Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

26 kwietnia 2020 r.
9:05

Koronawirus: Musimy się przygotować na drugą falę epidemii w okresie jesienno-zimowym

81 1 A A
Nawet po zniesieniu ograniczeń będzie to na pewno inna rzeczywistość, niż ta, którą do tej pory znaliśmy. Uważam też, że powinny cały czas obowiązywać zalecenia dotyczące maseczek, nie tylko w maju czy czerwcu, ale też kolejnych miesiącach – mówi prof. Agnieszka Szuster-Ciesielska.<br />
Nawet po zniesieniu ograniczeń będzie to na pewno inna rzeczywistość, niż ta, którą do tej pory znaliśmy. Uważam też, że powinny cały czas obowiązywać zalecenia dotyczące maseczek, nie tylko w maju czy czerwcu, ale też kolejnych miesiącach – mówi prof. Agnieszka Szuster-Ciesielska.
(fot. Jacek Szydłowski)

– Wszystko tak naprawdę zależy teraz od dyscypliny ludzi i tego, jak się będą zachowywać, czy nie będą stwarzać ryzykownych sytuacji, kiedy ograniczenia zostaną poluzowane. A do tego na pewno dojdzie, chociażby ze względów ekonomicznych. Rozmowa z prof. Agnieszką Szuster-Ciesielską z Katedry Wirusologii i Immunologii UMCS w Lublinie.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

• Czy możemy już mówić o drugiej fali epidemii koronawirusa, choć nadal walczymy z pierwszą?

– Z całą pewnością musimy się przygotować na drugą falę epidemii w okresie jesienno-zimowym. Dane epidemiologiczne wskazują, że krzywa zachorowań zaczęła się spłaszczać, ale wątpię, czy będziemy mieć do czynienia z całkowitym wygaśnięciem.

Wiemy już, że warunki atmosferyczne, jak wysoka temperatura czy wilgotność, wcale wirusowi nie przeszkadzają, czego potwierdzeniem jest klimat w Azji, w którym wirus świetnie sobie radził.

W związku z tym odradzam, przynajmniej w tym roku, wyjazdy zagraniczne, bo nie jesteśmy w stanie przewiedzieć, jaka będzie sytuacja epidemiologiczna w danym kraju. Mam tu na myśli nie tylko dalsze wyjazdy na przykład do Azji, ale też do popularnych wśród Polaków kierunków europejskich jak Włochy, Hiszpania, Portugalia. Będzie się to wiązało z dużym ryzykiem, którego lepiej nie podejmować.

• Czy druga fala epidemii będzie równie silna?

– Można przypuszczać, że nie będzie aż tak silna, bo część osób miała już kontakt z wirusem i wytworzyła pewną odporność. Pozostaje jednak pytanie nie tylko co do poziomu przeciwciał u takich osób, ale także ich skuteczności obronnych przy powtórnym kontakcie z wirusem.

Z opublikowanych niedawno badań chińskich naukowców wynika, że jest to bardzo indywidualna kwestia i u części ozdrowiałych pacjentów stężenie przeciwciał jest niskie. Nie można zatem z całą pewnością powiedzieć, że przechorowanie COVID-19 daje nam długotrwałą i skuteczną ochronę. Tak naprawdę potrzeba przynajmniej roku, żeby ocenić, jaka jest wartość tej ochrony i jak na wirusa będą reagować osoby, które już chorowały.

• A jak powinniśmy się zachowywać, kiedy ograniczenia zostaną zniesione i zaczną działać choćby kina i restauracje. Nadal powinniśmy zachowywać środki ostrożności?

– Wszystko tak naprawdę zależy teraz od dyscypliny ludzi i tego, jak się będą zachowywać, czy nie będą stwarzać ryzykownych sytuacji, kiedy ograniczenia zostaną poluzowane. A do tego na pewno dojdzie, chociażby ze względów ekonomicznych. Jednak mimo to powinniśmy cały czas mieć z tyłu głowy, że nadal nie jest bezpiecznie. W miarę możliwości powinniśmy utrzymywać dystans od innych osób, wybierać miejsca czy lokale mniej zatłoczone, mieć przy sobie środki dezynfekcyjne. Powinniśmy po prostu uważać.

• A noszenie maseczek?

– Nawet po zniesieniu ograniczeń będzie to na pewno inna rzeczywistość niż ta, którą do tej pory znaliśmy. Uważam też, że powinny cały czas obowiązywać zalecenia dotyczące maseczek, nie tylko w maju czy czerwcu, ale też kolejnych miesiącach.

Liczę na to, że ludzie zaczną sami podchodzić do tego odpowiedzialnie i z własnej woli będą się w ten sposób chronić. Sądzę, że w tym sezonie wakacyjnym powinniśmy ograniczyć wyjazdy, aby nie dopuścić do nagłego wzrostu zachorować jesienią. Pamiętajmy, że możemy mieć wtedy podwójny problem, bo obecna epidemia może się nałożyć ze wzrostem zachorowań na grypę. Nie wiemy, jaki będzie tym razem wirus grypy, mniej czy bardziej agresywny. Jednak przed wirusem grypy, a zwłaszcza groźnymi powikłaniami pogrypowymi, możemy się chronić poprzez szczepienia, a szczepionka przeciwko koronawirusowi nie będzie prędko dostępna.

Nowa broń w walce z koronawirusem

Lekarze z Kliniki Chorób Zakaźnych SPSK1 w Lublinie podali pierwszemu pacjentowi z COVID-19 osocze pobrane od ozdrowieńca, czyli osoby, która pokonała koronawirusa. Lubelscy zakaźnicy zaczęli tę terapię jako pierwsi w Polsce. 

– U pacjenta narastały objawy chorobowe, pogarszały się m.in. parametry oddechowe, ale nie było jeszcze konieczności podłączenia do respiratora. Uznaliśmy, że to optymalny moment do podania osocza, kiedy zawarte w nim przeciwciała będą w stanie zneutralizować wirusa – tłumaczy dr hab. n.med. Krzysztof Tomasiewicz, kierownik Kliniki Chorób Zakaźnych SPSK1 w Lublinie. Dodaje, że chodzi o mężczyznę w średnim wieku, w stanie, który można określić jako średnio ciężki.

Osocze zostało podane we wtorek, w środę badania wskazały już na lekką poprawę. – Spadła temperatura i poprawiły się niektóre parametry. Jesteśmy jednak na razie ostrożni z wyrokowaniem – mówi Tomasiewicz. – Na to trzeba jeszcze poczekać kilka dni.

Lubelska klinika, również jako pierwsza w kraju, na przełomie marca i kwietnia zaczęła testy leku, który ma pomóc pacjentom z najcięższym przebiegiem COVID-19. Lek, który podają lekarze, działa na układ immunologiczny i u kilku pierwszych pacjentów przyniósł bardzo dobre efekty.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Zimowe liczenie ptaków. Spacery, wycieczki i prelekcje

Zimowe liczenie ptaków. Spacery, wycieczki i prelekcje

Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków zaprasza na weekendowe spacery ornitologiczne. Mieszkańcy Lubelszczyzny mogą wybierać spośród 4 darmowych wycieczek.

Skrzydłowy Azotów Puławy Marek Marciniak zdobył w meczu z Kuwejtem trzy bramki

Z Kuwejtem Polacy rzucili 12 bramek z rzędu. Wygrali 42:32

W drugim spotkaniu o miejsca 25-32 podczas mistrzostw świata reprezentacja Polski piłkarzy ręcznych pokonała Kuwejt 42:32

Stokrotka w sporze zbiorowym

Stokrotka w sporze zbiorowym

Pracownicy sieci sklepów Stokrotka zaapelowali do zarządu firmy o poprawę warunków pracy i płacy, nie wykluczają referendum i strajku. Spółka poinformowała, że w styczniu wynagrodzenie pracowników wrosło o ok. 8 proc. a w planach jest zwiększenie środków na fundusz socjalny.

Lubelskie szkoły w walce z plastikiem. Miasto ogłosiło konkurs z ekologiczną nagrodą

Lubelskie szkoły w walce z plastikiem. Miasto ogłosiło konkurs z ekologiczną nagrodą

Dzień Bez Opakowań Foliowych stał się w Lublinie okazją do rozpoczęcia nowej inicjatywy edukacyjnej dla szkół podstawowych. Konkurs „Dzień bez plastiku w mojej szkole” ma na celu ograniczenie zużycia plastiku i promowanie ekologicznych postaw wśród dzieci i młodzieży. Zwycięska szkoła otrzyma stację do segregacji odpadów.

mł. asp. Piotr Czernik oraz st. sierż. Sławomira Ostapczuk

Wdzięczny za reanimację

Do bialskiej komendy wpłynęły podziękowania dla funkcjonariuszy komisariatu w Terespolu, którzy w miniony poniedziałek skutecznie  reanimowali 63-latka. Członek rodziny uratowanego mężczyzny docenił profesjonalną postawę i ogromne zaangażowanie w trakcie wykonywanych obowiązków.

Fiknął salto na rondzie 100-lecia KUL w Lublinie
WIDEO
film

Fiknął salto na rondzie 100-lecia KUL w Lublinie

Do groźnie wyglądającego wypadku doszło na Rondzie 100-lecia KUL. 35-letni kierujący busem marki Peugeot nie ustąpił pierwszeństwa na skrzyżowaniu i zderzył się z mercedesem. Auto efektownie dachowało. Dwie osoby trafiły do szpitala.

Lubelski akcent wśród oscarowych nominacji
film

Lubelski akcent wśród oscarowych nominacji

"Prawdziwy ból", czyli film kręcony w większości na Lubelszczyźnie otrzymał nominację do Oscara. Rozdanie nagród już w nocy z 2 na 3 marca.

Kto nada nazwę Arenie Lublin? MOSiR chce znaleźć sponsora tytularnego

Kto nada nazwę Arenie Lublin? MOSiR chce znaleźć sponsora tytularnego

Arena Lublin, największy stadion w regionie, może zmienić swoją nazwę. MOSiR „Bystrzyca” szuka firmy, która stanie się sponsorem tytularnym obiektu.

Solidarność PZL - zwycięzca w kategorii open podczas Turnieju o Puchar Burmistrza Świdnika

Po pięciu latch przerwy w Świdniku ponownie rozegrany został Turniej o Puchar Burmistrza

Solidarność PZL, Neptun i Dywany triumfatorami Turnieju o Puchar Burmistrza Świdnika. Turniej futsalu został reaktywowany za sprawą stowarzyszenia Manufaktura Futbolu. W hali sportowej przy Szkole Podstawowej nr 3 w Świdniku, która była oficjalnym partnerem turnieju, w trzech kategoriach rywalizowało 17 drużyn.

Antonio Sefer to piąty zawodnik, który dołączył w ostatnich tygodniach do Motoru Lublin

Piąty transfer Motoru Lublin potwierdzony

Zgodnie z planem Motor Lublin ogłosił w czwartek piąty transfer podczas zimowego okienka. Do drużyny beniaminka PKO BP Ekstraklasy dołączył Antonio Sefer. Niespełna 25-letni zawodnik przenosi się do Polski na zasadzie półrocznego wypożyczenia z Hapoelu Beer Sheva, ale w umowie znalazła się opcja wykupu.

Auto w wodzie, kierowca na brzegu

Auto w wodzie, kierowca na brzegu

 Strażacy z Krasnegostawu mieli mokry czwartek. Musieli wyciągać auto z rzeki Wieprz. Do zdarzenia doszło w Stężycy Nadwieprzańskiej.

Będzie nowy parking przy stacji Lublin Główny

Będzie nowy parking przy stacji Lublin Główny

Kolej podpisała umowę na budowę parkingu przy stacji Lublin Główny. Do końca roku, za 1,5 mln zł, powstaną nowe miejsca postojowe, które ułatwią przesiadkę z samochodów do pociągów. Z tych miejsc będzie można korzystać bezpłatnie.

W zbiórkach na rzecz WOŚP co roku biorą udział m.in. puławskie harcerki i harcerze

Przed nami niedziela z WOŚP. Puławskie sztaby gotowe do zbiórki

Koncerty, biegi, licytacje, wspólne śpiewanie przy ognisku, morsowanie, gwiezdne obserwacje, zbiórki krwi, pokazy strażackie, kulinarne i wiele, wiele więcej - to wszystko w ten weekend czeka na mieszkańców powiatu puławskiego, gdzie już po raz 33. zagra Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy.

Australian Open. Kosmiczna walka o finał bez szczęśliwego zakończania dla Igi Świątek

Australian Open. Kosmiczna walka o finał bez szczęśliwego zakończania dla Igi Świątek

Ponad dwuipółgodzinna, kosmiczna batalia o finał Australian Open kobiet bez happy-endu dla Igi Świątek. W czwartek nasza rodaczka uległa po trzech setach Madison Keys ze Stanów Zjednoczonych, ale i tak osiągnęła swój najlepszy wynik na australijskiej ziemi

Groźny przestępca był twarzą kampanii. To pomogło w jego zatrzymaniu

Groźny przestępca był twarzą kampanii. To pomogło w jego zatrzymaniu

Lubelska policja poszukiwała Krystiana K. od 2020 roku. Został zatrzymany w Holandii. Odpowie m.in. za zabójstwo.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium