Gotowa jest wstępna koncepcja nowego parku Nadrzecznego, który ma powstać wzdłuż Bystrzycy między ul. Żeglarską a mostem kolejowym przy Janowskiej. Do 27 września Ratusz czeka na opinie w tej sprawie. Później projektanci mają przygotować końcowy pomysł na nowe miejsce wypoczynku
Nowy park ma być naturalistyczny, czyli eksponować przede wszystkim przyrodę i jak najmniej w nią ingerować. Ratusz nakazuje zachować w możliwie dużym stopniu istniejące łąki i wyklucza to, co nazywa „monokulturami trawnikowymi”.
– Należy unikać bezwzględnie wprowadzania gatunków inwazyjnych, zalecane jest projektowanie zieleni w oparciu o gatunki rodzime, wprowadzanie rabat wielofunkcyjnych, w tym ogrodów deszczowych – informuje Urząd Miasta. Proponuje stworzenie „hoteli” dla owadów i budek dla jerzyków, przy okazji miałyby powstać ścieżki edukacyjne umożliwiające poznanie lokalnej przyrody. – W głównej części parku zaprojektowane powinny zostać minimum dwa place zabaw, każdy składający się z dwóch części: pierwszej dla dzieci młodszych oraz drugiej dla starszych.
Ratusz zakłada, że osoby odwiedzające park Nadrzeczny będą mieć swobodny dostęp do brzegu Bystrzycy. Przewidziana jest trawiasta plaża z wyznaczonymi strefami do wypoczynku, placami zabaw i miejscem pod sezonowe usługi. Znajdujące się w pobliżu ruiny młyna wodnego mają być przystosowane do roli miejsca imprez kulturalnych, dostępnego także pomiędzy wydarzeniami.
W nowym parku powstać ma także sieć ścieżek rowerowych, tras pieszych i kładki nad Bystrzycą. Urząd Miasta przewiduje ponadto kilka parkingów dla zmotoryzowanych.
– Według roboczej koncepcji parkingi miałyby być zlokalizowane w okolicach ul. Janowskiej przy moście kolejowym, w okolicach ul. Parczewskiej przy jednym z planowanych wejść do parku, w okolicach ogródków działkowych i w okolicach ul. Żeglarskiej w pobliżu mostu – wylicza Monika Głazik z biura prasowego w lubelskim Ratuszu.
Kolejne parkingi mają powstać na prawym brzegu Bystrzycy. – W okolicy skrzyżowania ul. Romera z Nałkowskich przy dojściu do kładki na rzece, od strony północnej w okolicach ul. Romera, w okolicach ul. Medalionów przy planowanej plaży osiedlowej i młynie wodnym.
Jaki chcesz mieć nowy park
Do 27 września Urząd Miasta będzie czekać na opinie o planach nowego parku. Jego szczegółowa mapa dostępna jest w miejskim Biurze Rewitalizacji (ul. Zana 38, pokój 611), gdzie można zgłaszać swoje uwagi.
Można też dzwonić do biura (81 466 25 94) albo wysyłać maile (konsultacje@lublin.eu). Wszystkie uwagi mają być rozpatrzone przed stworzeniem ostatecznego projektu parku.