Najpierw modernizacja, później rozbudowa, o ile uda się zdobyć dofinansowanie. W Parku Rekreacji Zoom Natury w Janowie Lubelskim ma zostać wyremontowany most. Wymienić trzeba też pergolę na budynku przy wejściu do parku.
Podsumowując czas od wybuchu pandemii koronawirusa do teraz, mogę powiedzieć, że wyszliśmy z tej sytuacji obronną ręką – przyznaje Beata Staszewska, prezes spółki zarządzającej Parkiem Rekreacji Zoom Natury w Janowie Lubelskim. Łatwo jednak nie było. – W ubiegłym roku straciliśmy sezon wiosenno-jesienny, bo szkoły przeszły na zdalną naukę, zostały wprowadzone ograniczenia i nie było wycieczek. Działaliśmy za to w wakacje i to dość intensywnie. W lipcu, a zwłaszcza sierpniu, mieliśmy bardzo dużo turystów. To były tysiące ludzi.
Goście byli też we wrześniu. – Przez koronawirusa tegoroczny sezon wystartował z opóźnieniem – przyznaje Beata Staszewska. – Intensywnie działaliśmy już od 10 czerwca i tak jest dalej, bo mamy sporo wycieczek szkolnych. Zabukowane są terminy i we wrześniu i w październiku. Sporo rodzin wykorzystało też w naszym parku bon turystyczny.
Największą popularnością w otwartym w 2015 roku kompleksie położonym nad janowskim zalewem cieszy się zarówno park linowy, laboratoria i park kreatywny (miejsce zabaw dla dzieci na świeżym powietrzu z m.in. kolorowymi dmuchańcami, trampoliną, labiryntem i olbrzymimi piłkami i klockami). I ta właśnie część janowskiego parku będzie rozbudowywana.
– Aby uatrakcyjnić to miejsce, które jest przeznaczone dla dzieci. Poza tym chcielibyśmy rozbudować też ofertę gastronomiczną – mówi Krzysztof Kołtyś, burmistrz Janowa Lubelskiego. – Pracujemy nad koncepcją rozwoju parku. Założenia chcemy mieć gotowe do końca tego roku. W przyszłym roku chcielibyśmy zlecić przygotowanie dokumentacji a w kolejnym roku przystąpić do realizacji, o ile udałoby się nam zdobyć dofinansowanie.
Wcześniej jednak park będzie modernizowany. Wymieniona musi być pergola usytuowana na budynku przy wejściu do parku, na którym zostaną też wymienione deski elewacyjne. Dodatkowo na obiekcie mają być montowane panele fotowoltaiczne. Roboty będą dotyczyć również drewnianego mostu. „Projekt przewiduje kompletną wymianę istniejącej nawierzchni wraz z montażem systemowej podkonstrukcji przewidzianej pod mocowanie nowej nawierzchni. Dodatkowo uwzględniono montaż nowych balustrad biegnących wzdłuż krawędzi mostu” – czytamy w dokumentacji. Roboty są konieczne, bo „istniejące elementy płaszczyzny drewniane ze względu na brak corocznej konserwacji uległy znaczącej degradacji”.
– Nie zgadzam się z tym stwierdzeniem – podkreśla szefowa janowskiego parku. – W tym wypadku chodzi o użyty przez wykonawcę materiał. Gdyby drewno było dobrej jakości i odpowiednio zaimpregnowane oraz zamontowane mnie byłoby takich problemów w chwili obecnej.
– Przy budowie Zoomu Natury nie mieliśmy szczęścia do wykonawców – dodaje burmistrz Janowa Lubelskiego. – Firma, która wygrała przetarg zeszła z placu budowy.
Krzysztof Kołtyś, podkreśla, że dokumentacja dotycząca modernizacji parku została przygotowana przez tego samego projektant, a który projektował janowski park rekreacji: firmę Nizio Design International z Warszawy. Tym razem użyte mają być nieco inne materiały, które mają być trwalsze od poprzednich. – Drewniane balustrady mostu zostaną zastąpione stalowymi, a dotychczasowa drewniana podłoga będzie wykonana z materiału kompostowego odpornego na wilgoć – tłumaczy burmistrz. Podobnie będzie z pergolą. – Będzie mieć konstrukcję żelbetową, którą będzie oplatał bluszcz.
Przetarg na wykonanie zaplanowanych prac trzeba było unieważnić (bo wszystkie oferty firm przewyższały kwotę przeznaczoną na inwestycję). Nowy przetarg zostanie ogłoszony na początku przyszłego tygodnia.