W kinach filmy 3D – takie jak Avatar – podbijają serca widzów. Największe światowe koncerny wprowadzają już do sprzedaży telewizory 3D. A kiedy będzie telewizja 3D? Latem tego roku.
Podczas targów zaprezentowano odtwarzacze Blu-Ray, projektory i kamery rejestrujące obraz w formacie 3D. A nawet dwuobiektywową kamerę 3D Full HD, która będzie dostępna już jesienią.
I tu pojawia się problem: wyświetlacze. Każdy z producentów chce ugryźć jak największy kawałek trójwymiarowego tortu, ale zazwyczaj za sprawa zupełnie innej technologii. Wszystkie wyświetlacze oparte są o technologię dwóch nakładających się na siebie obrazów, a złudzenie trójwymiaru powstaje dzięki specjalnym okularom separującym te obrazy.
Przez przesunięcie osi widzenia: część pikseli wyświetla prawy, część lewy obraz, a system optyczny "doprowadza” każdy z nich do odpowiedniego oka. Metoda sprawdza się tylko przy oglądaniu na wprost.
Przez zarządzanie kolorem: do każdego oka przesyłany jest inny zestaw barw. Pozostałe blokowane są przez specjalny filtr, co powoduje złudzenie trójwymiarowości. Wady? Przekłamanie kolorystyczne – oko za sprawą filtrów widzi niepełną paletę barw. W kinach 3D zostało to zredukowane do minimum przez zastosowanie nowoczesnych okularów, ale ich cena jest bardzo wysoka.
Przez polaryzację światła: co polega na tworzeniu dwóch obrazów, w których światło jest spolaryzowane w różny sposób. Dzięki specjalnym okularom, do oka dociera właściwy obraz. W tym przypadku dzieje się to kosztem rozdzielczości: obraz jest gorszej jakości.
Przez zarządzanie czasem wyświetlania (system sekwencyjny): w lewy i prawy obraz wyświetlane są sekwencyjnie, a specjalne okulary "podają” do właściwego oka właściwy w danym momencie obraz. Tu jakośc i kolory są odpowiednio wysokie, warunkiem jednak jest krótki czas reakcji matrycy, co może stanowić problem dla ekranów LCD.
W produkcji telewizorów wykorzystywane są przede wszystkim dwie ostatnie, ale wydaje się że, najbardziej zaawansowany jest system sekwencyjny. Wykorzystywany jest między innymi w telewizorze plazmowym Panasonic TC-PTV25, który na tegorocznych targach w Las Vegas został uhonorowany nagrodą "Best of CES 2010”. Nagroda została przyznana za najbardziej zaawansowaną technologię 3D Full HD.
W USA Panasonic już jesienią ma być w sklepach. Pytanie tylko, co będzie można na czymś takim oglądać?
Brytyjski potentat cyfrowy SKY już ogłosił uruchomienie pierwszego europejskiego kanału 3D kompatybilnego z telewizorami największych producentów.
Disney planuje start z technologią 3D specjalnie na Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej, a zatem już latem. Podczas CES swoje plany zdradził również Discovery: 24-godzinny kanał 3D zostanie uruchomiony do 2011 roku.
Wcześniej maja się pojawić filmy 3D na Blu-Ray. Są też już pierwsze gry 3D, jak Avatar.
Więcej na:
www.centrumdobregoobrazu.pl