Niemal na pewno okaże się, że twój sąsiad i tak ma lepszy, a tydzień później w markecie obok będzie wielka wyprzedaż. Jednak mimo wszystko czymś przy zakupie trzeba się kierować.
Po pierwsze:
O czym należy pamiętać przed wizytą w sklepie?
O tym, że obraz jaki widzimy na ekranie sklepowego odbiornika, różni się od tego, co zobaczymy w domu. Raz: producenci oferujący sprzęt w dużych salonach chcą wyróżnić swoje produkty na tle konkurencji przez zbyt wysokie ustawienie poziomu jasności i kontrastu. Dzięki temu kolory są jaskrawe i przyciągające wzrok. Taki obraz nie ma jednak nic wspólnego z naturalnym odwzorowaniem barw. Dlatego po zainstalowaniu telewizora w mieszkaniu powinno się dostosować ustawienia do warunków domowych.
Dwa: w sklepie prezentowane są materiały demonstracyjne przygotowanych przez producentów tak, by obraz wyglądał jak najlepiej. A tymczasem parametry takich filmów różnią się od programów telewizyjnych. Wreszcie jasne oświetlenie stosowane w sklepach różni się od oświetlenia domowego.
Po drugie:
Na co zwrócić uwagę przy zakupie LCD?
Przeciwnicy technologii ciekłokrystalicznej krytykują ją przede wszystkim za zbyt jaskrawe i nienaturalne kolory oraz za niewielką głębię czerni, która podczas wyświetlania obrazu jest w zasadzie ciemnoszara. W przypadku LCD mówi się też o problemach w płynnym odwzorowaniu dynamicznego ruchu oraz niewielkim kącie patrzenia, pod którym można oglądać filmy bez utraty jakości obrazu – podkreślają spece z Centrum Dobrego Obrazu.
Jednak producenci sprzętu niemal już temu zaradzili.
Stąd m.in. LED LCD. Telewizory z podświetleniem LED mają taką samą matrycę ciekłokrystaliczną, jak zwykłe LCD. Różnią się jedynie sposobem podświetlenia ekranu. W LCD wykorzystuje się lampy fluorescencyjne. W LED LCD: diody LED, rozmieszczone w sekcjach za matrycą, albo wzdłuż krawędzi ekranu. Co to daje? Telewizory z podświetleniem LED mają lepszy kontrast, większą głębię czerni (a przy okazji zużywają mniej prądu).
Po trzecie:
Kontrast
Współczynnik kontrastu to różnica pomiędzy najjaśniejszym a najciemniejszym punktem wyświetlanym na ekranie. Im jest wyższy, tym obraz staje się ostrzejszy i lepiej odwzorowuje rzeczywistość. Dlatego każdy producent stara się zamieścić jak największa liczbę w tej rubryce. W czym problem? W tym, że firmy stosuj własne sposoby jego wyliczania. Stąd trudno porównywać wyniki.
Po czwarte:
Kąt patrzenia
Jedną z wad odbiorników LCD jest niewielki kąt patrzenia na ekran, przy którym jakość obrazu pozostaje niezmieniona. Osoby siedzące z boku widzą wyblakłe kolory, a kontrast obrazu znacznie spada. Jednak nowsze modele z rozwiązaniami typu IPS Alpha Panel pozwalają oglądać obraz pod kątem nawet 178 stopni bez utraty jakości.
Po czwarte:
Czas reakcji
Jak długo trwa podświetlenie pojedynczego piksela? Jeżeli matryca wybranego danego modelu ma wysoką wartość reakcji, to mogą pojawić się problemy z dostatecznie szybkim odświeżaniem obrazu podczas wyświetlania dynamicznych scen. W efekcie szczegóły będą rozmyte, i pojawi się tzw. efekt smużenia. Wniosek: w LCD należy wybierać matrycę z czasem reakcji wynoszącym maksymalnie 4-5 ms (milisekund).