W sobotę ulicami Lublina po raz czwarty przejdzie Marsz Równości. Organizatorzy spodziewają się około tysiąca uczestników.
Pochód środowisk LGBT przejdzie tą samą trasą co przed rokiem. O godz. 13 ma wyruszyć z Al. Racławickich (obok Centrum Spotkania Kultur), przejść ulicami Lipową, Narutowicza, Głęboką, Sowińskiego i Poniatowskiego i dotrzeć na plac przed Galerią Labirynt, gdzie odbędą się imprezy towarzyszące.
– W tym roku motywem przewodnim jest widoczność osób LGBT+ w społeczeństwie. Dominować będzie neonowa i fluorescencyjna kolorystyka. Postanowiliśmy potraktować ten temat bardzo dosłownie – mówi Honorata Sadurska ze stowarzyszenia Marsz Równości w Lublinie. I dodaje: – Chcemy pokazać, że osoby LGBT+ mieszkają, żyją, uczą się i pracują w Lublinie i chcą cieszyć się taką samą pełnią życia jak wszyscy inni. Że chcą trzymać się za ręce czy pójść na studniówkę z osobą, którą kochają.
We wtorek minął termin, w którym prezydent Lublina mógł wydać zakaz organizacji wydarzenia. Zgodnie z przepisami mógł to zrobić nie później niż 96 godzin przed terminem rozpoczęcia zgromadzenia.
Marsz Równości w Lublinie 2022. Sobota, 3 września, godzina 13
Takie zakazy Krzysztof Żuk wydawał w 2018 i 2019 roku. W obu przypadkach decyzje zostały uchylane przez Sąd Apelacyjny. W tym roku – podobnie jak w ubiegłym – Żuk kolorowego przemarszu nie zakazał.
– To ważny moment, bo przeszliśmy od walki w sądzie do sytuacji, w której Młodzieżowa Rada Miasta Lublin udziela nam patronatu – cieszy się Sadurska. I zaznacza, że wniosku o patronat do samego prezydenta nie było, gdyż ten w sierpniu ogłosił, że takie wydarzenia „nie są obejmowane honorowym patronatem z złożenia”.
– W przyszłym roku Lublin będzie Europejską Stolicą Młodzieży. Nasze wydarzenie jest organizowane przez ludzi młodych i między innymi do nich kierowane, więc liczymy na współpracę z miastem. Naszym wielkim marzeniem jest patronat prezydenta i to, żeby kiedyś poszedł razem z nami – przyznaje Sadurska.
W trakcie trwania marszu oficjalnie została zgłoszona jedna kontrmanifestacja. O godz. 14 na deptaku, obok kościoła ojców kapucynów, rozpocznie się zgromadzenie, którego celem ma być „wyraz troski o polską rodzinę i tradycję poprzez wspólne rozważanie nauczania Kościoła Rzymskokatolickiego”.
– Dopuszczamy możliwość prób zablokowania marszu, ale to już nie jest to samo, co przy okazji pierwszego marszu. Policja wie, czego się spodziewać i jak reagować na niespodziewane sytuacje. Z roku na rok pod względem bezpieczeństwa jest coraz lepiej – podsumowuje jedna z organizatorek Marszu Równości w Lublinie.