Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Imprezy

4 lipca 2019 r.
8:42

Good morning, Dęblin. To jedna z największych imprez historyczno-rekonstrukcyjnych [program]

Autor: Zdjęcie autora Paweł Puzio
90 14 A A
5 lipca 2019 10:00
Jedna z grup rekonstrukcyjno-historycznych, która wystąpi w Dęblinie SRH-Hell on Wheels
Jedna z grup rekonstrukcyjno-historycznych, która wystąpi w Dęblinie SRH-Hell on Wheels

Wisła w Dęblinie zamieni się w Ren, a Amerykanie obronią przyczółek, jak w 1945 w Remagen. Na niebie pojawią się areoplany z 1919 roku z amerykańskiej Eskadry Kościuszkowskiej walczącej z Bolszewikami, a po ziemi pomknie Sherman – tak zapowiada się jedna z największych imprez historyczno-rekonstrukcyjnych w Polsce. Już jutro rozpoczyna się „Good morning, Dęblin”.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Dęblin na dwa dni, w piątek i sobotę, 5 i 6 lipca, zamieni się w historyczny Fort Trump. Do stolicy polskiego lotnictwa przyjedzie aż 29 grup rekonstrukcyjnych, w większości z USA. Po niebie przelecą m.in. cztery samoloty z I Wojny Światowej, w tym jeden w barwach legendarnej 7. Eskadry Myśliwskiej im. Tadeusza Kościuszki. Widowisko przygotuje 320 rekonstruktorów z USA, Polski, Niemiec i Czech, wspartych kilkudziesięcioma pojazdami, w tym 29 z armii Stanów Zjednoczonych. „Good morning, Dęblin” to otwarty piknik historyczny i zlot grup rekonstrukcji historycznych, odtwarzających uzbrojenie i wyposażenie wojska Stanów Zjednoczonych Ameryki z lat 1775-2019. W ten sposób zostanie uczczone 100-lecie współpracy wojskowej pomiędzy Polską a USA.

– Piknik odbędzie się na terenie przykoszarowego placu ćwiczeń „Wisła” – 1. Dęblińskiego Batalionu Drogowo-Mostowego. Wyjątkową scenografię zapewni Cytadela Twierdzy Dęblin, która będzie tłem dla obozów wojskowych i dioram grup rekonstrukcji historycznych – mówi Paweł Pawłowski, dyrektor Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie. Impreza to główny punkt dni otwartych koszar 1. Batalionu.

Kulminacyjnym punktem wydarzenia będą pokazy dynamiczne i inscenizacje rekonstruktorów oraz parada historycznych pojazdów. – Niebywałą atrakcją dla miłośników lotnictwa będzie piątkowy pokaz czeskiej grupy akrobacyjnej Pterodactyl Flight z wykorzystaniem replik historycznych samolotów z okresu I Wojny Światowej. Jedna z maszyn będzie w barwach 7. Eskadry. Nie zabraknie też przelotu Biało-Czerwonych Iskier – dodaje Paweł Pawłowski.

W sobotę ponownie rozegra się bitwa o Ren. – Zrekonstruujemy obronę przyczółka na Renie w 1945 roku. Warto dodać, że pierwszym żołnierzem, który przeszedł most w Remagen, był pochodzący z Puław sierżant US Army Aleks Drabik. Wykopy już gotowe, czas na inscenizację – mówi Piotr Krukowski z GRH Grenadiere z Muzeum Lubelskiego w Lublinie, nadzorujący tę inscenizację.

Sporą atrakcję przygotują saperzy z 1. Batalionu. Będzie to pokaz ewakuacji ludności przez Wisłę za pomocą transporterów pływających. Widzowie będą mogli obejrzeć teren zlotu z wody i z powietrza. – Przez dwa dni uruchomione zostaną rejsy po Wiśle łodziami motorowymi oraz loty zapoznawcze samolotami Da20 Diamond i Cessna 127RG – dodaje dyr. Pawłowski.

Warto też zajrzeć do Muzeum Sił Powietrznych. Tu już dziś, 4 lipca, zaplanowano wernisaż wystawy „Amerykańskie gwiazdy na polskim niebie”. Na wystawie, poza unikatowymi fotografiami, widzowie będą mogli zobaczyć szkoleniowy myśliwiec F-16A Block 15 z nr 561 z Centrum Szkolenia Inżynieryjno-Lotniczego oraz kolekcję naszywek wojskowych o tematyce polsko-amerykańskiej Mirosława Czaplickiego.

PROGRAM „Good morning, Dęblin”

5 lipca 2019 (piątek)

10 – otwarcie bram koszar – wejście zwiedzających, gotowość dioram historycznych,

11 – uroczyste otwarcie Wojskowego Pikniku Historycznego – apel z pododdziałów Wojska Polskiego i Grup Rekonstrukcji Historycznych

12 – pokaz lotniczy: zespół akrobacyjny Biało – Czerwone Iskry

12.20 – prezentacja 1. Batalionu Drogowo Mostowego oraz 22 Batalionu Lekkiej Piechoty WOT

13–13:40 – inscenizacja historyczna „Gwiaździsta Eskadra”

14–14.30 – prezentacje Grup Rekonstrukcji Historycznych na scenie plenerowej – GRH Monongahela 1755 – Indianie Leśni, Continental Infantry

15–15.30 – prezentacja GRH – 14th Louisiana Infantry Regiment 

16–16.15 – prezentacja GRH – American Expeditionary Forces,

17–17.15 – prezentacja GRH – Wolant

18 – zakończenie pikniku

6 lipca 2019 (sobota)

10 – otwarcie bram koszar – wejście zwiedzających, gotowość dioram historycznych,

11–11.30 – prezentacja GRH – Rangers Lead The Way,

12–12.15 – prezentacja GRH – GRH 2nd Rangers

13–13.45 – pokaz „Victory Girls – amerykańska moda kobieca w latach 40-tych XX w.” – w wykonaniu – GRH Bluszcz

14–14.15 – prezentacja GRH – Rakkasans

15–15.15 – prezentacja GRH – The Jarheads Reenactment Group

16–16.45 – inscenizacja historyczna „Przyczółek nad Renem 1945”

17–17.30 – prezentacja GRH – Joint Task Force Raider, The Spire

18 – zakończenie pikniku

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Sygnatariusze listu intencyjnego. Intencją jest odbudowa polskich zdolności do produkcji materiałów wybuchowych, w tym prochów strzelniczych
zbrojenia

Polska potrzebuje własnego prochu do amunicji. Pomoże Grupa Azoty

Grupa Azoty będzie współpracowała z Polską Grupą Zbrojeniową, Mesko oraz Agencją Rozwoju Przemysłu. Celem jest rozwój bazy surowcowej i zdolności do produkcji polskiej amunicji. Docelowo chodzi o budowę fabryki nitrocelulozy.

U zbiegu ulicy Nałęczowskiej i alei Kraśnickiej może stanąć 70-metrowy wieżowiec

Ma być najwyższym wieżowcem w Lublinie. Będą negocjacje z inwestorem

U zbiegu Nałęczowskiej i Kraśnickiej może stanąć 70-metrowa wieża - najwyższy budynek mieszkalny na Lubelszczyźnie. Żeby go postawić konieczne będą zmiany planistyczne, bo tak wysokie obiekty w tym miejscu Lublina nie były przewidziane. Co miasto chce uzyskać za ewentualną zgodę? Lista życzeń jest długa.

Torby, na które czekają organizatorzy akcji nie muszą być nowe, ale powinny być w dobrym stanie. Najmilej widziane są te duże, ale tak naprawdę także mniejsze również się przydadzą
Zamość

Wędrujące, używane torby na prezenty. Masz na zbyciu? Oddaj

Z ciekawą inicjatywą wyszła Zamojska Akademia Kultury. Zachęca mieszkańców do przekazywania używanych, ale jeszcze w dobrym stanie toreb na prezenty. Będą w nie pakowane upominki dla potrzebujących.

Powiat puławski ma już projekt budżetu na przyszły rok. Na inwestycje tym razem przeznaczy 37 mln zł, z czego lwia część trafi na drogi oraz dokończenie siedziby puławskiej PSP
Puławy
galeria

Nowy budżet mniejszy od starego. Połowa wydatków trafi na oświatę

Radni powiatu puławskiego otrzymali już projekt budżetu na 2025 rok. Przyszłoroczne dochody mają spaść z ponad 250 do niecałych 240 mln zł. Cięcie czekają również wydatki, zwłaszcza te na inwestycje. Najwięcej pieniędzy pochłonie oświata i wychowanie.

Niedoceniany zawód, choć jakże ważny. „Ludzie kojarzą nas z rozdawaniem darów”
galeria

Niedoceniany zawód, choć jakże ważny. „Ludzie kojarzą nas z rozdawaniem darów”

Dzisiaj obchodzimy Dzień Pracownika Socjalnego. To okazja do uhonorowania najbardziej zasłużonych oraz podjęcia dyskusji o zmianach, których potrzebują osoby wykonujące ten zawód.

Tysiące ludzi bez czystej wody. Sanepid potwierdza skażenie mikrobiologiczne
zdrowie

Tysiące ludzi bez czystej wody. Sanepid potwierdza skażenie mikrobiologiczne

Kilka tysięcy mieszkańców prawobrzeżnej części gminy wiejskiej Puławy obecnie pozbawiona jest wody pitnej z wodociągu. Sanepid potwierdza skażenie na ujęciu w Gołębiu, które zaopatruje sześć miejscowości. Samorząd udostępnia mieszkańcom wodę w butelkach.

"Warunek cudu" na Targowej – mozaika przypomina żydowską historię Lublina
Lublin
galeria

"Warunek cudu" na Targowej – mozaika przypomina żydowską historię Lublina

Na ścianie budynku przy ul. Targowej w Lublinie powstała mozaika „Warunek cudu”. Dzieło autorstwa Ingi Levi nawiązuje do żydowskiego dziedzictwa tej części miasta, przypominając o historycznym znaczeniu ulicy dla społeczności żydowskiej.

Rolnik wciągnięty przez rozdrabniacz słomy. Wezwano ratowniczy śmigłowiec
wypadek

Rolnik wciągnięty przez rozdrabniacz słomy. Wezwano ratowniczy śmigłowiec

Do tego nieszczęśliwego wypadku doszło wczoraj w Trzebieszowie Pierwsyzm w powiecie łukowskim. 37-letni rolnik obsługiwał rozdrabniacz słomy. W pewnym momencie znalazł się zbyt blisko podajnika. Na miejsce wezwano śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Edyta Majdzińska najprawdopodobniej będzie dalej prowadzić MKS FunFloor Lubin

Edyta Majdzińska (MKS FunFloor Lublin): Wierzę w kierunek mojej pracy i wierzę w ten zespół

Przedwczesne odpadnięcie z europejskich pucharów najprawdopodobniej nie wywoła burzy w MKS FunFloor. Wydaje się, że Edyta Majdzińska przetrwa ten okres niepokoju.

Kilka lat temu kino Bajka było popularnym miejscem spotkań studentów. Jak jest teraz - zapytaliśmy jego właściciela
magazyn
galeria

Jak radzi sobie lubelskie kino Bajka? "Nie wiem czy przetrwamy"

Po zakończeniu pandemii koronawirusa właściciele kin zauważają zmiany w preferencjach widzów dotyczących sposobu oglądania filmów. Czy mieszkańcy Lublina chętnie odwiedzają lokalne kina? Jak właściciele radzą sobie w nowej rzeczywistości? O sytuacji kina „Bajka” w Lublinie opowiedział nam Waldemar Niedźwiedź.

Jakie zadaszenie tarasu wybrać aby połączyć funkcjonalność i styl?

Jakie zadaszenie tarasu wybrać aby połączyć funkcjonalność i styl?

Zadaszenie tarasu to praktyczne rozwiązanie, które pozwala cieszyć się przestrzenią na świeżym powietrzu niezależnie od pogody. Odpowiednio dobrane chroni przed słońcem, deszczem oraz zapewnia prywatność. W tym artykule przyjrzymy się inspiracjom, jakie można wykorzystać przy wyborze zadaszenia tarasu.

Zbadaj piersi jeszcze dziś. Sprawdzamy, gdzie i kiedy zaparkuje mammobus

Zbadaj piersi jeszcze dziś. Sprawdzamy, gdzie i kiedy zaparkuje mammobus

Nowotwór piersi jest najczęstszą przyczyną przedwczesnej śmierci wśród polskich kobiet. Kluczem do zdrowia jest m.in. regularna mammografia. Będzie ją można zrobić w mobilnym gabinecie, który właśnie przejeżdża przez nasz region.

Czym są kampery i jak działają?

Czym są kampery i jak działają?

Kampery to specjalnie zaprojektowane pojazdy, umożliwiające komfortowe podróżowanie i nocowanie w różnych miejscach. Ich unikalna konstrukcja łączy funkcje samochodu z przestrzenią mieszkalną.

Niezwykły duet – Smolik//Kev Fox w Świdniku
koncert
22 listopada 2024, 18:00
film

Niezwykły duet – Smolik//Kev Fox w Świdniku

Smolik//Kev Fox to eklektyczny i wymykający się jasno określonym ramom duet Andrzeja Smolika – znakomitego polskiego producenta i Keva Foxa brytyjskiego songwrittera, który w najbliższy piątek zagra w Świdniku.

Będzie ślisko. Noga z gazu

Będzie ślisko. Noga z gazu

Będzie ślisko na drogach. Oblodzenie pojawi się w całym regionie.

Kalendarz
listopad 2024
P W Ś C Pt S N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30