Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lotnisko

23 grudnia 2021 r.
19:00

Kolejna linia lotnicza tnie połączenia. Ofiarą także port Lublin

Pod względem liczby obsłużonych pasażerów ten rok będzie najprawdopodobniej najgorszy w dziewięcioletniej historii lubelskiego lotniska
Pod względem liczby obsłużonych pasażerów ten rok będzie najprawdopodobniej najgorszy w dziewięcioletniej historii lubelskiego lotniska (fot. Maciej Kaczanowski)

To kolejny cios dla lotniska w Świdniku i pasażerów. W styczniu na cztery tygodnie z rozkładów Ryanair znikają m.in. loty z Portu Lotniczego Lublin do Dublina. Wcześniej siatkę okroił Wizz Air.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Skala cięć jest spora. Z systemu rezerwacyjnego irlandzkiego przewoźnika wynika, że na przełomie stycznia i lutego z rozkładów zniknie aż 70 tras z polskich lotnisk. Najwięcej – po kilkanaście kierunków – stracą porty w Poznaniu, Wrocławiu i Krakowie. Zawieszone zostanie także jedyne połączenie, jakie Ryanair oferuje obecnie z Portu Lotniczego Lublin. Ostatni samolot do Dublina odleci 8 stycznia. Loty na tej trasie mają zostać przywrócone po 5 lutego. Tak przynajmniej wynika z obecnego rozkładu.

Wcześniej o zimowych cięciach informował Wizz Air. W przypadku lubelskiego lotniska czasowo zawieszone zostały loty do Oslo Torp (Norwegia) i Doncaster Sheffield (Wielka Brytania), a przerwa w ich wykonywaniu potrwa jeszcze dłużej – do początku marca. Mimo to port nie planuje żadnych działań związanych z ograniczeniem kosztów i w tym czasie będzie funkcjonował w pełnej obsadzie. – Musimy obsługiwać pozostałe regularne połączenia pasażerskie oraz loty prywatne, których w ostatnim czasie jest coraz więcej. Ludzie, którzy mają możliwość skorzystania np. z tzw. powietrznej taksówki, chętnie wybierają taką opcję. Do tego dochodzą operacje cargo, które wykonujemy od początku tego roku – tłumaczy Piotr Jankowski, rzecznik prasowy PLL.

Pod względem liczby obsłużonych pasażerów ten rok będzie najprawdopodobniej najgorszy w dziewięcioletniej historii lubelskiego lotniska. Przez 11 miesięcy tego roku skorzystało z niego 95 tys. podróżnych przy 124 tys. w całym zeszłym roku. Dla porównania w rekordowym 2018 było 455 tys. podróżnych. Ale nieco lepiej wygląda to w przypadku wykonanych operacji lotniczych, gdzie już udało się znacznie poprawić ubiegłoroczny wynik (w 2020 roku było ich 2285, a w tym roku – do listopada – już 2728). Na ten wzrost miały wpływ loty prywatne i cargo.

Przyczyny wprowadzanych przez przewoźników cięć są związane z pandemią. Chodzi nie tyle o lęk przed zakażeniem COVID-19, co o obostrzenia w przekraczaniu granic przywracane ostatnio przez poszczególne kraje. Po okresie letnim, w którym sytuacja zdawała się wracać do normy, pojawienie się nowej mutacji koronawirusa znowu komplikuje pracę lotnisk.

– W trakcie trzech wakacyjnych miesięcy lotniska regionalne prawie odrobiły stratę liczby podróżnych z pierwszego półrocza bieżącego roku. Nie zmienia to faktu, że sytuacja branży lotniczej jest bardzo trudna. Pandemia koronawirusa trwa już około dwa lata, i w tym czasie lotnictwo działa w warunkach bardzo dużej niepewności – mówi Artur Tomasik, prezes Zarządu Związku Regionalnych Portów Lotniczych.

O tym świadczą chociażby ostatnie decyzje linii Wizz Air, która dokonała już cięć w przyszłorocznej siatce połączeń. Z rozkładów zniknęło wiele kolejnych tras, ale w tym przypadku przewoźnik okazał się łaskawy dla lubelskiego portu. W planach jest wykonywanie wszystkich dotychczasowych połączeń regularnych (do Eindhoven, Londynu Luton, Oslo Torp i Doncaster Sheffield), aktualne pozostają także zapowiedzi kontynuowania wakacyjnych rejsów do Splitu (Chorwacja) i Burgas (Bułgaria), które w tym roku cieszyły się dużą popularnością. Niewykluczone, że nie będą to jedyne letnie kierunki w przyszłorocznej ofercie lubelskiego lotniska. Szczegóły są jednak jeszcze trakcie ustaleń.

W zeszłym roku strata spółki Port Lotniczy Lublin wyniosła 18,1 mln złotych. Głównymi udziałowcami są miasto Lublin i samorząd województwa lubelskiego.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Wisła Puławy w sobotę rozegra kolejny bardzo ważny mecz

Przed Wisłą Puławy kolejny ważny mecz w kontekście walki o utrzymanie w Betclic II Lidze

Po porażce w Bielsku-Białej Wisła Puławy wraca na swój stadion. W sobotę o godzinie 15 podopieczni trenera Macieja Tokarczyka zagrają z GKS Jastrzębie i będzie to dla nich kolejny kluczowy mecz w kontekście walki o utrzymanie

Trwa budowa brakującego fragmentu ścieżki

Przez lata ścieżki miasta i gminy nie mogły się połączyć. W końcu powstaje brakujący odcinek

Dobra wiadomość dla rowerzystów. Trwa budowa wyczekiwanego fragmentu ścieżki rowerowej w Sławacinku Starym, który połączy szlaki miasta i gminy.

Kampus uczelni

UMCS otwiera drzwi dla kandydatów

Stoiska z ofertą edukacyjną, doradztwo zawodowe i spacer po kampusie. Sprawdzamy, co Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej przygotował dla swoich kandydatów.

Nielegalny połów ryb na jeziorze. 48-latek w rękach policji

Nielegalny połów ryb na jeziorze. 48-latek w rękach policji

Można powiedzieć, że we "własne sidła" wpadł 48-letni mieszkaniec gminy Uścimów, który podejrzany jest o nielegalny połów ryb. Grozi mu nawet 2 lata pozbawienia wolności.

Dlaczego warto postawić na używane części samochodowe? Poznaj Global Parts!

Dlaczego warto postawić na używane części samochodowe? Poznaj Global Parts!

Zakup używanych części samochodowych to rozwiązanie, które zyskuje coraz większą popularność. Decydują o tym przede wszystkim względy ekonomiczne, dostępność oryginalnych części oraz troska o środowisko. Szczególnie właściciele starszych modeli samochodów doceniają ten sposób na utrzymanie swoich pojazdów w dobrym stanie technicznym. Jednak używane części to nie tylko oszczędność – to także świetna okazja do tuningu i personalizacji auta.

Jakub Rzeźniczak podpisał w Kraśniku umowę do końca sezonu 24/25, ale z opcją przedłużenia

Były reprezentant Polski zagra w Stali Kraśnik

W ostatnich dniach pojawiały się plotki, że były reprezentant Polski Jakub Rzeźniczak może wznowić karierę w Kraśniku. Ze względu na datę, czyli 1 kwietnia wielu kibiców uznało jednak te doniesienia za primaaprilisowy żart. Tymczasem w piątek czwartoligowiec rzeczywiście poinformował, że 38-letni obrońca podpisał ze Stalą kontrakt do końca sezonu.

"Chcę być Polakiem". Wojewoda przekazał akty obywatelstwa
ZDJĘCIA
galeria

"Chcę być Polakiem". Wojewoda przekazał akty obywatelstwa

Liczba obywateli Rzeczypospolitej Polskiej powiększyła się o 18 osób. Wojewoda lubelski wręczył polskie obywatelstwa, konstytucję oraz flagę RP.

Lublin w weekend będzie gospodarzem Akademickich Mistrzostw Polski w pływaniu

Lublin w weekend będzie gospodarzem Akademickich Mistrzostw Polski w pływaniu

Już w sobotę startują Akademickie Mistrzostwa Polski w pływaniu. Tym razem w zawodach, które będą rozgrywane na Aqua Lublin weźmie udział ponad tysiąc zawodników i zawodniczek, które reprezentują aż 86 uczelni z całego kraju.

Zdjęcie ilustracyjne

Zderzenie czterech pojazdów - poważne utrudnienia w ruchu

3 osobówki i dostawczak zderzyły się na trasie w kierunku Chełma. Utrudnienia mogą potrwać kilka godzin.

Sejm obniża składkę zdrowotną dla przedsiębiorców. Rząd podzielony, a opozycja przeciw

Sejm obniża składkę zdrowotną dla przedsiębiorców. Rząd podzielony, a opozycja przeciw

W piątek Sejm przyjął długo wyczekiwaną nowelizację ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Zmiana ta oznacza obniżenie składki zdrowotnej dla przedsiębiorców, a skorzysta na niej – według szacunków Ministerstwa Finansów – około 2,5 miliona małych i średnich firm. Reforma, która wejdzie w życie od 1 stycznia 2026 roku, będzie kosztować budżet państwa 4,6 miliarda złotych rocznie.

Food Truck Festivals powraca do Lublina! Kulinarna podróż dookoła świata
4 kwietnia 2025, 15:00

Food Truck Festivals powraca do Lublina! Kulinarna podróż dookoła świata

Lublin znów stanie się stolicą ulicznego jedzenia! Już w drugi weekend kwietnia, na parkingu przed Motor Areną, odbędzie się długo wyczekiwany zlot food trucków – Food Truck Festivals. To nie tylko uczta dla podniebienia, ale również wyjątkowa okazja do spotkań i wspólnego spędzenia czasu.

Imprezy klubowe w weekend (4-5 kwietnia)
imprezy
4 kwietnia 2025, 20:00

Imprezy klubowe w weekend (4-5 kwietnia)

Lublin nie zwalnia tempa i nie zasypia. Czy czas dobry, czy czas zły, imprezuje przez cały czas. Nawet w post. Specjalnie dla was przygotowaliśmy krótki informator, gdzie w Lublinie odbędą się najlepsze imprezy.

Pomagają i chronią nie tylko ludzi. Policjanci wykazali się wielkim sercem

Pomagają i chronią nie tylko ludzi. Policjanci wykazali się wielkim sercem

Kolejny raz policjanci udowodnili, że ich motto "Pomagamy i chronimy" nie jest tylko pustym frazesem. Tym razem pomogli maleńkiej wiewiórce.

Poszukiwany za bójki i rozboje odnaleziony w Szwecji

Poszukiwany za bójki i rozboje odnaleziony w Szwecji

36-letni mieszkaniec powiatu chełmskiego poszukiwany listem gończym za rozbój został odnaleziony w Szwecji. Teraz w polskim więzieniu odsiedzi zasądzone 4 lata.

Fotowoltaika w gospodarstwie rolnym – jakie niesie za sobą korzyści?

Fotowoltaika w gospodarstwie rolnym – jakie niesie za sobą korzyści?

Współczesne gospodarstwa rolne charakteryzują się wysokim zapotrzebowaniem na energię elektryczną. Chłodnie, suszarnie, systemy nawadniające oraz maszyny rolnicze generują znaczne koszty eksploatacyjne. W ostatnich latach ceny energii elektrycznej znacząco wzrosły, co stanowi poważne obciążenie finansowe dla rolników. Uzależnienie od konwencjonalnych źródeł energii może prowadzić do niestabilności kosztowej i negatywnie wpływać na rentowność produkcji.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!