Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Kraśnik

27 lutego 2020 r.
14:30

Gdzie będą rodzić kobiety z Kraśnika? NIK kontroluje szpital

6 71 A A

Dyskusja była mimo że w ostatecznie punkt dotyczący zatwierdzenia programu naprawczego szpitala powiatowego został zdjęty z porządku obrad Rady Powiatu w Kraśniku. Jednym z powodów jest trwająca w szpitalu kontrola NIK. Dotyczy „sprawdzenia przyczyn poronień” a także przedwczesnych porodów.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– Obecnie w szpitalu trwa kontrola Najwyższej Izby Kontroli, której wyniki mogą mieć istotny wpływ na ostateczny kształt programu naprawczego szpitala – przewodniczący Rady Powiatu w Kraśniku Jacek Dubiel odczytał radnym wniosek zarządu powiatu by punkt dotyczący szpitala został wycofany z porządku obrad. – Trwają też uzgodnienia dotyczące porozumień z powiatami janowskim i lubelskim w sprawie przejęcia zadań po likwidacji oddziału położniczego i neonatologicznego w Kraśniku. Mając na względzie dobro pacjentek szpitala, zarząd powiatu wnioskuje o wstrzymanie procedowania związanego z zatwierdzeniem przez Radę Powiatu w Kraśniku planu naprawczego Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Kraśniku.

Liczący ponad 100 stron dokument, którym w środę mieli zająć się radni zawiera propozycje „uzdrowienia” – jak określił członek zarządu Roman Bijak, kraśnickiego szpitala, który na problemy finansowe. Jedną z propozycji wyjścia z zapaści jest likwidacja oddziału ginekologiczno-położniczo-noworodkowego.

– Nie ma wątpliwości, że sytuacja placówki jest trudna. Szpital ma duże zadłużenie, są też generowane straty, dlatego też ten plan naprawczy jest konieczny. To, że teraz ten punkt wycofujemy nie znaczy, że z programu się wycofujemy. Chcemy pewne rzeczy dopieścić – podkreślał Roman Bijak (PiS), który wyjaśnił, że chodzi m.in. o podpisanie umów z powiatami i województwem – „odnoście zabezpieczenia naszych pacjentek” – Aby żadna pani nie miała problemu ze znalezieniem pomocy – akcentował. Zapewnił też, że zarząd „nie przestraszył się położnych i pielęgniarek”, które mogłyby przyjść i protestować.

Roman Bijak zdradził też więcej szczegółów dotyczących kontroli NIK, która ma potrwać do końca marca.  

– Celem kontroli jest sprawdzenie przyczyn poronień i porodów fałszywych (przed ukończeniem 37 tygodnia ciąży - red.) do liczby urodzeń – wyjaśnił Bijak.

– Cieszy mnie odwaga zarządu zadeklarowana przez członka zarządu Romana Bijaka, Cieszy mnie też wniosek zarządu aby wycofać tzw. program naprawczy szpitala – komentował radny Jarosław Czerw (Łączy Nas Powiat Kraśnicki). Zaznaczył jednocześnie, że nie jest to przytyk do dyrektora szpitala.

– Dyrektor SP ZOZ-u wykonał gigantyczną pracę. Przeanalizował sytuację SP ZOZ-u i zaproponował cztery rozwiązania, z którymi mogliśmy się zapoznać – podkreślał radny Czerw. I dodał: – Niemniej koncepcja, z której na szczęście na razie zarząd się wycofał nie był żadnym programem naprawczym tylko program likwidacyjnym oddziału ginekologiczne-położniczego i to już od drugiego półrocza (koniec maja 2020 r. - red.).

Po tej dacie pacjentki miałyby być obsługiwane przez szpitale w Bełżycach, Janowie Lubelskiej i szpital wojewódzki przy ul. Kraśnickiej w Lublinie. – W czymże szpital w Janowie i Bełżycach jest lepszy aby tam miały szukać pomocy w zakresie ginekologii i położnictwa nasze pacjentki? – dopytywał radny Czerw. Wyraził też nadzieję, że zarząd przygotuje ”rzetelna koncepcję ratowania szpitala” a nie jego likwidacji.

– Zgadzam się, że jest to plan likwidacyjny a nie naprawczy – radny Andrzej Maj, były starosta kraśnicki przytaknął radnemu Czerwowi. – W tym programie w ogóle nie ma mowy o zwiększaniu przychodów tylko o cięciu kosztów, a wręcz likwidacji oddziału.

Zdaniem radnego Maja „domeną kolegów z PiS-u, jest likwidowanie w szpitalu wszystkiego co możliwe od 2003 r.” – Oddział zakaźny został zlikwidowany za waszych rządów, w latach 2002-2006, sprywatyzowaliście „nerkę” (stację dializ-red.), wyprowadziliście POZ (Podstawową Opiekę Zdrowotna-red.) ze szpitala – wyliczał radny Maj.

Zaznaczył też, że „nie będzie lepszego czasu aby ratować szpital w Kraśniku”, bo PiS rządzi w powiecie, województwie i kraju. – Panie wojewodo, panie ministrze zdrowia, nie dajcie zlikwidować oddziału ginekologiczno-położniczego w Kraśniku. My będziemy o to walczyć – zadeklarował radny Maj, który prosił zarząd: „Nie idźcie tą drogą”.

Radna Bożena Wilkołek (PSL), która jest lekarzem zauważyła, że wygaszanie oddziału ginekologiczno-położniczo-neonatologicznego oznacza m.in. ograniczenie dostępu do świadczeń. – Nie zapominajmy też o kosztach społecznych. W tych oddziałach pracuje 28 pielęgniarek anestezjologicznych, 23 położnych, 8 anestezjologów, 8 ginekologów – podliczała. I przewidywała: Wiadomo, że po takiej reorganizacji większość z tych osób straci pracę.

Do poruszanych przez opozycyjnych radnych zagadnień odniósł się dyrektor kraśnickiego szpitala Michał Jedliński, bo „pojawiło się dużo dziwnych wypowiedzi”.

– Nie zauważyłem złej współpracy z zarządem. To jakaś demagogia – stwierdził dyrektor SP ZOZ w Kraśniku. I przestrzegał: Jeśli zgodzicie się państwo (do radnych-red.) na utrzymanie oddziału to zgadzacie się na dokupowanie usług na poziomie, który pozwoli utrzymać rentowność.

A jest ona wtedy kiedy jest co najmniej 800 porodów rocznie. Tymczasem w Kraśniku jest ich ok. 300.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Zabieg wykonywany podczas otwarcia Lubelskiego Ośrodka Spastyczności

Kompleksowe leczenie pacjentów neurologicznych. Otwarto Lubelski Ośrodek Spastyczności

W Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym Nr 4 w Lublinie otwarto Lubelski Ośrodek Spastyczności. To pierwsza tego typu placówka w województwie lubelskim, która pomoże pacjentom neurologicznym uporać się ze skutkami choroby.

Jak dobrze znasz kolędy? Quiz dla prawdziwych kolędników
QUIZ

Jak dobrze znasz kolędy? Quiz dla prawdziwych kolędników

Wigilia to czas gdy przy świątecznym stole rozbrzmiewają kolędy. A znasz bardzo dobrze ich tekst?

Paweł Socha w rundzie jesiennej wiele razy ratował Świdniczankę od straty gola

Świdniczanka planuje pięć-sześć transferów. „Rozmawialiśmy z grubo ponad 50 piłkarzami”

Zima w ekipie Świdniczanki będzie pracowita. I trudno się dziwić. Po rundzie jesiennej drużyna Łukasza Gieresza jest jednym z kandydatów do spadku. W tabeli znajduje się na trzecim miejscu, ale od końca. Do bezpiecznej strefy traci siedem punktów. Trener i dyrektor sportowy Mateusz Pielach prowadzą rozmowy z zawodnikami, a do klubu może przyjść nawet pięciu-sześciu zawodników.

O dawnych tradycjach opowiada Agata Witkowska z Muzeum Wsi Lubelskiej
WYWIAD
galeria

Choinka, pusty talerz i sianko. Skąd to się wzięło?

Wigilijne potrawy były zawsze postne, a ich liczba zależała od regionu i zamożności gospodarzy. Na Lubelszczyźnie liczba dań była często nieparzysta: pięć, siedem, a u bogatszych trzynaście – rozmowa z AGATĄ WITKOWSKĄ z Działu Edukacji i Promocji Muzeum Wsi Lubelskiej.

Samotni i bezdomni już zasiedli przy wigilijnym stole
ZDJĘCIA
galeria

Samotni i bezdomni już zasiedli przy wigilijnym stole

Lubelska Caritas jak co roku zorganizowała Wigilię dla potrzebujących. Nie zabrakło wspólnego posiłku, kolędowania i łamania się opłatkiem.

Świąteczna piosenka i życzenia od siatkarzy Bogdanki LUK Lublin
film

Świąteczna piosenka i życzenia od siatkarzy Bogdanki LUK Lublin

Wiadomo, że na parkiecie radzą sobie znakomicie. Sprawdźcie, jak siatkarze Bogdanki LUK Lublin spisali się przy mikrofonie. Wilfredo Leon i spółka zaprezentowali swoją wersję świątecznej piosenki „Pada śnieg, pada śnieg”. A przy okazji złożyli kibicom życzenia na święta.

Gdzie jest święty Mikołaj? Sprawdź, czy już do ciebie leci
RADAR

Gdzie jest święty Mikołaj? Sprawdź, czy już do ciebie leci

W Wigilię i Boże Narodzenie najwięcej pracy ma święty Mikołaj. Ten najprawdziwszy z Laponii, wyruszył już w drogę ze świątecznymi prezentami.

Serwis wózków widłowych – 5 powodów, dla których warto naprawiać wózek u producenta

Serwis wózków widłowych – 5 powodów, dla których warto naprawiać wózek u producenta

Wózki widłowe muszą regularnie przechodzić serwis. Jakakolwiek usterka w obrębie takich maszyn może bowiem powodować poważne zagrożenie dla pracowników. Gdzie najlepiej naprawić taki pojazd? Poznaj zalety serwisu wózków widłowych u producenta. Kto może znać lepiej budowę pojazdów i wiedzieć, jakie usterki zdarzają się w nich najczęściej, jeśli nie ich producent? To jasne. Dlatego w przypadku serwisu wózków widłowych – podobnie jak w przypadku innych pojazdów – naprawy wykonywane bezpośrednio przez producenta są najbezpieczniejszą, najbardziej polecaną i w długofalowej perspektywie najbardziej opłacalną opcją. Jakie konkretnie korzyści płyną z takiego rozwiązania?

Pijany pojechał po karpia – trafił na policję

Pijany pojechał po karpia – trafił na policję

37-latek wybrał się samochodem po karpia na wigilię. Nie przeszkadzały mu w tym blisko 2 promile alkoholu w organizmie.

Takiej choinki jak ta, nie ma chyba w całej Polsce!
ZDJĘCIA
galeria

Takiej choinki jak ta, nie ma chyba w całej Polsce!

Chyba się nie pomylimy jak napiszemy że choinka, która stanęła pod Urzędem Miasta Świdnik jest wyjątkowa w skali całego kraju. Ma ona przypominać i dbać o nasze bezpieczeństwo.

MACIEJ BARTON, SZEF KUCHNI W OSTOJA CHOBIANICE, PASJONAT TRADYCYJNEJ POLSKIEJ KUCHNI
MAGAZYN

Pasztety i pierogi, czyli ostatnie przygotowania przed wigilią

Podczas przygotowywania dań na domową wigilię będę posiłkował się sprawdzonymi przepisami Hanny Szymanderskiej, pierwszej damy polskiej kuchni. Polecam jej książkę „Wigilia”. Przyrządzę kaszubski pasztet ziemniaczany, pasztet z karpia i ulubione przez Hanię pierogi z gryczanej mąki, które mają korzenie u Was; na wschodzie.

Przemysław Jasiński (Motor Lublin): Liczymy te dane, które mają wpływ na nasz proces treningowy

Przemysław Jasiński (Motor Lublin): Liczymy te dane, które mają wpływ na nasz proces treningowy

Rozmowa z Przemysławem Jasińskim, asystentem trenera w sztabie Motoru Lublin

Ten świąteczny prezent nie zmieści się pod choinką. Nowe samochody trafiły do domów dziecka
galeria

Ten świąteczny prezent nie zmieści się pod choinką. Nowe samochody trafiły do domów dziecka

Dwa samochody dostosowane do osób z niepełnosprawnościami trafiły do domów dziecka w regionie. Oznacza to łatwiejszy dojazd do lekarza, na rehabilitację, a także do szkół i na wycieczki.

Sprawdź, kogo dotyczą nowe regulacje, jak działa system e-doręczeń i jakie zmiany w praktyce niesie za sobą obowiązek ich stosowania.

Sprawdź, kogo dotyczą nowe regulacje, jak działa system e-doręczeń i jakie zmiany w praktyce niesie za sobą obowiązek ich stosowania.

Sprawdź, kogo dotyczą nowe regulacje, jak działa system e-doręczeń i jakie zmiany w praktyce niesie za sobą obowiązek ich stosowania.

 Co warto wiedzieć o przetwornicach napięcia?

 Co warto wiedzieć o przetwornicach napięcia?

Przetwornice napięcia to niezwykle praktyczne urządzenia, które umożliwiają zasilanie urządzeń w miejscach gdzie dostęp do sieci elektrycznej jest ograniczony np. w samochodzie, na kempingu czy w instalacjach fotowoltaicznych. W jaki sposób? Za pomocą swojego układu elektronicznego przetwornica konwertuje prąd stały (DC) na prąd zmienny (AC) o napięciu 230V, czyli taki jaki mamy w gniazdkach domowych.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium