Części do komputerów tanieją w oszałamiającym tempie. Nowe i wydajne karty graficzne kosztują mało, jak nigdy dotąd.
Dawno, dawno temu rynek komputerów PC rozwijał się wokół zastosowań firmowych. Z komputerów korzystaliśmy w pracy, a za wszystko odpowiadała firma, która chciała sprzętu prostego i takiego samego dla wszystkich.
Teraz jednak komputer w domu to rzecz powszednia. Służy do grania, oglądania filmów, pracy czy tworzenia zaawansowanych grafik. Komputer może wszystko. Tyle, że komputer do wszystkiego będzie albo bardzo drogi, albo nie nadający się do niczego.
Lepszy procesor = większa moc?
Dzisiejsze programy graficzne wymagają, by nasz komputer charakteryzował się odpowiednim balansem pomiędzy mocą procesora i karty grafiki, koniecznym do uzyskania najlepszych wrażeń.
Bez względu na to, czy używasz najnowszych systemów operacyjnych, oglądasz fotografie, używasz cyfrowej mapy Google Earth czy grasz w najnowszą strzelaninę, zbalansowany komputer z odpowiednią kartą grafiki sprawia, że można to wszystko robić z odpowiednią płynnością i jakością obrazu.
Jak to wygląda w praktyce? Najważniejsze komponenty naszego PC-ta to procesor i karta graficzna. Przykładowa konfiguracja -procesor Intel Core 2 Duo E8400 i karta grafiki GeForce 8800.
Procesor znajdujący się ma karcie GeForce 8800 jest znacznie większy z racji tego, że to serce karty ma 128 rdzeni, a CPU (processor) tylko 2. Mierząc czystą wydajność, GPU jest do 12x szybszy. Wniosek z tego taki, że musisz być pewien, że PC ma zapewnioną odpowiednią równowagę pomiędzy wielordzeniowym procesorem i dysponującym wieloma rdzeniami GPU.
Równowaga
Wyniki najpopularniejszych testów - w tym test graficzny 3DMark06 - pozwalają łatwo wszystko porównać. Kupno szybszego procesora nie daje właściwie nic. Wystarczy jednak - w tej samej cenie za cały zestaw - zmienić nieco proporcje. Czyli wydajemy więcej na nowsza kartę, a mniej na procesor.
Wystarczy 2-rdzeniowy. 4 rdzeniowe są na razie dla przeciętnego użytkownika. Nawet najnowsze gry korzystające z najświeższych bajerów graficznych wykorzystują 2 rdzenie. Potrzebują za to coraz mocniejszych kart.