Matura 2020 z rozszerzonej matematyki. Sprawdź rozwiązania zadań przygotowane przez nauczycieli Prywatnego Liceum Ogólnokształcącego im. Królowej Jadwigi w Lublinie.
Matura 2020 z matematyki na poziomie rozszerzonym rozpoczęła się o godzinie 9.00 i trwała przez 180 minut. W tym roku na pisanie matematyki rozszerzonej zdecydowało się blisko 72 tysiące maturzystów, a tym ponad 65 tys. tegorocznych absolwentów liceów i techników. Oznacza to, że ten właśnie egzamin wybrał niemalże co czwarty absolwent. Większym powodzeniem cieszyło się jedynie rozszerzenie z języka angielskiego (59,9 proc. absolwentów) i geografia (26,6 proc.).
W związku z obowiązującymi przepisami maturzyści oprócz przedmiotów obowiązkowych (język polski, matematyka, język angielski) na poziomie rozszerzonym muszą zdawać obowiązkowo co najmniej jedno (zdecydowało się na to 39,7 proc. tegorocznych absolwentów) i nie więcej niż sześć (0,1 proc.) rozszerzeń.
Matura 2020 matematyka - rozszerzenie. Rozwiązania zadań przygotowane przez nauczycieli
– Uczniowie mówili, że tegoroczne rozszerzenie z matematyki było trudne – mówi Iwona Kusz, matematyczka z Prywatnego Liceum Ogólnokształcącego im. Królowej Jadwigi w Lublinie. Szkoła powstała z inicjatywy nauczycieli, którzy postawili na wszechstronny rozwój ucznia w życzliwej atmosferze. Dzięki temu wszyscy uczniowie zdają egzaminy zewnętrzne. – Na pewno było trudniej niż w ubiegłym roku. Zadania były też bardzo czasochłonne. Ponieważ kilka wymagało kreatywnego myślenia i intuicji samo wyuczenie się materiału na pewno nie wystarczyło by dobrze napisać.
– W tym roku szkolnym nasi licealiści uzyskali 39 tytułów finalistów olimpiad ogólnopolskich (w związku z epidemią koronawirusa nie można było zdobyć tytułu laureata – red.). Większość tytułów to osiągnięcia z przedmiotów ścisłych ale 12 to także osiągnięcia z przedmiotów humanistycznych. Tak wspaniałe wyniki osiągają nasi uczniowie i ich nauczyciele nie dlatego, że jest na nich wywierana presja ale dlatego, że są to pasjonaci, którzy wspólnie chcą pogłębiać swoją wiedzę i umiejętności. Dzieje się to na ogół poza lekcjami w formie kół zainteresowań, warsztatów (często wyjazdowych) oraz indywidualnych konsultacji – dodaje Grzegorz Szymczak, właściciel szkoły.