To już ostatni moment żeby zapisać dziecko na zajęcia w osiedlowych domach kultury. W większości z nich zajęcia zaczynają się w przyszłym tygodniu.
Dzielnicowy Dom Kultury Węglin zaprasza m.in. na warsztaty komiksowe dla dzieci od 7 roku życia. Na początek nauka rysunku, tworzenia proporcji postaci, nauka nadawania cech charakterystycznych i wyrażania emocji rysunkowych bohaterów. Trochę o teorii komiksu, kompozycji kadru i „dymkach”, a potem już tworzenie krótkich historii komiksowych.
W ramach Eksperymentalnego Warsztatu Manualnego dzieci w wieku 6-9 lat brać będą udział w zajęciach z wszystkich dziedzin sztuki od malarstwa, rysunku poprzez działania przestrzenne i te angażujące zmysły wzroku, smaku, zapachu i dotyku. Z kolei Olimpijski Warsztat Manualny – Szlifiernia Diamentów to podróż do świata sztuki i technik plastycznych, zarówno tych dawnych jak i zupełnie współczesnych dla dzieci i młodzieży w wieku 9-13 lat.
•
DDK Czuby Południowe zaprasza na zajęcia Eksperymentalnego Warsztatu Manualnego i Olimpijskiego Warsztatu Manualnego.
– Oprócz tego warsztaty komiksowe oraz Otwartą Pracownię Medialab od 6 roku życia - wylicza Alicja Kawka, z DDK Czuby Południowe. – To zajęcia z tworzenia gier komputerowych, obsługi drukarki 3D, tworzenia spacerów wirtualnych za pomocą różnych technik komputerowych. W planach są też zajęcia z edycji obrazu cyfrowego i poznawanie technik animacji poklatkowej.
•
Dzielnicowy Dom Kultury SM Czechów w tym roku, podobnie jak w latach ubiegłych, zaprasza dzieci od 5 lat na zajęcia w grupach tanecznych i baletowych, na zajęcia plastyczne oraz manualne. 10-latki i dzieci starsze mogą uczyć się modelarstwa, a 7-latki – robotyki. Wszystkie dzieci bez względu na wiek mogą poznawać tajniki karate kyokushin. W zajęciach plastycznych mogą brać z kolei udział uczniowie klas pierwszych oraz ich starsi koledzy, a w zabawach z bajkami – co najmniej pięciolatki.
•
Dom Kultury LSM szuka uczestników zajęć plastycznych (od 6 roku życia), tanecznych, wokalnych i fotograficznych. W ramach ogniska MIDI uczyć można się gry na fortepianie, keyboardzie, gitarze klasycznej i elektrycznej oraz flecie prostym i poprzecznym.
•
Propozycja Dzielnicowego Domu Kultury „Bronowice” to zajęcia zarówno w siedzibie głównej (przy ul. Krańcowej 106) oraz w dwóch filiach (Pracowniach Kultury Tatary, przy ul. Hutniczej 28A oraz Pracowniach Kultury Maki, przy ul. Olchowej 8). Oprócz organizacji sprawdzonych już zajęć „Bronowice” czekają na propozycje.
– Jesteśmy otwarci na sugestie, o ile związane one będą z szeroko rozumianą działalnością kulturalną czy edukacyjną – podkreślają pracownicy, ale zaczają, że o tym, że wymyślone przez mieszkańców zajęcia wejdą w życie zdecyduje ilość chętnych do wzięcia w nim udziału.
W tym roku szkolnym w programie zajęć DK Bronowice znalazły się warsztaty dla najmłodszych : Akademia Malucha (0-3) i Akademia Smyka (4-6) oraz Akuku! Akademia kreatywnego urwisa (4-6). Uczniowie szkół podstawowych mogą brać natomiast udział w zajęciach tanecznych (balet, breakdance, hip- hop), warsztatach bębniarskich i cyrkowych, teatralnych i wokalnych oraz nauce gry na gitarze.
Oprócz tego powyżej 7 roku życia i młodzież mogą brać udział w interdyscyplinarnych zajęciach organizowanych w ramach Klubu Ciekawych Świata (międzypokoleniowe warsztaty, podczas których dzieci, młodzież i dorośli wspólnie zajmują się różnymi formami rękodzieła, co jest nie tylko idealną formą relaksu, ale również zacieśnienia więzi rodzinnych) oraz Żarówki (zajęcia świetlicowe z grami planszowymi, zabawami animacyjnymi, czytaniem książek, tańczeniem, śpiewaniem i kreatywne spędzanie czasu po szkole. Podczas zajęć możliwe jest także odrabianie prac domowych, a w razie trudności poproszenie o pomoc instruktora).
•
W Młodzieżowym Domu Kultury „Pod Akacją” zapisy na warsztaty i zajęcia trwają cały rok. W ofercie znajdują się m.in. zajęcia z fotografii tradycyjnej i cyfrowej, wiedzy o filmie, malarstwie i grafice, rysunku i witrażu, nauki gry na pianinie, sztuki kulinarnej, mody, szachów, poezji śpiewanej i aktorskiej, tkaniny artystycznej, historii sztuki, makramy, poezji śpiewanej i aktorskiej, ale też zabawy ze słowem i nauka języka niemieckiego. „Pod Akacją” istnieją również zespoły teatralne: „Małe Gaduły”, „Idea” czy „Arabeska”, „Supełki”, „Drugie Piętro” oraz „Panopticum” zespół gitarowy „Milonga” i zespół wokalny „Sine Nomie”. Do wszystkich z nich trwa ciągle nabór.
– Zajęcia są bezpłatne, a zapisywać na nie mogą się dzieci w wieku od 6 do 18 lat, choć zdarzało się, że przychodzili do nas również studenci – mówi Agnieszka Walkiewicz-Puła, dyrektor MDK „Pod Akacją”.
•
W ofercie Młodzieżowego Domu Kultury nr 2 są zajęcia plastyczne, muzyczne i instrumentalne skierowane dla dzieci i młodzieży.
– Oferujemy zajęcia z gry na gitarze, zajęcia wokalne czy plastyczne. W naszym Domu Kultury odbywają się również zajęcia z historycznej żonglerki flagami – informuje Marta Kliczka, dyrektor MDK i dodaje, że w kierowanej przez nią instytucji funkcjonuje również grupa bębniarzy, zespół Instrumentalny Muzyki Dawnej, tańca towarzyskiego dworskiego czy zespół tańca dawnego „Belriguardo”. Zapisy na zajęcia trwają cały rok i są bezpłatne.
Uwaga. Nie wszystkie zajęcia w lubelskich domach kultury są darmowe. Część z nich jest płatna miesięcznie od 40 do 120 zł. Obowiązują zniżki dla uczęszczającego na zajęcia rodzeństwa lub dla posiadaczy Karty Dużej Rodziny. Obowiązują zapisy telefoniczne lub elektroniczne.