Na Uniwersytecie Warszawskim powołano zespół doradczy ds. kryzysu klimatyczno-ekologicznego. O konieczności podjęcia natychmiastowych działań rektor UW mówił też na uroczystości rozpoczęcia nowego roku akademickiego
Zespół „Uniwersytet Warszawski dla klimatu” został powołany 1 października. W jego skład wchodzi 14 członków: naukowców z różnych wydziałów UW, doktorantów, studentów (członków Młodzieżowego Strajku Klimatycznego i studenckiego samorządu), pracowników administracyjnych uczelni.
Zespół ma m.in. za zadanie opracowanie metod zmniejszenia negatywnego wpływu uczelni na środowisko naturalne. Zamierza w tym celu będzie współpracować z naukowcami jak również z przedsiębiorcami, organizacjami pozarządowymi oraz przedstawicielami władz.
Temat konieczności podjęcia natychmiastowych działań był obecny także podczas inauguracyjnego przemówienia prof. Marcina Pałysa, rektora UW.
– Na ulicach polskich miast, w dniu młodzieżowego strajku klimatycznego, można było zobaczyć plakaty z hasłem: „politycy, słuchajcie naukowców”. Ja, patrząc na ich wyostrzoną świadomość, chcę zaapelować: politycy, słuchajcie tych młodych ludzi. To dla nich organizujecie ten świat i to oni okazują się bardziej dalekowzroczni – mówił prof. Pałys. – Ocieplenie klimatu spowodowane działaniami człowieka stanowi poważne niebezpieczeństwo dla przyszłości środowiska naturalnego i samych ludzi. Naszą rolą, jako uniwersytetu, jest zwiększanie świadomości dotyczącej wyników tych badań i konsekwencji zmian, które postępują.
Rektor podkreślał, że w działania, których efektem będzie wypracowanie uniwersyteckich standardów, włączyło się liczne grono naukowców z bardzo różnych dyscyplin.
– W przygotowaniu są zajęcia na temat globalnych zagrożeń środowiskowych oraz możliwościach działania w odpowiedzi na kryzys klimatyczny. Uważam za bardzo ważne, aby każda studentka i każdy student opuszczali uniwersytet z odpowiednim przygotowaniem. Wiele z was w przyszłości będzie współodpowiadało za istotne dla nas wszystkich decyzje, i kształtowało opinię społeczną – mówił w trakcie uroczystości otwarcia roku akademickiego 2019/2020.
W ubiegłym tygodniu uchwałę w sprawie kryzysu klimatyczno-ekologicznego przyjęła Rada Wydziału Biologii UW. Dokument zachęca społeczność akademicką do podjęcia konkretnych działań mających ograniczyć negatywny wpływ człowieka na środowisko.
W uchwale zaapelowano do władz UW o organizacyjne i finansowe wsparcie dla projektów badawczych oraz aplikacyjnych, których tematem jest negatywny wpływ człowieka na klimat i środowisko. W opinii naukowców konieczne jest też opracowanie strategii osiągnięcia możliwie szybko neutralności klimatycznej przez uniwersytet.