Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Gry

5 maja 2010 r.
12:43
Edytuj ten wpis

Jak wybrać dobry telewizor LCD?

Autor: Zdjęcie autora (opr. RAD)
0 0 A A

Niemal na pewno okaże się, że twój sąsiad i tak ma lepszy, a tydzień później w markecie obok będzie wielka wyprzedaż. Jednak mimo wszystko czymś przy zakupie trzeba się kierować.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Według badań DisplaySearch w 2010 roku kupimy ponad 180 000 000 odbiorników LCD na całym świecie. To o 24 procent więcej, niż rok temu. W Polsce – jak obliczają specjaliści z Centrum Dobrego Obrazu – najpopularniejsze są modele o mniejszej przekątnej ekranu: 29 i 32 cala. Ci sami specjaliści doradzają też, na co zwracać uwagę przy zakupie.


Po pierwsze:
O czym należy pamiętać przed wizytą w sklepie?

O tym, że obraz jaki widzimy na ekranie sklepowego odbiornika, różni się od tego, co zobaczymy w domu. Raz: producenci oferujący sprzęt w dużych salonach chcą wyróżnić swoje produkty na tle konkurencji przez zbyt wysokie ustawienie poziomu jasności i kontrastu. Dzięki temu kolory są jaskrawe i przyciągające wzrok. Taki obraz nie ma jednak nic wspólnego z naturalnym odwzorowaniem barw. Dlatego po zainstalowaniu telewizora w mieszkaniu powinno się dostosować ustawienia do warunków domowych.

Dwa: w sklepie prezentowane są materiały demonstracyjne przygotowanych przez producentów tak, by obraz wyglądał jak najlepiej. A tymczasem parametry takich filmów różnią się od programów telewizyjnych. Wreszcie jasne oświetlenie stosowane w sklepach różni się od oświetlenia domowego.

Po drugie:
Na co zwrócić uwagę przy zakupie LCD?

Przeciwnicy technologii ciekłokrystalicznej krytykują ją przede wszystkim za zbyt jaskrawe i nienaturalne kolory oraz za niewielką głębię czerni, która podczas wyświetlania obrazu jest w zasadzie ciemnoszara. W przypadku LCD mówi się też o problemach w płynnym odwzorowaniu dynamicznego ruchu oraz niewielkim kącie patrzenia, pod którym można oglądać filmy bez utraty jakości obrazu – podkreślają spece z Centrum Dobrego Obrazu.
Jednak producenci sprzętu niemal już temu zaradzili.

Stąd m.in. LED LCD. Telewizory z podświetleniem LED mają taką samą matrycę ciekłokrystaliczną, jak zwykłe LCD. Różnią się jedynie sposobem podświetlenia ekranu. W LCD wykorzystuje się lampy fluorescencyjne. W LED LCD: diody LED, rozmieszczone w sekcjach za matrycą, albo wzdłuż krawędzi ekranu. Co to daje? Telewizory z podświetleniem LED mają lepszy kontrast, większą głębię czerni (a przy okazji zużywają mniej prądu).

Po trzecie:
Kontrast

Współczynnik kontrastu to różnica pomiędzy najjaśniejszym a najciemniejszym punktem wyświetlanym na ekranie. Im jest wyższy, tym obraz staje się ostrzejszy i lepiej odwzorowuje rzeczywistość. Dlatego każdy producent stara się zamieścić jak największa liczbę w tej rubryce. W czym problem? W tym, że firmy stosuj własne sposoby jego wyliczania. Stąd trudno porównywać wyniki.

Po czwarte:
Kąt patrzenia

Jedną z wad odbiorników LCD jest niewielki kąt patrzenia na ekran, przy którym jakość obrazu pozostaje niezmieniona. Osoby siedzące z boku widzą wyblakłe kolory, a kontrast obrazu znacznie spada. Jednak nowsze modele z rozwiązaniami typu IPS Alpha Panel pozwalają oglądać obraz pod kątem nawet 178 stopni bez utraty jakości.

Po czwarte:
Czas reakcji

Jak długo trwa podświetlenie pojedynczego piksela? Jeżeli matryca wybranego danego modelu ma wysoką wartość reakcji, to mogą pojawić się problemy z dostatecznie szybkim odświeżaniem obrazu podczas wyświetlania dynamicznych scen. W efekcie szczegóły będą rozmyte, i pojawi się tzw. efekt smużenia. Wniosek: w LCD należy wybierać matrycę z czasem reakcji wynoszącym maksymalnie 4-5 ms (milisekund).

Pozostałe informacje

Finał Orlen Pucharu Polki piłkarek nożnych już w niedzielę na Arenie Lublin. Śląsk kontra GKS Katowice

Finał Orlen Pucharu Polki piłkarek nożnych już w niedzielę na Arenie Lublin. Śląsk kontra GKS Katowice

W niedzielę o godz. 13 na lubelskiej Arenie w finale Orlen Pucharu Polski piłkarek nożnych powalczą GKS Katowice oraz Śląsk Wrocław

Dachowanie na Kościelnej. Parczew

Dachowanie na Kościelnej. Parczew

Prawdopodobnie zbyt szybka jazda była przyczyną wypadku na ul. Kościelnej w Parczewie

Lublin. Park na Felinie zagrożony

Lublin. Park na Felinie zagrożony

Park na Felinie miał powstać w ramach budżetu obywatelskiego dla Lublina. Ale żaden wykonawca nie chciał się podjąć jego budowy za 380 tys. zł.

Edach Budowlani do końca będą walczyć o czwórkę. W sobotę mecz z Juvenią Kraków

Edach Budowlani do końca będą walczyć o czwórkę. W sobotę mecz z Juvenią Kraków

W spotkaniu ostatniej kolejki sezonu zasadniczego Edach Budowlani Lublin zmierzą się z RzKS Juvenią Kraków. Pierwszy gwizdek na boisku przy ul. Magnoliowej w sobotę o godzinie 16. O tej samej porze rozpocznie się ważne dla układu tabeli spotkanie Awenta Pogoni Siedlce w Sopocie z Ogniwem

Zakończyła się pierwsza runda Piłkarskiej Amatorskiej Branżowej Ligi Orlikowej w Świdniku

Zakończyła się pierwsza runda Piłkarskiej Amatorskiej Branżowej Ligi Orlikowej w Świdniku

Organizatorem rozgrywek jest stowarzyszenie Manufaktura Futbolu. Do rywalizacji w grupie „35+” stanęło sześć drużyn. Mecze są rozgrywane na boisku Orlik Szkoły Podstawowej nr 5 przy ul. Jarzębinowej 6 w Świdniku, która jest oficjalnym partnerem Ligi PABLO. Rozgrywki w całości są finansowane ze Świdnickiego Budżetu Obywatelskiego.

Miejska spółka nadal ma czuwać nad babskim rynkiem. Przybędzie miejsc parkingowych

Miejska spółka nadal ma czuwać nad babskim rynkiem. Przybędzie miejsc parkingowych

Od roku babski rynek działa w odnowionej przestrzeni. Administracją nadal zajmować się będzie Zakład Gospodarki Lokalowej, który jako jedyny złożył taką ofertę.

Dlaczego warto zdecydować się na ogrzewacz elektryczny?

Dlaczego warto zdecydować się na ogrzewacz elektryczny?

Ogrzewanie domu lub mieszkania może odbywać się na kilka sposobów, jednym z nich jest ogrzewacz elektryczny. Urządzenie o ekologicznym charakterze jest energooszczędnym wyborem dla osób ceniących sobie ekonomiczne rozwiązania. Producenci grzejników elektrycznych oferują nam modele zróżnicowane pod względem posiadanych funkcji, dlatego też bez problemu znajdziemy model dopasowany do naszych indywidualnych potrzeb.

Łukasz Czepiela kolejną gwiazdą Świdnik Air Festival
15 czerwca 2024, 0:00

Łukasz Czepiela kolejną gwiazdą Świdnik Air Festival

Organizatorzy nie zwalniają tempa i przedstawiają kolejną gwiazdę największej lotniczej imprezy po tej stronie Wisły. To znany z widowiskowego lądowania na dachu wieżowca Burdż Al Arab w Dubaju Łukasz Czepiela.

Pierwszy robot zdał maturę

Pierwszy robot zdał maturę

W zeszłym tygodniu 263 tysiące absolwentów szkół średnich zdawało egzamin maturalny z języka polskiego. W ramach eksperymentu przeprowadzonego przez Fundację Zwolnieni z Teorii do rozwiązywania arkusza przystąpił również Prymus, robot wyposażony w sztuczną inteligencję

Wodorowy Hydros wyrusza na podbój Francji
Dzień Wschodzi
film

Wodorowy Hydros wyrusza na podbój Francji

W słoneczne popołudnie na alejkach Parku Ludowego pojawił się niecodzienny gość, który wzbudził ogromne zainteresowanie. Hydros, ultralekki, ważący zaledwie 34 kg bolid, stworzony przez studentów Politechniki Lubelskiej. Już jutro ekipa wyjeżdża na Shell Eco-marathon, który odbędzie się w tym roku w Nogaro we Francji.

Noc Muzeów 2024: Zobacz, jakie miejsca możesz zwiedzić

Noc Muzeów 2024: Zobacz, jakie miejsca możesz zwiedzić

Wieża Trynitarska albo Ogród Botaniczny. Muzeum Fortyfikacji i Broni Arsenał albo Muzeum Czartoryskich. A może Muzeum Badań Polarnych? Przed nami Noc Muzeów 2024. Co i kiedy można zobaczyć

Ogromne straty po przymrozkach. Sadownicy zostali z niczym

Ogromne straty po przymrozkach. Sadownicy zostali z niczym

Fala kwietniowych przymrozków dotknęła lubelskich sadowników. - U niektórych straty sięgają 100 proc. -mówi Gustaw Jędrejek, prezes Lubelskiej Izby Rolniczej. Minister rolnictwa obiecuje wsparcie.

Ekstremalne zagrożenie w lasach

Ekstremalne zagrożenie w lasach

Na mapce ostrzeżeń Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej dziś cała Lubelszczyzna na brązowo - kolor ten oznacza ekstremalne zagrożenie pożarowe w lasach

Zapasy krwi krytycznie niskie. Chodzi o dwie grupy

Zapasy krwi krytycznie niskie. Chodzi o dwie grupy

Stan zapasów krwi grupy A RhD (-) i grupy 0 RHD (-) jest bardzo niski - alarmuje Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Lublinie.

Hegemonia w Janowcu. Wójt nie miał z kim przegrać

Hegemonia w Janowcu. Wójt nie miał z kim przegrać

W tej gminie opozycja nie istnieje. Przeciwko wójtowi do wyborów nie przystąpił żaden kontrkandydat, a na 15 miejsc w radzie - wszystkie 15 otrzymał jeden komitet - ten popierający Jana Gędka. Głosowanie było potrzebne tylko w jednym okręgu. Czy to jeszcze demokracja?

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium