Entuzjaści kosmosu z Politechniki Krakowskiej, na czele ze studentem Filipem Zygą z Lublina wysłali w minioną sobotę zbudowaną przez siebie sondę w stratosferę. To kolejny udany eksperyment żaków z koła naukowego Cosmo PK, którego założycielem i przewodniczącym jest lublinianin, były uczeń IX LO im. Mikołaja Kopernika i nieistniejącego już Gimnazjum nr 19 im. Józefa Czechowicza
Sondę o nazwie HABSat (ang. High Altitude Balloon Satellite), urządzenie pomiarowe do przeprowadzania eksperymentów na wysokości ok. 30 km nad powierzchnią Ziemi studenci wysłali już po raz drugi. - Pierwszy, pełny test konstrukcji odbył się 7 maja ubiegłego roku i zakończył się sukcesem - przypomina inż. Filip Zyga, założyciel i przewodniczący KN Cosmo, koordynator grupy projektowej, student II stopnia informatyki na Politechnice Krakowskiej, na Wydziale Informatyki i Telekomunikacji. Misja balonu miała kilka celów. Poza rejestrowaniem informacji bezpośrednio związanych z eksperymentem – np. wykonanie obrazowania Ziemi, stratosfery czy innych charakterystycznych dla przedsięwzięcia danych – niezwykły projekt był okazją do zdobycia doświadczania i wiedzy niezbędnej do realizacji kolejnych celów.
W sobotę (22 kwietnia) sonda, nad którą prace na PK trwały od listopada 2021 r., a której pomysłodawcą budowy i jej wystrzelenia był mgr inż. Paweł Kisielewicz po raz drugi została wysłana do stratosfery. - Tym razem miała za zadanie zbadać natężenie promieniowania kosmicznego na różnych wysokościach przelotu oraz sprawdzić stopień tłumienia promieniownia kosmicznego przez atmosferę. To badanie jest częścią pracy doktorskiej obecnej opiekunki naszego koła mgr. inż. Katarzyny Smelcerz - mówi Filip Zyga.
Sonda wystartowała z Placu Targowego w Wolbromiu. Po wykonaniu pomiarów w stratosferze po kilku godzinach powróciła z pomocą spadochronu na ziemie. Trasę przelotu oraz wybrane dane z sondy można było śledzić na żywo oraz podejrzeć po starcie na stronie habsat.pl
SYLWETKA Filip Zyga
Lublinianin jestem studentem II stopnia informatyki na Politechnice Krakowskiej, na Wydziale Informatyki i Telekomunikacji. Zawodowo zajmuje się programowaniem, a hobbistycznie interesuje się technologiami kosmicznymi, informatycznymi oraz lotnictwem. Zacięcie związane z lotnictwem i informatyką towarzyszyło mu od dawna. W Gimnazjum nr 19 w Lublinie, do którego uczęszczał programował roboty, a w IX LO im. Mikołaja Kopernika konstruował drony. Obecnie na Politechnice Krakowskiej pracuje wraz z zespołem nad nanosatelitą, poprzez przygotowywanie coraz lepszych sond stratosferycznych, które ostatecznie po dodaniu wszystkich niezbędnych funkcjonalności mają polecieć na orbite okołoziemską. Jest założycielem i przewodniczącym koła naukowego Cosmo PK, w którym studenci budują sondy, drony autonomiczne, rakiety oraz ładunki do rakiet. Od kilku lat zasiada w Radzie Studentów przy Prezesie Polskiej Agencji Kosmicznej. Na uczelni pełni funkcję pełnomocnika ds. kół naukowych Samorządu Studenckiego Politechniki Krakowskiej.