Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Edukacja

10 sierpnia 2018 r.
19:37

Dłuższe przerwy, trudne przedmioty tylko rano. Zmiany dla uczniów od nowego roku szkolnego

Dłuższe niż dotychczas przerwy, legitymacje jak dowody osobiste i matematyka na pierwszej lekcji: to najważniejsze zmiany czekające uczniów w nowym roku szkolnym.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Ministerstwo Edukacji Narodowej chce wydłużyć przerwę obiadową w szkołach do 40 minut. Żadna pauza ma też nie być krótsza niż 10 minut, a jeśli pogoda na to pozwoli dzieci powinny mieć możliwość wyjścia w tym czasie na dwór.

Pomysł, który jednym wydaje się dobry, krytykują jednak rodzice, których dzieci uczą się w systemie dwuzmianowym.

Przerwa na obiad

– W naszej szkole lekcje trwają do godziny 16.45. Najdłuższa przerwa trwa 20 minut. Jest kilka przerw 5-minutowych – opowiada Wiesława Marynosik, mama ucznia Szkoły Podstawowej nr 6 w Lublinie. – I to wystarcza. Jeśli przerwy byłyby dłuższe, nasze dzieci wychodziłyby ze szkoły o godzinie 18. A gdzie czas na naukę, na odrabianie lekcji, czy na zwykły wypoczynek?

Pomysł chwalą natomiast rodzice uczniów klas młodszych.

– Syn nie ma czasu żeby zjeść teraz cały obiad – przyznaje pani Ewa, mama drugoklasisty z lubelskiej Szkoły Podstawowej nr 43. – Zanim pójdą do jadalni, staną w kolejce, odbiorą talerze i znajdą miejsce, już dzwoni dzwonek. Przerwa powinna być dłuższa. Wiadomo, że czas, który dla osoby dorosłej jest wystarcza na dwudaniowy posiłek, kawę i papierosa nie wystarcza dzieciom, dla których czas w stołówce to też czas na kwitnące życie towarzyskie.

Po szóstej spada

Program „Stołówka szkolna”, który ma zacząć obowiązywać już we wrześniu zakłada, że rok później w każdej podstawówce będzie musiała być jadalnia, w której uczniowie będą mogli jeść posiłki przyniesione z domu.

A od 2021 roku szkoła umożliwić ma także zjedzenie jednego gorącego posiłku w trakcie dnia. Nie za darmo. Korzystanie z obiadów będzie - tak jak teraz - dobrowolne i częściowo płatne.

Nowe rozporządzenie dotyczące BHP w szkole zakłada inne niż dotychczas układanie planu lekcji. Przedmioty wymagające intensywnego wysiłku umysłowego nie będą mogły być prowadzone później niż na szóstej godzinie zajęć w danym dniu.
Wszystko dlatego, że koncentracja dzieci spada łagodnie od czwartej godziny lekcyjnej, by po szóstej drastycznie się obniżyć. Na siódmej lekcji uczniowie mogą już pracować efektywnie.

Plan lekcji

– To bardzo dobra zmiana – uważa mama szóstoklasisty z Lublina. – W ubiegłym roku syn miał bardzo nierówno rozłożone lekcje. Były dni, kiedy zaczynał od dwóch godzin w-f i potem zmęczony i bez prysznica szedł na lekcje wymagające myślenia. Były też dni, kiedy na początku miał religię, plastykę, informatykę, a po nich zmasowany blok historii, przyrody, języka polskiego, matematyki i języka angielskiego. Do domu wracał skonany. Dobrze, że ktoś wreszcie się tym zajął. Uważam, że dyrektorzy już dawno na podstawie własnych obserwacji powinni przeprowadzić korekty w planach lekcji. W dużych szkołach to na pewno niełatwe zadanie, ale od tego przecież są.

Zgodnie z nowymi zasadami BHP, które mają wejść w życie 1 września, ale które dają też czas dyrektorom szkół na dostosowanie się do nich do 1 marca 2019 roku, uczniowie muszą mieć zapewnioną możliwość zostawiania w szkołach podręczników i innych pomocy dydaktycznych.

Szkoły, które do tej pory nie zapewniły uczniom dostępu do wody pitnej, teraz będą miały taki obowiązek.

E-legitymacja

Do lamusa mają też odejść papierowe szkolne legitymacje. Od września zastąpi je plastikowa karta przypominająca dowód osobisty, czy prawo jazdy.

– To odpowiedź na oczekiwania uczniów, ich rodziców i dyrektorów szkół oraz samorządów – podkreśla Anna Ostrowska, rzecznik prasowy MEN.

Na rewersie e-legitymacji znajdzie się pole umożliwiające nadrukowania numeru układu elektronicznego oraz kodu kreskowego. Na dokumencie zakodować będzie można także dodatkowe usługi oraz ulgi na przejazdy środkami transportu publicznego.

– O rodzaju usług kodowanych na e-legitymacji szkolnej będzie decydował dyrektor szkoły – dodaje Anna Ostrowska.

Wydanie nowej legitymacji nie będzie się wiązało z dodatkowymi kosztami dla uczniów lub ich rodziców. Dokumenty takie od przyszłego roku szkolnego wydawać będą mogły szkoły i przedszkola. Obok nich dostępne będą jednak także dokumenty w dotychczasowej postaci.

Najnowszy projekt MEN dotyczący nowelizacji rozporządzenia w sprawie świadectw, dyplomów państwowych i innych druków szkolnych zakłada też możliwość wydawania obok legitymacji papierowych i w formie plastikowych kart także dokumentów do zainstalowania w telefonie. Czy ta zmiana wejdzie w życie, na razie jednak nie wiadomo.

Kalendarz roku szkolnego 2018/2019

Do szkół uczniowie pójdą tym razem 3 września, ponieważ pierwszy wypada w sobotę. Zimowa przerwa świąteczna będzie trwała od 23 do 31 grudnia. Ponieważ 1 stycznia jest dniem ustawowo wolnym od pracy, tego dnia także szkoły pozostaną zamknięte.
Dodatkowego dnia wolnego nie będzie za to tym razem z okazji Święta Trzech Króli, 6 stycznia ponieważ w przyszłym roku wypada w niedzielę.

W województwie lubelskim ferie zimowe rozpoczną się 11 lutego. Z kolei wiosenna przerwa świąteczna będzie trwała od 18 do 23 kwietnia. Zakończenie roku zaplanowano na 21 czerwca.

Tradycyjnie już o przyznaniu dodatkowych dni wolnych od nauki decydować będą dyrektorzy poszczególnych szkół. W szkołach podstawowych jest to 8 dni, w liceach ogólnokształcących i technikach 10 dni, a w szkołach branżowych I i II stopnia, szkołach policealnych i placówkach kształcenia praktycznego: 6 dni.

Dni wolne wykorzystać można między innymi w trakcie egzaminu ósmoklasisty, rekolekcji wielkopostnych, w dni świąt religijnych niebędących dniami ustawowo wolnymi od pracy, a także inne dowolne dni poprawiające organizację pracy, a to oznaczać może na przykład wydłużenie weekendu majowego, czy przerwy świątecznej.

Co nowego w nowym roku szkolnym

• dłuższa przerwa obiadowa
• jadalnia w każdej szkole
• trudne przedmioty na pierwszych lekcjach
• e-legitymacja

Pozostałe informacje

Strzelcy rywalizowali o  puchary marszałka
galeria

Strzelcy rywalizowali o puchary marszałka

Na strzelnicy przy ul. Gospodarczej 27 w Lublinie w niedzielę, 6 kwietnia zorganizowano zawody strzeleckie.

Do Lublina przyjedzie kilka tysięcy górników z Bogdanki

Gorący wtorek. Górnicy zapowiadają manifestację w centrum Lublina

Już w najbliższy wtorek, 8 bm., kilka tysięcy górników z Łęcznej będzie manifestować w centrum Lublina. Wielki wiec protestacyjny organizują związkowcy z kopalni. Jest to wyraz frustracji załogi spowodowanej brakiem uzgodnień i pomysłów na przyszłość Bogdanki w związku z planami zamknięcia zakładu w roku 2049. Szykuje się paraliż miasta.

Bartosz Zmarzlik z Koroną Bolesława Chrobrego

Bartosz Zmarzlik z Koroną Bolesława Chrobrego

W niedzielę odbył się kolejny żużlowy spektakl. Na torze w Gnieźnie odbył się turniej o Koronę Bolesława Chrobrego, a zwycięzcą okazał się Bartosz Zmarzlik

Jarosław Milcz na jesieni w meczu z Huraganem zdobył dwa gole, a w niedzielę zaaplikował rywalom trzy

Huragan przegrywał z Lublinianką 0:3, ale dostał pomoc z góry i wywalczył punkt

Od 3:0 do 3:3. Lublinianka miała już solidną zaliczkę w Międzyrzecu Podlaskim, ale dopisała do swojego konta tylko punkt. A to oznacza, że strata do lidera z Kraśnika wzrosła do sześciu „oczek”.

Rozmowy i spotkania z posłanką Gromadzką

Rozmowy i spotkania z posłanką Gromadzką

W poniedziałek (7 kwietnia) panie z powiatu chełmskiego będą miały okazję do rozmowy z posłanką Małgorzatą Gromadzką.

Ciało mężczyzny wyłowiono z rzeki Bug. Czy to cudzoziemiec z Afryki?

Ciało mężczyzny wyłowiono z rzeki Bug. Czy to cudzoziemiec z Afryki?

Patrol Straży Granicznej natrafił na zwłoki w rzece Bug. Najprawdopodobniej to jeden z migrantów utonął kilka tygodni temu przy próbie nielegalnego przedostania się przez granicę z Białorusi do Polski.

 Nagrodzili najpiękniejsze palmy i pisanki
galeria

Nagrodzili najpiękniejsze palmy i pisanki

W niedzielę 6 kwietnia w foyer Sali Operowej CSK odbył się finał VI Wojewódzkiego Konkursu na Palmę i Pisankę Wielkanocną. Ideą tego wydarzenia było popularyzowanie zanikającego zwyczaju własnoręcznego tworzenia palm i pisanek wielkanocnych.

Bogdanka LUK Lublin zagra w półfinale play-off PlusLigi
ZDJĘCIA
galeria

Historyczny sukces: Bogdanka LUK Lublin zagra o medale PlusLigi

W trzecim decydującym spotkaniu ćwierćfinałowym play-off Bogdanka LUK Lublin pokonała ZAKSĘ Kędzierzyn-Koźle 3:0. Tym samym wywalczyła historyczny awans do półfinału wygrywając rywalizację 2-1. MVP wybrany został rozgrywający i kapitan gospodarzy Marcin Komenda

Dominik Kubera wygrywa Memoriał Alfreda Smoczyka w Lesznie

Dominik Kubera wygrywa Memoriał Alfreda Smoczyka w Lesznie

W niedzielę w Lesznie odbył się Memoriał Alfreda Smoczyka, w którym najlepszy okazał się Dominik Kubera dokładając kolejny sukces do sobotniego zwycięstwa w mistrzostwach Polski Par Klubowych

Mandat na 2000 zł każdego "boli"

52 wiosny na karku i zero rozsądku

Mandat karny w wysokości 2 000 złotych oraz 14 punktów to finał kontroli drogowej 52-latka z Siedlec. Kierowca mitsubishi pędził krajową dwójką 154 km/h przekraczając dozwoloną prędkość o 64 km/h. Mężczyzna tłumaczył się pośpiechem.

Zatrzymany Gruzin w drodze do aresztu

Lubelscy „łowcy głów” namierzyli go w Zakopanem

Lubelscy „łowcy głów” i poszukiwacze z IV komisariatu w Lublinie zatrzymali 55-letniego obywatela Gruzji, który poszukiwany był m.in. listem gończym. Mężczyzna łącznie do odbycia ma karę prawie roku pozbawienia wolności. Poszukiwany był za jazdę w stanie nietrzeźwości i przywłaszczenie samochodu marki volkswagen transporter. Wpadł w Zakopanem.

Mieszkańcy nie mogą doczekać się wdychania solanki

Mieszkańcy nie mogą doczekać się wdychania solanki

Mieszkańcy nie mogą doczekać się otwarcia sezonu w tężni solankowej. Instalacja stanęła w maju ubiegłego roku nad Krzną, ale póki co jest obklejona taśmą.

Mecz Śląsk – Motor. Poczuj gorącą atmosferę na trybunach
galeria

Mecz Śląsk – Motor. Poczuj gorącą atmosferę na trybunach

Wprawdzie emocje po wczorajszym meczu we Wrocławiu już opadły, ale wciąż kibice czują gorącą atmosferę z trybun. Zobaczmy, jak obie drużyny były dopingowane.

Efekt sobotniego sprzątania
Józefów nad Wisłą

To jest ekologia! Mimo chłodu posprzątali brzegi Wyżnicy

Mimo przenikliwego chłodu nikt nie spóźnił się wczoraj na zbiórkę nad rzeczka Wyżnicą przepływającą przez gminę Józefów nad Wisłą. W sobotni poranek dzieci, młodzież i dorośli w ramach „Operacji Czysta Rzeka” posprzątali brzegi tej rzeczki.

Tak się bawi Lublin w Helium Club
foto
galeria

Tak się bawi Lublin w Helium Club

Jeśli nie było Was na imprezie "Back to the Past" w klubie Heliume, to… cóż, żałujcie, że przegapiliście prawdziwe szaleństwo. Na szczęście mamy dla Was fotogalerię, która udowodni, że taniec, błysk fleszy i dobra zabawa to w Helium Club absolutna norma. Zobaczcie, kto rządził na parkiecie i jak się bawił Lublin.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium