Neon z napisem "Freude" zawisł w Gminnym Zespołu Szkół w Kazimierzu Dolnym. Ma zachęcać do współpracy z miasteczkiem niemieckie szkoły oraz instytucje kultury.
Freude to po niemiecku radość. Neon Jaremy Drogowskiego powstał w ramach projektu „Łącznik Kultury” działającej w Kazimierzu Dolnym Fundacji KZMRZ. To cykliczne wystawy prac współczesnych artystów sztuk wizualnych z Polski, które można oglądać w szklanym łączniku Gminnego Zespołu Szkół. Projekt jest skierowany głównie do uczniów, nauczycieli i rodziców oraz innych mieszkańców Kazimierza.
Neon powstał przy współpracy z miejską instytucją kultury Katowice Miasto Ogrodów i był już pokazywany w Katowicach, a potem m.in. w warszawskiej Galerii Propaganda.
- W założeniu artysty miał opowiadać o świetności Chorzowa i jego industrialnej potędze, dzięki fabrykom i hutom, dziś popadających w ruinę. W kontekście Kazimierza i szkoły instalacja zyskuje zupełnie inne znaczenie - zwraca uwagę Michał Stachyra, założyciel Fundacji KZMRZ.
Przypomina, że Kazimierz Dolny jest partnerem niemieckich miast Staufen i Berlina.
- Słowo freude czyli radość w tym przypadku jest hasłem - symbolem mówiącym o radości ze współpracy ze stroną niemiecką i chęci pogłębienia tych relacji. Neon jako nowoczesna instalacja świetlna daje dodatkową symbolikę - światła jako nadziei, przyszłości - wyjaśnia Michał Stachyra.
Instalacja ma mobilizować do bardziej intensywnej współpracy na poziomie edukacyjnym, kulturalnym oraz biznesowym. - To zaproszenie niemieckich instytucji kulturalnych oraz placówek oświatowych do Kazimierza Dolnego. Jest to pewnego rodzaju znak drogowy, który pokazuje, że społeczność kazimierska jest otwarta do współpracy ze stroną niemiecką na poziomie regionalnym, w sferze edukacji, kultury i sztuki oraz biznesu - zaznacza Stachyra. Dodaje, że działania artystyczne mogą być w tym przypadku punktem wyjścia do współpracy trzech europejskich miast.