Rozpoczyna się matura 2019. Od poniedziałkowych egzaminów z języka polskiego rozpoczną tegoroczne matury uczniowie kończący naukę w szkołach średnich. Żeby zdać maturę trzeba zdobyć co najmniej 30 proc. wszystkich możliwych do otrzymania punktów. Warto jednak postarać się bardziej, bo wyniki będą decydować o przyjęciu na wymarzone kierunki studiów.
– Dla mnie to będzie najłatwiejszy egzamin. Zupełnie się nim nie stresuję – mówi o czekającej go przeprawie z języka polskiego Jakub, uczeń III Liceum Ogólnokształcącego im. Unii Lubelskiej w Lublinie. – Stawiam na to, co pojawiało się najczęściej, czyli „Lalkę”, „Pana Tadeusza”, „Wesele” i Kochanowskiego. Coś z tego na pewno się trafi i egzamin będzie do przodu.
– „Lalka” jest zawsze i dlatego na nią nie liczę. Dokładnie powtórzyłam za to Mickiewicza. On pasuje praktycznie do wszystkiego – uważa Marysia, tegoroczna maturzystka z I Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Staszica w Lublinie.
Matura 2019 język polski. Lektury i bohaterowie literaccy
Kanał Wiedza z Wami na Youtube prowadzony przez lubelską nauczycielkę Izabelę Kasperek to dla niektórych maturzystów ostatnia deska ratunku podczas przygotowań przed maturą 2019 z języka polskiego. W jednym z ostatnich odcinków autorka mówiła o takich lekturach, utworach, autorach i epokach literackich jak: "Król Edyp", "Bogurodzica", Jan Kochanowski, Barok, Ignacy Jan Krasicki, Oświecenie, "Dziady część III", "Pan Tadeusz", "Lalka", "Wesele", "Sklepy Cynamonowe", "Ferdydurke", "Zbrodnia i Kara", "Ludzie bezdomni", "Jądro ciemności", literaturze wojennej oraz o wierszach.
Co warto wiedzieć przed maturą na temat lektur i bohaterów? Zobacz cały odcinek
W kolejnym odcinku autorka kanału przedstawia także swoje ostatnie wskazówki przed maturą z języka polskiego 2019. Sprawdźcie.
Ostatnie wskazówki przed maturą z języka polskiego 2019
Matura 2019. Język polski to dopiero początek
We wtorek odbędą się egzaminy pisemne z matematyki oraz języka łacińskiego i kultury łacińskiej, a w środę – języka angielskiego. Czwartek poświęcony będzie rozszerzonej matematyce i filozofii, a piątek – biologii i wiedzy o społeczeństwie. Inne egzaminy pisemne będą trwały aż do 23 maja, jednocześnie jednak 6 maja rozpocznie się część ustna egzaminu z języków obcych, a 9 maja – z języka polskiego.
– Tej części boję się najbardziej, bo nigdy nie wiadomo, co się wylosuje. Tematów, które mogą się pojawić jest strasznie dużo. Mało jest za to czasu na przypomnienie sobie niezbędnych wiadomości. No i stres, że komisja patrzy się na ciebie, a ty coś tam dukasz – przyznaje Jakub. – Dla mnie ustne wypowiedzi zawsze były najtrudniejsze. Mam dużo lepsze stopnie z prac domowych i sprawdzianów niż z odpowiedzi przy tablicy. Dla mnie to ogromny stres.
– Dla mnie najtrudniejsza jest matematyka. Robię dużo testów i starych egzaminów, ale nie idzie mi to zbyt dobrze – przyznaje Marysia. – Jestem humanistką. Lubię języki i historię, a matematyka, czy zadania z chemii i fizyki to dla mnie czarna magia. Musi być jednak do przodu.