Służby wojewody poinformowały o wydaniu nowego zarządzenia, które powołuje izolatoria. Obecnie jest ich pięć w regionie.
Informacje o 5 izolatoriach przekazała Agnieszka Strzępka, rzecznik prasowy wojewody lubelskiego.
Zostały one zostały zorganizowane w następujących obiektach:
- Hotel Huzar, ul. Spadochroniarzy 9 w Lublinie;
- Hotel Delfin, Al. Jana Pawła II nr 11 w Białej Podlaskiej;
- budynek przy ul. Wyzwolenia 138 w Tomaszowie Lubelskim;
- budynek Włodawskiego Zakładu Usług Remontowych i Budowlanych “WZURiB”, Okuninka VIII-13;
- budynek Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Łukowie, ul. Dr Andrzeja Rogalińskiego 3 w Łukowie.
Rekord zachorowań
658 nowych zakażeń koronawirusem to kolejny dobowy rekord w województwie lubelskim. Na Covid-19 choruje aktualnie w naszym województwie 4301 osób. Rekord padł też w kraju - ponad 10 tys. nowych zakażeń i 130 zgonów.
W związku z coraz poważniejszą sytuacją epidemiologiczną pod uwagę brane są kolejne obostrzenia. Nie jest np. wykluczone przejście na zdalne nauczanie w przypadku starszych klas szkół podstawowych. Wspomniał o tym w środę w Sejmie premier Mateusz Morawiecki.
Rośnie także liczba ognisk koronawirusa w naszym regionie, których w tym momencie jest 99, w tym aż 62 w fazie rozwojowej.
Na środowej wideokonferencji wojewoda przyznał, że liczba nowych zakażonych jest rekordowa, ale nie wynika wyłącznie z sytuacji epidemiologicznej.
– Przy normalnym funkcjonowaniu wszystkich laboratoriów ta liczba byłaby trochę mniejsza. Jest to wynik nadrobienia pewnych zaległości w laboratorium RCKiK w Lublinie, jeśli chodzi o uaktualnianie wpisu do bazy wyników badań – tłumaczył Lech Sprawka.
Kolejne łóżka
W tym momencie na terenie województwa lubelskiego jest już 21 szpitali dla pacjentów z Covid-19, które mają 847 łóżek zakaźnych, w tym 71 respiratorowych (wczoraj 727 z nich było zajęte).
Do 27 października mają zostać uruchomione kolejne 203 łóżka zakaźne (14 respiratorowe). Wówczas w naszym regionie będzie ich już w sumie 1050.
Dotyczy to:
- Powiatowego Centrum Zdrowia w Opolu Lubelskim - 20 łóżek, w tym 6 respiratorowych,
- szpitala MSWiA w Lublinie - 80 łóżek (8 respiratorowych), szpitala w Szczebrzeszynie - 30 łóżek (1 respiratorowe),
- szpitala wojskowego w Dęblinie - 13 łóżek (1 respiratorowe),
- szpitala wojskowego w Lublinie - 60 łóżek (2 respiratorowe).
W tym tygodniu zacznie działać laboratorium w szpitala Jana Bożego w Lublinie, a od poniedziałku kolejne dwa w Lublinie - w szpitalu przy al. Kraśnickiej i Luxmedzie.
Ma być też uruchomiony kolejny, 33. punkt drive-thru w województwie - przy ul. Onyksowej w Lublinie (pobieranie wymazu bez wsiadania z auta), a godziny pozostałych zostały wydłużone.
- Zaoferowałem też, że jeżeli gdzieś jest problem z obsadą, zwracam się wówczas do Wojsk Obrony Terytorialnej o pomoc, chodzi o oddelegowanie osoby do pracy w takim punkcie - powiedział Sprawka.
Problem w laboratoriach
Wojewoda odniósł się też do opóźnień w pracy laboratoriów. – Jeśli laboratoria zaopatrują się bezpośrednio u firm, a nie za pośrednictwem Ministerstwa Zdrowia czy Agencji Rezerw Materiałowych mogą być problemy w dostępie do testów. Dotyczy to np. amerykańskich urządzeń GeneXpert, ze względu na bardzo ograniczone dostawy z USA. Są też kłopoty w dostępie do odczynników, także w przypadku innych urządzeń - zaznaczył Sprawka i dodał, że mogą być też opóźnienia we wpisywaniu danych wyniku badania do systemu.
– Lekarz kierując pacjenta do badania genetycznego zaznacza od razu do jakiego laboratorium będą kierowane próbki. Zdarza się jednak, że w wyniku awarii czy np. braku odczynników jakieś laboratorium nie pracuje w pełni możliwości i próbki trafiają do innego – tłumaczył wojewoda. – Takie laboratorium nie może jednak wpisać wyników do systemu. Najpierw lekarz, który wydał skierowanie na test, musi zrobić korektę i wpisać to laboratorium, które faktycznie wykonało badanie - zaznaczył.