Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Zdrowie

16 kwietnia 2020 r.
7:27

Koronawirus w Polsce i na świecie. Najważniejsze informacje [16 kwietnia]

Autor: Zdjęcie autora kyku ask PAP
3 0 A A

Najnowsze wiadomości na temat walki z koronawirusem w Polsce i na świecie.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

21.15

Osoby w kryzysie emocjonalnym, które źle znoszą odosobnienie, odczuwają stres lub lęk wywołany sytuacją zagrożenia epidemiologicznego mogą otrzymać pomoc psychologiczną w ramach całodobowej, bezpłatnej Telefonicznej Informacji Pacjenta – poinformował w czwartek Narodowy Fundusz Zdrowia.

- Każdy kto będzie miał potrzebę rozmowy o swoich problemach, może zadzwonić i poprosić o połączenie z psychologiem - podkreślił Adam Niedzielski, prezes Narodowego Funduszu Zdrowia.Dzwoniąc pod numer 800-190-590 możemy poprosić o przekierowanie rozmowy do dyżurującego przez całą dobę psychologa, również psychologów PZU Zdrowie, którzy posiadają doświadczenie w udzielaniu zdalnej pomocy psychologicznej. Do dyspozycji pacjentów jest również czat z konsultantem, obsługa w języku angielskim, a także wideorozmowa z tłumaczem języka migowego. Specjalista w trakcie telefonicznej rozmowy przeprowadzi konsultację oraz - w razie potrzeby - wskaże dalszą ścieżkę postępowania - np. zaleci konsultację psychiatryczną lub przeprowadzenie diagnozy pod kątem ewentualnej terapii

21.00

753 osoby zakażone koronawirusem zmarły we Francji w ciągu ostatniej doby - poinformowało w czwartek ministerstwo zdrowia tego kraju. Tym samym liczba zgonów na Covid-19 wzrosła do 17920.

Resort podał, że bilans obejmuje dane ze szpitali, gdzie w ostatnich 24 godzinach zmarło 417 osób (w sumie jest 11060 zgonów), oraz z domów opieki społecznej, gdzie stwierdzono 336 przypadków śmiertelnych (łącznie 6860).

Podział na powiaty przeprowadzony zostal na podstawie miejsca zamieszkania osoby zakażonej. Na mapie nie jest graficznie wykazany powiat kozienicki, należący do województwa mazowieckiego, skąd przypadki, ze względu na miejsce hospitalizacji, są wliczane do statystyk województwa lubelskiego. (fot. Lubelski Urząd Wojewódzki)

20.50

Etapy zdejmowania obostrzeń nie oznaczają, że epidemia się kończy; przez dłuższy czas musimy nauczyć się żyć z tymi podstawowymi zasadami funkcjonowania - powiedział w czwartek minister zdrowia Łukasz Szumowski. Dodał, że łagodzenie przepisów będzie zależało od wzrostu zachorowań. Wesela i inne tego typu spotkania społeczne będą umożliwiane w kolejnych etapach zmniejszania obostrzeń – odpowiedział pytany o spotkania rodzinne.

20.00

Włochy: od początku epidemii z powodu koronawirusa zmarło 125 lekarzy, 31 pielęgniarek i pielęgniarzy, 9 farmaceutów

Krajowa Federacja Izb Lekarskich poinformowała o śmierci pięciu następnych lekarzy w ciągu jednej doby. Są wśród nich między innymi neurolog, ginekolog, dyrektor przychodni w domu opieki.

Do 31 wzrosła liczba zmarłych pielęgniarzy i pielęgniarek. W ostatnich godzinach zanotowano zgon położnej. Według danych związku personelu pielęgniarskiego jedna trzecia zmarłych pracowała w domach pomocy społecznej dla seniorów, które w ostatnich tygodniach stały się ogniskami zakażeń koronawirusem. To tam również, jak przypomniano, personel był w większości pozbawiony środków ochrony osobistej.

Łączna liczba zakażonych pielęgniarzy i pielęgniarek wzrosła do 8600 - wynika z najnowszych danych.

19.05

Od poniedziałku można iść na spacer do parku lub lasu. Zwiększy się też liczba osób robiących zakupy

18.12

Urząd Wojewódzki przekazał dane dotyczące sytuacji wywołanej koronawirusem SARS-CoV-2 na dzień 16 kwietnia 2020 roku na terenie województwa lubelskiego:

Liczba osób hospitalizowanych w ciągu ostatnich 24 godzin z podejrzeniem zakażenia koronawirusem – 32.

Liczba osób poddanych kwarantannie – 7156.

Liczba osób objęta nadzorem epidemiologicznym – 1809.

Do dnia 16 kwietnia 2020 roku na terenie województwa lubelskiego potwierdzono badaniami laboratoryjnymi 278 przypadków zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2, odnotowano  92 ozdrowieńców i zarejestrowano 10 zgonów.

Na terenie województwa lubelskiego działają trzy laboratoria: WSSE w Lublinie, RCKiK w Lublinie i WIHE w Puławach, które w ciągu ostatnich 24 godzin przebadały łącznie 347 osób.

17.50

Na Covid-19 zmarły 22 osoby. W Polsce jest też 147 nowych zakażonych - poinformowało Ministerstwo Zdrowia

17.20

W trzech szpitalach na Węgrzech wszczęto postępowania karne w związku ze zniknięciem środków ochronnych. Wśród zaginionych artykułów były litrowe opakowania środków odkażających, maski ochronne, żele do mycia rąk, rękawiczki i ściereczki. 

Na Węgrzech stwierdzono dotąd 1652 zakażeń koronawirusem. Naczelna lekarz kraju Cecilia Mueller przekazała w czwartek, że 729 z nich, w tym 7 dzieci, przebywa obecnie w szpitalach. 60 osób jest podłączonych do respiratorów. 142 osoby zmarły, a 199 uznano za wyleczone.

17.05

Kolejnych 861 osób zmarło w Wielkiej Brytanii z powodu koronawirusa (bilans obejmuje zgony zarejestrowane w szpitalach w ciągu 24 godzin między godz. 17 we wtorek a godz. 17 w środę). To najwyższa dobowa liczba zmarłych od pięciu dni. W ciągu poprzednich czterech dni bilans zgonów wahał się między 717 a 778, co było z kolei wyraźnym spadkiem w stosunku do czterech poprzednich, gdy było między 881 a 980.

Naczelny lekarz Anglii Chris Whitty ostrzegał w środę na rządowej konferencji prasowej, że wprawdzie widać oznaki tego, iż Wielka Brytania przechodzi szczyt epidemii, czego jednym z objawów jest ta mniejsza liczba zgonów, ale może ona jeszcze wzrosnąć, gdyż z powodu wydłużonego świątecznego weekendu mogły nastąpić opóźnienia w aktualizowaniu statystyk.

16.30 

Ministerstwo Zdrowia zaktualizowało listę laboratoriów diagnostycznych wykonujących badania na wykrycie SARS-CoV-2. Ich liczba wzrosła do 78 – wynika z listy umieszonej na stronie resortu zdrowia.

Resort zdrowia podał w czwartek, że dotychczas przebadano w laboratoriach 169 071 próbek, z czego w 7 771 przypadkach otrzymano wynik dodatni badania, co wskazuje na zakażenie koronawirusem.

15.50

15.35

W Holandii kolejne 181 osób zmarło na Covid-19, a łącznie epidemia pochłonęła już 3315 ofiar - poinformował w czwartek Krajowy Instytut Zdrowia Publicznego i Środowiska (RIVM). Wykryto też 1061 nowych infekcji.

15.05

W ciągu ostatnich 24 godzin w Hiszpanii z powodu Covid-19 zmarło 551 osób. Od początku epidemii liczba ofiar śmiertelnych wzrosła do 19 130, a liczba zakażonych przekroczyła 182 tys.

Jak podało ministerstwo zdrowia, w Hiszpanii do czwartku potwierdzono 182 816 infekcji z powodu koronawirusa. Tylko w ciągu ostatniej doby wykryto 5183.

14:22

Prawie 60 tys. zł przeznaczył Urząd Miasta Opole Lubelskie na zakup nowych maseczek wielokrotnego użytku. Łącznie urząd kupił ich 14 tys. sztuk.

14:18

Hiszpania: W ciągu minionej doby w Hiszpanii zmarło 551 osób zakażonych koronawirusem - poinformowało w czwartek ministerstwo zdrowia. Liczba ofiar śmiertelnych epidemii wzrosła do 19 130, a liczba zakażonych przekroczyła 182 tys. (za Polską Agencją Prasową)

13:53

Chiny: Rzecznik MSZ Chin odrzucił w czwartek sugestie, że COVID-19 mógł mieć swój początek w laboratorium w Wuhan. To reakcja na doniesienia o tym, że dyplomaci USA zgłaszali wątpliwości co do bezpieczeństwa ośrodka, gdzie prowadzono badania nad koronawirusami. (za Polską Agencją Prasową)

13:26

Mimo naszych próśb, Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji nie udziela żadnych informacji o możliwym skoszarowaniu pracowników, którzy mieliby zapewnić ciągłość dostaw wody w najbardziej krytycznym momencie epidemii. Przekonuje jednak, że wody w kranach nam nie zabraknie.

13:11

Zmarł zarażony koronawirusem fizjoterapeuta z Mazowieckiego Szpitala Specjalistycznego w Radomiu. Placówka ta stanowi największe obecnie ognisko SARS-CoV-2 w Polsce. Od początku epidemii obecność koronawirusa stwierdzono tu u 212 osób. (za Polską Agencją Prasową)

13:05

Żołnierze 2. Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej wspierają medyków - tydzień temu rozpoczęli pobieranie wymazów na obecność COVID-19 od pacjentów w woj. lubelskim.

12:46

14 tys. sztuk wielorazowych maseczek ochronnych zamówiło miasto Hrubieszów. Dzisiaj rozpoczęła się dystrybucja pierwszej partii, czyli 5 tys. sztuk - mieszkańcy miasta powinni szukać maseczek w swoich skrzynkach pocztowych.

12:30

Zdjęty zostanie zakaz wstępu do lasów, ale zamknięta będzie infrastruktura towarzysząca - m.in. ścieżki edukacyjne, miejsca biwakowe, parkingi - powiedział w czwartek minister środowiska Michał Woś. Poniedziałkowy termin otwarcia lasów może zostać dotrzymany - dodał.

12:13

Sylwia Błaszczak na swoim blogu mamawdomu.pl pokazuje, jak zorganizować imprezę urodzinową dla dziecka, czy zrobić z nim proste eksperymenty biologiczne. Ma mnóstwo pomysłów na zabawy, poleca najlepsze filmy i bajki na rodzinne seanse, a ostatnio serwuje wirtualne spacery po muzeach, podczas których dzieci muszą zabawić się w detektywa, wykonując zadania. Oczywiście, wszystko bez wychodzenia z domu.

12:00

Ministerstwo Zdrowia: Dzienny raport o koronawirusie.

(fot. Ministerstwo Zdrowia)

11:55

Australia: Premier Australii Scott Morrison zapowiedział w czwartek, że utrzyma obowiązujące restrykcje w związku z epidemią jeszcze przez co najmniej miesiąc. W tym czasie jego rząd planuje rozszerzyć testowanie na koronawirusa i wzmocnić zdolności do śledzenia kontaktów zakażonych. (za Polską Agencją Prasową)

11:38

Ostatniej doby policjanci sprawdzili ponad 117 tys. osób poddanych kwarantannie; w około 230 przypadkach stwierdzono uchybienia kwalifikujące się do wymierzenia grzywny - poinformował w czwartek PAP rzecznik Komendanta Głównego Policji insp. Mariusz Ciarka.

11:31

Rosja: Liczba zakażeń koronawirusem wzrosła w czwartek w Rosji do 27 938, po wykryciu w ciągu ostatniej doby 3448 nowych przypadków w 78 regionach kraju. Zmarło w ciągu ostatniej doby 34 pacjentów, a liczba przypadków śmiertelnych od początku epidemii wzrosła do 232. (za Polską Agencją Prasową)

11:12

Personel jednego z oddziałów bialskiego szpitala jest na kwarantannie. Pacjent miał koronawirusa.

10:56

Żeby ułatwić zdalną edukację uczniom kończącym w tym roku szkoły, władze województwa zakupiły 1,9 tysiąca tabletów z pakietami internetowymi. Część z nich trafiła do powiatu puławskiego. Ich właścicielami będą szkoły, które wypożyczą je rodzinom potrzebującym wsparcia.

10:43

Fundacja Banku Gospodarstwa Krajowego przekazała 1,5 mln zł na wsparcie dziesięciu szpitali w walce z COVID-19. Pomoc otrzymały już placówki w Elblągu, Siedlcach, Jędrzejowie i Warszawie - poinformował BGK w czwartkowym komunikacie. (za Polską Agencją Prasową)

10:34

Dzieci z Niepublicznego Przedszkola "Dzwoneczek" w Lublinie na zdjęciach dziękują tym, którzy w trakcie epidemii koronawirusa pracują dla nas wszystkich.

10:17

Nie żyje sześć osób zakażonych koronawirusem w Polsce. Ministerstwo Zdrowia informuje też o 189 nowych przypadkach zakażenia.

10:10

9 nowych przypadków zakażenia koronawirusem w woj. lubelskim odnotowało Ministerstwo Zdrowia. Jak informuje rzecznik wojewody lubelskiego, wszystkie te osoby miały kontakt z przypadkiem potwierdzonym.

9:23

Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej:

9:18

Firma opiekująca się starszymi i schorowanymi mieszkańcami jednego z polskich miast nie wyposażała pracowników w maseczki ochronne i rękawiczki. Wielu seniorów w obawie o swoje zdrowie i życie było zmuszonych do rezygnacji z usług swoich opiekunów.

8:51

Tegoroczne matury miały rozpocząć się 5 maja. Ale ze względu na epidemię, podobnie jak egzamin ósmoklasisty, będą odbędą się nie wcześniej niż w drugiej połowie czerwca. Wszystko wskazuje na to, że egzaminy ustne, których maturzyści obawiają się najbardziej, mogą zostać odwołane.

8:50

Główny Inspektorat Sanitarny:

(fot. Główny Inspektorat Sanitarny)

8:48

Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej:

8:47

Niemcy: 315 osób zmarło z powodu COVID-19 w Niemczech w ciągu ostatniej doby - podał Instytut im. Roberta Kocha (RKI) w Berlinie. To najwyższa dotąd liczba zgonów w ciągu jednego dnia. Łączna liczba ofiar śmiertelnych pandemii w Niemczech to 3569. (za Polską Agencją Prasową)

8:44

Czasowe zwolnienie z podatku od nieruchomości dla mikroprzedsiębiorców, którzy ze względu na sytuację epidemiologiczną mają w firmie dużo niższy obrót. To jedna z dwóch propozycji Urzędu Miasta Świdnik dla firm działających w mieście. Druga dotyczy czasowych zwolnień z opłat czynszowych.

8:23

– Każdy mieszkaniec Łęcznej otrzyma maseczkę wielokrotnego użytku – zadeklarował burmistrz Łęcznej Leszek Włodarski. Maseczki szyją wolontariusze, a miasto na ostatnie zamówienie na materiały przeznaczyło 50 tys. zł.

8:04

W całym kraju funkcjonują 824 domy pomocy społecznej z 80 tys. mieszkańców. Łącznie w 20 placówkach zakażonych jest 247 osób, co stanowi 0,3 proc. wszystkich mieszkańców – informuje Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. (za Polską Agencją Prasową)

7:40

W związku z epidemią, od czwartku do odwołania w Polsce nałożony został obowiązek zakrywania ust i nosa. Można nosić maski i maseczki, można też wykorzystać części odzieży np. szalik. Istotne jest, jak zakładamy, nosimy i zdejmujemy to, czym zasłaniamy część twarzy.

7:34

Ministerstwo Zdrowia: Wielorazowe maseczki wymagają regularnej sterylizacji. Maseczkę należy prać w temperaturze co najmniej 60 st. C.

(fot. Ministerstwo Zdrowia)

7:33

Łukasz Szumowski, minister zdrowia, w TVP1: Od czwartku wprowadzamy obowiązek zakrywania ust i nosa w przestrzeni publicznej. Maseczka nie chroni nas przed zakażeniem, chroni innych przed nami. Na tym etapie epidemii rośnie ryzyko, że możemy być nosicielami koronawirusa. To może być chustka, szalik czy materiałowa maseczka. Maseczki chirurgiczne są bardziej potrzebne w szpitalach. Maseczki wielorazowe powinniśmy prać regularnie w wysokiej temperaturze, aby zachować ich sterylność.

7:31

USA: W Stanach Zjednoczonych znów tragiczna doba epidemii. Najnowsze dane Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa w Baltimore wykazują, że w ciągu minionych 24 godzin na COVID-19 zmarło 2569 Amerykanów. To najwyższa odnotowana dotychczas dobowa liczba zgonów. (za Polską Agencją Prasową)

7:28

Chiny: W ciągu ostatnich 24 godzin w Chinach kontynentalnych potwierdzono 46 nowych przypadków koronawirusa, w tym 34 u osób, które powróciły z zagranicy. Nie wykryto nowych zgonów - poinformowała w czwartek Narodowa Komisja Zdrowia. (za Polską Agencją Prasową)

7:25

Dane z woj. lubelskiego (stan na 15 kwietnia):

  • liczba osób aktualnie objętych nadzorem epidemiologicznym (ostatnia doba): 1809 (108)
  • liczba osób aktualnie objętych kwarantanną domową (ostatnia doba): 7799 (202)
  • liczba osób aktualnie hospitalizowanych z powodu podejrzenia zakażenia COVID-19 (ostatnia doba): 106 (22)
  • liczba przypadków potwierdzonych laboratoryjnie z wynikiem dodatnim: 269
  • liczba przebadanych osób w ciągu 24 godzin w laboratorium WSSE w Lublinie: 218
  • liczba zgonów (ostatnia doba): 10 (0)
  • liczba ozdrowieńców (ostatnia doba): 86 (5)

7:20

Stan na godz. 7:20.

  • 7 582 osoby zakażone koronawirusem w Polsce
  • 286 osób zmarło
  • 668 osób wyzdrowiało
  • 2 064 815 osób zakażonych wirusem SARS-CoV-2 na świecie
  • 137 020 osób zmarło
  • 512 252 osób wyzdrowiało
COVID-19 Dashboard by the Center for Systems Science and Engineering (CSSE) at Johns Hopkins University (JHU)
e-Wydanie

Pozostałe informacje

Zabieg wykonywany podczas otwarcia Lubelskiego Ośrodka Spastyczności

Kompleksowe leczenie pacjentów neurologicznych. Otwarto Lubelski Ośrodek Spastyczności

W Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym Nr 4 w Lublinie otwarto Lubelski Ośrodek Spastyczności. To pierwsza tego typu placówka w województwie lubelskim, która pomoże pacjentom neurologicznym uporać się ze skutkami choroby.

Jak dobrze znasz kolędy? Quiz dla prawdziwych kolędników
QUIZ

Jak dobrze znasz kolędy? Quiz dla prawdziwych kolędników

Wigilia to czas gdy przy świątecznym stole rozbrzmiewają kolędy. A znasz bardzo dobrze ich tekst?

Paweł Socha w rundzie jesiennej wiele razy ratował Świdniczankę od straty gola

Świdniczanka planuje pięć-sześć transferów. „Rozmawialiśmy z grubo ponad 50 piłkarzami”

Zima w ekipie Świdniczanki będzie pracowita. I trudno się dziwić. Po rundzie jesiennej drużyna Łukasza Gieresza jest jednym z kandydatów do spadku. W tabeli znajduje się na trzecim miejscu, ale od końca. Do bezpiecznej strefy traci siedem punktów. Trener i dyrektor sportowy Mateusz Pielach prowadzą rozmowy z zawodnikami, a do klubu może przyjść nawet pięciu-sześciu zawodników.

O dawnych tradycjach opowiada Agata Witkowska z Muzeum Wsi Lubelskiej
WYWIAD
galeria

Choinka, pusty talerz i sianko. Skąd to się wzięło?

Wigilijne potrawy były zawsze postne, a ich liczba zależała od regionu i zamożności gospodarzy. Na Lubelszczyźnie liczba dań była często nieparzysta: pięć, siedem, a u bogatszych trzynaście – rozmowa z AGATĄ WITKOWSKĄ z Działu Edukacji i Promocji Muzeum Wsi Lubelskiej.

Samotni i bezdomni już zasiedli przy wigilijnym stole
ZDJĘCIA
galeria

Samotni i bezdomni już zasiedli przy wigilijnym stole

Lubelska Caritas jak co roku zorganizowała Wigilię dla potrzebujących. Nie zabrakło wspólnego posiłku, kolędowania i łamania się opłatkiem.

Świąteczna piosenka i życzenia od siatkarzy Bogdanki LUK Lublin
film

Świąteczna piosenka i życzenia od siatkarzy Bogdanki LUK Lublin

Wiadomo, że na parkiecie radzą sobie znakomicie. Sprawdźcie, jak siatkarze Bogdanki LUK Lublin spisali się przy mikrofonie. Wilfredo Leon i spółka zaprezentowali swoją wersję świątecznej piosenki „Pada śnieg, pada śnieg”. A przy okazji złożyli kibicom życzenia na święta.

Gdzie jest święty Mikołaj? Sprawdź, czy już do ciebie leci
RADAR

Gdzie jest święty Mikołaj? Sprawdź, czy już do ciebie leci

W Wigilię i Boże Narodzenie najwięcej pracy ma święty Mikołaj. Ten najprawdziwszy z Laponii, wyruszył już w drogę ze świątecznymi prezentami.

Serwis wózków widłowych – 5 powodów, dla których warto naprawiać wózek u producenta

Serwis wózków widłowych – 5 powodów, dla których warto naprawiać wózek u producenta

Wózki widłowe muszą regularnie przechodzić serwis. Jakakolwiek usterka w obrębie takich maszyn może bowiem powodować poważne zagrożenie dla pracowników. Gdzie najlepiej naprawić taki pojazd? Poznaj zalety serwisu wózków widłowych u producenta. Kto może znać lepiej budowę pojazdów i wiedzieć, jakie usterki zdarzają się w nich najczęściej, jeśli nie ich producent? To jasne. Dlatego w przypadku serwisu wózków widłowych – podobnie jak w przypadku innych pojazdów – naprawy wykonywane bezpośrednio przez producenta są najbezpieczniejszą, najbardziej polecaną i w długofalowej perspektywie najbardziej opłacalną opcją. Jakie konkretnie korzyści płyną z takiego rozwiązania?

Pijany pojechał po karpia – trafił na policję

Pijany pojechał po karpia – trafił na policję

37-latek wybrał się samochodem po karpia na wigilię. Nie przeszkadzały mu w tym blisko 2 promile alkoholu w organizmie.

Takiej choinki jak ta, nie ma chyba w całej Polsce!
ZDJĘCIA
galeria

Takiej choinki jak ta, nie ma chyba w całej Polsce!

Chyba się nie pomylimy jak napiszemy że choinka, która stanęła pod Urzędem Miasta Świdnik jest wyjątkowa w skali całego kraju. Ma ona przypominać i dbać o nasze bezpieczeństwo.

MACIEJ BARTON, SZEF KUCHNI W OSTOJA CHOBIANICE, PASJONAT TRADYCYJNEJ POLSKIEJ KUCHNI
MAGAZYN

Pasztety i pierogi, czyli ostatnie przygotowania przed wigilią

Podczas przygotowywania dań na domową wigilię będę posiłkował się sprawdzonymi przepisami Hanny Szymanderskiej, pierwszej damy polskiej kuchni. Polecam jej książkę „Wigilia”. Przyrządzę kaszubski pasztet ziemniaczany, pasztet z karpia i ulubione przez Hanię pierogi z gryczanej mąki, które mają korzenie u Was; na wschodzie.

Przemysław Jasiński (Motor Lublin): Liczymy te dane, które mają wpływ na nasz proces treningowy

Przemysław Jasiński (Motor Lublin): Liczymy te dane, które mają wpływ na nasz proces treningowy

Rozmowa z Przemysławem Jasińskim, asystentem trenera w sztabie Motoru Lublin

Ten świąteczny prezent nie zmieści się pod choinką. Nowe samochody trafiły do domów dziecka
galeria

Ten świąteczny prezent nie zmieści się pod choinką. Nowe samochody trafiły do domów dziecka

Dwa samochody dostosowane do osób z niepełnosprawnościami trafiły do domów dziecka w regionie. Oznacza to łatwiejszy dojazd do lekarza, na rehabilitację, a także do szkół i na wycieczki.

Sprawdź, kogo dotyczą nowe regulacje, jak działa system e-doręczeń i jakie zmiany w praktyce niesie za sobą obowiązek ich stosowania.

Sprawdź, kogo dotyczą nowe regulacje, jak działa system e-doręczeń i jakie zmiany w praktyce niesie za sobą obowiązek ich stosowania.

Sprawdź, kogo dotyczą nowe regulacje, jak działa system e-doręczeń i jakie zmiany w praktyce niesie za sobą obowiązek ich stosowania.

 Co warto wiedzieć o przetwornicach napięcia?

 Co warto wiedzieć o przetwornicach napięcia?

Przetwornice napięcia to niezwykle praktyczne urządzenia, które umożliwiają zasilanie urządzeń w miejscach gdzie dostęp do sieci elektrycznej jest ograniczony np. w samochodzie, na kempingu czy w instalacjach fotowoltaicznych. W jaki sposób? Za pomocą swojego układu elektronicznego przetwornica konwertuje prąd stały (DC) na prąd zmienny (AC) o napięciu 230V, czyli taki jaki mamy w gniazdkach domowych.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium