W środę w szpitalach woj. lubelskiego zajętych było 768 z 1029 łóżek zakaźnych dla pacjentów z podejrzeniem i potwierdzeniem zakażenia SARS-CoV-2, co stanowi ponad 74 proc. W środę w regionie stwierdzono 1249 zakażeń, o 251 więcej niż dzień wcześniej.
Rzecznik wojewody lubelskiego Agnieszka Strzępka poinformowała PAP, że w szpitalach woj. lubelskiego utrzymywany zapas ok. 150 łóżek zakaźnych. – Wojewoda lubelski jest w stałym kontakcie z dyrektorami wszystkich szpitali na terenie woj. lubelskiego i w porozumieniu z nimi oraz proporcjonalnie do wzrostu zakażeń i hospitalizacji podejmuje decyzje o zwiększeniu liczby łóżek zakaźnych w konkretnych szpitalach. Do końca tygodnia planowane są kolejne rozwinięcia łóżek zakaźnych – poinformowała PAP rzeczniczka wojewody Agnieszka Strzępka.
Kolejna łóżka
Decyzją wojewody lubelskiego w środę utworzone zostały nowe łóżka dla pacjentów covidowych w szpitalu w Międzyrzecu Podlaskim (11 łóżek i jedno łóżko respiratorowe) oraz w Białej Podlaskiej (12 łóżek). W czwartek utworzone mają zostać kolejne: w szpitalu MSWiA w Lublinie (20 łóżek i 2 łóżka respiratorowe) i w Rykach (25 łóżek i 2 respiratorowe).
W środę szpitale woj. lubelskiego dysponowały 1029 łóżkami dla pacjentów z podejrzeniem zakażenia i zakażonych COVID-19. Wśród nich 882 to miejsca przeznaczone dla pacjentów, dla których główną chorobą jest COVID-19 (w tym: 84 łóżka w Szpitalu Tymczasowym w Lublinie, 28 łóżek dla dzieci i 83 łóżka respiratorowe). Dla pacjentów z podejrzeniem zakażenia przewidzianych jest 147 łóżek obserwacyjno-izolacyjnych.
Oddział nie przyjmuje
Rzecznik prasowy SPSK1 w Lublinie Anna Guzowska poinformowała, że w klinice chorób zakaźnych szpitala od ponad miesiąca nie ma wolnych miejsc.
– Największym problemem tej fali jest to, że pacjenci trafiają na oddział zdecydowanie za późno. Na oddziale intensywnej terapii przebywa dziewięciu pacjentów z COVID-19. Spośród nich dwóch jest poddanych terapii ECMO – powiedział Guzowska.
Rzecznik przypomniała, że SPSK1 podlega Szpital Tymczasowy w Lublinie. – Jeszcze dzisiaj rano w szpitalu tymczasowym przebywało 68 pacjentów na 84 dostępne łóżka. Oznacza to, że w ciągu dwóch dni przybyło tam 12 osób" – powiedziała Guzowska.
– Liczba osób zakażonych rośnie w bardzo szybkim tempie. W poniedziałek otworzyliśmy obszar izolacyjny z 15 łóżkami i w ciągu niecałych trzech dni został on zapełniony – poinformowała rzecznik prasowy SPSK4 w Lublinie Alina Pospischil. Rzecznik dodała, że w środę w placówce przebywało 35 pacjentów z potwierdzonym COVID-19. – Jest to dosyć sporo. Ostatni raz taką sytuację mieliśmy w maju-czerwcu – wyjaśniła Pospischil.
– Obecnie hospitalizujemy także 72 osoby z podejrzeniem COVID-19 lub po kontakcie bezpośrednim z zakażonym. Wśród pacjentów jest noworodek urodzony przez kobietę z dodatnim wynikiem testu na obecność koronawirusa SARS-CoV-2. U dziecka dotąd nie wykryto zakażenia. W najbliższym czasie ten stan mają potwierdzić kolejne testy – powiedziała rzecznik SPSK4. Aktualnie 12 pracowników szpitala jest objętych kwarantanną. – Połowa z nich to osoby niezaszczepione" – powiedziała Pospischil.
– Cały czas trwają rozmowy nad tym, co możemy zrobić, żeby zabezpieczyć potrzeby pacjentów. Natomiast szpital ma pewne ograniczenia. Na potrzeby osób z COVID-19 zagospodarowaliśmy całe piętro jednego z budynków – powiedziała rzecznik SPSK4. Przypomniała, że placówka nie jest szpitalem zakaźnym.
U nas najgorzej
W środę Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 5559 nowych przypadków zakażenia koronawirusem w Polsce. Na COVID-19 zmarło 21 osób, a z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami 54 chorych. Statystyki zakażeń skomentował w podczas konferencji w Legnicy minister zdrowia Adam Niedzielski.
– Ponad jedną trzecią zakażeń dobowych generują dwa województwa: podlaskie i lubelskie. Tam sytuacja jest najbardziej krytyczna – poinformował Niedzielski.
Minister zwrócił uwagę, że w woj. lubelskim jest więcej zajętych łóżek niż na Mazowszu, gdzie sytuacja również jest rozwojowa. – Tych łóżek jest zajętych w Lubelskiem ponad 700. Nie ma takiego drugiego województwa, które przecież nie należy do największych w Polsce, gdzie byłaby taka liczba zajętych łóżek – wskazał.
Zaznaczył, że woj. lubelskie i podlaskie w poprzedniej fali nie zostały aż tak mocno dotknięte skalą zachorowań i dlatego – dodał – ona jest obecnie bardzo wysoka. Z rządowego raportu wynika, że na Lubelszczyźnie w pełni zaszczepiło się 812 tys. osób, czyli 38,6 proc. całej populacji regionu.