Budynek zabytkowego XVIII-wiecznego ratusza w Końskowoli w trakcie ostatniego roku przeszedł gruntowne zmiany. Teraz władze gminy przygotowują przetarg na dostawę m.in. mebli. Generalny remont zabytku kosztował 4,2 mln zł.
To bez wątpienia jedna z najważniejszych inwestycji w historii gminy Końskowola. Dzięki unijnemu dofinansowaniu, za ponad 4,2 mln zł przeprowadzono generalny remont zabytku, który przez lata popadał w ruinę. Usunięto dobudowaną w XX wieku wieżę strażacką, położono nowy dach nawiązujący do oryginalnej formy, zamontowano nowe instalacje.
Jest też nowa elewacja odtwarzająca historyczne zdobienia oraz charakterystyczny świetlik na szczycie budynku. Prace remontowe już się zakończyły.
– Czekamy już tylko na uzyskanie pozwolenia na użytkowanie – przyznaje Mariusz Majkutewicz, z-ca wójta gminy Końskowola.
Projekt zakładał nie tylko przebudowę ratusza, ale także zakup niezbędnego wyposażenia. Na ten cel gmina wyda kilkaset tysięcy złotych. Samorządowcy przygotowują właśnie przetarg.
– Jesteśmy w trakcie szacowania wartości tego zamówienia – informuje z-ca wójta.
Zgodnie z planem, do końca września w odnowionym ratuszu maja się znaleźć nowe krzesła i fotele, szafki, biurka, stół konferencyjny i muzealne gabloty, a także nagłośnienie, szklanki, sztućce i kosze na śmieci.
W piwnicach będzie Muzeum Tęczyńskich z historycznymi dokumentami, zarówno w formie papierowej, jak i multimedialnej. Na parterze (w dużej Sali) będą prezentowane stałe lub czasowe wystawy m.in. róży z okolicznych hodowli. Na tym samym poziomie gmina ma zamiar wynająć część metrażu pod kawiarnię oraz dwa punkty handlowe.
Na górze będzie największa w gminie (134 m. kw.) sala konferencyjna. Z założenia służyć ma ona ogółowi mieszkańców.
W poddaszu zaplanowano również kilka biur, z których na co dzień mają korzystać lokalne organizacje pozarządowe.
Obiektem zarządzać ma miejscowy Gminny Ośrodek Kultury im. K. Walczak. Termin otwarcia dawnego ratusza nie jest jeszcze ustalony, ale władze gminy przyznają, że nie będą z tym zwlekać oczekując na zakończenie odnawiania jego całego otoczenia (nowa płyta Rynku).
Według zapowiedzi, wystarczy, że firma budująca nową nawierzchnię, ukończy część prowadzącą do głównego wejścia. Niewykluczone zatem, że budynek zacznie „żyć” jeszcze w tym roku.