Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Krasnystaw

23 sierpnia 2020 r.
16:12

Krasnystaw: Jest zgoda radnych na wspólne projekty i inwestycje

Autor: Zdjęcie autora IAS 24
0 0 A A
Jest szansa na rozwiązanie problemu z niebezpiecznym przejazdem kolejowym w Małochwieju Małym
Jest szansa na rozwiązanie problemu z niebezpiecznym przejazdem kolejowym w Małochwieju Małym

Jest szansa na rozwiązanie problemu z niebezpiecznym przejazdem kolejowym w Małochwieju Małym w gminie Krasnystaw. Podczas czwartkowej sesji rada gminy zgodziła się na przystąpienie do projektu, który zakłada przebudowę infrastruktury kolejowej i może otrzymać dofinansowanie z Unii Europejskiej.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– Przejazd w Małochwieju Małym znajduje się przy zjeździe z drogi krajowej numer 17 na drogę powiatową. Zgadzając się na udział w projekcie, którego liderem będzie samorząd województwa, można rozwiązać także kilka innych spraw, związanych nie tylko z bezpieczeństwem – mówi wójt gminy Krasnystaw Edyta Gajowiak-Powroźnik. PKP chce zlikwidować stację w Łopienniku, a nowa mogłaby powstać w Bzitem w gminie Krasnystaw. Poza tym na stacji Krasnystaw Fabryczny stoi zniszczony budynek stacji, który można zastąpić na przykład wiatą przystankową.

Te i inne propozycje mają się znaleźć w przygotowywanym projekcie, który oprócz samorządu województwa i gminy Krasnystaw chce realizować kilka innych samorządów. Razem mogą pozyskać na ten cel z Unii Europejskiej pieniądze na pokrycie maksymalnie 85 procent kosztów, zapewniając we własnym zakresie zaledwie 15 procent.

Razem z samorządami kilku powiatów oraz innymi partnerami gmina Krasnystaw chce się starać o wpisanie wspólnego projektu pod nazwą Lubelski Okręg Rolno-Spożywczy na listę tak zwanych projektów kluczowych województwa lubelskiego.

– Z naszej strony chcemy zgłosić na przykład uzbrojenie terenów inwestycyjnych, stworzenie planu zagospodarowania przestrzennego wraz z nowymi założeniami do projektowanej nowej drogi numer 17 oraz rozbudowę infrastruktury kanalizacyjnej – wyjaśnia Edyta Gajowiak-Powroźnik. Podobne zamiary mają pozostali partnerzy wspólnego projektu, którymi są gminy powiatu krasnostawskiego, kilka gmin powiatu chełmskiego i jedna gmina z powiatu włodawskiego, a także lokalni przedsiębiorcy i Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Chełmie.

Wykorzystanie potencjału rolno-spożywczego znalazło się w Strategii Rozwoju Gminy Krasnystaw na lata 2021 - 2027, którą rada również przyjęła na czwartkowej sesji. W przyszłości dokument może być potrzebny, by samorząd mógł się starać o dotacje na inicjatywy zgodne ze strategią rozwoju.

Rada gminy zgodziła się też na realizację projektu "Nowe leśne krasnoludki", na który gmina może otrzymać dotację z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego. Jeśli tak się stanie w przedszkolach w Siennicy Nadolnej, Krupem i Jaślikowie oraz w oddziale przedszkolnym w Małochwieju Dużym w gminie Krasnystaw powstanie 20 nowych miejsc dla maluchów. Wymienione placówki zostaną również doposażone w pomoce dydaktyczne, a także wprowadzą do swojej oferty nowe zajęcia. W naborze wniosków o przyznanie dofinansowania premiowane są projekty, zakładające utworzenie co najmniej 35 nowych miejsc, dlatego jako partnera Gmina Krasnystaw pozyskała Leśniowickie Stowarzyszenie Oświatowe, które ma przygotować kolejnych 15 miejsc w gminie Leśniowice. Wniosek o przyznanie dotacji przeszedł już pozytywnie ocenę formalną i czeka na ocenę merytoryczną. Jeśli i ta wypadnie korzystnie nowe miejsca dla przedszkolaków będą dostępne w roku szkolnym 2021 - 2022.

Podczas czwartkowych obrad radni zgodzili się również na przygotowanie i realizację projektu pod nazwą "Rewitalizacja Wieży Ariańskiej w miejscowości Krynica".

– Uchwała rady otwiera drogę do aktualizacji dokumentacji, która była wykonana wcześniej, a także uzyskania stosownych pozwoleń m.in. od konserwatora zabytków. Chcemy odświeżyć i zabezpieczyć wieżę, a także zagospodarować teren wokół obiektu, przygotowując m.in. ścieżkę dla turystów – mówi wójt gminy Krasnystaw. Pieniądze na ten cel samorząd zamierza pozyskać za pośrednictwem Lokalnej Grupy Działania "Krasnystaw PLUS" z unijnego Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich.

Radni dokonali też zmian w tegorocznym budżecie, w którym zapisali m.in. pieniądze na opracowanie dokumentacji na przebudowę drogi Niemienice - Kolonia Niemienice. Ponadto przesunęli środki z przebudowy drogi powiatowej Zastawie - Łany, która miała być wykonana razem z powiatem krasnostawskim w ramach tegorocznego Funduszu Dróg Samorządowych, ale została przeniesiona na przyszły rok. Niewykorzystane pieniądze gmina przeznaczyła na wykonaną już przebudowę drogi powiatowej w miejscowości Bzite również w ramach FDS.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Zabieg wykonywany podczas otwarcia Lubelskiego Ośrodka Spastyczności

Kompleksowe leczenie pacjentów neurologicznych. Otwarto Lubelski Ośrodek Spastyczności

W Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym Nr 4 w Lublinie otwarto Lubelski Ośrodek Spastyczności. To pierwsza tego typu placówka w województwie lubelskim, która pomoże pacjentom neurologicznym uporać się ze skutkami choroby.

Jak dobrze znasz kolędy? Quiz dla prawdziwych kolędników
QUIZ

Jak dobrze znasz kolędy? Quiz dla prawdziwych kolędników

Wigilia to czas gdy przy świątecznym stole rozbrzmiewają kolędy. A znasz bardzo dobrze ich tekst?

Paweł Socha w rundzie jesiennej wiele razy ratował Świdniczankę od straty gola

Świdniczanka planuje pięć-sześć transferów. „Rozmawialiśmy z grubo ponad 50 piłkarzami”

Zima w ekipie Świdniczanki będzie pracowita. I trudno się dziwić. Po rundzie jesiennej drużyna Łukasza Gieresza jest jednym z kandydatów do spadku. W tabeli znajduje się na trzecim miejscu, ale od końca. Do bezpiecznej strefy traci siedem punktów. Trener i dyrektor sportowy Mateusz Pielach prowadzą rozmowy z zawodnikami, a do klubu może przyjść nawet pięciu-sześciu zawodników.

O dawnych tradycjach opowiada Agata Witkowska z Muzeum Wsi Lubelskiej
WYWIAD
galeria

Choinka, pusty talerz i sianko. Skąd to się wzięło?

Wigilijne potrawy były zawsze postne, a ich liczba zależała od regionu i zamożności gospodarzy. Na Lubelszczyźnie liczba dań była często nieparzysta: pięć, siedem, a u bogatszych trzynaście – rozmowa z AGATĄ WITKOWSKĄ z Działu Edukacji i Promocji Muzeum Wsi Lubelskiej.

Samotni i bezdomni już zasiedli przy wigilijnym stole
ZDJĘCIA
galeria

Samotni i bezdomni już zasiedli przy wigilijnym stole

Lubelska Caritas jak co roku zorganizowała Wigilię dla potrzebujących. Nie zabrakło wspólnego posiłku, kolędowania i łamania się opłatkiem.

Świąteczna piosenka i życzenia od siatkarzy Bogdanki LUK Lublin
film

Świąteczna piosenka i życzenia od siatkarzy Bogdanki LUK Lublin

Wiadomo, że na parkiecie radzą sobie znakomicie. Sprawdźcie, jak siatkarze Bogdanki LUK Lublin spisali się przy mikrofonie. Wilfredo Leon i spółka zaprezentowali swoją wersję świątecznej piosenki „Pada śnieg, pada śnieg”. A przy okazji złożyli kibicom życzenia na święta.

Gdzie jest święty Mikołaj? Sprawdź, czy już do ciebie leci
RADAR

Gdzie jest święty Mikołaj? Sprawdź, czy już do ciebie leci

W Wigilię i Boże Narodzenie najwięcej pracy ma święty Mikołaj. Ten najprawdziwszy z Laponii, wyruszył już w drogę ze świątecznymi prezentami.

Serwis wózków widłowych – 5 powodów, dla których warto naprawiać wózek u producenta

Serwis wózków widłowych – 5 powodów, dla których warto naprawiać wózek u producenta

Wózki widłowe muszą regularnie przechodzić serwis. Jakakolwiek usterka w obrębie takich maszyn może bowiem powodować poważne zagrożenie dla pracowników. Gdzie najlepiej naprawić taki pojazd? Poznaj zalety serwisu wózków widłowych u producenta. Kto może znać lepiej budowę pojazdów i wiedzieć, jakie usterki zdarzają się w nich najczęściej, jeśli nie ich producent? To jasne. Dlatego w przypadku serwisu wózków widłowych – podobnie jak w przypadku innych pojazdów – naprawy wykonywane bezpośrednio przez producenta są najbezpieczniejszą, najbardziej polecaną i w długofalowej perspektywie najbardziej opłacalną opcją. Jakie konkretnie korzyści płyną z takiego rozwiązania?

Pijany pojechał po karpia – trafił na policję

Pijany pojechał po karpia – trafił na policję

37-latek wybrał się samochodem po karpia na wigilię. Nie przeszkadzały mu w tym blisko 2 promile alkoholu w organizmie.

Takiej choinki jak ta, nie ma chyba w całej Polsce!
ZDJĘCIA
galeria

Takiej choinki jak ta, nie ma chyba w całej Polsce!

Chyba się nie pomylimy jak napiszemy że choinka, która stanęła pod Urzędem Miasta Świdnik jest wyjątkowa w skali całego kraju. Ma ona przypominać i dbać o nasze bezpieczeństwo.

MACIEJ BARTON, SZEF KUCHNI W OSTOJA CHOBIANICE, PASJONAT TRADYCYJNEJ POLSKIEJ KUCHNI
MAGAZYN

Pasztety i pierogi, czyli ostatnie przygotowania przed wigilią

Podczas przygotowywania dań na domową wigilię będę posiłkował się sprawdzonymi przepisami Hanny Szymanderskiej, pierwszej damy polskiej kuchni. Polecam jej książkę „Wigilia”. Przyrządzę kaszubski pasztet ziemniaczany, pasztet z karpia i ulubione przez Hanię pierogi z gryczanej mąki, które mają korzenie u Was; na wschodzie.

Przemysław Jasiński (Motor Lublin): Liczymy te dane, które mają wpływ na nasz proces treningowy

Przemysław Jasiński (Motor Lublin): Liczymy te dane, które mają wpływ na nasz proces treningowy

Rozmowa z Przemysławem Jasińskim, asystentem trenera w sztabie Motoru Lublin

Ten świąteczny prezent nie zmieści się pod choinką. Nowe samochody trafiły do domów dziecka
galeria

Ten świąteczny prezent nie zmieści się pod choinką. Nowe samochody trafiły do domów dziecka

Dwa samochody dostosowane do osób z niepełnosprawnościami trafiły do domów dziecka w regionie. Oznacza to łatwiejszy dojazd do lekarza, na rehabilitację, a także do szkół i na wycieczki.

Sprawdź, kogo dotyczą nowe regulacje, jak działa system e-doręczeń i jakie zmiany w praktyce niesie za sobą obowiązek ich stosowania.

Sprawdź, kogo dotyczą nowe regulacje, jak działa system e-doręczeń i jakie zmiany w praktyce niesie za sobą obowiązek ich stosowania.

Sprawdź, kogo dotyczą nowe regulacje, jak działa system e-doręczeń i jakie zmiany w praktyce niesie za sobą obowiązek ich stosowania.

 Co warto wiedzieć o przetwornicach napięcia?

 Co warto wiedzieć o przetwornicach napięcia?

Przetwornice napięcia to niezwykle praktyczne urządzenia, które umożliwiają zasilanie urządzeń w miejscach gdzie dostęp do sieci elektrycznej jest ograniczony np. w samochodzie, na kempingu czy w instalacjach fotowoltaicznych. W jaki sposób? Za pomocą swojego układu elektronicznego przetwornica konwertuje prąd stały (DC) na prąd zmienny (AC) o napięciu 230V, czyli taki jaki mamy w gniazdkach domowych.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium