Edukacja

3 listopada 2006 r.
10:22
Edytuj ten wpis

Mediator do tablicy

Zamiast bicia, popychania, poszturchiwania: rozmowa. Zamiast wyzywania  przeklinania: rzeczowe argumenty. Zamiast myśli o samobójstwie: 
zwrócenie się o pomoc do kogoś zaufanego.Tego brakuje w szkołach. Dlatego
do niektórych lubelskich gimnazjów wkroczyły kobiety, które uczą, jak mediować. Uczniów, nauczycieli i rodziców

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
• "Przyrzekam być grzecznym. Nie dokuczać koledze, nie uprzykrzać mu życia w szkole. Umowa obowiązuje dziesięć miesięcy.” To tylko przykład. Ale takie umowy naprawdę mogą być zawierane?
Małgorzata Rębacz, pedagog, mediator: Tak. Mogą ją podpisać uczniowie po przebytej kłótni, a tworzy ją mediator szkolny, który doprowadził do pogodzenia się zwaśnionych stron. To konkretne zobowiązanie. Na dodatek spisane na papierze. Podany jest tam termin obowiązywania umowy - w zależności od powagi konfliktu: na dzień, miesiąc, rok. Przed upływem terminu mediator może zbadać, czy należy przedłużać umowę czy może nie ma potrzeby wracać do tematu, bo konflikt zanikł.
• Są jakieś nagrody za dotrzymanie umowy?
M.R. - Nagrodą, jak i karą, może być zmiana oceny z zachowania. Jeśli ktoś wytrwa w postanowieniach spisanych w dokumencie, jego ocena z zachowania wzrośnie. Wiadomo że, gdy znów zacznie być taki jak sprzed zawarcia ugody, jego notowania spadną.
• Ta umowa to taka zabawa uczniów w dorosłych?
M.R. - Chcą być dorośli, ale gubią się w tym wszystkim. Widzą, że jest ogólna moda na zło. Otaczają ich uczniowie agresywni, którzy "nie dadzą sobie w kaszę dmuchać” i to oni mają uznanie rówieśników. To dowód, że takie zachowanie daje lepsze rezultaty. I tak zaczyna się dokuczanie tym słabszym.
• Szkolni mediatorzy mogą pomóc?
M.R. - Oczywiście. Dlatego nasze Centrum Mediacji przeprowadza szkolenia z mediowania w szkołach.
Magdalena Giza, pedagog, mediator: Według programu, mamy szkolić uczniów drugich klas gimnazjalnych. To najtrudniejszy okres w życiu ucznia. Podczas spotkań pokazujemy im, jak rozmawiać i jak bez użycia rąk rozwiązywać problemy. To właśnie mediacja.
M.R. - Drugoklasiści w szkole czują się już dobrze i pewnie. Nie są już tak przestraszeni jak pierwszaki i dlatego na więcej sobie pozwalają. A uczniom trzecich klas już raczej nie chce się rozrabiać. Oni myślą o egzaminie gimnazjalnym i o tym, jaką szkołę średnią wybrać. A tymczasem drugoklasiści łobuzują.
Mój syn? Niemożliwe
• Każdy może zostać mediatorem w szkole?
M.G. - Każdy. Nasze szkolenia objęły zarówno uczniów, nauczycieli jak i rodziców.
M.R. - Uczniowie i nauczyciele byli bardzo zainteresowani. Rodzice prawie wcale. Nie mogliśmy z nimi zrealizować całego programu, bo zwyczajnie nie przychodzili. Dlatego dla rodziców zmieniłyśmy formę. Zamiast zajęć przeprowadziłyśmy konsultacje. Rodzic mógł przyjść i poradzić się np. jak rozmawiać ze swoim synem czy córką.
M.G. - Rodzicom przydałoby się trzeźwe spojrzenie na to, co robią ich dzieci. Bo często spotyka się to, co w przypadku tych chłopców z Gdańska. Tam ich rodzice mówili: "To nie możliwe że mój syn to zrobił. On jest grzeczny, spokojny”. Tylko raz, gdzieś w telewizji słyszałam jak matka powiedziała: "Tak, on to zrobił. Złamał prawo, musi ponieść za to karę”.
• Rodzice powinni mediować w konfliktach szkolnych?
M.G. - Nie, bo rodzice są zaangażowani w sprawę. A mediatorem powinien być ktoś całkiem bezstronny i godny zaufania. Może to być psycholog, pedagog. W każdej szkole powinien się znaleźć ktoś, kto zajmuje się tylko mediowaniem.
Nie ufają nauczycielom
• A niegrzeczny uczeń też może mediować?
M.R. - Tak. Angażowanie niesfornych uczniów w mediowanie jest lekiem na ich zachowanie. Bo to zazwyczaj inteligentne osoby, którym na początku powinęła się noga i teraz jadą na tej negatywnej opinii. Także i ten uczeń, który nie ma samych piątek i czwórek w dzienniku, może być mediatorem. Najważniejsze, żeby miał zaufanie wśród swoich kolegów.
• Taki uczeń może pomóc np. kozłowi ofiarnemu, który jest w każdej klasie?
M.G. - Taka jest jego rola. Powinien wziąć na rozmowę najpierw oprawców. Zapytać, za co nie lubią tego chłopaka czy dziewczyny. Później porozmawiać z ofiarą. W trakcie naszych szkoleń uczniowie wczuwali się w role i jednych, i drugich. Oprócz tego otwierali się przed nami i mówili, co im przeszkadza w niektórych kolegach czy nauczycielach. I tak na przykład twierdzili, że kozłem ofiarnym jest ta osoba, która kabluje i skarży do nauczycieli.
• A co wywołuje konflikty z nauczycielami?
M.G. - Niesprawiedliwe ocenianie. Brak empatii, np. wtedy, gdy uczeń źle się czuje i nie chce odpowiadać. Niezrozumienie ucznia.
M.R. - Podczas szkolenia nauczyciele mówili, że w konfliktowych sytuacjach biorą stronę jednego z uczniów: tego, którego lepiej znają i bardziej lubią. Nie wnikają w problem. Trudno jest im być osobą bezstronną. Uczniowie to widzą. I gdy powstaje jakiś konflikt, nie idą po pomoc do dorosłych. Nie skarżą się, bo obawiają się że to jeszcze oni zostaną obwinieni. Nie ufają nauczycielom. Dorośli przyznali się też, że nie słuchają ucznia ze zrozumieniem. Jednym uchem wpuszczają informacje, a drugim je wypuszczają.
• Mogą nie zauważyć, gdy dziecko ma problem. A powinni wyczuć, gdy ktoś chce targnąć się na swoje życie?
M.G. - Mediator powinien umieć słuchać i wyłapywać sygnały świadczące o tym, że dzieje się coś złego. W Gdańsku był psycholog, pedagog, a nikt nie zauważył, że z Anią jest niedobrze.
M.R. - Przeszkoliłyśmy w kilku gimnazjach grupki uczniów, którzy mają podstawy mediacji. Z umiejętnością słuchania kolegi czy koleżanki można mu łatwiej pomóc.
Tylko bez nerwów
• Podczas szkolenia nauczyciele poczuli na własnej skórze, jak to jest być teraz uczniem.
M.R. - I to pani pedagog była najlepszym uczniem konfliktowym. Przybrała pozę luzaka. Siedziała rozparta na krześle. Nogę założyła na nogę; tak, że kostkę jednej nogi opierała o kolano. Był też jeden nauczyciel, który był w sporze z panią pedagog i drugi, który mediował.
• A uczeń może mediować między kolegą a nauczycielem?
M.R. - W gimnazjum raczej nie. Nauczyciel mógłby czuć dyskomfort, że godzi go ktoś młodszy. W takim przypadku lepiej skorzystać z pomocy pedagoga czy innej osoby, którą obie strony darzą zaufaniem.
M.G. - I rozmawiać spokojnie, bez nerwów. Nie dać się wciągnąć w kłótnie.
M.R. - Mediator musi zadawać pytania otwarte i broń Boże nie narzucać odpowiedzi. Mieliśmy taką scenkę: pedagog udawał ucznia, drugi skłóconego z nim nauczyciela, trzeci występował w roli mediatora. Ten ostatni w którymś momencie zapytał: "Jak ty się zachowujesz? Jesteś agresywny?”. A wiadomo, co wtedy powiedziałby uczeń: "Nie, nie jestem”. Klapa.
• Gdzie prowadzić mediacje?
M. R. - Super, jeśli w szkole znajdowałoby się specjalne pomieszczenie. Ale w naszych realiach o to ciężko. Dlatego dobrze jest umówić się po lekcjach, wziąć klucz od jakiejś sali i tam porozmawiać. Ostatecznie można to robić w pokoju pedagoga. Ale to pomieszczenie może się źle kojarzyć.
• Czy dzięki mediatorom agresja i przemoc w szkołach mogą zniknąć?
M.G. - Całkowicie nie. Bo do tego trzeba pracy rodziców, kolegów z podwórka, znajomych. Ale niewątpliwie mogą pomóc w leczeniu szkół.

Pozostałe informacje

Widmo spadku coraz poważniej zaczyna zagrażać Wiśle Puławy

Widmo spadku coraz poważniej zaczyna zagrażać Wiśle Puławy

Nie o takim wyniku marzyli kibice Wisły Puławy przeciwko GKS Jastrzębie. W starciu dwóch ekip walczących o utrzymanie w sobotę górą byli goście. Podopieczni trenera Macieja Tokarczyka przegrali aż 1:4 i znaleźli się w strefie spadkowej

Giełda w Nowym Jorku straciła 6,4 bln dolarów w dwa dni

Giełda w Nowym Jorku straciła 6,4 bln dolarów w dwa dni

To był najgorszy dzień na giełdzie od czasu pandemii. Indeks Dow Jones stracił w piątek ponad 2 tys. punktów, co w porównaniu z czwartkowymi spadkami oznacza, że nowojorska giełda straciła rekordowe 6,4 biliona dolarów w ciągu dwóch dni – donosi „Wall Street Journal”. To wynik zapowiedzianych przez Trumpa ceł oraz chińskiej zapowiedzi ceł odwetowych.

Naukowcy z Lublina chcą przewidywać awarie sieci energetycznych
WYSOKIE NAPIĘCIE

Naukowcy z Lublina chcą przewidywać awarie sieci energetycznych

Przerw w dostawie energii elektrycznej może być znacznie mniej, bo awarie będzie można przewidywać. Może być też bardziej ekologicznie i z myślą o środowisku – naukowcy Politechniki Lubelskiej tworzą Laboratorium Inteligentnych Systemów Diagnostycznych w Inżynierii Wysokonapięciowej – LabTech.

KMP Biała Podlaska

Było zgłoszenie o jednym, ale saperzy znaleźli jeszcze dwa

Granaty moździerzowe z czasów II wojny światowej znaleziono podczas prac ziemnych przy ul. Janowskiej w Białej Podlaskiej.

Orlen Oil Motor Lublin mistrzem Polski Par Klubowych po raz czwarty z rzędu!

Orlen Oil Motor Lublin mistrzem Polski Par Klubowych po raz czwarty z rzędu!

Ten weekend z pewnością na długo zapamięta Dominik Kubera. Po bardzo dobrym występie w piątek w MAXTO ITS IMME im. Zenona Plecha „Domin” i Bartosz Zmarzlik zostali mistrzami Polski Par Klubowych

Śląsk i Motor na remis. Beniaminek z Lublina zdobył 40 punkt
ZDJĘCIA, WIDEO
galeria
film

Śląsk i Motor na remis. Beniaminek z Lublina zdobył 40 punkt

Śląsk Wrocław nie poszedł za ciosem. Po domowej wygranej z Lechem Poznań ostatni zespół w tabeli PKO BP Ekstraklasy zremisował w meczu przyjaźni z Motorem 1:1. Gospodarze i tak mogą być zadowoleni, bo niewiele zabrakło, a w końcówce beniaminek z Lublina zgarnąłby pełną pulę.

Mecz Śląsk Wrocław - Motor Lublin na trybunach (galeria)
galeria

Mecz Śląsk Wrocław - Motor Lublin na trybunach (galeria)

Tydzień temu kibice obu drużyn mieli bardzo dużo powodów do radości. Motor Lublin u siebie pokonał Stal Mielec 4-1. A mecz Śląsk Wrocław - Lech Poznań zakończył się wynikiem 3-1.

Chatka Żaka w 1974 roku
WYWIAD

Gdyby nie Chatka Żaka, to nie byłoby w Lublinie kultury jaką znamy

Chatka Żaka ma 60 lat. O historii, teraźniejszości i przyszłości opowiada nam Izabela Pastuszko, dyrektorka Akademickiego Centrum Kultury i Mediów UMCS Chatka Żaka.

Śnieżna sobota (5 kwietnia) w Lublinie
galeria

Śnieg, przymrozki i oblodzenie w województwie lubelskim

Miało być załamanie pogody i jest. A Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed silnym wiatrem, przymrozkami, opadami śniegu, oblodzeniem i gwałtownym wzrostem stanów wody.

Szalony Beret
foto
galeria

Szalony Beret

Największe muzyczne hity ostatnich lat, pulsujące światła i parkiet wypełniony miłośnikami muzyki oraz tańca – tak wyglądała ostatnia impreza w popularnym lubelskim klubie Rzut Beretem. Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z tej niezapomnianej nocy, podczas której królowały największe hity muzyczne!

Moto Session 2025
galeria

Moto Session 2025: Drft i szybkie samochody w Lublinie

Są samochody drogie i luksusowe. Są pokazy motocyklowych akrobacji. Są goście specjalni. W Lublinie trwa Moto Session 2025.

Tainted Grail: The Fall of Avalon
film

Tainted Grail: The Fall of Avalon. Edycja kolekcjonerska za 219 dolarów (wideo)

Twórcy Tainted Grail: The Fall of Avalon przed premierą gry uruchomili kampanię dla edycji kolekcjonerskiej.

W Lublinie przed Lidlem na Al., Solidarności pikietowało kilka osób

Pikietują przed Lidlem. I zapowiadają bojkot

Dęblin, Puławy, Zamość i Lublin – sklepy Lidla w tych miastach naszego regionu znalazły się na liście miast, w których zaplanowano kolejną pikietę przeciw budowie centrum dystrybucyjnego sieci w miejscowości Gietrzwałd.

Motor zdobył w sobotę 40 punkt w tym sezonie

Remis w meczu przyjaźni. Śląsk Wrocław - Motor Lublin (zapis relacji na żywo)

Jak na mecz przyjaźni przystało, spotkanie Śląska Wrocław i Motoru Lublin zakończyło się polubownym wynikiem 1:1.

Świdniczanka przegrała w sobotę z KSZO

Świdniczanka gorsza od KSZO

Druga porażka z rzędu Świdniczanki. Tym razem drużyna trenera Łukasza Gieresza musiała uznać wyższość rywali z Ostrowca Świętokrzyskiego (0:2).

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium