Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

8 grudnia 2019 r.
18:33

Jak zdrowo oddychać. Zielony wolontariat w "Paderewskim"

0 5 A A

Kupili aparat do mierzenia jakości powietrza i prowadzą codzienne pomiary. Mowa o uczniach Szkoły Podstawowej nr 43 im. Ignacego Jana Paderewskiego w Lublinie, którzy są laureatami naszego ekologicznego konkursu

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

W ramach akcji „Zielony wolontariat. Poczuj chemię do bycia eko” wspólnie z Grupą Azoty Zakłady Azotowe „PUŁAWY” SA. namawialiśmy placówki oświatowe do prowadzenia własnych aktywnych działań proekologicznych.
Liczyła się inwencja i zaangażowanie w zabawę uczniów, którzy nauczą się jak wielką wagą jest ochrona środowiska.
Lokalnie i globalnie

Jedną z nagrodzonych prac nadesłał „Paderewski”.

- Chcieliśmy zwiększyć świadomość ekologiczną społeczności szkolnej i zwrócić uwagę na problem zanieczyszczenia powietrza w skali lokalnej i globalnej - mówi Ewelina Szwaj, koordynator projektu.

- Nasz projekt jest bardzo ważny i bardzo potrzebny. Wprawdzie teraz to tzw. modny temat i wiele słyszymy o smogu w mediach, ale to wciąż zbyt mało. Takie medialne informacje są często bagatelizowane. Liczymy na to, że jeśli będziemy informować o problemie rówieśników być może będziemy lepiej usłyszani - podkreśla Dominik Krasnopolski, uczeń z zaangażowanego w akcję zespołu projektowego.

Aplikacja i gazetka

- Na początku temat smogu wydawał mi się ważny, ale niekoniecznie lokalny. Mówiąc o zanieczyszczeniu powietrza myślałem przede wszystkim o kopalniach na Śląsku i dużych aglomeracjach. Tymczasem okazało się, że to także problem Lublina - dodaje Krzysztof Górski. - Podobnie myśli wiele moich koleżanek i kolegów dlatego teraz mówimy im o tym.

Żeby nie opierać się na ogólnikach szkoła kupiła urządzenie monitorujące temperaturę i wilgotność powietrza oraz poziom formaldehydu i zapylanie. Wyniki publikowane są na gazetce szkolnej, ale wszyscy zainteresowani mogą je odczytywać także za pomocą specjalnej aplikacji zainstalowanej w swoim telefonie.

Rower zamiast auta

- Korzystanie z tej aplikacji jest bardzo ważne. W prawdzie kiedy powietrze nie jest najlepsze wychodzę na dwór, ale jeśli będzie bardzo złe, będę tego unikał. To samo polecam innym - podkreśla Adam Orzechowski.

- Chodzimy też do różnych klas i prowadzimy lekcje o zanieczyszczeniu powietrza - dodaje Igor Rachański. - To trudne, ale i ciekawe zadanie. Przekazujemy wiedzę, a czasami też improwizujemy, żeby zachęcić do słuchania. Musimy też mówić inaczej do uczniów najstarszych, a inaczej do najmłodszych klas.

- Mówimy o tym, jak każdy z nas może wpłynąć na poprawę powietrza. Wystarczy przyjechać do szkoły nie samochodem, a autobusem lub jeszcze lepiej na rowerze lub deskorolce lub hulajnodze - wylicza Mikołaj Webber. - Żeby ograniczyć zanieczyszczenia emitowane przez wielki przemysł warto też ograniczyć zakupy. Często bez potrzeby kupujemy zbyt wiele.

Robimy co możemy

- Warto to robić, bo zanieszczyszczenie powietrza przyczynia się do wielu poważnych chorób oraz do śmierci - podsumowuje Igor Wojtowicz. - Robimy co możemy, by temu przeciwdziałać.

- W sezonie grzewczym Polacy oddychają jednym z najgorszych w Unii Europejskiej powietrzem pod względem stężenia pyłów i rakotwórczego benzopirenu. Z tego powodu przedwcześnie umiera 40-50 tys. osób - opowiada Ewelina Szwaj. - Zatrute powietrze powoduje więc ok. 15 razy więcej ofiar śmiertelnych niż wpadki drogowe. Choroby serca, układu oddechowego i nowotwory spowodowane zapaleniem dotykają setek tysięcy osób.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Międzynarodowe Spotkania Teatrów Tańca w Lublinie: Introdans
WYDARZENIE

Międzynarodowe Spotkania Teatrów Tańca w Lublinie: Młoda Polska i taniec

Prezentacja najciekawszych artystów tańca współczesnego z Polski i zagranicy – to główny cel Międzynarodowych Spotkań Teatrów Tańca w Lublinie. Dziś, 4 listopada, rozpoczęła się już 28. edycja tego wydarzenia.

Jazzowy listopad w Klubie Muzycznym CSK
koncert
14 listopada 2024, 19:00
film

Jazzowy listopad w Klubie Muzycznym CSK

Nad wyraz atrakcyjnie zapowiada się listopad w Klubie Muzycznym CSK. Najpierw (7 listopada) wystąpi Maciej Tubis w zjawiskowym repertuarze Krzysztofa Komedy. Dwa tygodnie później crème de la crème, czyli Mieczysław Szcześniak i Krzysztof Herdzin Trio w programie „Songs from yesterday”

Jan Antolak (numer 23) dostał "awaryjne" powołanie do kadry

Jan Antolak z Azotów Puławy z powołaniem do kadry

Rozgrywający Azotów Puławy Jan Antolak z szansami na występ w meczach eliminacji mistrzostw Europy

Rewelacja ze Śląska. Koncert Darii ze Śląska w Radiu Lublin
koncert
15 listopada 2024, 20:00
film

Rewelacja ze Śląska. Koncert Darii ze Śląska w Radiu Lublin

Po głośnym debiucie Darii ze Śląska, który przyniósł jej dwa Fryderyki, Daria wraca na klubową scenę z nową płytą „Na południu bez zmian”, który przynosi nowe emocjonalne utwory. Artystka wystąpi 15 listopada (piątek) w Studiu im. Budki Suflera Radia Lublin.

Palił i pił na peronie. Ale miał więcej na sumieniu

Palił i pił na peronie. Ale miał więcej na sumieniu

Rutynowa kontrola sokistów w Wólce Niedzieliskiej zakończyła się zatrzymaniem mężczyzny z narkotykami. Wpadł, bo pił alkohol i palił papierosy na peronie.

Świetliki, zespół brutalnych doświadczeń wystąpi w Zgrzycie
koncert
10 listopada 2024, 19:00
film

Świetliki, zespół brutalnych doświadczeń wystąpi w Zgrzycie

Świetliki – zespół legenda. Wokalistą jest pochodzący z Piask, Marcin Świetlicki. Zespół w tym roku obchodzi 30-lecie istnienia. Jubileuszowy koncert odbędzie się 10 listopada (niedziela) w lubelskiej Fabryce Kultury Zgrzyt.

Bezpłatnie wyleczą zęby. Dentobus ruszył w trasę po regionie

Bezpłatnie wyleczą zęby. Dentobus ruszył w trasę po regionie

Mobilny gabinet dentystyczny zaparkuje w mniejszych miejscowościach w regionie. Dzieci i młodzież mogą tam m.in. wyleczyć próchnicę i zrobić zdjęcie RTG.

zdjęcie ilustracyjne

Nie ma czym dojechać do stacji PKP. Tym razem w grupie siła

Będzie kolejna próba skomunikowania Radzynia Podlaskiego ze stacją PKP w Bedlnie. Tym razem, miasto chce postarać się o dofinansowanie wspólnie z innymi samorządami.

Wyróżnienia otrzymały także przestrzenie młodych, które powstały w ramach Europejskiej Stolicy Młodzieży 2023. W sumie w mieście jest ich osiem.

Trzy projekty Lublina jako inspiracja dla innych miast

Komitet URBACT wyróżnił trzy projekty Lublina za innowacyjne podejście do rozwoju społeczności.

Pocisk artyleryjski znaleziony na budowie

Pocisk artyleryjski znaleziony na budowie

Na niebezpieczne znalezisko natrafiono na jednym z terenów budowy w Stężycy. Okazało się, że to pocisk artyleryjski z czasów II Wojny Światowej.

"Osoby spoza ekosystemu" powołane bez konkursu. Nowe szefowe ważnych instytucji

"Osoby spoza ekosystemu" powołane bez konkursu. Nowe szefowe ważnych instytucji

Na funkcje kierownicze powołałem osoby spoza ekosystemu - tak o nowych dyrektorkach ośrodka kultury i biblioteki mówi burmistrz Radzynia Podlaskiego. Obie panie na stanowiska trafiły bez konkursu.

Wyremontują chodniki. Ma być równiej i jaśniej

Wyremontują chodniki. Ma być równiej i jaśniej

 Miasto podpisało umowy na wykonanie remontu kolejnych chodników. Drogowcy zmodernizują piesze trakty w dzielnicach Śródmieście i Kośminek o łącznej długości ok. 700 m. Z kolei na ul. Pasiecznej powstanie nowe oświetlenie drogowe na odcinku ponad 850 m.

Górniczki nie dały rywalkom z Częstochowy żadnych szans

Wygrana piłkarek Górnika Łęczna w Częstochowie to był obowiązek

GKS Górnik Łęczna rozgromił Skrę Częstochowa. Zielono-czarne do przerwy prowadziły 2:0, a po przerwie zaaplikowały rywalkom jeszcze cztery gole.

Odpowiedzą z rozbój w Parku Ludowym

Odpowiedzą z rozbój w Parku Ludowym

Kryminalni z „trójki” i komendy miejskiej zatrzymali dwóch mężczyzn w wieku 17 i 20 lat, którzy odpowiedzą za usiłowanie rozboju. Mieszkańcy Lublina zaatakowali w Parku Ludowym 18-latka. Chcieli od niego pieniędzy. Ostatecznie uciekli. Sprawcy są powiązani ze środowiskiem pseudokibiców. Usłyszeli już zarzuty.

To miasto zwiększa liczbę koncesji na mocny alkohol o 100 proc. I wprowadza prohibicję

To miasto zwiększa liczbę koncesji na mocny alkohol o 100 proc. I wprowadza prohibicję

O 100 proc. wzrośnie pula koncesji na mocny alkohol w Łukowie. Ale jednocześnie w mieście zacznie obowiązywać nocna prohibicja. Niektórzy radni byli zaskoczeni ekspresowym procedowaniem uchwały w tej sprawie.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Komunikaty