Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Zdrowie

7 marca 2020 r.
11:29

Koronawirus: Jak należy się przed nim chronić? "Podstawowa zasada to higiena"

(fot. Maciej Kaczanowski)

ROZMOWA z Tomaszem Zielińskim, prezesem Lubelskiego Związku Lekarzy Rodzinnych-Pracodawców

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

• Cebula, alkohol, zioła, suplementy diety... to tylko niektóre z porad na zabezpieczenie się przed koronawirusem, które masowo pojawiają się w internecie. Jak naprawdę należy się przed nim chronić?

- Na pewno nie należy wierzyć w takie pomysły, że cebula czy zioła uchronią nas przed zachorowaniem. Alkohol owszem, ale jeśli używamy go do dezynfekcji zewnętrznej, np. przedmiotów czy rąk. „Dezynfekcji” wewnętrznej nie zalecam, bo to tylko osłabi organizm, a tym samym będziemy bardziej narażeni na zakażenie.

Nie ma też jakiejś określonej diety czy suplementów, które mogłyby mieć działanie profilaktyczne. Zaleca się po prostu zdrowy styl życia i odpowiednią dawkę snu, żeby utrzymać organizm w dobrej kondycji. Nieprawdziwe są też informacje na temat leków, które należy przyjmować. Obecnie nie ma żadnego zatwierdzonego leczenia przyczynowego, które dotyczyłoby choroby wywołanej przez nowy koronawirus. Stosowane jest leczenie metodami eksperymentalnymi, które polegają na podawaniu leków stosowanych przy innych infekcjach wirusowych, ale nie te stosowane w popularnych infekcjach.

• Jak więc powinna wyglądać profilaktyka?

- Podstawowa zasada to higiena. Chodzi o częste mycie rąk wodą i mydłem lub środkiem dezynfekującym na bazie alkoholu o stężeniu 60-70 proc. Powinniśmy myć ręce po każdym powrocie z miejsca, gdzie możliwy był kontakt z potencjalnymi zakażonymi, np. w dużych skupiskach. Ponadto zachowanie zasad higieny przy kaszlu i kichaniu. Nie używamy dłoni, tylko najlepiej zgięcia łokcia, które daje najlepszą osłonę. W miarę możliwości unikajmy dużych skupisk, a jeśli się w nich znajdziemy to zachowujmy ponad metr odległości od innych osób.

• A maseczki?

- Noszenie ich przez zdrowe osoby nie ma sensu. W niektórych sytuacjach mogą wręcz wyrządzić więcej szkody niż pożytku. Na przykład, jeśli ktoś jest zakażony, ale o tym nie wie, bo nie ma objawów. Wkłada maseczkę profilaktycznie, a tak naprawdę zbiera się już na niej wirus, który może być bardzo łatwo przenoszony w inne miejsca. W warunkach domowych nie mamy możliwości, żeby taką maseczkę bezpiecznie zutylizować po użyciu, przez co możemy stworzyć „bombę zakaźną”. Taką możliwość, przy zachowaniu wszelkich procedur bezpieczeństwa, mają tylko placówki sanitarne lub medyczne.

Noszenie maseczek ma sens tylko w przypadku chorych, którzy mogą w ten sposób ograniczyć rozsiewanie wirusa lub osób, które mają z nimi bezpośredni kontakt. Na rynku, zwłaszcza w sprzedaży internetowej, pojawia się wiele maseczek w coraz wyższych cenach, ale nie powinniśmy ulegać panice związanej z ich kupowaniem, bo wydamy tylko pieniądze.

• Czy ktoś, kto ma objawy infekcji, ale nie był w strefie zagrożenia koronawirusem, ani nie miał kontaktu z takimi osobami może przyjść do poradni lekarza rodzinnego?

- Znacznie bezpieczniejszym rozwiązaniem jest w pierwszej kolejności telefon do poradni, tym bardziej, że lekarze rodzinni są zobligowani do udzielania teleporad. Lekarz lub pielęgniarka, po telefonicznym wywiadzie, zdecyduje, czy pacjent powinien przyjść do poradni, czy nie ma takiej potrzeby. Unikniemy ewentualnego zarażenia innych lub zarażenia się od innych pacjentów w przychodni.

Jeśli mamy cień podejrzenia, że nasz stan zdrowia może wskazywać na infekcję koronawirusem, należy kontaktować się wyłącznie telefonicznie!

Inaczej wygląda oczywiście procedura w przypadku, kiedy ktoś był w strefie zagrożenia, czy miał kontakt z takimi osobami. Wtedy należy od razu powiadomić sanepid, a w przypadku występowania duszności lub trudności z oddychaniem, należy wezwać pogotowie. Pacjent z takimi objawami powinien trafić do oddziału zakaźnego przewieziony transportem sanitarnym lub ewentualnie może pojechać własnym samochodem.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Filip Luberecki przedłużył kontrakt z Motorem o dwa lata

Motor Lublin wreszcie przedłużył kontrakt z utalentowanym obrońcą

Kibice Motoru wyczekiwali informacji o sytuacji kontraktowej Filipa Lubereckiego i wreszcie się doczekali. W poniedziałkowy wieczór klub z Lublina ogłosił, że 19-latek podpisał nową umowę. A ta obowiązywać będzie do końca 2027 roku.

Bialska Rada Kobiet istnieje pół roku. Pracuje nad "solidnymi podstawami"

Bialska Rada Kobiet istnieje pół roku. Pracuje nad "solidnymi podstawami"

Formalnie powołana w listopadzie ubiegłego roku Bialska Rada Kobiet póki co głównie promuje się na Facebooku. Panie zapewniają jednak, że pracują nad „solidnymi podstawami”.

„Na Scenie... za Sceną...” – intymny cykl monodramów w lubelskim CSK
23 kwietnia 2025, 19:00

„Na Scenie... za Sceną...” – intymny cykl monodramów w lubelskim CSK

Centrum Spotkania Kultur w Lublinie zaprasza 23–24 kwietnia na cykl „Na Scenie... za Sceną...”. Przez dwa kolejne wieczory zaprezentowane zostaną dwa poruszające monodramy, w których wystąpią znakomici aktorzy: Anna Seniuk oraz Michał Piela.

Nawet 5 lat więzienia za przemoc wobec ratowników medycznych
PROJEKT

Nawet 5 lat więzienia za przemoc wobec ratowników medycznych

Ministerstwo Sprawiedliwości zgłosiło do prac rządu projekt zmian kodeksu karnego, które mają skuteczniej chronić funkcjonariuszy publicznych, ratowników medycznych i obywateli niosących pomoc

Następca Franka Sinatry, Matt Dusk wystąpi w Centrum Spotkania Kultur
koncert
16 kwietnia 2025, 20:00

Następca Franka Sinatry, Matt Dusk wystąpi w Centrum Spotkania Kultur

16 kwietnia w lubelskim Centrum Spotkania Kultur wystąpi kanadyjski wokalista Matt Dusk. Artysta zdobył międzynarodową sławę dzięki wyjątkowemu głosowi i umiejętności łączenia tradycyjnego jazzu z nowoczesnymi brzmieniami.

Metro 2033: Rocznica serii i gra za darmo (wideo)
GRAMY
film

Metro 2033: Rocznica serii i gra za darmo (wideo)

Seria gier Metro ma już 15 lat. Z tej okazji jej twórcy – ukraińskie studio 4A Games – mają niespodziankę dla graczy, czyli grę Metro 2233 Redux do odebrania za darmo.

Alkohol plus traktor. Dwie osoby trafiły do szpitala

Alkohol plus traktor. Dwie osoby trafiły do szpitala

62-letni traktorzysta miał ponad 2 promile alkoholu i doprowadził do kolizji z samochodem. Na miejscu interweniował śmigłowiec LPR, a dwie osoby trafiły do szpitala.

Spotkania muzyczne. „Gdzie poezja łączy się z muzyką”
Nasz patronat
23 kwietnia 2025, 19:00

Spotkania muzyczne. „Gdzie poezja łączy się z muzyką”

Przed nami spotkania poświęcone roli słowa w muzyce. „Gdzie poezja łączy się z muzyką” to cykl spotkań z artystami z różnych kręgów polskiej sceny muzycznej, piszącymi teksty do utworów muzycznych.

Podpisanie umowy w Urzędzie Marszałkowskim w Lublinie na dofinansowanie na rozwój infrastruktury dydaktycznej PANS w Chełmie w ramach programu Fundusze Europejskie dla Lubelskiego 2021–2027.

PANS z unijnym wsparciem na rozwój laboratoriów

Nowoczesne laboratoria i sprzęt dydaktyczny. Państwowa Akademia Nauk Stosowanych w Chełmie zyskała dofinansowanie na rozwój swojej infrastruktury dydaktycznej.

Umowa między Portem Lotniczym Lublin a firmą Welcome Airport Services została podpisana w poniedziałek, 14 kwietnia

Port Lotniczy Lublin ma operatora cargo

Lubelskie lotnisko rozwija segment cargo. Pod koniec minionego roku został otwarty budynek magazynowo-przeładunkowy, a teraz podpisano umowę z firmą Welcome Airport Services.

Międzyrzec Podlaski: Zderzenie dwóch aut osobowych i ciężarówki

Międzyrzec Podlaski: Zderzenie dwóch aut osobowych i ciężarówki

O godzinie 17.30 w Międzyrzecu Podlaskim zderzyły się dwa auta osobowe i samochód ciężarowy. Jeden pas ruchu DK2 jest zablokowany, a policja kieruje ruchem wahadłowo.

Sadowa to osiedlowa ulica prowadząca w stronę Pszczelej, garaży oraz SP nr 11

Niedługo remont Sadowej. Plany sa, wykonawca już wybrany

Ulica Sadowa to dzisiaj najgorsza pod względem jakości nawierzchni ulica na puławskim osiedlu Niwa oraz jedna z najgorszych w całym mieście. Tuż po więtach rozpocvznie się remont.

10. edycja Lubelskiego Dnia IT

Lubelski Dzień IT: Politechnika Lubelska zaprasza na targi pracy

Biuro Karier Politechniki Lubelskiej we współpracy z Wydziałem Elektrotechniki i Informatyki. Wydarzenie zapraszają na 12. już edycję Lubelskiego Dnia IT.

Kajetan Kalinowski to bokser pochodzący z Lublina i jedna z gwiazd krajowego pięściarstwa

Kajetan Kalinowski w wielkim stylu pokonał Rafała Dudka

Impreza odbywająca się w Nowym Sączu była naznaczona przede wszystkim pojedynkiem Kajetana Kalinowskiego z Rafałem Dudkiem. Dla obu zawodników był to rewanż za pojedynek sprzed pół roku, kiedy w Żukowie lublinianin pokonał doświadczonego przeciwnika na punkty.

Kobiety, idźcie na wybory. Posłanki namawiały do głosowania

Kobiety, idźcie na wybory. Posłanki namawiały do głosowania

Posłanki Koalicji Obywatelskiej odwiedziły województwo lubelskie i zachęcały kobiety do udziału w nadchodzących wyborach prezydenckich.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium