W tym roku Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie obchodzi okrągłą, 80. rocznicę swojego istnienia. Z tej okazji planowane są liczne wydarzenia, które nie tylko uczczą bogatą historię uczelni, ale także zwrócą uwagę na jej osiągnięcia i przyszłe cele. Jednym z najbardziej spektakularnych wydarzeń będzie międzynarodowy kongres pod hasłem "Innowacja jest kobietą", nawiązujący do patronki Uniwersytetu.
W ramach jubileuszu planowane są również spotkania z rektorami uniwersytetów partnerskich z konsorcjum Atena, którego Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej jest członkiem. To doskonała okazja do wymiany doświadczeń i budowania relacji partnerskich na arenie międzynarodowej.
Uniwersytet jak zapewnia rektor Prof. dr hab. Radosław Dobrowolski, jest w dobrej kondycji. - Finanse uczelni są skromne, ale stabilne. Coraz większy udział stanowią zewnętrzne granty – ocenia. Rektor nie ukrywa jednak, że gospodarowanie tymi środkami w sposób oszczędny jest rzeczywiście trudnym zadaniem.
W kwestiach naukowych potencjał UMCS rośnie. - W ostatniej ewaluacji dyscyplin naukowych, spośród 23 ocenionych osiągnęliśmy ponadprzeciętnie dobre wyniki. Mam nadzieję, że doczekamy się czasów, w których nauka, rozwój oraz szkolnictwo wyższe będą należycie doceniane finansowo - mówi prof. Radosław Dobrowolski. Co podkreśla, każda złotówka zainwestowana w naukę przynosi znaczny, 13-krotny zysk.
Dlatego też należy właściwie inwestować w naukę. Dobry biznes to taki, który przynosi zwrot 13-krotnie większy od początkowej inwestycji. Mam nadzieję, że ktoś kiedyś nauka będzie należycie finansowana- mówi Dobrowolski. Zapraszamy do obejrzenia rozmowy w ramach cyklu DZIEŃ WSCHODZI z Dziennikiem Wschodnim.