Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Zdrowie

7 marca 2020 r.
11:29

Koronawirus: Jak należy się przed nim chronić? "Podstawowa zasada to higiena"

(fot. Maciej Kaczanowski)

ROZMOWA z Tomaszem Zielińskim, prezesem Lubelskiego Związku Lekarzy Rodzinnych-Pracodawców

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

• Cebula, alkohol, zioła, suplementy diety... to tylko niektóre z porad na zabezpieczenie się przed koronawirusem, które masowo pojawiają się w internecie. Jak naprawdę należy się przed nim chronić?

- Na pewno nie należy wierzyć w takie pomysły, że cebula czy zioła uchronią nas przed zachorowaniem. Alkohol owszem, ale jeśli używamy go do dezynfekcji zewnętrznej, np. przedmiotów czy rąk. „Dezynfekcji” wewnętrznej nie zalecam, bo to tylko osłabi organizm, a tym samym będziemy bardziej narażeni na zakażenie.

Nie ma też jakiejś określonej diety czy suplementów, które mogłyby mieć działanie profilaktyczne. Zaleca się po prostu zdrowy styl życia i odpowiednią dawkę snu, żeby utrzymać organizm w dobrej kondycji. Nieprawdziwe są też informacje na temat leków, które należy przyjmować. Obecnie nie ma żadnego zatwierdzonego leczenia przyczynowego, które dotyczyłoby choroby wywołanej przez nowy koronawirus. Stosowane jest leczenie metodami eksperymentalnymi, które polegają na podawaniu leków stosowanych przy innych infekcjach wirusowych, ale nie te stosowane w popularnych infekcjach.

• Jak więc powinna wyglądać profilaktyka?

- Podstawowa zasada to higiena. Chodzi o częste mycie rąk wodą i mydłem lub środkiem dezynfekującym na bazie alkoholu o stężeniu 60-70 proc. Powinniśmy myć ręce po każdym powrocie z miejsca, gdzie możliwy był kontakt z potencjalnymi zakażonymi, np. w dużych skupiskach. Ponadto zachowanie zasad higieny przy kaszlu i kichaniu. Nie używamy dłoni, tylko najlepiej zgięcia łokcia, które daje najlepszą osłonę. W miarę możliwości unikajmy dużych skupisk, a jeśli się w nich znajdziemy to zachowujmy ponad metr odległości od innych osób.

• A maseczki?

- Noszenie ich przez zdrowe osoby nie ma sensu. W niektórych sytuacjach mogą wręcz wyrządzić więcej szkody niż pożytku. Na przykład, jeśli ktoś jest zakażony, ale o tym nie wie, bo nie ma objawów. Wkłada maseczkę profilaktycznie, a tak naprawdę zbiera się już na niej wirus, który może być bardzo łatwo przenoszony w inne miejsca. W warunkach domowych nie mamy możliwości, żeby taką maseczkę bezpiecznie zutylizować po użyciu, przez co możemy stworzyć „bombę zakaźną”. Taką możliwość, przy zachowaniu wszelkich procedur bezpieczeństwa, mają tylko placówki sanitarne lub medyczne.

Noszenie maseczek ma sens tylko w przypadku chorych, którzy mogą w ten sposób ograniczyć rozsiewanie wirusa lub osób, które mają z nimi bezpośredni kontakt. Na rynku, zwłaszcza w sprzedaży internetowej, pojawia się wiele maseczek w coraz wyższych cenach, ale nie powinniśmy ulegać panice związanej z ich kupowaniem, bo wydamy tylko pieniądze.

• Czy ktoś, kto ma objawy infekcji, ale nie był w strefie zagrożenia koronawirusem, ani nie miał kontaktu z takimi osobami może przyjść do poradni lekarza rodzinnego?

- Znacznie bezpieczniejszym rozwiązaniem jest w pierwszej kolejności telefon do poradni, tym bardziej, że lekarze rodzinni są zobligowani do udzielania teleporad. Lekarz lub pielęgniarka, po telefonicznym wywiadzie, zdecyduje, czy pacjent powinien przyjść do poradni, czy nie ma takiej potrzeby. Unikniemy ewentualnego zarażenia innych lub zarażenia się od innych pacjentów w przychodni.

Jeśli mamy cień podejrzenia, że nasz stan zdrowia może wskazywać na infekcję koronawirusem, należy kontaktować się wyłącznie telefonicznie!

Inaczej wygląda oczywiście procedura w przypadku, kiedy ktoś był w strefie zagrożenia, czy miał kontakt z takimi osobami. Wtedy należy od razu powiadomić sanepid, a w przypadku występowania duszności lub trudności z oddychaniem, należy wezwać pogotowie. Pacjent z takimi objawami powinien trafić do oddziału zakaźnego przewieziony transportem sanitarnym lub ewentualnie może pojechać własnym samochodem.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Ponad 70 projektów kulturalnych otrzyma dofinansowanie w ramach programu „Dzielnice Kultury”

Ponad 70 projektów kulturalnych otrzyma dofinansowanie w ramach programu „Dzielnice Kultury”

W tegorocznej edycji programu „Dzielnice Kultury” wsparcie finansowe od miasta Lublin otrzyma ponad 70 projektów zgłoszonych przez organizacje pozarządowe. Łączna kwota dofinansowania to 700 tys. zł, co pozwoli na realizację różnorodnych wydarzeń kulturalnych w niemal wszystkich dzielnicach miasta.

Niezapomniana studniówka. Tak bawili się uczniowie PSBiG w Lublinie
galeria

Niezapomniana studniówka. Tak bawili się uczniowie PSBiG w Lublinie

Tradycja, elegancja i mnóstwo emocji – tak w skrócie można opisać studniówkę uczniów z Państwowej Szkoły Budownictwa i Geodezji im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie, którzy na jeden wieczór zamienili szkolne ławki na parkiet taneczny.

Magiczny wieczór w rytmie poloneza, czyli studniówka w I Liceum Ogólnokształcącym. Zobacz zdjęcia z zabawy "Staszica"
galeria

Magiczny wieczór w rytmie poloneza, czyli studniówka w I Liceum Ogólnokształcącym. Zobacz zdjęcia z zabawy "Staszica"

Eleganckie suknie, garnitury i uśmiechy od ucha do ucha – tak wyglądała studniówka uczniów z I LO w Lublinie, którzy na jeden wieczór zamienili podręczniki w tańce i wspomnienia.

Miłość ma cztery łapy. Zagrają dla bezdomnych zwierząt

Miłość ma cztery łapy. Zagrają dla bezdomnych zwierząt

W najbliższą niedzielę w sali kongresowej Pałacu Czartoryskich odbędzie się charytatywny koncert na rzecz psów i kotów z puławskiego schroniska przy ul. Przemysłowej. Na scenie wystąpią lokalni artyści, a także piosenkarka Danuta Błażejczyk.

Walentynki z Namysłowiakami. "To właśnie miłość"
14 lutego 2025, 19:00

Walentynki z Namysłowiakami. "To właśnie miłość"

Wokaliści Sylwia Przetak i Michał Grobelny wystąpią wraz z Orkiestrą Symfoniczną im. Karola Namysłowskiego w Zamościu podczas walentynkowego koncertu "To właśnie miłość".

Fryderyk Janaszek (Górnik Łęczna): Granie w czarnym trykocie mi służy

Fryderyk Janaszek (Górnik Łęczna): Granie w czarnym trykocie mi służy

Drugi mecz kontrolny w tym tygodniu, a czwarty w czasie zimowych przygotowań i druga wygrana Górnika Łęczna. W piątek w centrum treningowym Cracovii zielono-czarni pokonali drugoligowca ze Słowacji - FC ViON Zlate Moravce. Jak spotkanie podsumował trener Pavol Stano i zawodnicy?

Partyzanckie muzeum prawie gotowe. Ale kasy na ekspozycję nie ma
galeria

Partyzanckie muzeum prawie gotowe. Ale kasy na ekspozycję nie ma

Wykonawca aneksował umowę i budowa Muzeum Partyzantów Polskich w Osuchach nieco się przeciągnęła. Ale to w sumie ma niewielki wpływ na otwarcie placówki, bo nadal nie wiadomo czy będą pieniądze na jej wyposażenie.

Prof. Zbigniew Pater i prof. Paweł Komada tytuły doktorów honoris causa odbiorą w poniedziałek
NAUKA I WSPÓŁPRACA

Tytuły ukraińskiej uczelni dla naszych naukowców. Po raz pierwszy w historii

Tego jeszcze w historii nie było. Wydarzy się w poniedziałek. Po raz pierwszy naukowcy z Polski otrzymają tytuły doktorów honoris causa Łuckiego Narodowego Uniwersytetu Technicznego. Mowa naukowcach z lubelskiej uczelni.

Icemania szykuje się na ferie. Będą promocje

Icemania szykuje się na ferie. Będą promocje

Ferie zimowe w Lubelskiem już za dwa tygodnie. Mamy dobre wiadomości dla tych, którzy w tym czasie chcieliby pojeździć na łyżwach. MOSiR Lublin zaplanowało specjalne zniżki na bilety wstępu.

W otwarciu wypożyczalni w Krasnymstawie uczestniczyli burmistrz Daniel Miciuła, jego zastępczyni Monika Sawa, dyr. Mariusz Antoniuk oraz przedstawiciele lubelskiego ROPS

Sprzęt do rehabilitacji za darmo. Ale nie dla wszystkich

Poniatowskiego 8b – pod tym adresem w Krasnymstawie od ponad tygodnia działa wypożyczalnia sprzętu rehabilitacyjnego. Jest jedną z 12 w województwie, które powstały dzięki pieniądzom z Unii Europejskiej. Kto może z niej korzystać?

Górnik Łęczna pokonał w sparingu drugoligowca ze Słowacji [zobacz bramki]

Górnik Łęczna pokonał w sparingu drugoligowca ze Słowacji [zobacz bramki]

W piątek Górnik Łęczna rozegrał kolejny mecz kontrolny. Tym razem drużyna Pavola Stano zmierzyła się ze słowackim drugoligowcem FC ViOn Zlate Moravce. Chociaż zielono-czarni błyskawicznie stracili gola, to ostatecznie pokonali rywali 3:2.

Sprawcy brutalnych napaści zostali zatrzymani, a sąd ich aresztował

Tłukli łańcuchem, przypalali papierosami. Już nikogo więcej nie napadną

Jest ich trzech. Każdemu grozi do 15 lat więzienia. Wszyscy zostali tymczasowo aresztowani na 3 miesiące. To sprawcy brutalnych napaści, do jakich doszło ostatnio w powiecie opolskim.

Główna siedziba Książnicy Zamojskiej mieści się na ul. kamiennej 20. Biblioteka ma też kilka swoich filii w mieście

Miliony dla biblioteki. Zdalne wypożyczenia i zwroty

"Cyfryzacja na najwyższym poziomie wkracza do Zamościa, co stanowi milowy krok w kierunku budowania społeczeństwa informacyjnego i zwiększenia kompetencji cyfrowych lokalnej społeczności" - zakomunikował w prezydent Rafał Zwolak, informując o podpisaniu umowy na kilkumilionowy projekt dla biblioteki.

Piotr Rzetelski, wicestarosta puławski z PSL-u (z lewej) i Mariusz Wicik, szef puławskiego PiS-u, zawiązali porozumienie, które pozwoliło ich ugrupowaniom przejąć władzę w puławskiej radzie miasta. W powiecie PSL również rządzi, ale z Koalicją Obywatelską i Polską 2050

Polityczne zmiany w Puławach. Czy sięgną powiatu?

W czwartek Prawo i Sprawiedliwość do spółki z Polskim Stronnictwem Ludowym przejęło władzę w Radzie Miasta Puławy. Czy ta nowa koalicja idąca w poprzek ogólnopolskiego podziału politycznego dotrze także do powiatu? Zapytaliśmy o to puławskich polityków.

Zarzuty dla adwokata. Oszukał kościelne instytucje na duże pieniądze

Zarzuty dla adwokata. Oszukał kościelne instytucje na duże pieniądze

Prokuratura Regionalna w Lublinie przedstawiła 55-letniemu adwokatowi z Wrocławia zarzuty oszustwa instytucji kościelnych na ponad 1,2 mln zł. Według ustaleń powoływał się też na wpływy w prokuraturze, obiecując pomoc w uchyleniu aresztu prywatnemu klientowi. Grozi mu do 10 lat więzienia.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium