Matura 2018 język polski. Sprawdź jakie tematy mogą się pojawić, jakie są przewidywania. Czy wierzyć w przecieki? Ponad 22 tys. absolwentów liceów i techników w województwie lubelskim rozpoczyna w piątek egzaminem z języka polskiego kilkutygodniowy maraton maturalny. Większość z nich z kilku języków obcych wybrała egzamin z języka angielskiego, a na rozszerzeniu oprócz niego także geografię i matematykę.
Do egzaminu maturalnego przystąpi w sumie 22145 osób w całym województwie. 1225 z nich będzie zdawało egzamin w starej formule, przy czym zdecydowana większość z nich (1126) zmierzy się z egzaminem dojrzałości po raz kolejny – będą to osoby, które nie zdały pierwszego egzaminu, poprawiają otrzymane wtedy niskie noty lub chcą zdać egzamin z dodatkowych przedmiotów. Z kolei zdecydowana większość osób, które będą zdawały tzw. nową maturę będą podchodziły do niej po raz pierwszy.
– Podczas egzaminu z języka obcego aż 77 proc. wszystkich maturzystów rozwiązywać będzie zadania z języka angielskiego – informuje Renata Janicka z lubelskiego oddziału Centralnej Komisji Egzaminacyjnej. – Zgodnie z przepisami maturzystów obowiązuje zdanie pisemnego i ustnego egzaminu z języka polskiego, matematyki i wybranego języka obcego. Żeby zdać muszą otrzymać przynajmniej 30 proc. możliwych punktów. Obowiązkowy jest też egzamin z jednego przedmiotu na poziomie rozszerzonym, przy czym tu nie ma już progu zaliczeniowego. Jeśli ktoś chce zdać więcej przedmiotów, bo np. będzie mu to potrzebne przy rekrutacji na studia to może jeszcze podejść do pięciu innych, przez siebie wybranych przedmiotów.
A co tegoroczni maturzyści na Lubelszczyźnie zdawać będą w rozszerzeniu najczęściej? Na pierwszym miejscu jest język angielski (8899 osób). Tuż za nim uplasowała się geografia (5035) i matematyka (4801). Rzadziej wybierana jest biologia (3917), język polski (3096), chemia (2356) i fizyka (1783). Najmniejszą popularnością cieszy się natomiast wiedza o społeczeństwie (1739) i historia (1062).
Już w piątek maturzyści zmierzą się z językiem polskim na poziomie podstawowym. W poniedziałek czeka ich egzamin z matematyki i języka łacińskiego oraz kultury antycznej. Na wtorek zaplanowano zmagania z językiem angielskim, a dzień później z rozszerzoną matematyką i filozofią. Czwartek to egzamin z biologii i historii sztuki, a piątek z wiedzą o społeczeństwie i informatyką.
Kolejny tydzień to egzaminy z fizyki i astronomii, geografii, języka niemieckiego, chemii, historii, oraz języków francuskiego i rosyjskiego. Po 21 maja egzaminy pisemne z języka hiszpańskiego, włoskiego oraz języków mniejszości narodowych. Część ustna egzaminu maturalnego potrwa od 4 do 9 czerwca. Wyniki tegoroczni maturzyści poznają 3 lipca.
Sonda: Jak jesteś przygotowany do matury 2018 z języka polskiego?
Matura język polski - arkusze z ubiegłego roku
Matura 2018 język polski: Przecieki. Co na to CKE?
Od kilku tygodni wśród maturzystów krążą pogłoski, że „są przecieki" tematów maturalnych. Takie informacje pojawiają się co roku. Centralna Komisja Egzaminacyjna podkreśla, że najczęściej służą tylko do wyłudzenia pieniędzy od przestraszonych egzaminem młodych ludzi, którzy wysyłają sms-y. Arkusze są pilnie strzeżone i nie ma możliwości, żeby ich treść wyciekła przed rozpoczeciem egzaminu.
Matura 2018 język polski: Przewidywania
– Na maturze pisemnej i ustnej uczniowie będą proszeni o odniesienie się do całości tekstów – mówi Ewa Kalbarczyk, polonistka z Międzynarodowego Liceum im. Paderewskiego w Lublinie.
– Warto myśleć w sposób problemowy: nie tylko znać lektury, ale przygotowywać się rozważając tematy i problemy. Uczniowie powinni przywoływać własne lektury, filmy, sztuki teatralne, czy obrazy. Należy się przy tym powoływać na dzieła należące do kultury wysokiej, a nie do popkultury – dodaje.
Jakie lektury mogą się pojawić? – Wielu uczniów wiąże nadzieję z pojawieniem się na egzaminie literatury patriotycznej, a to w związku ze stuleciem niepodległości. To może to być dobry kierunek. Może więc coś z „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza lub Sienkiewicz, który jest lekturą obowiązkową w gimnazjum i który też obowiązuje licealistów? – zastanawia się Paweł Ciechan z III Liceum Ogólnokształcącego im. Unii Lubelskiej w Lublinie.
Sprawdź także jakie przewidywania na maturę 2018 z języka polskiego ma Izabela Kasperek, lubelska polonistka prowadząca popularny kanał na YouTube pt. "Wiedza z wami":
Przeczytaj także:
* Matura 2018 z języka polskiego: Jakie będą lektury?
* Matura 2018 z matematyki. Nawet trójkowi uczniowie mogą łatwo zdać [wideo]
* Matura 2018 z języka polskiego. Co będzie na maturze? Lektury to nie wszystko [wideo]
* Matura 2018. Czy warto się jeszcze uczyć? Porady psychologa [wideo]
* Matura 2018. Przecieki i arkusze już krążą w internecie. Co na to CKE?
Matura 2018 Odpowiedzi, arkusze
Arkusze i odpowiedzi z matury z języka polskiego jak zwykle znajdziecie po egzaminie na naszej stronie. Arkusze i odpowiedzi w PDF będą tutaj:
Język polski - poziom podstawowy [arkusz + zasady oceniania]
Język polski - poziom rozszerzony [arkusz + zasady oceniania]