Do instytucji i spółek podległych marszałkowi województwa wpływają wnioski o zwolnienie z czynszów od przedsiębiorców, którzy prowadzą działalność w nieruchomościach należących do samorządu województwa. Pierwsze decyzje już zapadły.
Takie rozwiązanie to element „Lubelskiej Tarczy Antykryzysowej” przedstawionej pod koniec marca przez zarząd województwa. Właściciele firm w tej sprawie mieli zwracać się do dyrekcji poszczególnych jednostek.
Lubelskie Dworce ma w sumie 179 kontrahentów. 119 z nich zostało całkowicie zwolnionych z opłat. To przewoźnicy, którzy do tej pory za każdy wjazd na plac dworcowy przy al. Tysiąclecia w Lublinie płacili 5-8 zł w zależności od wielkości pojazdu i długości trasy.
– To branża, która przeżywa teraz szczególnie trudny okres, wiele kursów zostało anulowanych. Chcieliśmy – tłumaczy Andrzej Wójtowicz, prezes Lubelskich Dworców. Na upusty mogą też liczyć pozostali najemcy spółki. Chodzi o podmioty zajmujące się handlem i usługami, którym zaproponowano ulgi w wysokości 80 lub 50 proc.
Na trzy miesiące czynsze umorzono też czterem restauratorom prowadzącym działalność w Centrum Spotkania Kultur. Podobne wnioski złożyli też przedstawiciele branży gastronomicznej, których lokale funkcjonują w Teatrze im. J. Osterwy i Lubelskim Centrum Konferencyjnym. Prośby są obecnie rozpatrywane, podobnie jak te, które wpłynęły do Zarządu Nieruchomości Wojewódzkich w Lublinie. Ta instytucja w zarządzanych przez siebie obiektach w całym województwie ma ok. 70 najemców.
– Do tej pory otrzymaliśmy sześć wniosków. Złożyło je pięć firm działających w budynku przy ul. Warszawskiej w Białej Podlaskiej i jeden restaurator z Lublina. Wszystkie są analizowane, zajmuje się tym specjalna pięcioosobowa komisja – mówi Zbigniew Ławniczak, dyrektor ZNW.