Tradycyjnie, w pierwszą lipcową pełnię Księżyca wyruszą uczestnicy spaceru trasą „Poematu o mieście Lublinie” Józefa Czechowicza. Tradycyjnie, bo w tym roku to już dwudziesta edycja wydarzenia
Pomysłodawcami spaceru byli prof. Władysław Panas i Tomasz Pietrasiewicz. Pierwsi uczestnicy pokonali trasę od kładki pieszo-rowerowej nad aleją Solidarności do kościoła św. Mikołaja na Czwartku 13 lipca 2003 roku.
Od tamtej pory, co roku Ośrodek "Brama Grodzka - Teatr NN" zaprasza na spacer w pierwszą lipcową noc pełni Księżyca, bo właśnie wtedy przemierza miasto Wędrowiec z poematu Józefa Czechowicza.
Od strony górek czechowskich idzie ku nieistniejącemu dziś przedmieściu Wieniawa, wchodzi na cmentarz przy ul. Lipowej, dalej Krakowskim Przedmieściem na Stare Miasto, a stamtąd na Zamek, do Kaplicy Trójcy Świętej. Potem schodzi w dół na nieistniejącą dziś ulicę Szeroką w dawnej dzielnicy żydowskiej i dalej, przez Kalinowszczyznę i Czwartek opuszcza rodzinne miasto.
Tak będzie także w środę 13 lipca, o godz. 19. Z kładki nad al. Solidarności wyruszą sympatycy poezji Czechowicza i sympatycy samego wydarzenia, bo wiele osób traktuje to jako obowiązkową datę w wakacyjnym kalendarzu. Bywały lata gdy grupa liczyła grubo ponad setkę uczestników, przy grobie poety na cmentarzu robił się zator. Bywalcy wspominają edycję podczas której można było wejść do zamkowej kaplicy i tę która się zbiegła z zaćmieniem Księżyca.
- Dla wszystkich osób, które przejdą śladami Wędrowca, przygotowaliśmy mapki i okolicznościowe exlibrisy. Podczas spaceru uczestnicy odwiedzą Muzeum Czechowicza przy ul. Złotej gdzie będzie można obejrzeć rękopis „Poematu o mieście Lublinie” – zapowiada Joanna Zętar z Ośrodka "Brama Grodzka - Teatr NN".
Nie dość, że w tym roku spacer ma datę pierwszej wędrówki (13 lipca), to jeszcze przypada w 85. rocznicę emisji na falach Polskiego Radia „Poematu o mieście Lublinie”. Premiera miała miejsce 9 lipca 1937 roku o godzinie 21:45.