Park Rekreacji „Zoom natury” jest w opłakanym stanie. Z wizytówki miasta zamienia się w ruinę – alarmuje Czytelnik. – Podejmujemy działania naprawcze – zapewnia Czesław Krzysztoń, zastępca burmistrza Janowa Lubelskiego
10-hekatrowy park „Zoom natury” przy Zalewie Janowskim przypomina scenerią apokaliptyczną grę w świecie po zagładzie. Wystające z ziemi kable po zdemontowanych latarniach, gnijący pomost czy rozebrane drewniane pergole przy pawilonach. Taki widok czeka na turystów, którzy wpadną do „Zoomu natury” – informuje nas Czytelnik z Janowa Lubelskiego.
Jego zdaniem, obecny stan ośrodka wynika zaniedbań inwestorskich ze strony miasta. – Urzędnicy nadzorowali budowę w sposób niewłaściwy. Wykonawca używał materiałów niskiej jakości – dodaje sygnalista.
– Niektóre elementy faktycznie wyglądają źle. Drewniane pergole zostały zdemontowane, bo były w złym stanie. Most też wymaga remontu, bo wykonawca użył do jego budowy drewna bukowego, nieodpornego na wilgoć – wyjaśnia Czesław Krzysztoń, zastępca burmistrza Janowa Lubelskiego. – Przypomnę, że z wykonawcą mieliśmy duże kłopoty. W efekcie musieliśmy z nim zerwać kontrakt. Zdajemy sobie sprawę z usterek. Mamy jednak już plan naprawczy. Niebawem ogłosimy przetargi na remonty w „Zoomie natury”
Doraźne naprawy, np. naprawa mostu, będą prowadzone na bieżąco, jeszcze przed sezonem letnim. A ten zaczyna się w Zoomie Natury w maju. Jeśli oczywiście obostrzenia epidemiologiczne na to pozwolą, bo z tego względu wszystkie laboratoria są zamknięte do odwołania.
– Od początku zdarzały się problemy z wykonawcami niektórych elementów naszego obiektu. Dzięki nadzorowi ze strony inwestora, Urzędu Miasta, gdy wykonawca zastosował materiały złej jakości, to ta część obiektu nie została odebrana – mówi Beata Staszewska, szefowa „Zoomu Natury”. – Trzeba też pamiętać, że Zoom ma już 10 lat i infrastruktura, szczególnie wykonana z drewna, wymaga remontów i wymiany. Pergole zastąpimy w przyszłości lekkimi konstrukcjami metalowymi, a molo ostanie wyremontowane
Zastępca burmistrza nie ma jednak wątpliwości, że „Zoom natury” jest potrzebny. – Często bywam w Zoomie. Ludzie spacerują po alejkach, korzystają z siłowni zewnętrznych. Ten obiekt sprawdza się, szczególnie podczas pandemii. Jest po prostu potrzebny mieszkańcom Janowa Lubelskiego, w ciągu roku mamy zarejestrowane ponad 500 000 wejść.
– Wbrew opinii Czytelnika, Park Rekreacji Zoom Natury jest zadbany i ciągle się rozwija, co widzą ci, którzy nas odwiedzają. Na przykład Park linowy, właściwie serwisowany, uzyskuje najwyższe noty przy corocznym dopuszczeniu do eksploatacji. Eksperci wręcz twierdzą, że wszystkie elementy parku wyglądają jak nowe i co najważniejsze, są super bezpieczne – dodaje Beata Staszewska.
Całkowite nakłady inwestycyjne na projekt „Budowa Parku Rekreacji Zoom Natury nad zalewem w Janowie Lubelskim” wyniosły 5 226 117 euro, z czego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego wyasygnowano 3 420 429 euro w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na okres 2007-2013.
Za tę kwotę zbudowano szereg atrakcji: plac pozytywnej energii, pasaże spacerowe z fontannami, ścieżki rowerowe, siłownie zewnętrzne i bulodrom otoczone naturalną roślinnością. Powstał także atrakcyjny Park Linowy, nowoczesne Laboratoria Wiedzy. To właśnie dla nich do Janowa przyjeżdżały do niedawna szkolne wycieczki nie tylko z naszego województwa.