Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Edukacja

10 maja 2021 r.
8:50

Czy dyrektorzy mogą zdecydować, że ósmoklasiści wrócą do szkół dopiero po egzaminie?

Teresa Misiuk, Lubelska Kurator Oświaty.
Teresa Misiuk, Lubelska Kurator Oświaty. (fot. Maciej Kaczanowski)

Rozmowa z Teresą Misiuk, Lubelską Kurator Oświaty.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
  • 19 kwietnia dzieci wróciły do przedszkoli i żłobków, a tydzień później hybrydowo zaczęli się uczyć uczniowie klas I - III. Z powodu wykrycia zakażenia koronawirusem 9 przedszkoli i 7 szkół podstawowych pracuje już częściowo zdalnie (stan na 5 maja – red.). Czy w tej sytuacji możemy mówić o bezpiecznym powrocie do szkoły?

– W roku szkolnym 2020/2021 w województwie lubelskim działa 629 przedszkoli, 106 punktów przedszkolnych oraz 956 szkół podstawowych, zatem ograniczenie funkcjonowania kilku z nich nie jest przesłanką do dalszego utrzymywania warunków nauki zdalnej we wszystkich tych placówkach. Przypominam, że pomimo stopniowego znoszenia obostrzeń, nadal funkcjonujemy w warunkach pandemii, dlatego przedszkola i szkoły pracują w reżimie sanitarnym, a dyrektorzy oraz służby sanitarne na bieżąco reagują na pojawiające się sytuacje zagrożenia. Obowiązek organizowania nauki zdalnej był jedynym sposobem, aby w warunkach wysokiego zagrożenia epidemicznego kontynuować najważniejsze edukacyjne cele, choć dla wszystkich jest jasne, że nie jest ono tak efektywne, jak tradycyjna forma zajęć, zwłaszcza w przypadku najmłodszych uczniów. Stąd decyzja o powrocie do placówek w pierwszej kolejności najniższych roczników, a realizacja założonego harmonogramu dla pozostałych uczniów będzie uzależniona od poziomu i dynamiki zakażeń.

  • Znamy już daty powrotu do szkół pozostałych uczniów. Gdy je opublikowano, młodzież zaczęła zbierać podpisy pod petycją o powrót do szkolnych ławek dopiero we wrześniu. Podpisało się już pod nią blisko 600 tys. osób. Jak ocenia Pani motywację uczniów i czy jest szansa na wzięcie pod uwagę ich argumentów?

– Początek nauki zdalnej przyniósł niezadowolenie i trudności w adaptacji do nowych warunków. Rozumiem, że teraz u niektórych zadziałał podobny mechanizm. Stopniowy powrót do szkół jest koniecznością; nikt dzisiaj nie jest w stanie przewidzieć sytuacji pandemicznej we wrześniu, po wakacjach, które – jak wiemy z doświadczenia – sprzyjają migracji i kontaktom społecznym, a tym samym zwiększają ryzyko zakażeń, dlatego warunki umożliwiające naukę w szkole, oczywiście w reżimie sanitarnym, trzeba wykorzystywać na bieżąco. Jestem przekonana, że dyrektorzy szkół, nauczyciele, wychowawcy zadbają o dobry, bezpieczny powrót uczniów do szkół w sprzyjającej atmosferze. W ramach wspomagania ich działalności jeszcze w lutym zorganizowaliśmy konferencje online na ten temat.

  • Niepokój wśród rodziców ósmoklasistów, ale i nauczycieli budzi powrót do szkół tych uczniów tydzień przed egzaminem. Pojawiają się głosy, że aby zagwarantować sprawny przebieg egzaminu, dzieci kończące szkołę powinny usiąść w ławkach dopiero w dniu egzaminu. Czy obowiązujące przepisy umożliwiają dyrektorom szkół takie ułożenie grafika, by było to możliwe?

– Tryb hybrydowy opisany w przepisach, które są podstawą opracowania harmonogramu pobytu uczniów w szkole, wymaga jedynie takiej organizacji nauczania, aby danego dnia na terenie szkoły uczyło się nie więcej niż 50 proc. uczniów. Dyrektor w porozumieniu z radą pedagogiczną mogą zatem przygotować plan zajęć dla poszczególnych klas z uwzględnieniem różnych potrzeb w tym zakresie, m.in. organizacji egzaminu ósmoklasisty.

  • Jak długo po stacjonarnym powrocie do szkół, czyli 31 maja, będzie trwać jeszcze nauka? Kiedy mają być wystawione stopnie?

– Przypominam, że ograniczenia funkcjonowania placówek nie wpłynęły na zmianę kalendarza roku szkolnego i obowiązujący termin zakończenia zajęć dydaktycznych to 25 czerwca 2021 r. Nauczyciele oczywiście powinni wystawić oceny roczne oraz poinformować o nich uczniów i rodziców odpowiednio wcześniej, ponieważ przepisy wymagają, aby przed klasyfikacyjnym zebraniem rady pedagogicznej nauczyciele prowadzący poszczególne zajęcia edukacyjne oraz wychowawca klasy poinformowali ucznia i jego rodziców o przewidywanych dla niego ocenach klasyfikacyjnych z zajęć edukacyjnych i przewidywanej rocznej ocenie klasyfikacyjnej zachowania. Terminy i formy realizacji powyższych wymagań są określone w statucie danej szkoły. Biorąc pod uwagę tegoroczny kalendarz, ok. 17 czerwca powinny odbyć się posiedzenia rad pedagogicznych, na których zostaną pojęte uchwały klasyfikacyjne.

  • Mówi się już, że we wrześniu do stacjonarnej nauki będą mogli wrócić tylko zaszczepieni uczniowie. Czy zapadły już takie decyzje, a jeśli nie, to kiedy możemy się ich spodziewać?

– Temat ewentualnych szczepień uczniów był poruszany podczas spotkania Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego, zwracam jednak uwagę, że najpierw zgodę na użycie szczepionki przeciw COVID-19 u dzieci muszą wydać właściwe agencje. Do dzisiaj takie decyzje jeszcze nie zapadły. Przypominam również, że szczepienia nie są obowiązkowe i nie znam założeń dopuszczających powrót do szkół tylko uczniów zaszczepionych. W każdym temacie, zwłaszcza zdrowia, warto opierać się na oficjalnych doniesieniach.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Wypadek w Chełmie

Tragiczny wypadek nastolatków. Chełm pożegna Filipa i Mateusza

Chełm pożegna nastolatków, którzy zginęli tragicznie w wypadku samochodowym w niedzielę. Pogrzeby odbędą się w środę i czwartek.

Małopolska Hodowla Roślin i Krajowa Grupa Spożywcza strategicznymi sponsorami KPR Padwa Zamość

Małopolska Hodowla Roślin i Krajowa Grupa Spożywcza strategicznymi sponsorami KPR Padwa Zamość

Zamojska piłka ręczna posiada silne wsparcie ze strony liderów polskiego sektora rolniczego i spożywczego. Małopolska Hodowla Roślin sp. z o.o. oraz Krajowa Grupa Spożywcza S.A. to strategiczni sponsorzy Klubu Piłki Ręcznej Padwa Zamość. To ważny krok dla rozwoju klubu i promocji piłki ręcznej w regionie.

Jan Paweł II na tronie papieskim na dziedzińcu KUL w czasie spotkania ze społecznością akademicką
galeria

Już 20 lat nie ma z nami Jana Pawła II. Miał dużo wspólnego z Lublinem

Dzisiaj przypada 20. rocznica śmierci św. Jana Pawła II – papieża, wykładowcy i profesora Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Lubelski ratusz przypomina, że był Honorowym Obywatelem Lublina.

zdjęcie ilustracyjne

Linia 18 pojedzie dzisiaj objazdem

Linia 18 pojedzie dzisiaj objazdem. Ma to związek z przebudową drogi w Elizówce.

Dwie wyjątkowe inwestycje Gęsia 26 i Zielona 5A w ofercie Biura Ciesielczuk Nieruchomości
galeria

Dwie wyjątkowe inwestycje Gęsia 26 i Zielona 5A w ofercie Biura Ciesielczuk Nieruchomości

Biuro Ciesielczuk Nieruchomości oferuje możliwość zakupu mieszkań na rynku pierwotnym w dwóch prestiżowych inwestycjach znajdujących się na mapie Lublina: Gęsia 26 oraz Zielona 5A. Obie propozycje wyróżniają się nowoczesnymi, funkcjonalnymi mieszkaniami, które spełnią różne oczekiwania klientów.

Miasto rozdaje pieniądze na imprezy w dzielnicach. Projekt może złożyć nawet 10-latek

Miasto rozdaje pieniądze na imprezy w dzielnicach. Projekt może złożyć nawet 10-latek

Nawet 7 tysięcy złotych wsparcia na projekt. A do wydania jest 400 tysięcy złotych. W Lublinie rusza tegoroczna edycja programu „Dzielnice Kultury/Młodzież Inspiruje Dzielnice”.

Bogdanka LUK Lublin wygrała na wyjeździe z ZAKSĄ Kędzierzy-Koźle 3:0

Bogdanka LUK Lublin pozostaje w grze o półfinał

W drugim meczu ćwierćfinałowym play-off Bogdanka LUK Lublin pokonała ZAKSĘ Kędzierzyn-Koźle 3:1. Tym samym do wyłonienia półfinalisty konieczne będzie trzecie spotkanie, w niedzielę, w Lubinie. Początek o godzinie 14.45

Przemysław Kusiak to jeden z liderów Matematyki

LNBA: Potrzebne będą trzecie mecze

W sobotę rozegrano drugie mecze półfinałowe w Konferencji A. Zwycięstwa odniosły w nich zespoły Patobasket i Matematyki, co oznacza, że do wyłonienia finalistów będą potrzebne trzecie spotkania.

Duch Seattle w Lublinie ! Grunge’owy hołd w Zgrzycie
koncert
5 kwietnia 2025, 19:00

Duch Seattle w Lublinie ! Grunge’owy hołd w Zgrzycie

W lubelskiej Fabryce Kultury Zgrzyt w sobotę, odżyje duch Seattle lat 90. Ze sceny popłyną brudne gitarowe brzmienia i chropowate wokale – zupełnie jak w klubach Seattle sprzed trzech dekad. Znów powrócą wspomnienia przy takich utworach jak: „Smells Like Teen Spirit”, „Would”, „Jeremy”, „Alive”, „Black Hole Sun” i innych. To nie będzie zwykły koncert, lecz muzyczna podróż w czasie: w rocznicę śmierci Kurta Cobaina i Layne’a Staleya Lublin odda im szczególny hołd.

Moto Session 2025: Samochody, pokazy i goście specjalni

Moto Session 2025: Samochody, pokazy i goście specjalni

Szybkie, drogie i luksusowe. Przerobione i dopieszczone. Plus pokazy stuntu i driftu, czyli dwa dni z motoryzacją w najlepszym wydaniu. W weekend w Lublinie: Moto Session 2025.

Filip Wójcik to kolejny zawodnik, który zostaje w Motorze na następny sezon

Kolejny piłkarz Motoru Lublin podpisał nowy kontrakt

W ostatnich dniach Motor Lublin przedłużył umowy z trzema piłkarzami. Najpierw nowe kontrakty podpisali: Michał Król i Mathieu Scalet, a we wtorek żółto-biało-niebiescy poinformowali, że w klubie zostaje także Filip Wójcik. Wszyscy związali się z beniaminkiem PKO BP Ekstraklasy na kolejny rok.

Premiera w Teatrze Osterwy: Niewiarygodna historia Małej S.
foto
galeria

Premiera w Teatrze Osterwy: Niewiarygodna historia Małej S.

Trwają przygotowania do sobotniej premiery „Niewiarygodnej historii Małej S.” w lubelskim Teatrze im. J. Osterwy. Będzie to pierwszy – po dłuższej przerwie – spektakl przeznaczony dla najmłodszej widowni.

"Najważniejszy egzamin w ich życiu". Przyszli adwokaci mierzą się z zagadnieniami prawnymi
ZDJĘCIA

"Najważniejszy egzamin w ich życiu". Przyszli adwokaci mierzą się z zagadnieniami prawnymi

Egzamin jest bardzo długi i trudny - mówi przewodniczący komisji. Po studiach i trzech latach aplikacji przyszedł czas na cztery dni egzaminów z różnych zagadnień prawa. W Lublinie rozpoczął się egzamin adwokacki.

Koniec negocjacji z wykonawcami pierwszej polskiej elektrowni jądrowej

Koniec negocjacji z wykonawcami pierwszej polskiej elektrowni jądrowej

Zakończono negocjacje umowy pomostowej z wykonawcami pierwszej elektrowni jądrowej – poinformował we wtorek premier Donald Tusk. Obecny plan zakłada, że prąd z pierwszej polskiej elektrowni jądrowej popłynie do sieci w 2036 roku.

Jaki zawód na przyszłość? Dzień otwarty w ZSChIPS
ZDJĘCIA
galeria

Jaki zawód na przyszłość? Dzień otwarty w ZSChIPS

Cukiernik, optyk, ratownik medyczny, czy klasa psychologiczno-medyczna. Przed nami egzamin ósmoklasisty, a potem wybór szkoły średniej. Zespół Szkół Chemicznych i Przemysłu Spożywczego zaprosił swoich potencjalnych, przyszłych uczniów.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium