W związku z decyzją Związku Piłki Ręcznej w Polsce o wcześniejszym zakończeniu sezonu 2019/2020 trzy zespoły z naszego regionu poznały końcowe rozstrzygnięcia. Najwyżej sklasyfikowana została MKS Padwa Zamość, która stanęła na najniższym stopniu podium. Na piątej pozycji rozgrywki zakończył AZS AWF Biała Podlaska, a na 11. rezerwy Azotów Puławy.
Dla zamościan to wielki sportowy sukces. Przed rozpoczęciem sezonu trener Marcin Czerwonka zapowiadał ambitny plan poprawienia wyniku z minionych rozgrywek. Przypomnijmy, że przed rokiem w I-ligowym debiucie jego podopieczni zajęli piąte miejsce.
– Nie wypada nam zawieść naszych wiernych kibiców i uplasować się niżej. Chcemy się rozwijać i dlatego marzymy o zakończeniu ligi na miejscu wyższym niż piąte – mówił wówczas zamojski szkoleniowiec.
Wobec przedwczesnego zakończenia obecnego sezonu Padwa zajęła trzecie miejsce w swojej grupie I ligi. To największy sukces klubu w historii.
– W obecnej sytuacji taka decyzja związku jest najrozsądniejszym rozwiązaniem. Zawodnicy, trenerzy i kluby nie mogli czekać w nieskończoność. Bardzo cieszymy się z miejsca na najniższym stopniu podium. Jest to nasz najlepszy wynik w historii. Z drugiej strony jednak odczuwamy pewien niedosyt. W terminarzu mieliśmy jeszcze mecze z drużynami z czołówki: prowadzącym KPR Legionowo, drugim Czuwajem Przemyśl, czwartym AZS UJK Kielce oraz piątym AZS AWF Biała Podlaska. Solidnie szykowaliśmy się na starcia z tymi drużynami. Wcale nie uważamy, że bylibyśmy gorsi od drużyny z Legionowa czy innych ekip. Sezon był krótszy niż inne ale uważam, że małymi kroczkami idziemy do przodu - mówi trener ekipy z Zamościa.
Na piątej pozycji rozgrywki zakończył AZS AWF Biała Podlaska. Na przedostatniej sklasyfikowane zostały rezerwy Azotów Puławy. Dla puławian był to również debiut na poziomie I ligi. Decyzją ZPRP żadna drużyna z trzech grup I ligi nie została zdegradowana. Natomiast mistrzowie czterech grup II ligi wywalczyli awans na wyższy szczebel rozgrywkowy.
W tym gronie znalazły się: debiutant Szczypiorniak Gorzyce Wielkie, Wisła Sandomierz, MKS Grudziądz i KS Uniwersytet Radom. Z kolei o wejście do PGNiG Superligi powalczą mistrzowie trzech grup I ligi: Ostrovia Ostrów Wielkopolski, MKS Nielba Wągrowiec i KPR Legionowo (grupa naszych zespołów). Odbędzie się to podczas turnieju barażowego, którego termin nie jest jeszcze znany. Tylko jego zwycięzca, po spełnieniu wymogów licencyjnych, otrzyma prawo gry w lidze zawodowej.