Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Zamość

18 grudnia 2024 r.
15:15

Galeria prof. Koniecznego zostaje. Spadkobiercy mówią „nie” przeprowadzce

Autor: Zdjęcie autora Anna Szewc
Galeria Rzeźby prof. Mariana Koniecznego podlega Muzeum Zamojskiemu. Są w niej prezentowane prace artysty, autora wielu znanych pomników, m.in. Warszawskiej Nike, Pomnika Grunwaldzkiego w Krakowie, Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, ale również Jana Zamoyskiego w Zamościu. Przed budynkiem na os. Planty podziwiać można prace Wisła, Macierzyństwo I i Macierzyństwo II
Galeria Rzeźby prof. Mariana Koniecznego podlega Muzeum Zamojskiemu. Są w niej prezentowane prace artysty, autora wielu znanych pomników, m.in. Warszawskiej Nike, Pomnika Grunwaldzkiego w Krakowie, Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, ale również Jana Zamoyskiego w Zamościu. Przed budynkiem na os. Planty podziwiać można prace Wisła, Macierzyństwo I i Macierzyństwo II (fot. A. Szewc/Archiwum)

Radość rodziny artysty z koncepcji przeprowadzki galerii nie była aż tak wielka, jak to przedstawiano oficjalnie. Spadkobiercy Mariana Koniecznego nie zgodzili się na przeniesienie jego rzeźb. I to z tego powodu władze miasta z pomysłu o przeprowadzce galerii się wycofują.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

O tej sprawie pisaliśmy przed miesiącem. Na listopadowej sesji Rady Miasta głosowano projekt uchwały o przystąpieniu do zmiany planu zagospodarowania przestrzennego na os. Planty tak, by w budynku, gdzie mieści się Galeria Rzeźb prof. Mariana Koniecznego mógł powstać dzienny dom seniora.

>>> Jest plan, by zmienić plan, a galerię wyprowadzić <<<

Unikatowa galeria do przeprowadzki?

Sprzeciw wobec tego pomysłu zgłosiła już na sesji radna Agnieszka Jaczyńska z Koalicji Obywatelskiej. Przypomniała, że zamojska galeria funkcjonująca już 10 lat i jest jedynym obiektem w Polsce, w którym zgromadzono tak duży zbiór prac prof. Koniecznego. Rzeźby są zaś prezentowane nie tylko wnętrzach, ale również w sąsiedztwie, co było zamysłem artysty.

– Ponadto galeria ma swoje ważne miejsce na mapie turystycznej miasta, a także mapie instytucji kultury. Spełnia też inne funkcje, przecież odbywają się tu wydarzenia kulturalne czy edukacyjne. Tu odbywają się również wystawy prac uczniów profesora, jak choćby ostatnio wystawa rzeźb pana Twardowskiego – argumentowała Jaczyńska, podnosząc, że likwidacja galerii to zły pomysł.

W odpowiedzi wiceprezydent Marta Pfeifer kategorycznie stwierdziła, że o żadnej likwidacji nie ma mowy. Przekonywała, że na przeniesieniu rzeźb do Zamojskiej Akademii Kultury cała ekspozycja jeszcze by zyskała. Dodała, że gdy pomysł się pojawił, konsultowała go z rodziną profesora Mariana Koniecznego. – Jest na to zgoda, wręcz radość, że dzieła będą odwiedzane, że będą pokazane szerszej publiczności, a nie kilkuset osobom rocznie. Bo do nas docierają informacje, że pies z kulawą nogą nie trafia do Galerii Koniecznego – argumentowała Pfeifer.

Prezydent zabrał głos

Identyczne zapewnienia zawarł prezydent Rafał Zwolak w obszernym internetowym wpisie zamieszczonym kilka dni później. Informacje o zamierze likwidacji galerii nazwał wówcza „celową dezinformacją i rozpowszechnianiem plotek”. Zapewnił, że kolekcja rzeźb Koniecznego jest dla miasta bezcenna. I taką pozostanie, ale należy się jej inna ekspozycja, wyjątkowa, „na jaką zasługują zarówno unikalne prace, jak i sam autor”.

Powtórzył też zapewniania swojej zastępczyni. „Zanim podjęliśmy decyzją o przeniesieniu galerii rzeźb do nowej lokalizacji, przedstawiciele Urzędu Miasta rozmawiali z rodziną profesora Mariana Koniecznego, spadkobiercami jego spuścizny artystycznej. Co ważne – i chcę, żeby to mocno wybrzmiało – rodzina pozytywnie, a nawet z nieskrywaną radością, odniosła się do pomysłu eksponowania rzeźb w miejscu bardziej dostępnym dla odwiedzających” – napisał Rafał Zwolak. Zdradził, że władze miasta są umówione ze spadkobiercami rzeźbiarza na spotkanie w sprawie wyboru lokalizacji dla galerii.

„Możliwe, że wybór padnie na Nadszaniec, w którym będziemy zmieniali system ogrzewania z promienników na centralne ogrzewanie” – wyjaśnił prezydent.

Teraz okazuje się jednak, że rzeźby artysty nie trafią ani do ZAK, ani do Nadszańca, ani w żadne inne miejsce. Pozostaną tam, gdzie były eksponowane od dekady: w zabytkowym budynku na osiedlu Planty.

Jak się dowiadujemy, powodem wycofania się z pomysłu o przeprowadzce był zdecydowany sprzeciw spadkobierców rzeźbiarza, zwłaszcza jego syna Filipa.

Rzecznik wysyła komunikat

Jacek Bełz, rzecznik prezydenta Zamościa przesłał dzisiaj do mediów, po naszych pytaniach o losy galerii, oficjalny komunikat w tej sprawie.

Czytamy w nim, że w miniony poniedziałek Zamość odwiedził Filip Konieczny oraz Agnieszka Sajda – oboje reprezentowali Fundację Instytut Sztuki Mariana Koniecznego.

– Tematem spotkania była oczywiście przyszłość Galerii Rzeźby Mariana Koniecznego. Fundację zaalarmowały krążące w sieci nieprawdziwe informuje o zamiarze likwidacji Galerii. Na spotkaniu z prezydentem Rafałem Zwolakiem oraz jego zastępcami informacje te zostały dosadnie zdementowane! – zapewnia Jacek Bełz.

Relacjonuje, że przedstawiciele fundacji wraz z przedstawicielami Urzędu Miasta Zamość oraz Muzeum Zamojskiego obejrzeli wskazane miejsca.

– Konkluzją tej wizji lokalnej było wspólne uznanie, że w żadnych z tych zaproponowanych przestrzeni rzeźby prof. Koniecznego nie będą godnie reprezentowane. Prezydent Rafał Zwolak zadeklarował ostateczne odstąpienie od pomysłu przeniesienia rzeźb prof. Mariana Koniecznego w inne miejsce – wyjaśnia rzecznik.

Dodaje przy tym, że Fundacja Instytut Sztuki Mariana Koniecznego zadeklarowała wsparcie w promocję zamojskiej galerii prof. Mariana Koniecznego. Bowiem, jak uznano, „widocznym problemem jest brak rozpoznawalności galerii, niska frekwencja odwiedzjących to miejsce i stagnacja dotycząca zarządzania miejscem! Porozumienie pomiędzy Fundacją a Muzeum Zamojskim oraz zaangażowanie ludzi kultury ma sprawić, że miejsce to będzie kolejnym ważnym punktem na kulturalnej mapie Zamościa.”

To dobra decyzja

„Cieszę się, że szereg działań podjętych przez nas, mieszkańców Zamościa, przy udziale osób ważnych dla życia artystycznego naszego miasta, przyczyniły się do zmiany decyzji władz miasta” - skomentowała decyzję prezydenta Agnieszka Jaczyńska. I dodała w internetowym wpisie: „Ta sprawa pokazała, że warto podejmować działania w ważnych dla określonej społeczności sprawach!!! Dziękuję wszystkim, którzy w te działania zaangażowali się”.

Jedną z tych zaangażowanych była Izabela Winiewicz-Cybulska, ceniona zamojska historyk sztuki, która wcześniej krytycznie wypowiadała się o pomyśle z przeprowadzką, a także wraz z Jaczyńską i m.in. Piotrem Twardowskim spotykała się w tej sprawie z prezydentem Zwolakiem.

„Hetman Jan Zamoyski na zamojskim pomniku wzniósł dziś buławę wysoko w geście zwycięstwa” – tak napisała, gdy magistrat opublikował swój komunikat.

„Cieszy decyzja Ratusza i właściwie cieszy też to, że temat stał się medialny, a wizyta w Zamościu syna Profesora Filip Konieczny uświadomiła, że mamy tu naprawdę wyjątkowe miejsca, gdzie możemy spotykać się z wyjątkowymi ludźmi” – oceniła.

Gdzie się podzieją seniorzy?

Kwestia galerii jest więc rozstrzygnięta. A co w takim razie z dziennym domem dla seniorów? Miasto zamierzało zrealizować ten projekt z dużą dotacją dotacją w ramach programu Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych (ZIT). Prezydent opisując w mediach społecznościowych całą sytuację przyznał, że początkowo taką placówkę planowano utworzyć w budynku przy ul. Partyzantów, jednak żaden z przetargów na opracowanie projektu budowlanego dla tego obiektu nie zakończył się pozytywnie.

„Kwoty proponowane przez oferentów były gigantyczne, dla nas nieosiągalne. Zatem, realizacja projektu w tej lokalizacji stała się niemożliwa” - wyjaśniał Rafał Zwolak. Poza tym, tworząc ten ośrodek wsparcia w pierwotnie założonej lokalizacji, miasto byłoby zobligowane do zaangażowania znacznych środków własnych, nawet 7-8 mln zł.

„A w jakim stanie jest budżet miasta, wszyscy doskonale wiemy. Moją rolą, jako prezydenta, jak i rolą radnych, jest realne i rozważne gospodarowaniem środkami budżetu miasta. Stąd pomysł racjonalnego wykorzystania infrastruktury, jaką już miasto posiada. Przeprowadzona wstępna analiza wskazała, że dostosowanie obiektu Galerii na potrzeby MCPR wymaga znacznie mniejszych nakładów” - argumentował na początku grudnia Rafał Zwolak. I dodał: „Oczywiście, możemy zrezygnować z projektu. Ale wtedy nasz partner w programie ZIT, czyli Gmina Zamość nie będzie mogła zrealizować u siebie bliźniaczego projektu. To byłoby nieodpowiedzialne.”

Czy zatem dzienny dom seniora powstanie w innej lokalizacji? Na razie żadne wiążące decyzje w tej sprawie nie zapadły.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Wsparcie zwierzaków podczas walentynkowego koncertu

Wsparcie zwierzaków podczas walentynkowego koncertu

14 lutego o godz. 18:00 w ACKiM UMCS Chatka Żaka odbędzie się Walentynkowy Koncert Charytatywny „Prawnicy i Medycy na rzecz zwierząt”. Organizatorami są Okręgowa Rada Adwokacka w Lublinie, Okręgowa Izba Radców Prawnych w Lublinie oraz Lubelska Izba Lekarska.

Owczarki zagryzły człowieka. Sad skazał właściciela

Owczarki zagryzły człowieka. Sad skazał właściciela

– To była okrutna śmierć. Nie ma wątpliwości co do winy oskarżonego – stwierdził sąd po rozpatrzeniu sprawy Jerzego B., właściciela dwóch owczarków belgijskich, które blisko trzy lata temu zagryzły człowieka.

Zdobądź dotację i „złap deszczówkę”

Zdobądź dotację i „złap deszczówkę”

Rusza nabór do kolejnej edycji programu „Złap deszczówkę”. To wsparcie budowy przydomowych instalacji. Wnioski można składać od 17 lutego, a dofinansowanie może pokryć do 70 proc. kosztów inwestycji.

Rodzinne ferie w Lublinie. Skorzystają młodsi i starsi

Rodzinne ferie w Lublinie. Skorzystają młodsi i starsi

Miasto przygotowało kolejną propozycję na zimowy wypoczynek dla najmłodszych mieszkańców. „Rodzinne ferie jak z bajki” to cykl bezpłatnych atrakcji dla dzieci i młodzieży oraz ich rodziców i dziadków. W programie znalazły się m.in. seanse filmowe, warsztaty zielarskie oraz zwiedzanie Lubelskiej Trasy Podziemnej.

10-letnia Nina zachowała zimną krew. Docenił ją sam komendant

10-letnia Nina zachowała zimną krew. Docenił ją sam komendant

10-letnia Nina zaimponowała policjantom. Dostała podziękowania od komendanta ze Świdnika.

Teraz przetarg, później szybki remont. Na Lipińskiego będzie równo jak po stole

Teraz przetarg, później szybki remont. Na Lipińskiego będzie równo jak po stole

Zarząd Dróg i Transportu Miejskiego w Lublinie ogłosił przetarg na remont ulicy Karola Lipińskiego. Prace obejmą odcinek od ul. Północnej do bloku nr 7 i potrwają 90 dni.

E-wizyta i teleporady — nowoczesne podejście do opieki zdrowotnej

E-wizyta i teleporady — nowoczesne podejście do opieki zdrowotnej

W dobie postępu technologicznego e-wizyta staje się nie tylko ułatwieniem, ale także kluczowym elementem nowoczesnej opieki medycznej. Dzięki telemedycynie pacjenci mogą uzyskać pomoc medyczną bez konieczności osobistej wizyty w placówce. W artykule przedstawiono, jakie korzyści niesie ze sobą ta forma kontaktu z lekarzem oraz jak prawidłowo skorzystać z dostępnych usług.

Jakie akcesoria do smartfonów wybrać?

Jakie akcesoria do smartfonów wybrać?

W dzisiejszych czasach trudno znaleźć osobę, która nie korzysta ze smartfona. Urządzenia te są niezwykle popularne, służą nie tylko do odbierania połączeń, ale także do rozrywki, kontaktu z bliskimi oraz do pracy. Ze smartfonów korzystają zarówno dorośli, jak i dzieci. Producenci oferują liczne akcesoria, które ułatwiają korzystanie z urządzeń. Które z nich warto mieć? Na co zwrócić uwagę, wybierając akcesoria dla swojego smartfona?

Przemysław Kusiak (z piłką) to jeden z liderów Matematyki

LNBA: Matematyka pokonała Alco w meczu na szczycie Konferencji A

Chociaż w minioną sobotę w rozgrywkach LNBA odbyły się tylko dwa spotkania, to jednak oba były bardzo ciekawe.

Potrzeba dawców. Brakuje trzech grup krwi

Potrzeba dawców. Brakuje trzech grup krwi

Coraz bardziej kończy się zapas trzech grup krwi. Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Lublinie poszukuje honorowych dawców.

Czy warto robić kurs na drona, jeśli nie planujesz pracy w tej branży?

Czy warto robić kurs na drona, jeśli nie planujesz pracy w tej branży?

Drony stały się nieodłącznym elementem współczesnego świata technologii. Ich precyzja i zaawansowana technologia sprawiają, że znajdują zastosowanie w wielu dziedzinach. Jednak co zrobić, gdy nie planujesz kariery w tej branży? Czy mimo to warto zainwestować w kurs na drona? Odpowiedzi na te pytania mogą zaskoczyć.

Klub radnych PiS zawiązał komitet społeczny

Burza wokół likwidacji przejazdu. Radni PiS zawiązują komitet społeczny

Zamiast kolizyjnego przejazdu tunel pod torami – te plany bialskich urzędników wywołują ostry sprzeciw mieszkańców osiedla Za Torami. Chce im pomóc klub radnych PiS, który właśnie zawiązał społeczny komitet.

Bransoletki marki Bonore – elegancki i uniwersalny prezent na Walentynki

Bransoletki marki Bonore – elegancki i uniwersalny prezent na Walentynki

Bransoletkę wykonaną z określonego kruszcu, jak również w indywidualnie nadanym tonie możesz podarować bliskiej osobie na prawie każdą okazję. Nie zawsze jednak od razu wiemy, po jaki model sięgnąć, by sprawić bliskiej osobie mnóstwo radości. Jeśli zastanawiasz się, czy wybrana przez Ciebie bransoletka będzie tak symbolicznym, jak i uniwersalnym prezentem to koniecznie weź pod uwagę dobór produktów zebranych na Bonore. Te bransoletki to elegancja, kunszt i subtelność ujęta w atrakcyjnym dodatku.

Daniel Eze w poprzednim sezonie był piłkarzem czwartoligowej Janowianki

Nigeryjczyk wzmocnił Świdniczankę

Świdniczanka potwierdziła kolejne transfery. Po wypożyczeniu Oliwiera Konojackiego z Chełmianki tym razem do drużyny Łukasza Gieresza dołączył Daniel Eze. 24-letni Nigeryjczyk ma za sobą występy w czwartoligowej Janowiance Janów Lubelski.

Nawet w Egipcie poznali się na żuku. 27 lat temu ostatni egzemplarz opuścił lubelską fabrykę

Nawet w Egipcie poznali się na żuku. 27 lat temu ostatni egzemplarz opuścił lubelską fabrykę

Ostatni Żuk opuścił fabrykę w Lublinie 13 lutego 1998 roku i powędrował do zakładowego muzeum. Do dziś auto służy wielu osobom, nie tylko miłośnikom zabytkowej motoryzacji.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium