Do tej pory na własne instalacje fotowoltaiczne zdecydowało się ponad 62 tys. klientów PGE Obrót – największego sprzedawcy energii w Polsce, wchodzącego w skład Grupy PGE
Ten tekst ukazał się 19 czerwca 2020 r. w specjalnym dodatku do "Dziennika Wschodniego" - "Ekologiczny Dom".
W związku z ciągle rosnącą popularnością tego rozwiązania, PGE Obrót wprowadza kolejną edycję oferty „Ekologicznie w przyszłość”, połączoną z ogólnopolskim programem „Mój prąd”.
Propozycja kierowana jest do mieszkańców domów jednorodzinnych, którzy są zainteresowani montażem paneli fotowoltaicznych i planują taką inwestycję. W ramach oferty klienci otrzymują kompleksowy pakiet usług, jakim jest doradztwo, sprzedaż i montaż paneli fotowoltaicznych oraz możliwość skorzystania ze specjalnej oferty rozliczania energii z PGE Obrót.
Jak to wygląda w praktyce?
Proces montażu instalacji odbywa się przy współpracy z partnerami zewnętrznymi, którymi są sprawdzone i doświadczone firmy zajmujące się całościową obsługą takich inwestycji.
W pierwszej kolejności wykonywany jest audyt techniczny pozwalający na optymalne dopasowanie instalacji do potrzeb konkretnego klienta. Montażem zestawu fotowoltaicznego i uruchomieniem systemu zajmują się wykwalifikowani monterzy. Klienci mogą liczyć również na pomoc w realizacji formalności wraz z możliwością doradztwa i wsparcia w zakresie dostępnych form finansowania inwestycji.
PGE Obrót zachęca do ekologicznych rozwiązań i premiuje przedsięwzięcia prosumenckie. – Stąd całościowa pomoc przy takich inwestycjach, obejmująca również wsparcie w zakresie dostępnych możliwości dofinansowania – mówi Robert Choma, prezes zarządu PGE Obrót.
Jak działa instalacja fotowoltaiczna i jak najlepiej z niej korzystać?
Podłączenie instalacji fotowoltaicznej do sieci elektrycznej budynku pozwala bezpośrednio wykorzystać produkowaną energię na potrzeby sprzętów elektrycznych znajdujących się w budynku.
W sytuacji niewystarczającej produkcji, energia jest pobierana z sieci, natomiast jej nadwyżki są do sieci oddawane. Dla prosumenta najkorzystniejszym rozwiązaniem będzie zużywanie jak największej ilości energii wtedy, gdy jest ona na bieżąco produkowana, czyli bezpośrednio w ciągu dnia. Wtedy właśnie powinno się planować pracę zmywarki, pralki, suszarki, pompy ciepła, klimatyzatora, itp.
Energia, która nie zostanie zużyta przez gospodarstwo domowe na bieżąco, jest oddawana do sieci elektroenergetycznej i tam jest magazynowana. Wieczorem lub nocą, kiedy mieszkańcy gospodarstwa domowego korzystają z energii elektrycznej, ale ich instalacja fotowoltaiczna na dachu jej nie produkuje, pobierają za darmo z sieci tę energię, która była oddana w ciągu dnia.
Oferta „Ekologicznie w przyszłość”, obowiązuje do 30 czerwca 2020 r., jednak PGE Obrót już przygotowała kolejną edycję, z której będzie można skorzystać do końca 2020 roku.