Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Edukacja

15 grudnia 2019 r.
15:54

Odtwarzają ogród przy dawnej szkole. Mają mnóstwo pomysłów jak wykorzystać to miejsce

Autor: Zdjęcie autora Ewelina Burda
Cezary Nowogrodzki prezes Tłoki
Cezary Nowogrodzki prezes Tłoki (fot. E.Burda)

Stowarzyszenie Tłoka odtwarza ogród przy dawnej szkole w Koszołach w gminie Łomazy. To kolejni laureaci naszego konkursu "Zielony wolontariat. Poczuj chemię do bycia eko”, który zorganizowaliśmy z Grupą Azoty Zakłady Azotowe „PUŁAWY” SA.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Budynek po szkole w Koszołach od ponad 10 lat był nieużytkowany, ale kilka lat temu radni gminy Łomazy zgodzili się użyczyć nieruchomość stowarzyszeniu społeczno – kulturalnemu „Tłoka”, które stworzyło tu Szkołę Relacji i Edukacji Regionalnej. Już od kilku lat organizuje we wsi zajęcia i warsztaty dla dzieci. Biorą w nich udział najmłodsi z wielu okolicznych miejscowości. Na działce przy szkole powstał już plac zabaw.

– Pytaliśmy uczestników zajęć czego im tutaj brakuje. Padła odpowiedź że sadu z owocami, z którego mogliby zrywać owoce – relacjonuje Cezary Nowogrodzki, regionalista z Białej Podlaskiej, prezes Tłoki. I tak od pomysłu przystąpiono do realizacji. – Tutaj przy szkole moja mama w 1945 roku jako uczennica pierwszej klasy sadziła bzy i one do dzisiaj przetrwały – zaznacza Nowogrodzki. Szpaler z bzów wymaga jednak odnowienia.

Na działce jest spore pole do popisu bo to ponad hektar terenu. Już w październiku teren został obsiany trawą. Wcześniej jednak musiał zostać uprzątnięty. – Udało nam się posadzić kilkadziesiąt sztuk drzew i krzewów, m.in. leszczynę i aronię. Zaangażowaliśmy do tego uczniów z pobliskich szkół, m.in. z Łomaz. Każde drzewo ma swojego opiekuna – zaznacza prezes stowarzyszenia. Ale plan jest ambitny. Stowarzyszenie chce tu stworzyć otwarty ogród dla całej lokalnej społeczności. Dlatego do zaprojektowania takiej koncepcji zaproszono Pracownię Architektury Krajobrazu RS Projekt z Białej Podlaskiej. – Ten ogród będzie pełnił również role dydaktyczne i kulturowe. Bo pokażemy jak kiedyś uprawiano rośliny. Zechcemy posadzić rośliny starych odmian. Stworzyć tu łąkę kwietną – opowiada Zofia Zacharczuk, architekt krajobrazu. – Będzie to uprawa bez chemii – zaznacza.

Wszystko rozłożone będzie na etapy. – Mamy tu już drzewa i krzewy owocowe. Powstanie jeszcze ogródek z warzywami. Pojawi się len i różne zboża – zapowiada. Znajdzie się też miejsce na kompostownik. – Nauczyciele biologii będą mogli tu przychodzić i realizować lekcje w terenie – sugeruje architektka.

Z kolei, prezes Tłoki ma jeszcze pomysł na zajęcia z pszczelarstwa i warsztaty ornitologiczne. – Planujemy ustawienie budek lęgowych na terenie ogrodu – zaznacza. – Z nagrody od Dziennika Wschodniego chcemy jeszcze zakupić m.in. kwiaty cebulkowe i narzędzia do uprawy ogrodu – dodają pomysłodawcy.

Niedawno stowarzyszenie wymieniło dach na budynku dawnej szkoły. Inwestycja kosztowała ponad 95 tys. zł. 

– Placówka była budowana w czynie społecznym, mieszkańcy sami wozili tu cegły – wspomina Nowogrodzki.

Stowarzyszenie stale poszukuje sponsorów na dalsze odnawianie budynku. Co ciekawe, Tłoka została opisana w popularnym podręczniku do wiedzy o społeczeństwie, jako przykład organizacji pozarządowej, prężnie działającej lokalnie. Jest to podręcznik wydawnictwa Nowa Era, do pierwszej klasy liceum.

Quiz: Ile wiesz o polskiej przyrodzie?

Ile wiesz o polskiej przyrodzie?
e-Wydanie

Pozostałe informacje

Diabelski wieczór na Węglinie
koncert
5 kwietnia 2025, 20:00

Diabelski wieczór na Węglinie

Dzielnicowy Dom Kultury Węglin zaprasza na kolejną odsłonę muzycznego cyklu PERYFERIA, który odbędzie się w sobotę (5 kwietnia). W programie koncert „Tristis Diabolus” w wykonaniu Pawła Szamburskiego do tekstów Marcina Wichy.

Miażdżyca - cichy zabójca rozwijający się latami. Będą edukować na jej temat
NASZ PATRONAT

Miażdżyca - cichy zabójca rozwijający się latami. Będą edukować na jej temat

Już w sobotę w galerii Vivo odbędzie się finał akcji "Skonsultuj się z farmaceutą". Tematem tegorocznej edycji jest miażdżyca - podstępna choroba rozwijająca się w ciszy.

Wrotka dumnie pozuje już z dwoma jajkami

Wrotka dumnie pozuje już z dwoma jajkami

Jak już się zaczęło, to będzie się rozkręcać. W gnieździe sokołów na kominie lubelskiej elektrociepłowni są już dwa jajka.

Stal Kraśnik znowu odrobiła straty po przerwie

Stal Kraśnik odwróciła losy meczu z Hetmanem Zamość po przerwie

W Kraśniku znowu długo zanosiło się na niespodziankę. W trzecim meczu rundy wiosennej Stal po raz trzeci przegrywała do przerwy. Tym razem 0:1 u siebie z Hetmanem Zamość. Gospodarze długo nie mogli wyrównać, ale w ostatnim kwadransie jednak ta sztuka im się udała. A później poszło już z górki i niebiesko-żółci pokonali rywali 3:1.

Julia Szeremeta w dobrym stylu wróciła na ring

Julia Szeremeta nie dała rywalce szans w ćwierćfinale Pucharu Świata

Julia Szeremeta w wielkim stylu rozpoczęła udział w Pucharze Świata w brazylijskim Foz de Igacu. Polka pokonała w ćwierćfinale Alyssę Mendozę.

P+R na Węglinie w godzinach szczytu.
news dziennika wschodniego

Park & Ride w Lublinie: Czy kierowcy w ogóle z tego korzystają?

Z obserwacji jednego z naszych Czytelników wynika, że kierowcy nie korzystają z parkingów P+R. Dopytuje, czy jest szansa na to, aby to się zmieniło. Zarząd Dróg i Transportu Miejskiego tego problemu jednak nie widzi.

Miasto Chełm po ewentualnym poszerzeniu granic administracyjnych

Zmiana granic Chełma. Rada Miasta jest "za". Czas na decyzję MSWiA

Mimo wyraźnego sprzeciwu mieszkańców gminy Chełm, Rada Miasta Chełm podjęła decyzję o rozszerzeniu granic administracyjnych. Sprawa trafi na biurko Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji, które podejmie ostateczną decyzję. Czy ministerstwo uwzględni wolę mieszkańców?

Inflacja: Może nie wszystko będzie tak szybko drożeć

Inflacja: Może nie wszystko będzie tak szybko drożeć

Napływające informacje sygnalizują, że inflacja w kolejnych kwartałach może być niższa niż wcześniej oczekiwano – zapowiada Rada Polityki Pieniężnej w środowym komunikacie. Ale też Rada podkreśla, że w najbliższych miesiącach inflacja będzie wyższa od celu inflacyjnego.

Muzyczna podróż z Grzegorzem Tarwidem i jego trio
jazz
10 kwietnia 2025, 19:00

Muzyczna podróż z Grzegorzem Tarwidem i jego trio

Już w czwartek (10 kwietnia), w ramach projektu Jazz w CSK wysłuchamy na żywo jednego z najciekawszych pianistów młodego pokolenia – Grzegorza Tarwida. Artysta zaprezentuje program oparty na swoim debiutanckim albumie „Flowers”, który ukazał się nakładem prestiżowej wytwórni płytowej – Clean Feed. Poniżej zamieszczamy rozmowę z artystą.

Wschodni ślad – Tusk o cyberataku na system informatyczny Platformy

Wschodni ślad – Tusk o cyberataku na system informatyczny Platformy

Służby intensywnie pracują w związku z incydentem cyberbezpieczenstwa dotyczącym Platformy Obywatelskiej; sprawa jest poważna – poinformował w środę wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski. Wcześniej premier Donald Tusk informował o cyberataku na system informatyczny PO.

Autor pieśni powstańczych patronem skweru w Lublinie
galeria

Autor pieśni powstańczych patronem skweru w Lublinie

Jan Markowski, autor melodii wielu znanych pieśni powstańczych, takich jak „Mała dziewczynka z AK” czy „Sanitariuszka Małgorzatka” jest patronem skweru w Lublinie. Dziś uroczyście odsłonięto tablice z jego nazwą.

Cristiano Ronaldo w grze Fatal Fury: City of the Wolves
GRAMY
film

Fatal Fury: Cristiano Ronaldo w bijatyce (wideo)

Gra Fatal Fury: City of the Wolves swoja premierę będzie miała już 25 kwietnia. To klasyczna bijatyka 2D, a jedną z dostępnych postaci będzie właśnie Cristiano Ronaldo.

Lubelskie obchody Światowego Dnia Świadomości Autyzmu rozpoczął „niebieski spacer”,
galeria

Plac Litewski będzie niebieski. Zaczynają się Lubelskie Dni Autyzmu

Wszystko zaczęło się w środę, 2 kwietnia, od „niebieskiego spaceru. To wspólne przejście ulicami Lublina w geście solidarności z osobami ze spektrum autyzmu oraz ich rodzinami.

Trzeci mecz w rywalizacji Bogdanki LUK i ZAKSY zostanie rozegrany w niedzielę

Powiedzieliśmy sobie w sobotę, że nic się jeszcze nie skończyło. Opinie po meczu ZAKSA - Bogdanka LUK

Świetny występ Bogdanki LUK we wtorkowy wieczór spowodował, że w ćwierćfinale fazy play-off jest remis 1:1. Ekipa z Lublina w drugim starciu pokonała na wyjeździe ZAKSĘ Kędzierzyn Koźle 3:0. Decydujące starcie zostanie rozegrane w najbliższą niedzielę o godz. 14.45, w hali Globus.

Bradly van Hoeven też zostaje w Motorze na kolejny sezon

Bradly van Hoeven też zostaje w Motorze

Kolejny dzień i kolejny nowy kontrakt w klubie z Lublina. W środę Motor poinformował, że umowa Bradly van Hoevena również została przedłużona na sezon 2025/2026.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium