

W piątek, 11 kwietnia, w Lublinie odbyły się uroczystości upamiętniające 85. rocznicę zbrodni katyńskiej. Mieszkańcy, przedstawiciele władz oraz delegacje instytucji złożyli hołd zamordowanym przez NKWD w 1940 roku.

Obchody rozpoczęły się mszą świętą w kościele pw. Wniebowzięcia NMP Zwycięskiej, gdzie modlono się w intencji ofiar. Następnie uczestnicy przeszli pod pomnik Ofiar Katynia przy ul. Głębokiej, gdzie odegrano hymn narodowy, wygłoszono okolicznościowe przemówienia i oddano hołd poległym.
Apel pamięci i symboliczne gesty
Podczas uroczystości przy pomniku odbył się apel pamięci, salwa honorowa oraz złożenie kwiatów i zapalenie zniczy. Młodzież ze Szkoły Podstawowej nr 57 im. Jana Kochanowskiego przedstawiła program artystyczny, przypominający tragiczną historię zbrodni katyńskiej.
Następnie uczestnicy udali się na cmentarz komunalno-wojskowy przy ul. Białej, gdzie przy Symbolicznej Mogile Katyńskiej złożono kwiaty i zapalono znicze. Modlitwę za pomordowanych poprowadził kapelan Rodziny Katyńskiej.
Obchody zakończyły się odegraniem utworu „Śpij, kolego…”, który stał się symbolicznym akcentem tego dnia.


Zbrodnia Katyńska to masowe egzekucje przeprowadzone przez radzieckie NKWD wiosną 1940 roku na blisko 22 tysiącach obywateli polskich, w tym około 15 tysiącach oficerów Wojska Polskiego, Policji Państwowej oraz innych przedstawicieli polskiej elity intelektualnej i społecznej.
Egzekucje odbywały się w różnych miejscach, w tym w Lesie Katyńskim pod Smoleńskiem (ofiary z obozu w Kozielsku), Charkowie (ofiary z obozu w Starobielsku) oraz Miednoje (ofiary z Ostaszkowa). Ofiary były zabijane strzałem w tył głowy, a ich ciała grzebano w masowych grobach.
Przez ponad 50 lat ZSRR zaprzeczał swojej odpowiedzialności, przypisując winę Niemcom. Dopiero w 1990 roku władze radzieckie oficjalnie przyznały, że była to „jedna z ciężkich zbrodni stalinizmu”.
