W tym pięć premierowych oraz nowe wydawnictwa muzyczne. Plus spotkania z artystami i Noc Tańca. Rozpoczyna się Festiwal Tradycji i Awangardy Muzycznej 2024.
Dziś – 20 listopada – w przestrzeni klasztoru oo. Dominikanów w Lublinie (ul. Złota 9): na początek Radical Polish Ansambl z premierowym projektem „Nierozpoznana wieś”, inspirowanym muzyką ludową i nowoczesnymi formami dźwiękowymi.
Potem francuski zespół La Tempête pod kierownictwem Simona-Pierre'a Bestiona z projektem „Nocturnes: Hymny Bizantyjskie & Nieszpory Prawosławne”. To – jak piszą organizatorzy – „fuzja starożytnych pieśni z tradycją prawosławną”.
Na koniec dnia spotkanie z artystami w krużgankach klasztoru, moderowane przez Magdalenę Łoś z Programu 2 Polskiego Radia oraz promocja nowego wydawnictwa Radical Polish Ansambl.
W czwartek, 21 listopada, festiwal przenosi się do Opery Lubelskiej (ul. Skłodowskiej 5). Wieczór rozpocznie Sam Kowalski, po którym Gary Gwadera premierowo zaprezentuje suitę „Daleko w Chicago. Suita Footberkowa”. Prawykonaniu utworu towarzyszyć będą tworzone na żywo przez VJ-a Copy Corpo analogowe wizualizacje.
Następnie na scenie pojawi się słoweńskie trio Širom z projektem „The Liquified Throne of Simplicity”. Po koncertach: spotkanie z artystami.
22 listopada (piątek) na deskach Sali Czarnej w Galerii Labirynt (ul. Popiełuszki 5): Grzegorz Lesiak wraz z Rutami i Piotrem Damasiewiczem zaprezentują premierowo projekt „Lemplugged”, łączący tradycje łemkowszczyzny z muzyką improwizowaną.
Zobaczymy także Klarę Lewis i Nik Colk Void, którzy w towarzystwie wizualizacji autorstwa Pedro Maii przedstawią „Full-On” (premiera polska) – unikalne połączenie eksperymentalnych dźwięków i wizualnych efektów.
Wieczór zakończy solowy występ J „Mo’ong” Santoso Pribadi – indonezyjskiego szamana i twórcy instrumentów z odzysku.
Ostatni dzień, 23 listopada (również Galeria Labirynt), to premiera koncertu Martyny Zakrzewskiej i Aleksandry Ołdak, interpretujących „Sonaty i Interludia” Johna Cage’a, debiut zespołu TAKKAK TAKKAK, czyli tandemu japońskiego producenta Shigeru Ishihara (znanego jako Scotch Rolex) oraz kompozytora i twórcy instrumentów J Mo’ong Santoso Pribadi, znanego jako połowa duetu Raja Kirik.
Cały festiwal zakończy Noc Tańca pod wodzą Rodzinnej Orkiestry i Teatru Noiseband.
Festiwal organizowany przez Ośrodek Międzykulturowych Inicjatyw Twórczych Rozdroża,
Na wszystkie wydarzenia obowiązują bezpłatne wejściówki do pobrania na platformie kicket.com