proc. uczniÄ‚ı‚w, a na podstawowy 53 proc.

Przed godz. 15 opublikujemy arkusze zadaĚ„ maturalnych. ChwilÄ™ pÄ‚ı‚ÄšıŸniej rozwiÄ‌zania do nich.

Natomiast od godz. 14 do egzaminu przystÄ‌piÄ‌ maturzyĚ›ci, ktÄ‚ı‚rzy zdecydowali siÄ™ na zdawaÄ‥ "WiedzÄ™ o taĚ„cu". Pytania i odpowiedzi podamy wieczorem.





BIOLOGIA POZIOM PODSTAWOWY - przyk̂adowe odpowiedzi

Zadanie 1. (3 pkt) Na schemacie przedstawiono budowę uk̂adu pokarmowego cẑowieka.

a) Podaj literÄ™ i nazwÄ™ odcinka przewodu pokarmowego, w ktÄ‚ı‚rym wystÄ™pujÄ‌ bakterie symbiotyczne.
B. jelito grube

b) Wymiē dwie funkcje tego odcinka.
1. Wcĥanianie wody i soli mineralnych
2. Formowanie kâu i przesuwanie go w kierunku odbytnicy


Zadanie 2. (1 pkt) PoniÄšışszy schemat przedstawia uproszczony przekrÄ‚ı‚j poprzeczny przez jelito - jeden z odcinkÄ‚ı‚w przewodu pokarmowego czĚ‚owieka. Podaj nazwÄ™ odcinka jelita przedstawionego na powyÄšışszym schemacie oraz nazwÄ™ elementu jego budowy, ktÄ‚ı‚ry umoÄšışliwia tÄ™ identyfikacjÄ™.
Jest to jelito cienkie poniewaÄšış posiada kosmki jelitowe

Zadanie 3. (3 pkt) Trawienie zĚ‚oÄšışonych zwiÄ‌zkÄ‚ı‚w organicznych zawartych w pokarmach wymaga okreĚ›lonych warunkÄ‚ı‚w.
OkreĚ›l warunki konieczne do prawidĚ‚owego przebiegu trawienia tĚ‚uszczÄ‚ı‚w w dwunastnicy, uwzglÄ™dniajÄ‌c:
a) nazwÄ™ enzymu Lipaza trzustkowa
b) odczyn Ě›rodowiska, w ktÄ‚ı‚rym dziaĚ‚a enzym trawiÄ‌cy tĚ‚uszcze: Odczyn zasadowy
c) nazwÄ™ wydzieliny (produkowanej w wÄ‌trobie) uĚ‚atwiajÄ‌cej trawienie tĚ‚uszczÄ‚ı‚w. ÄšıĽÄ‚ı‚Ě‚Ä‥

Zadanie 4. (1 pkt) Na Ě›niadanie uczeĚ„ zjadĚ‚ posiĚ‚ek zĚ‚oÄšışony wyĚ‚Ä‌cznie z wÄ™glowodanÄ‚ı‚w (skrobi i sacharozy). Zaznacz informacjÄ™, ktÄ‚ı‚ra prawidĚ‚owo opisuje trawienie wyÄšışej wymienionego posiĚ‚ku.
A. WiÄ™ksza czę̛Ä‥ tego posiĚ‚ku nie ulegnie strawieniu, ze wzglÄ™du na brak odpowiedniego enzymu trawiennego w przewodzie pokarmowym czĚ‚owieka.
B. Trawienie zachodziÄ‥ bÄ™dzie stopniowo, we wszystkich odcinkach przewodu pokarmowego, aÄšış po jelito cienkie.
C. Trawienie tego posiĚ‚ku zachodziÄ‥ bÄ™dzie gĚ‚Ăı‚wnie w ÄšışoĚ‚Ä‌dku, ze wzglÄ™du na obecnoĚ›Ä‥ specyficznych enzymÄ‚ı‚w.
D. Trawienie zachodziÄ‥ bÄ™dzie tylko w tych odcinkach przewodu pokarmowego, w ktÄ‚ı‚rych jest Ě›rodowisko obojÄ™tne lub zasadowe

Zadanie 5. (1 pkt) Na podstawie tekstu zaznacz wykres (1, 2 lub 3), ktÄ‚ı‚ry obrazuje prawidĚ‚owy udziaĚ‚ poszczegÄ‚ı‚lnych posiĚ‚kÄ‚ı‚w w caĚ‚odziennym zapotrzebowaniu czĚ‚owieka na skĚ‚adniki pokarmowe.
Wykres 2

Zadanie 6. (2 pkt) KorzystajÄ‌c z poniÄšışeszego tekstu wyjaĚ›nij, uwzglÄ™dniajÄ‌c obecnoĚ›Ä‥ HDL lub LDL, w jaki sposÄ‚ı‚b spoÄšışywanie kaÄšışdego z wymienionych rodzajÄ‚ı‚w tĚ‚uszczÄ‚ı‚w (roĚ›linne, zwierzÄ™ce) moÄšışe wpĚ‚ywaÄ‥ na rozwÄ‚ı‚j miaÄšışdÄšışycy w organizmie czĚ‚owieka.
...
TĚ‚uszcze roĚ›linne: ich obecnoĚ›Ä‥ w pokarmie chroni tÄ™tnice przed rozwojem miaÄšışdÄšışycy, gdyÄšış wpĚ‚ywajÄ‌ na wzrost poziomu lipoprotein HDL we krwi. Lipoproteiny HDL usuwajÄ‌ czÄ‌steczki cholesterolu ze Ě›cian tÄ™tnic do wÄ‌troby.

TĚ‚uszcze zwierzÄ™ce: ich obecnoĚ›Ä‥ w pokarmie sprzyja wzrostowi poziomu lipoprotein LDL we krwi. Lipoproteiny LDL transportujÄ‌c cholesterol przenikajÄ‌ przez Ě›ciany tÄ™tnic, co sprzyja osadzaniu siÄ™ czÄ‌steczek cholesterolu na wewnÄ™trznych Ě›cianach tÄ™tnic i powoduje powstawanie miaÄšışdÄšışycy.


Zadanie 7. (2 pkt) W organizmie czĚ‚owieka wÄ‌troba peĚ‚ni rÄ‚ı‚Äšışnorodne funkcje, w tym uczestniczy w przemianach metabolicznych rÄ‚ı‚Äšışnych zwiÄ‌zkÄ‚ı‚w.
Na schemacie przedstawiono w uproszczony sposÄ‚ı‚b przemiany biochemiczne, ktÄ‚ı‚rym podlegajÄ‌ aminokwasy w wÄ‌trobie czĚ‚owieka. PodkreĚ›l dwie funkcje wÄ‌troby w organizmie czĚ‚owieka, ktÄ‚ı‚re sÄ‌ zilustrowane na powyÄšışszym schemacie.
A. Magazynuje Äšışelazo.
B. Produkuje rÄ‚ı‚Äšışne biaĚ‚ka.
C. Wytwarza ÄšışÄ‚ı‚Ě‚Ä‥.

D. Wytwarza mocznik.
E. Produkuje ciep̂o.

Zadanie 8. (2 pkt) W organizmie czĚ‚owieka wystÄ™pujÄ‌ rÄ‚ı‚Äšışne rodzaje tkanki mię̛niowej. (...)
Na podstawie powyÄšışszych informacji skonstruuj tabelÄ™ pozwalajÄ‌cÄ‌ porÄ‚ı‚wnaÄ‥ wĚ‚Ăı‚kna mię̛niÄ‚ı‚wki gĚ‚adkiej z wĚ‚Ăı‚knami mię̛niÄ‚ı‚wki szkieletowej, z uwzglÄ™dnieniem dwÄ‚ı‚ch cech: ksztaĚ‚tu wĚ‚Ăı‚kien oraz rozmieszczenia w nich jÄ‌der komÄ‚ı‚rkowych.

Rodzaj tkanki mię̛niowej | Mię̛nie ĝadkie | Mię̛nie Szkieletowe
KsztaĚ‚t wĚ‚Ăı‚kien | WĚ‚Ăı‚kna wrzecionowate| WĚ‚Ăı‚kna wydĚ‚uÄšışone, cylindryczne
Rozmieszczenie jÄ‌der | Pojedyncze jÄ‌dra poĚ‚oÄšışone centralnie |Liczne jÄ‌dra poĚ‚oÄšışone obwodowo, przy bĚ‚onie komÄ‚ı‚rkowej wĚ‚Ăı‚kna


Zadanie 9. (2 pkt) Na schemacie przedstawiono jeden z rodzajÄ‚ı‚w stawÄ‚ı‚w wystÄ™pujÄ‌cych w organizmie czĚ‚owieka. Wpisz w odpowiednie miejsca informacje o przedstawionym rodzaju stawu.
a) Rodzaj stawu: staw panewkowy
Zakres ruchÄ‚ı‚w tego stawu: ruch moÄšışe odbywaÄ‥ siÄ™ wokÄ‚ı‚Ě‚ wielu osi, ale zakres ruchu jest niewielki ze wzglÄ™du na ĝębokoĚ›Ä‥ panewki
b) Przyk̂ad tego rodzaju stawu w organizmie cẑowieka: staw biodrowy


Zadanie 10. (1 pkt) Na rysunku przedstawiono budowę pęcherzyka p̂ucnego cẑowieka.
Wyja̛nij na przyk̂adzie jednego, przestawionego na rysunku elementu budowy pęcherzyka p̂ucnego przystosowanie pęcherzyka do pênionej funkcji.
Np. NabĚ‚onek jednowarstwowy pĚ‚aski pokrywajÄ‌cy pÄ™cherzyk pĚ‚ucny jest cienkÄ‌ warstwÄ‌ przez ktÄ‚ı‚rÄ‌ swobodnie moÄšışe odbywaÄ‥ siÄ™ transport gazÄ‚ı‚w oddechowych na drodze dyfuzji.

Zadanie 11. (2 pkt) W warunkach deficytu tlenowego, podczas intensywnego wysiĚ‚ku fizycznego, w organizmie czĚ‚owieka wytwarzany jest kwas mlekowy, ktÄ‚ı‚ry dalej jest przeksztaĚ‚cany do glukozy. Na schemacie przedstawiono przemiany kwasu mlekowego w dwÄ‚ı‚ch narzÄ‌dach organizmu czĚ‚owieka.
Podaj nazwy tych narzÄ‌dÄ‚ı‚w, wybierajÄ‌c je z poniÄšışszych:
serce, dwunastnica, miÄ™sieĚ„ dwugĚ‚owy, trzustka,wÄ‌troba, mÄ‚ı‚zg

Zadanie 12. (2 pkt) Na schemacie przedstawiono w uproszczony sposÄ‚ı‚b budowÄ™ serca czĚ‚owieka.
a) Podaj nazwÄ™ struktury w sercu czĚ‚owieka oznaczonej na schemacie literÄ‌ A. Zastawka przedsionkowo-komorowa dwudzielna
b) Przedstaw sposÄ‚ı‚b, w jaki struktura A umoÄšışliwia sprawny transport krwi przez serce. Zastawka dwudzielna zapobiega cofaniu siÄ™ krwi do lewego przedsionka podczas skurczu lewej komory.

Zadanie 13. (1 pkt)
WystÄ‌pienie w bĚ‚onie komÄ‚ı‚rkowej erytrocytÄ‚ı‚w wyĚ‚Ä‌cznie antygenu A warunkuje grupÄ™ krwi A, wyĚ‚Ä‌cznie antygenu B - grupÄ™ krwi B. Jednoczesna obecnoĚ›Ä‥ obu antygenÄ‚ı‚w warunkuje grupÄ™ krwi AB, a brak jakichkolwiek antygenÄ‚ı‚w - grupÄ™ krwi 0. W osoczu krwi znajdujÄ‌ siÄ™ przeciwciaĚ‚a (aglutyniny) skierowane przeciw antygenom nieobecnym na erytrocytach wĚ‚asnego ustroju. Obecnie nie stosuje siÄ™ juÄšış bezpoĚ›redniego przetaczania (transfuzji) peĚ‚nej krwi (krwinek wraz z osoczem).
...
Dawca: Grupa B
Biorca: Grupa A


Zadanie 14. (1 pkt)Na schemacie przedstawiono budowÄ™ nerki czĚ‚owieka (przekrÄ‚ı‚j podĚ‚uÄšışny), strzaĚ‚kami oznaczono kierunek ruchu pĚ‚ynÄ‚ı‚w (krwi i moczu). Wypisz ze schematu nazwÄ™ naczynia krwionoĚ›nego, w ktÄ‚ı‚rym pĚ‚ynÄ‌ca krew nie powinna zawieraÄ‥ mocznika. OdpowiedÄšıŸ uzasadnij.
ÄšıĽyĚ‚a nerkowa, poniewaÄšış mocznik w czasie filtracji krwi w k̂ębuszkach naczyniowych trafia do moczu pierwotnego.

Zadanie 15. (1 pkt) SkÄ‚ı‚ra, poza funkcjÄ‌ ochronnÄ‌ i odbieraniem bodÄšıŸcÄ‚ı‚w, bierze udziaĚ‚ w regulacji temperatury ciaĚ‚a oraz gospodarce wodno-mineralnej. Powierzchnia skÄ‚ı‚ry w stosunku do masy ciaĚ‚a czĚ‚owieka zmienia siÄ™ w ciÄ‌gu jego Äšışycia i w przeliczeniu na 1 kg masy ciaĚ‚a wynosi Ě›rednio: u niemowlÄ™cia 700 cm2, a u dorosĚ‚ego czĚ‚owieka 220 cm2.
Na podstawie powyÄšışszych informacji oceĚ„, kto podczas upaĚ‚u jest naraÄšışony na szybsze odwodnienie.
A. CzĚ‚owiek dorosĚ‚y, poniewaÄšış ma wiÄ™kszÄ‌ caĚ‚kowitÄ‌ powierzchniÄ™ skÄ‚ı‚ry niÄšış niemowlÄ™.
B. CzĚ‚owiek dorosĚ‚y, poniewaÄšış w przeliczeniu na 1 kg wagi ma mniejszÄ‌ powierzchniÄ™ skÄ‚ı‚ry niÄšış niemowlÄ™.
C. NiemowlÄ™, poniewaÄšış w przeliczeniu na 1 kg wagi ma wiÄ™kszÄ‌ powierzchniÄ™ skÄ‚ı‚ry niÄšış czĚ‚owiek dorosĚ‚y.
D. NiemowlÄ™, poniewaÄšış ma mniejszÄ‌ powierzchniÄ™ skÄ‚ı‚ry niÄšış czĚ‚owiek dorosĚ‚y.

Zadanie 16. (2 pkt) Na podstawie powyÄšışszego schematu opisz dwie drogi zakaÄšışenia siÄ™ czĚ‚owieka gruÄšıŸlicÄ‌.
1. Przez powietrze (drogÄ‌ kropelkowÄ‌), stycznoĚ›Ä‥ z obecnymi w powietrzu wydzielinami osoby chorej - kichanie, kaszel
2. DrogÄ‌ pokarmowÄ‌ , przez spoÄšışycie pokarmÄ‚ı‚w pochodzÄ‌cych od zwierzÄ‌t chorych na gruÄšıŸlicÄ™, np. mleka


Zadanie 17. (1 pkt) Na schemacie wymieniono choroby wywoĚ‚ywane przez bakterie, wirusy i pierwotniaki. Wypisz ze schematu nazwy dwÄ‚ı‚ch chorÄ‚ı‚b wywoĚ‚ywanych przez wirusy.
Grypa i odra

Zadanie 18. (1 pkt) Na schemacie przedstawiono zmiany zachodzÄ‌ce wewnÄ‌trz oka podczas oglÄ‌dania przedmiotÄ‚ı‚w umieszczonych w rÄ‚ı‚Äšışnej od niego odlegĚ‚oĚ›ci (A - z daleka, B - z bliska).Podaj, na czym polega akomodacja oka podczas przenoszenia wzroku z przedmiotu umieszczonego daleko na przedmiot znajdujÄ‌cy siÄ™ blisko.

Akomodacja polega na zmianie ksztaĚ‚tu soczewki oka, a wskutek tego zmianie jej ogniskowej, oraz zmianie odlegĚ‚oĚ›ci soczewki od siatkÄ‚ı‚wki. Podczas przenoszenia wzroku z przedmiotu umieszczonego daleko na przedmiot znajdujÄ‌cy siÄ™ blisko soczewka staje siÄ™ bardziej wypukĚ‚a.

Zadanie 19. (3 pkt) Na rysunku przedstawiono schemat budowy ucha cẑowieka.
a) PoĚ‚Ä‌cz w pary nazwy elementÄ‚ı‚w ucha z nazwami ich funkcji.
A. bĚ‚ona bÄ™benkowa, B. trÄ‌bka Eustachiusza, C. kanaĚ‚ sĚ‚uchowy zewnÄ™trzny
I. przenosi falÄ™ dÄšıŸwiÄ™kowÄ‌ (w sĚ‚upie powietrza), II. odbiera drgania fali dÄšıŸwiÄ™kowej, III. odbiera i przetwarza wraÄšışenia sĚ‚uchowe, IV. wyrÄ‚ı‚wnuje ciĚ›nienie wewnÄ™trzne w uchu
A-II, B-IV, C-I

b) Podaj, do ktÄ‚ı‚rej czę̛ci ucha (zewnÄ™trznego, wewnÄ™trznego, Ě›rodkowego) naleÄšışĂ„‌ kosteczki sĚ‚uchowe.
kosteczki sĚ‚uchowe naleÄšışĂ„‌ do ucha Ě›rodkowego

c) WymieĚ„ nazwy kosteczek sĚ‚uchowych zgodnie z kolejnoĚ›ciÄ‌ przekazywania drgaĚ„ fali dÄšıŸwiÄ™kowej.
mĚ‚oteczek, kowadeĚ‚ko, strzemiÄ‌czko

Zadanie 20. (1 pkt) Na widok cytryny wiele osÄ‚ı‚b Ě›lini siÄ™, jakby piĚ‚o jej kwaĚ›ny sok. OkreĚ›l rodzaj odruchu (warunkowy, bezwarunkowy), ktÄ‚ı‚ry wystÄ‌piĚ‚ u wyÄšışej opisanych osÄ‚ı‚b. OdpowiedÄšıŸ uzasadnij.
Jest to odruch warunkowy. Powstâ w wyniku skojarzenia obrazu cytryny z kwa̛nym smakiem jej soku. A sok z cytryny, gdy znajdzie się w jamie ustnej wywôuje zwiększone wydzielanie ̛liny.

Zadanie 21. (1 pkt) Pod wpĚ‚ywem hormonÄ‚ı‚w podwzgÄ‚ı‚rza, u chĚ‚opcÄ‚ı‚w wzrasta wydzielanie testosteronu od 10. roku Äšışycia do 20. roku Äšışycia. Wysoki poziom testosteronu utrzymuje siÄ™ do 25. roku Äšışycia, po czym nastÄ™puje powolny spadek. (..)
Na podstawie powyÄšışszych informacji wyjaĚ›nij zaleÄšışnoĚ›Ä‥ miÄ™dzy stosowaniem steroidÄ‚ı‚w anabolicznych przez mĚ‚odych mÄ™Ěışczyzn (do 25. roku Äšışycia) a zahamowaniem spermatogenezy.
Wysoki poziom steroidÄ‚ı‚w anabolicznych we krwi oddziaĚ‚uje na podwzgÄ‚ı‚rze (mechanizm ujemnego sprzÄ™Ěışenia zwrotnego), hamujÄ‌c wydzielanie gonadotropiny przez przysadkÄ™ mÄ‚ı‚zgowÄ‌. W wyniku tego hamowane jest uwalnianie testosteronu i proces spermatogenezy w jÄ‌drach.

Zadanie 22. (2 pkt) Na schemacie przedstawiono Ě‚oÄšışysko czĚ‚owieka z naczyniami krwionoĚ›nymi pĚ‚odu i matki. Na podstawie schematu przedstaw dwie rÄ‚ı‚Äšışne funkcje Ě‚oÄšışyska.
1.Äšďż˝oÄšışysko bierze udziaĚ‚ w wymianie gazowej miÄ™dzy organizmem matki i dziecka.
2.Äšďż˝oÄšışysko bierze udziaĚ‚ w przekazywaniu substancji odÄšışywczych z krwi matki do organizmu pĚ‚odu i usuwaniu zbÄ™dnych produktÄ‚ı‚w przemiany materii (mocznika) z organizmu pĚ‚odu do krwi matki.


Zadanie 23. (1 pkt) Na schemacie przedstawiajÄ‌cym budowÄ™ ukĚ‚adu rozrodczego kobiety cyframi rzymskimi oznaczono trzy stadia wczesnego rozwoju zarodkowego czĚ‚owieka. PrzyporzÄ‌dkuj kaÄšışdemu oznaczeniu (od I do III) po jednym z poniÄšışszych okreĚ›leĚ„.
A. Bruzdkowanie
B. Implantacja zarodka
C. Owulacja
D. Zap̂odnienie
I D, II A, III B

Zadanie 24. (3 pkt) Na schemacie przedstawiono w uproszczony sposÄ‚ı‚b dwa etapy syntezy biaĚ‚ka w komÄ‚ı‚rce, na podstawie informacji genetycznej zawartej w DNA. W procesie tym uczestniczÄ‌ trzy rodzaje RNA (tRNA, mRNA i rRNA), z ktÄ‚ı‚rych uwzglÄ™dniono tylko jeden.
a) Podaj nazwÄ™ procesu oznaczonego na schemacie jako A. transkrypcja
b) Podaj, ktÄ‚ı‚ry z wymienionych w tekĚ›cie rodzajÄ‚ı‚w RNA uwzglÄ™dniono na schemacie. mRNA
c) Przedstaw rolÄ™ tRNA w procesie syntezy biaĚ‚ka. CzÄ‌steczki tRNA transportujÄ‌ odpowiednie aminokwasy na rybosom i mRNA, gdzie odbywa siÄ™ biosynteza biaĚ‚ka. Antykodon na czÄ‌steczce tRNA Ě‚Ä‌czy siÄ™ z kodonem na mRNA, co powoduje, Äšışe kolejne aminokwasy znajdujÄ‌ siÄ™ blisko siebie i moÄšışe siÄ™ miÄ™dzy nimi wytworzyÄ‥ wiÄ‌zanie peptydowe.

Zadanie 25. (2 pkt)Analiza kariotypu pacjenta moÄšışe dostarczyÄ‥ rÄ‚ı‚Äšışnych informacji, np. o jego pĚ‚ci i niektÄ‚ı‚rych chorobach genetycznych. PoniÄšışej przedstawiono wynik badania kariotypu pewnej osoby.
a) Podaj pĚ‚eÄ‥ osoby, ktÄ‚ı‚rej kariotyp przedstawiono na powyÄšışszym rysunku. PĚ‚eÄ‥ ÄšışeĚ„ska

b) Z poniÄšışszych wybierz jednÄ‌ nazwÄ™ choroby genetycznej czĚ‚owieka, ktÄ‚ı‚rÄ‌ moÄšışna wykryÄ‥ dziÄ™ki analizie kariotypu. Uzasadnij wybÄ‚ı‚r, opisujÄ‌c zmianÄ™ w kariotypie, ktÄ‚ı‚ra umoÄšışliwia rozpoznanie tej choroby.
A. plÄ‌sawica Huntingtona
B. zespÄ‚ı‚Ě‚ Turnera
C. zespÄ‚ı‚Ě‚ Klinefeltera
D. zespÄ‚ı‚Ě‚ Downa
E. anemia sierpowata.
B. zespÄ‚ı‚Ě‚ Turnera - obecnoĚ›Ä‥ tylko jednego chromosomu pĚ‚ciowego
C. zespÄ‚ı‚Ě‚ Klinefeltera - obecnoĚ›Ä‥ chromosomu pĚ‚ciowego Y i dwÄ‚ı‚ch chromosomÄ‚ı‚w pĚ‚ciowych X
D. zespÄ‚ı‚Ě‚ Downa - obecnoĚ›Ä‥ trzech chromosomÄ‚ı‚w 21


Zadanie 26. (3 pkt) ZakĚ‚ada siÄ™, Äšışe u czĚ‚owieka zdolnoĚ›Ä‥ zwijania jÄ™zyka w rurkÄ™ warunkowana jest jednÄ‌ parÄ‌ alleli niesprzÄ™Ěışonych z pĚ‚ciÄ‌ i jest cechÄ‌ dominujÄ‌cÄ‌ (A), a brak tej zdolnoĚ›ci jest cechÄ‌ recesywnÄ‌ (a).

Kobieta majÄ‌ca zdolnoĚ›Ä‥ zwijania jÄ™zyka, ma cÄ‚ı‚rkÄ™ o takiej samej zdolnoĚ›ci jak ona, oraz syna, ktÄ‚ı‚ry nie potrafi zwijaÄ‥ jÄ™zyka. Oboje dzieci majÄ‌ tego samego ojca, ktÄ‚ı‚ry nie potrafi zwijaÄ‥ jÄ™zyka. MaĚ‚Ěışonkowie oczekujÄ‌ na narodziny trzeciego dziecka.

a) OkreĚ›l genotypy obojga rodzicÄ‚ı‚w.
genotyp matki Aa
genotyp ojca aa


b) Zapisz krzyÄšışÄ‚ı‚wkÄ™ genetycznÄ‌ i na jej podstawie podaj, z jakim prawdopodobieĚ„stwem trzecie dziecko tej pary bÄ™dzie miaĚ‚o zdolnoĚ›Ä‥ zwijania jÄ™zyka w rurkÄ™.
Prawdopodobiēstwo wynosi: 50%

Zadanie 27. (2 pkt) Gatunek Homo sapiens (czĚ‚owiek rozumny) pod wzglÄ™dem budowy rÄ‚ı‚Äšışni siÄ™ wieloma cechami od pozostaĚ‚ych, wspÄ‚ı‚Ě‚czeĚ›nie ÄšışyjÄ‌cych przedstawicieli rzÄ™du naczelnych.

Zaznacz dwa zestawy cech charakteryzujÄ‌cych wyĚ‚Ä‌cznie czĚ‚owieka rozumnego:

A. obecnoĚ›Ä‥ waĚ‚Ăı‚w nadoczodoĚ‚owych i wysklepienie stopy
B. nieprzeciwstawny paluch u nogi i "esowate" wygięcie kręgoŝupa
C. "esowate" wygięcie kręgoŝupa i przeciwstawny kciuk w d̂oni
D. przeciwstawny kciuk w dĚ‚oni i brak waĚ‚Ăı‚w nadoczodoĚ‚owych
E. wysklepienie stopy i brak waĚ‚Ăı‚w nadoczodoĚ‚owych.

Zadanie 28. (2 pkt) Na podstawie danych w tabeli narysuj wykresy sĚ‚upkowe ilustrujÄ‌ce zmiany, jakie zachodziĚ‚y w zawartoĚ›ci dioksyn w mleku krÄ‚ı‚w w Chorwacji i Niemczech (w latach 1988-2002).

Zadanie 29. (1 pkt) Na podstawie danych z tabeli okreĚ›l tendencjÄ™ zmian zawartoĚ›ci dioksyn w mleku krÄ‚ı‚w w obu badanych krajach oraz podaj jej prawdopodobnÄ‌ przyczynÄ™.

BIOLOGIA, POZIOM ROZSZERZONY - przyk̂adowe odpowiedzi

Zadanie 1. (1 pkt) Na rysunkach przedstawiono dwa rodzaje tkanki nabĚ‚onkowej czĚ‚owieka. PrzyporzÄ‌dkuj kaÄšışdemu z przedstawionych na rysunkach nabĚ‚onkÄ‚ı‚w po jednym z wymienionych niÄšışej miejsc jego wystÄ™powania w organizmie czĚ‚owieka.
A. zewnÄ™trzna powierzchnia ciaĚ‚a (naskÄ‚ı‚rek)
B. drogi oddechowe (tchawica, oskrzela)
C. jelito cienkie

I - B II - C

Zadanie 2. (3 pkt) ObecnoĚ›Ä‥ cukrÄ‚ı‚w prostych moÄšışna wykryÄ‥ za pomocÄ‌ odczynnikÄ‚ı‚w Fehlinga (I i II), ktÄ‚ı‚re dodane do badanego materiaĚ‚u, po podgrzaniu reagujÄ‌ na obecnoĚ›Ä‥ glukozy ceglastoczerwonym zabarwieniem. Zaplanuj doĚ›wiadczenie (...)W projekcie doĚ›wiadczenia podaj opis:
1. prÄ‚ı‚by kontrolnej
2. prÄ‚ı‚by badawczej
3. sposobu ustalenia wynikÄ‚ı‚w

1. Do probÄ‚ı‚wki nalej ok. 2ml odczynnika Fehlinga, nastÄ™pnie takÄ‌ samÄ‌ iloĚ›Ä‥ roztworu glukozy. Podgrzej probÄ‚ı‚wkÄ™ nad palnikiem.
2. Do drugiej probÄ‚ı‚wki nalej takÄ‌ samÄ‌ iloĚ›Ä‥ odczynnika Fehlinga i podobnÄ‌ iloĚ›Ä‥ soku z winogron. Podgrzej probÄ‚ı‚wkÄ™ nad palnikiem.
3. Pojawienie siÄ™ ceglastoczerwonego osadu Ě›wiadczy o obecnoĚ›ci glukozy w probÄ‚ı‚wkach.


Zadanie 3. (1 pkt) Na schemacie przedstawiono substraty i produkty przemian w mitochondrium. Zaznacz zestaw zwiÄ‌zkÄ‚ı‚w oznaczonych jako X i Y.
A. X: ADP i Pi Y: glukoza i ATP
B. X: kwas pirogronowy, Y: ADP i Pi ATP
C. X: ATP kwas pirogronowy, Y: ADP i Pi
D. X: glukoza, Y: ADP i Pi ATP

Zadanie 4. (1 pkt) Mitochondrium otoczone jest dwiema bĚ‚onami. BĚ‚ona wewnÄ™trzna jest pofaĚ‚dowana i tworzy grzebienie. (...)Podaj, ktÄ‚ı‚ry schemat przedstawia mitochondrium pochodzĂ„ââ

Pozostałe informacje

Miasto to też Relacje. Lublin znów rozbłyśnie sztuką i muzyką za sprawą Nocy Kultury
7 czerwca 2025, 19:00

Miasto to też Relacje. Lublin znów rozbłyśnie sztuką i muzyką za sprawą Nocy Kultury

Już 7 i 8 czerwca Lublin przeżyje magiczną noc pełną światła, muzyki i performensów. 19. edycja Nocy Kultury przyciągnie tysiące uczestników, którzy będą mogli odkrywać miasto na nowo dzięki setkom artystycznych wydarzeń. W tym roku motywem przewodnim są „MiastoRelacje” – czyli złożone więzi między ludźmi a przestrzenią miejską.

Piotr Ceglarz zapewnił ostatnio Motorowi zwycięstwo w Łodzi

Motor Lublin w sobotę zagra u siebie z Cracovią. Rywal, który jest w dołku

Motor Lublin w sezonie 24/25 jeszcze tylko trzy razy zagra przed własną publicznością. W sobotę o godz. 17.30 zmierzy się z Cracovią. Gospodarze znowu będą chcieli odpłacić rywalom za bolesną porażkę z jesieni. Transmisja tradycyjnie na Canal+Sport 3, a na naszym portalu relacja na żywo.

AZS AWF Biała Podlaska pokonał na wyjeździe RAJBUD Stal Gorzów Wielkopolski 4:2 w rzutach karnych

AZS AWF Biała Podlaska pokonał RAJBUD Stal Gorzów Wielkopolski

W meczu 23. kolejki AZS AWF Biała Podlaska pokonał na wyjeździe RAJBUD Stal Gorzów Wielkopolski po rzutach karnych 4:2. Spotkanie po 60 minutach zakończyło się remisem 31:31.

Bezzałogowce nie ograniczają się tylko do tych, które latają - istnieją także zdalnie sterowane maszyny naziemne oraz poruszające się pod wodą
wojsko

Polska armia z setkami tysięcy dronów? Chce tego minister obrony

Polska armia będzie silna dronami - podkreślił dzisiaj szef MON. Wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz odwiedził wystawę polskich bezzałogowców w Warszawie. Jak dodał, budowa armii składającej się z setek tysięcy dronów to "nasza wielka strategia".

Mapa ostrzeżeń przed intensywnymi opadami deszczu, możliwym gradem i silnym wiatrem

Burzowo na południu województwa. IMGW wydał ostrzeżenia

Dzisiaj wieczorem i w nocy, zwłaszcza na południu województwa lubelskiego możliwe są burze oraz opady deszczu. Ostrzega przed nimi Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

W meczu drugiej kolejki grupy spadkowej Azoty Puławy uległy Zagłębiu Lubin dopiero po serii rzutów karnych

Azoty Puławy gorsze od Zagłębia Lubin dopiero po rzutach karnych

W spotkaniu drugiej kolejki w grupie spadkowej Azoty Puławy przegrały z Zagłębiem Lubin dopiero po serii rzutów karnych 1:3. W regulaminowym czasie był remis 43:43.

Twój Dar Serca dla Hospicjum rusza. Wojewoda zachęca do wsparcia akcji
ZDJĘCIA
galeria

Twój Dar Serca dla Hospicjum rusza. Wojewoda zachęca do wsparcia akcji

W Lubelskim Urzędzie Wojewódzkim oficjalnie zainaugurowano XV edycję akcji charytatywnej „Twój Dar Serca dla Hospicjum”, której celem jest wsparcie podopiecznych Lubelskiego Hospicjum dla Dzieci im. Małego Księcia.

Aleksandra Stanacev (z piłką) opuszcza Lublin

Cztery zawodniczki zagraniczne opuszczają Polski Cukier AZS UMCS Lublin

Piąte miejsce zajęte przez Polski Cukier AZS UMCS Lublin w sezonie 2024/2025 spowodowało w lubelskim klubie falę zmian. Wiadomo, że za ich przeprowadzanie nadal będzie odpowiedzialny Karol Kowalewski, który przejął drużynę kilka miesięcy temu zastępując Krzysztofa Szewczyka.

Sypnęli unijną kasą. Skorzystają rodziny pieczy zastępczej i niepełnosprawni

Sypnęli unijną kasą. Skorzystają rodziny pieczy zastępczej i niepełnosprawni

Cztery centra dla osób niepełnosprawnych, nowe świetlice, wsparcie systemu adopcyjnego i pieczy zastępczej - na zadania w ramach polityki społecznej w województwie lubelskim marszałek przekazał dzisiaj 37 mln zł, a wartość umów sięgnęła 44 milionów.

Pirat na hulajnodze, który potrącił dziecko zatrzymany

Pirat na hulajnodze, który potrącił dziecko zatrzymany

To była kwestia czasu. Mężczyzna, który w ostatni piątek, 18 kwietnia, jadąc elektryczną hulajnogą, potrącił 13-latk - jest już w rękach policji. Grozi mu więzienie.

Ogród miałby powstać w Parku Zdrojowym. Warunkiem jest zgoda konserwatora zabytków
ekologia

Nestlé chce zbudować w Nałęczowie "ogród deszczowy"

Producent popularnej wody mineralnej "Nałęczowionka" - firma Nestlé Waters, we współpracy z fundacją Hydroni, rozpoczął przygotowania do budowy miejskiego ogrodu deszczowego. Ta nowa atrakcja turystyczna może powstać w nałęczowskim Parku Zdrojowym.

Siatka nowych połączeń kolejowych PKP Intercity w kierunku Niemiec - planowany start grudzień 2025.
kolej

Z Chełma na zachód. Będzie nowe połączenie - bezpośrednio do Berlina

Chełm przestaje być kolejowym zaściankiem. Od grudnia pojedziemy stąd prosto do Berlina – bez przesiadek. To nie żart, to nowa rzeczywistość, którą na początku kwietnia ogłosili PKP Intercity i Ministerstwo Infrastruktury.

Jak wybrać najlepszą platformę do webinarów i organizować konferencje online

Jak wybrać najlepszą platformę do webinarów i organizować konferencje online

Wybór odpowiedniego oprogramowania do prowadzenia zdalnych spotkań wymaga uwzględnienia kilku kluczowych aspektów. Przede wszystkim, zwróć uwagę na funkcjonalności takie jak interaktywne tablice, możliwość nagrywania sfery dyskusji oraz wsparcie istniejących integracji z innymi narzędziami. Dla profesjonalnych prezentacji niezbędne są także opcje zarządzania uczestnikami oraz chat, który umożliwia bieżącą komunikację.

Bazylika św. Piotra w Watykanie. Trumna z ciałem papieża i długa kolejka wiernych
Watykan

To oni poprowadzą ceremonię pogrzebową Franciszka. Ostatnia wola papieża

Kamerling Świętego Kościoła Rzymskiego kardynał Kevin Farrell będzie przewodniczył w sobotę obrzędowi pochówku papieża Franciszka w bazylice Matki Bożej Większej – poinformował w środę Urząd Celebracji Liturgicznych. Obecni podczas ceremonii będą dwaj polscy kardynałowie, Stanisław Ryłko i Konrad Krajewski.

Kibice robili co mogli, ale Bogdanka LUK przegrała z JSW Jastrzębskim Węglem
ZDJĘCIA KIBICÓW
galeria

Kibice robili co mogli, ale Bogdanka LUK przegrała z JSW Jastrzębskim Węglem

Po niespodziewanej, wyjazdowej wygranej z JSW Jastrzębskim Węglem siatkarze Bogdanki LUK Lublin stanęli przed szansą awans do finału PlusLigi. Na trybunach pojawiło się 4221 osób, a kibice robili, co mogli. Niestety, w środowy wieczór mistrzowie Polski wyrównali stan rywalizacji na 1:1. Decydujące spotkanie zostanie rozegrane już w sobotę. Sprawdźcie nasze zdjęcia z hali Globus.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium