Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

12 lipca 2023 r.
18:52

Europejska Konwencja Żonglerska: Dziewczyny z wachlarzem ognia i 2000 innych cyrkowców

Autor: Zdjęcie autora agdy
0 A A
Rozalia i Nela z grupy Młodzi Ognia tworzą duet występując z wachlarzami. Tegoroczna Europejską Konwencję Żonglerską będzie pierwszą w jakiej wezmą udział
Rozalia i Nela z grupy Młodzi Ognia tworzą duet występując z wachlarzami. Tegoroczna Europejską Konwencję Żonglerską będzie pierwszą w jakiej wezmą udział (fot. Katarzyna Nastaj)

Siatkówka przy użyciu maczug żonglerskich, monodramy cyrkowe, parada przez środek miasta, pokazy i spektakle. Tak wygląda ramowy program Europejskiej Konwencji Żonglerskiej (EJC), która odbędzie się w między 29 lipca a 5 sierpnia.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Jeśli wypada się cieszyć z cudzego nieszczęścia, to właśnie teraz. Dzięki temu, że Irlandia musiała zrezygnować z organizacji tegorocznej edycji Europejskiej Konwencji Żonglerskiej (EJC), wydarzenie gościmy w Lublinie. I co jest ewenementem w historii tego wydarzenia – żonglerzy i inni cyrkowcy przyjadą do nas po raz trzeci.
Organizatorzy spodziewają się około 2000 tysięcy artystów profesjonalnych i amatorów z wielu krajów świat.

– Cyrk to sztuka, którą tworzy społeczność ludzi pozytywnie zakręconych, obieżyświatów, którzy przyjeżdżają tutaj, by pokazać swoje umiejętności, uczyć innych, nawiązać kontakty z ludźmi z całego świata lub po prostu doświadczyć czegoś nowego – mówi Joanna Reczek-Szwed z Fundacji Sztukmistrze, która po raz kolejny organizuje EJC, wydarzenie niekomercyjne, współtworzone przez środowisko cyrkowe.

Najbardziej otwartym pokazem będzie parada uczestników jaka 8 sierpnia o godz. 13.30 przejdzie z parku Ludowego przez Al. Piłsudskiego i Zygmuntowskie na Most Kultury by Zamojską, Wyszyńskiego i Królewską dostać się na deptak, plac Litewski i za-kończyć na placu Teatralnym.

Tam przewidziano Igrzyska Cyrkowe, zawody zręcznościowe i ekwilibrystyczne, które wyłonią najlepszych z najlepszych w wielu cyrkowych dyscyplinach.

Dziś organizatorzy zaprosili dziennikarzy na konferencję prasową, która miała żonglerski charakter (fot. Katarzyna Nastaj)

 

W programie ośmiodniowej konwencji są wydarzenia otwarte dla wszystkich zainteresowanych. W Parku Ludowym każdej nocy (początek o godz. 21-22.30) będzie można oglądać pokazy etiudy tańca z ogniem w wykonaniu zawodowców i amatorów. Przed publicznością zaprezentują się też nastoletni artyści w ramach projektu Młodzi Ognia!

Do zespołu Młodzi Ognia! Należą między innymi Rozalia i Nela, które występują w duecie używając jednego z cyrkowych rekwizytów: płonących wachlarzy. Jak opowiadają, poznały się na zajęciach i uznały, że dobrze by było stworzyć duet. Opracowały tricki, mają przygotowaną choreografię.

– W zeszłym roku, jesienią znalazłam na Facebooku ogłoszenie, że powstaje nowa grupa, która będzie się zajmowała występami z ogniem. Uznałam, że dołączę, bo ciekawe to brzmiało – wspomina Rozalia, tegoroczna maturzystka, która przez kilka miesięcy dzieliła czas między treningi fire, akrobatykę powietrzną na kole a naukę do egzaminu dojrzałości.

Nela jest z Fundacją Sztukmistrze związana długo.
– Przez siedem lat jeździłam na wymianę do Niemiec, przez przypadek zobaczyłam informację o Młodzi Ognia! i postanowiłam spróbować. Teraz stało się to dużą częścią mojego życia – opowiada licealistka, która zdała do maturalnej klasy. Zajmuje się też jeździectwem, pracuje z młodymi końmi i staruje w jeździeckich zawodach.

Podzielność uwagi gdy ćwiczy się z rekwizytem, na przykład piłeczkami. Koordynacja ruchowa nie jest problemem, kiedy ktoś chce się nauczyć. Cierpliwość i systematyczność. Takie rady młode cyrkowe artystki dają tym, którzy by chcieli spróbować tej wi-dowiskowej dyscypliny.

Park Ludowy będzie miejscem gdzie chętni mogą brać udział w otwartych warsztatach i treningach.

(fot. Katarzyna Nastaj)

Na stronie ejc2023.org będzie można znaleźć informację o biletowanych pokazach i spektaklach prezentowanych w hali Icemanii i Centrum Spotkania Kultur. Widzowie będą mieli okazję zobaczyć najwybitniejsze prezentacje umiejętności żonglerskich i akrobatycznych.
Zwłaszcza podczas gali, która będzie miała formę widowiska w CSK. W piątek, 4 sierpnia i sobotę, 5 sierpnia przewidziano po dwie prezentacje.

– Dla mieszkańców Lublina przygotowaliśmy specjalny bilet lubelski. To bilet dzienny, umożliwiający dostęp do hal trenin-gowych, specjalistycznych warsztatów, turniejów, spektakli i innych atrakcji. Przy odbiorze trzeba będzie przedstawić dowolny dokument potwierdzający zamieszkanie w Lublinie. Dzieci do 6-ego roku życia (muszą być pod opieką osoby dorosłej) wchodzą za darmo. Bilet obowiązuje od chwili zakupu do godziny 12:00 dnia następnego – dodaje Joanna Reczek-Szwed. .

W sprzedaży będą także karnety festiwalowe.
Więcej na www.ejc2023.org

SŁOWNICZEK TRUDNIEJSZYCH POJĘĆ
Europejska Konwencja Żonglerska (EJC), to międzynarodowe wydarzenie, które zacznie się w Lublinie w sobotę 29 lipca. Wówczas będzie trwał już miejski Carnawal Sztukmistrzów. Przez sobotę i niedzielę oba te wydarzenia się spotkają ku radości sympatyków tej dziedziny sztuki. Choć organizują je różne podmioty, łączy je Lublin i sztuka nowocyrkowa. Reasumując: Przez nami prawdziwy, dziesięciodniowy maraton cyrkowych wydarzeń w wielu punktach miasta.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Wisła Puławy wygrała w środę pierwszy wyjazdowy mecz w tym sezonie

Wisła Puławy wygrała trzeci mecz z rzędu i wskoczyła do strefy barażowej

Pierwsze wyjazdowe zwycięstwo w tym sezonie i trzecie z rzędu. Wisła Puławy w środowym, zaległym spotkaniu ósmej kolejki pokonała w gościach GKS Jastrzębie 2:1. Dzięki temu drużyna Macieja Tokarczyka awansowała do strefy barażowej.

Jolka, Jolka z balkonu lubelskiego ratusza
film

Jolka, Jolka z balkonu lubelskiego ratusza

Po długiej i ciężkiej chorobie zmarł Felicjan Jędrzejczak, legendarny wokalista Budki Suflera. Utwór "Jolka, Jolka pamiętasz" zagrał miejski trębacz po śmierci Romualda Lipko, 7 lutego 2020 r. Przypominamy rozmowę z Felicjanem Andrzejczakiem, który dzień przed śmiercią założyciela Budki Suflera spotkał się z nim

Lublinianka znowu zgarnęła komplet punktów

Start w dziewiątkę nie utrzymał prowadzenia w meczu z Lublinianką. Janowianka znowu bez punktów

Ciekawa ósma kolejka w IV lidze. Drugiej porażki z rzędu na własnym stadionie doznała Janowianka. Tym razem trzy punkty z bardzo trudnego terenu wywiozła Tomasovia. Sporo działo się w Krasnymstawie. Tamtejszy Start do przerwy prowadził z Lublinianką 2:0, ale przegrał 2:3. Spory wpływ na boiskowe wydarzenia miały jednak dwie czerwone kartki dla gospodarzy.

Człowiek o głębokiej miłości do swojej małej ojczyzny - Krzczonowa! Wojciech Cioczek w programie LUSTRO
LUSTRO
film

Człowiek o głębokiej miłości do swojej małej ojczyzny - Krzczonowa! Wojciech Cioczek w programie LUSTRO

Wojciech Cioczek miłośnik kultury ludowej, pedagog, historyk, regionalista, działacz społeczny i polityk. O tym jak zrodziła się w nim miłość do tradycji, etnografii i Krzczonowa? Jak wyglądało jego dzieciństwo i dlaczego zaczął harfować? Opowiedział nam w programie Lustro.

Stypendia burmistrza miasta Świdnik przyznawane są już od 16 lat. To nagroda za ich wybitne osiągnięcia w nauce w danym roku szkolnym
galeria

Najlepsi z najlepszych. Burmistrz Świdnika nagrodził 153 uczniów

Gala Stypendialna to wyjątkowa chwila dla stypendystów wybranych przez burmistrza miasta Świdnik. Za trud włożony w roku szkolnym 2023/2024 zostało docenionych aż 153 uczniów ze świdnickich szkół.

Młodzieżowa Rada Miasta Janów Lubelski drugiej kadencji w pełnym składzie

Młodzieżowa Rada Miasta w komplecie. Wybrali swoje prezydium

Poprzednia kadencja dobiegła końca, odbyły się wybory na kolejną, a także pierwsza sesja. Młodzieżowa Rada Miasta w Janowie Lubelskim zaczęła pracę.

Wojciech Jerzy Suchodół od 1999 roku zaangażowany był w organizację memoriałowego turnieju bokserskiego poświęconego ojcu, tradycyjnie fundując nagrodę w kat. 56 kg, w której walczył Jerzy Suchodół.

Kochał ludzi i sport. Pogrzeb Wojciecha Jerzego Suchodoła odbył się w środę w Zamościu

Nie żyje Wojciech Jerzy Suchodół, wspaniały człowiek, lekarz, ginekolog, położnik, radny i społecznik. Nieprzerwanie od 25 lat organizował w Zamościu memoriał bokserski pamięci swego ojca Jerzego, byłego nauczyciela przysposobienia obronnego, wychowania fizycznego i trenera, twórcy zamojskiego pięściarstwa.

Goście nie zawiedli. Licznie stawili się na urodzinach pani Eugenii

Jaki piękny wiek. Pani Eugenia skończyła 100 lat

Rodzina, ale też inni goście świętowali w sobotę wraz z panią Eugenią Szmigą jej kolejne urodziny. Sędziwa mieszkanka gminy Zwierzyniec właśnie tego dnia skończyła 100 lat.

Kultywowanie pamięci o tamtych wydarzeniach jest niezwykle ważne, szczególnie teraz, gdy żyjemy w wolnym kraju, a u naszych wschodnich sąsiadów trwa wojna z najeźdźcą, z którym Polska walczyła 85 lat temu.

85. rocznica sowieckiej agresji: Chełm w hołdzie ofiarom i Sybirakom

Przedstawiciele chełmskich instytucji uczcili 85. rocznicę sowieckiej agresji na Polskę oraz Światowy Dzień Sybiraka, składając kwiaty w miejscach pamięci i oddając hołd ofiarom represji.

Farma wiatrakowa w Kraśniku oficjalnie otwarta. Dostarczy prąd do 16 tysięcy gospodarstw
galeria

Farma wiatrakowa w Kraśniku oficjalnie otwarta. Dostarczy prąd do 16 tysięcy gospodarstw

Szczere pola między Kraśnikiem a Dąbrową Bór, a na nich… siedem 200 metrowych wiatraków. To one mają zapewnić niemal 25 MWh energii, co pozwoli na obsłużenie 16 tysięcy gospodarstw w regionie. W środę 18 września przedstawiciele firm realizujących inwestycję oraz lokalne władze dokonali wspólnie otwarcia farmy. Na uroczystości pojawił się Miłosz Motyka, wiceminister klimatu i środowiska. To inwestycja w bezpieczeństwo energetyczne powiatu – mówią zgodnie inwestor, samorządowcy i wiceminister.

Stary budynek nie nadaje się do remontu. Rodzinnego domu dziecka tu nie będzie
biała podlaska

Stary budynek nie nadaje się do remontu. Rodzinnego domu dziecka tu nie będzie

Były plany na remont drewnianego budynku przy ulicy Kolejowej. Jednak z przygotowanej ekspertyzy wynika, że czeka go raczej rozbiórka.

 

Lubelscy terytorialsi zwiększają pomoc dla powodzian. W środę w godzinach wieczornych ponad 100 kolejnych żołnierzy 2 Lubelskiej Brygady OT uda się na Dolny Śląsk, aby wspierać mieszkańców i służby w walce z żywiołem. Lubelscy terytorialsi pomagają mieszkańcom Stronia Śląskiego

Dziś ponad 100, a w piątek minimum 500 mundurowych pojedzie pomagać na Dolny Śląsk

Kolejnych 100 żołnierzy 2 LBOT jedzie na Dolny Śląsk pomagać mieszkańcom w walce z powodzią. Na miejscu jest już 180 terytorialsów, a w piątek pojada kolejni, minimum 500

Muzyczne historie charytatywnie. Kilka godzin zabawy dla pogorzelców
21 września 2024, 13:00

Muzyczne historie charytatywnie. Kilka godzin zabawy dla pogorzelców

Dla pochodzącego z Zamościa Mateusza Tymury, który w pożarze stracił stworzony wraz z żoną dom i Teatr Latarnia odbędzie się w weekend charytatywna impreza na Rynku Wielkim.

Perełki motoryzacyjne na Politechnice Lubelskiej
Foto
galeria

Perełki motoryzacyjne na Politechnice Lubelskiej

Poduszkowiec, kosiarka na gąsienicach i legendarny Żuk. Te i inne pojazdy można oglądać do jutra na parkingu Politechniki Lubelskiej

Przeprosin dla byłego wójta Końskowoli nie będzie. Stanisław Gołębiowski (z prawej) odpuścił sądową walkę o ochronę dóbr z byłym radnym opozycyjnego ugrupowania. Leszek Rodzoś (z lewej) takie zakończenie sporu przyjął z ulgą i zadowoleniem

Były wójt wycofał pozew. Radny nie musi przepraszać za słowa o lojalce

Leszek Rodzoś nie będzie przepraszał byłego już wójta gminy Końskowola, Stanisława Gołębiowskiego, za publiczny komentarz w sprawie jego przeszłości w roli tajnego współpracownika służb w czasach Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej. Sąd postępowanie umorzył.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Ogłoszenia

Najnowsze · Promowane
Motoryzacja -> Sprzedam -> Części

pasek

ZAMOŚĆ

34,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

kolkom

ZAMOŚĆ

309,00 zł

Różne -> Sprzedam

zlacz

ZAMOŚĆ

49,00 zł

Różne -> Sprzedam

pasek

ZAMOŚĆ

29,00 zł

Różne -> Sprzedam

rurakom

ZAMOŚĆ

299,00 zł

Komunikaty