Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Edukacja

14 stycznia 2021 r.
10:03

Szkoły czekają na uczniów, nauczyciele są zaniepokojeni. "Chorowaliśmy jesienią i będziemy teraz"

Autor: Zdjęcie autora ask
30 1 A A
(fot. Maciej Kaczanowski/archiwum)

Już w poniedziałek do szkół wrócą uczniowie klas I–III. Coś, co cieszy rodziców, nie zawsze jest łatwe dla nauczycieli.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Zgodne z wytycznymi, udział w zajęciach będą mogły brać udział tylko dzieci zdrowe. Obowiązkowa będzie dezynfekcja dłoni, maseczki i dystans. Zakazane będzie przynoszenie do szkoły zbędnych przedmiotów np. zabawek. Mierzona będzie temperatura. Jeśli w trakcie lekcji przekroczone zostanie 38°C, dziecko trafi do szkolnego izolatorium, z którego odbiorą je rodzice.

- Sale i łazienki dla poszczególnych klas w miarę możliwości powinny znajdować się na różnych piętrach budynku szkoły. Obowiązuje ogólna zasada: każda grupa uczniów (klasa) w trakcie przebywania w szkole nie ma możliwości (lub ma ograniczoną do minimum) kontaktowania się z pozostałymi klasami – czytamy w rekomendacjach MEN i GIS. Dlatego inne mają być godziny przychodzenia do szkoły oraz przerw poszczególnych klas. Zajęcia powinny być prowadzone przez tych samych nauczycieli, "którzy w miarę możliwości nie prowadzą zajęć stacjonarnych w innych klasach".

- Przygotowujemy się do otwarcia w oparciu o wszystkie wytyczne. Wkrótce wyślę informacje do rodziców, prosząc ich m.in., by w miarę możliwości zapewnili worki na wierzchnie ubrania dzieci – mówi Regina Szafrańska-Dąbek, wicedyrektor SP nr. 47 im. J.I. Kraszewskiego w Lublinie. – Wejścia do szkoły będą odbywały się w 10-minutowych odstępach, żeby jak najbardziej ograniczyć kontakt dzieci. Nie ma jednak możliwości, by każda klasa miała swoją salę. Dlatego połowa dzieci będzie przychodziła rano, potem pomieszczenia zdezynfekujemy i na drugą zmianę przyjdą pozostali uczniowie. Te skończą lekcje najpóźniej o 16.40.

- Nie ma możliwości, żeby każda klasa uczyła się na osobnym piętrze, ale każdy oddział będzie miał odrębną klasę – zapowiada Elżbieta Pieczonka, dyrektor SP nr 43 im. I.J. Paderewskiego w Lublinie. – W tej chwili kończymy przygotowania. Będziemy m.in. nieco dostosowywali do nowych wymagań plan lekcji.

Problemu z odrębnymi klasami nie będzie za to w większych szkołach.

- Ponieważ nie wracają wszyscy uczniowie, możemy dodatkowo ograniczyć kontakty dzieci. Pierwszoklasiści będą uczyli się na parterze, drugie klasy na pierwszym, a trzecie na drugim piętrze - wylicza Mirosław Wójcik, dyrektor SP nr 38 im. Henryka Sienkiewicza w Lublinie.

W żadnej ze szkół nie będzie jednak możliwości, by klasy uczył tylko jeden nauczyciel. Taki zapis może dotyczyć tylko nauczania wczesnoszkolnego.

- Języka angielskiego i religii uczą nauczyciele prowadzący zajęcia we wszystkich oddziałach wczesnoszkolnych. Oni będą kontaktowali się z wszystkimi uczniami – przyznaje Wójcik.

- Zastanawiamy się nad możliwością wprowadzenia zmian w planie zajęć. Angliści prowadzący nauczanie u najmłodszych będą musieli też prowadzić zajęcia zdalne z klasami 4-8. Chcemy wprowadzić zmiany, by było to jak najbardziej dla nich dogodne – dodaje Szafrańska – Dąbek.

Część dyrektorów lubelskich szkół ma jednak wątpliwości, czy są w stanie zapewnić bezpieczeństwo w szkołach.

- Oczywiście będziemy robić wszystko zgodnie z zaleceniami, ale tak samo działaliśmy we wrześniu i październiku, a wtedy z każdym dniem rosła liczba klas i szkół przechodzących w powodu koronawirusa w system pracy zdalnej lub hybrydowej. Dlatego uważam, że zakażeń nie unikniemy także teraz. To tylko kwestia czasu – mówi jeden z nich. – Rozumiem, że rodzice chcą, by dzieci wróciły do szkół, ale oceniam tę decyzję jako błędną.

- Chorowaliśmy jesienią i będziemy teraz – nie ma wątpliwości inna dyrektorka. – Żeby sytuacja była w pełni bezpieczna, wszyscy nauczyciele powinni zostać nie przebadani, a zaszczepieni. Ponieważ tak się nie stało, nie liczę na to, że do szkół wkrótce wrócą pozostali uczniowie. Gdybym miała się zakładać, to obstawiałabym na ponowne zamknięcie stacjonarnej nauki najpóźniej pod koniec lutego.

- Przygotowujemy się na miarę możliwości zgodnie z wytycznymi – podkreśla Mariusz Banach, zastępca prezydenta Lublina ds. oświaty i wychowania. – Cieszymy się, że wracamy, ale szkoda, że nauczyciele nie są zaszczepieni, bo wtedy zaczynalibyśmy z zupełnie innej, bezpiecznej pozycji. Obawiam się, że w szkołach nie da się całkowicie uniknąć zakażeń. Mówię to w oparciu o nasze doświadczenia z działających przez cały czas przedszkoli. Każdego tygodnia zamykanych w całości lub części ze względu na chorobę jest średnio 5 z 65 z nich. Tak będzie prawdopodobnie także w szkołach.

Dziś prezydent weźmie udział w spotkaniu on-line z dyrektorami szkół podstawowych.

- Zapytamy, w czym możemy im pomóc w związku z powrotem klas I–III do nauczania stacjonarnego – tłumaczy Banach.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Siatkarze Bogdanki LUK Lublin chcą się szybko podnieść po porażce w Częstochowie

Bogdanka LUK Lublin kontra PSG Stal Nysa - Kibice liczą na rehabilitację

Po porażce w Częstochowie Bogdanka LUK Lublin spróbuje rozpocząć nową serię zwycięstw przed własną publicznością. W sobotę drużyna Massimo Bottiego zmierzy się w hali Globus z PSG Stal Nysa (godz. 17.30).

Motor Lublin pokonał w piątek Bruk-Bet Termalikę Nieciecza w meczu sparingowym

Motor wygrał sparing z Bruk-Bet Termaliką. Jeden gol, dwóch testowanych i dwie czerwone kartki

Zamiast meczu o punkty piłkarze Motoru w piątek rozegrali sparing z liderem Betclic I ligi. Na boisku w Woli Chorzelowskiej górą była drużyna Mateusza Stolarskiego, która pokonała Bruk-Bet Termalikę Nieciecza 1:0.

Była to najdłużej wyczekiwana decyzji. Oczekiwanie na ZRiD trwało ponad 600 dni. Ekspresówka Lublin - Lubartów miała być oddana do użytku w tym roku. Trzeba będzie liczyć na to, że pojedziemy nią w 2027

Nareszcie! Decyzja wojewody - można budować ekspresówkę z Lublina do Lubartowa

Wojewoda lubelski, Krzysztof Komorski poinformował dziś w Lubartowie, że wydał decyzję ZRiD dotyczącą budowy drogi ekspresowej S19 z Lublina do Lubartowa

Daria ze Śląska: Smutek jest bezpieczny
DO USŁYSZENIA
film

Daria ze Śląska: Smutek jest bezpieczny

Daria ze Śląska to młoda artystka już teraz jest uznawana za jedno z największych muzycznych odkryć 2023 roku. Laureatka Fryderyków 2024 w kategorii Fonograficzny Debiut Roku. W piątek, 15 listopada, wystąpi w Studiu im. Budki Suflera Radia Lublin.

Ulica bł. Honorata Koźmińskiego doczeka się oświetlenia

Błogosławiony patron, ale ulica bez oświetlenia. To się zmieni

Chociaż patron jest błogosławiony, to mieszkańcy tej ulicy nie doczekali się jeszcze oświetlenia. Ten problem zasygnalizował urzędnikom radny Igor Dzikiewicz (PiS). I okazuje się, że było warto.

Nowo mianowani doktorzy ciężko zapracowali na swój sukces
Lublin
galeria

Uniwersytet Medyczny ma nowych doktorów

W sumie 80 osób oficjalnie rozpoczęło nowy etap kariery zawodowej. Uniwersytet Medyczny nadał stopnie doktorów i doktorów habilitowanych.

Prezydent Zamościa myśli o zakupie np. takich niewielkich autobusów, jakie są wykorzystywane w komunikacji miejskiej w Zielonej Górze

Prezydent obiecuje: Autobus na prąd powiezie za darmo

Nie wiadomo dokładnie kiedy miałoby to nastąpić, ale jest plan uruchomienia w Zamościu bezpłatnej linii autobusowej. Będzie darmowa i tania, bo obsługiwana przez elektryczny autobus zasilany z własnej farmy fotowoltaicznej.

ZUS szkoli w Biłgoraju, Chełmie, Janowie Lubelskim, Zamościu i we Włodawie

ZUS szkoli w Biłgoraju, Chełmie, Janowie Lubelskim, Zamościu i we Włodawie

Emerytury pomostowe, usługi elektroniczne ZUS i ulgi dla osób rozpoczynających działalność gospodarczą – to tematy szkoleń, które jeszcze w listopadzie odbędą się w placówkach ZUS w regionie - informuje Małgorzata Korba, rzecznik ZUS w województwie lubelskim

Nazywam się Paweł Krajewski i mam 23 lata. Moje życie od samego początku nie było łatwe – były wzloty i upadki. Moja historia z chorobą rozpoczęła się, gdy miałem 4 lata - pisze na portalu zrzutka.pl młody człowiek

Brakuje już tak niewiele. Młody człowiek zbiera na wózek inwalidzki

Potrzeba mu 19 tys. zł. Ma już ponad 18. Zbiórka potrwa jeszcze kilkanaście dni. Wystarczą niewielkie wpłaty, by pomóc wychowankowi szkoły Stowarzyszenia „Krok za krokiem”, utytułowanemu zawodnikowi klubu Akson w zakupie nowego wózka inwalidzkiego.

KPR Padwa Zamość liczy na wygraną

Padwa Zamość ma problemy kadrowe, ale liczy na kolejne zwycięstwo.

KPR Padwa Zamość podejmie Sandra Spa Pogoń Szczecin, a AZS AWF Biała Podlaska zmierzy się na wyjeździe z Olimpią MEDEX Piekary Śląskie. Pierwsze spotkanie w hali OSiR w sobotę o godzinie 15, drugie cztery godziny później

Jaka pogoda czeka nas w weekend?
Pogoda
film

Jaka pogoda czeka nas w weekend?

Jakie temperatury czekają nas w ten weekend? Czy możemy spodziewać się przymrozów i opadów śniegu? A może jesienno- zimowa aura zrobi sobie na chwilę wolne? Zobaczcie w naszej prognozie pogody, którą przedstawi Agnieszka Wójcik. Prognozę przygotowała mgr Anna Brzozowska-Junak z Instytutu Nauk o Ziemi i Środowisku UMCS

Roman Szymański rozpoczyna trzecią setkę swoich gier w Starcie Lublin

Roman Szymański zadomowił się w Lublinie. W barwach Startu zagrał już 200 meczów

Kiedy myśli się o Starcie Lublin, to Roman Szymański jest pierwszym skojarzeniem. 33-letni center znalazł w Lublinie swoje miejsce na ziemi – dla czerwono-czarnych gra od 2017 r. A w niedzielę przy okazji meczu z Kingiem Szczecin rozpocznie trzecią setkę meczów dla tego klubu.

Teren PEC-u

Kotłownia nie działa od ponad dekady. PEC ma już plany rozbiórkowe

Kotłownia przy ulicy 11 Listopada w Łukowie nie działa już od 2011 roku. Radny Łukasz Bober zastanawia się, jak PEC zamierza zagospodarować ten teren. Sam ma już pewną propozycję.

Dużo zieleni, blisko centrum, mało wysiłku - lepsze od ogrodów przy domach jednorodzinnych są mieszkania z zielonymi tarasami kilka minut od centrum Lublina

Dużo zieleni, blisko centrum, mało wysiłku - lepsze od ogrodów przy domach jednorodzinnych są mieszkania z zielonymi tarasami kilka minut od centrum Lublina

W miejskim zgiełku coraz więcej osób poszukuje własnej oazy zieleni – miejsca, gdzie można odetchnąć, odpocząć i oderwać się od codziennych obowiązków. Mieszkania z zielonymi tarasami od LUK Deweloper oferują idealne rozwiązanie dla tych, którzy chcą cieszyć się naturą bez konieczności opuszczania centrum miasta. Zielone tarasy, wyposażone w trwałe płytki na wspornikach oraz balustrady ze szkła, zapewniają komfort i estetykę. To miejsce, gdzie można odpocząć od zgiełku, jednocześnie korzystając z nowoczesnych udogodnień kilka minut od serca Lublina.

Nowoczesna myjnia samochodowa bezdotykowa – wygoda i oszczędność dla każdego kierowcy

Nowoczesna myjnia samochodowa bezdotykowa – wygoda i oszczędność dla każdego kierowcy

Każdy właściciel samochodu doskonale zdaje sobie sprawę, jak ważne jest utrzymanie pojazdu w czystości. Myjnia bezdotykowa to rozwiązanie, które pozwala na szybkie i skuteczne usunięcie zabrudzeń bez ryzyka uszkodzenia lakieru. To wygodna opcja dla osób, które chcą mieć pełną kontrolę nad procesem mycia, nie rezygnując z wysokiej jakości. Sprawdź, czym różni się myjnia bezdotykowa od tradycyjnych rozwiązań i dlaczego zyskuje tak dużą popularność?

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium