Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

koronawirus

17 sierpnia 2020 r.
8:32

Naukowcy wytypowali setki substancji, które potencjalnie mogłyby zwalczać COVID-19

Autor: Zdjęcie autora PAP
6 1 A A
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne (fot. Jacek Szydłowski/archiwum)

Z pomocą sztucznej inteligencji naukowcy przebadali miliony różnych związków i wskazali wiele takich, które mogłyby działać jako leki niszczące SARS-CoV-2. Badania te mogą jednocześnie pomóc w poszukiwaniu leków przeciwko innym chorobom.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Sztuczna inteligencja coraz śmielej wkracza do medycyny. Zaczyna się wykorzystywać ją m.in. do poszukiwań nowych leków, co może pomóc w walce z obecną epidemią. Przykładem jest dokonanie zespołu z University of California, Riverside opisane na łamach pisma "Heliyon".

- Mamy do czynienia z pilną potrzebą znalezienia skutecznych środków, które będą leczyć lub zapobiegać COVID-19. Opracowaliśmy system przetwarzania potokowego przeznaczony do odkrywania leków, który znalazł szereg potencjalnych substancji - mówi kierujący pracami prof. Anandasankar Ray.

System ten opiera się na sztucznej inteligencji, która uczy się przewidywać działanie różnych związków. - Potokowe systemy analizujące leki, takie jak nasz, są niezwykle ważne jako pierwszy krok w systematycznych poszukiwaniach - dodaje ekspert.

Naukowcy tłumaczą, że priorytet ma dziś zastosowanie przeciw COVID-19 leków zatwierdzonych już przez FDA, a stosowanych w innych chorobach. Istnieje jednak również duże zapotrzebowanie na nowe leki hamujące wnikanie wirusa do komórek i jego namnażanie. W obu przypadkach może pomóc zastosowana przez badaczy nowa metoda - algorytm, który poszukuje substancji oddziałujących na niektóre z 65 ludzkich białek, mających znaczenie interakcjach organizmu z wirusem. Algorytmy robią to poprzez analizę trójwymiarowej struktury badanych związków.

- Tych 65 białek jest raczej różnorodnych i mają one znaczenie także w przypadku wielu innych chorób, w tym nowotworów. Oprócz ponownego wykorzystania istniejących już leków oddziałujących na te białka chcieliśmy znaleźć też nowe substancje, które obecnie nie są dobrze przebadane - podkreśla twórca systemu Joel Kowalewski.

Z pomocą nowej metody naukowcy przeanalizowali ponad 10 mln dostępnych na rynku cząsteczek chemicznych, opisanych w bazie zawierającej 200 mln substancji. W ten sposób znaleźli najlepiej oddziałujące z 65 białkami ważnymi dla rozwoju infekcji.

Zbadali też 100 tys. substancji spośród już zatwierdzonych przez FDA (jako leki lub dodatki do pożywienia). Za pomocą komputerowych modeli przeanalizowali też wstępnie potencjalną toksyczność sprawdzanych cząsteczek, dzięki czemu odrzucili związki szkodliwe.

Ostatecznie wskazali najbardziej obiecujące substancje, z których część oddziaływała jednocześnie nawet z dwoma lub więcej białkami, ważnymi w razie infekcji SARS-CoV-2.

- Związki, które najbardziej mnie ekscytują, mają lotną postać, co oznacza możliwość opracowania leków wziewnych - podkreśla prof. Ray.

CoVid-800x100-5s.gif

Naukowcy zwracają uwagę na to, że ich metoda jest dużo tańsza i szybsza, niż typowe badania biologiczne na komórkach. - Nasza baza danych może pozwolić na szybką identyfikację i testowanie nowych, bezpiecznych strategii leczenia COVI-19 i innych chorób, dla których istotne są te 65 białka. Choć zmotywowała nas pandemia COVID-19, to oczekujemy, że nasze przewidywania dotyczące 10 milionów cząsteczek przyspieszą poszukiwania leków przeciwko także innym chorobom - mówi Kowalewski.

- W perspektywie historycznej leczenie chorób z czasem stawało się coraz bardziej złożone, w miarę jak coraz lepiej rozumieliśmy choroby i genetyczne predyspozycje przyczyniające się do ich rozwoju oraz nasilenia objawów. Podejście wykorzystujące uczenie maszynowe może odegrać dużą rolę w przewidywaniu terapeutycznych możliwości, przez dostarczenie naukowcom dodatkowych opcji do dalszego badania. Podczas gdy podejście to mocno opiera się na danych eksperymentalnych, wirtualny skrining może pomóc badaczom w zadawaniu nowych pytań i odkrywaniu nowych informacji - dodaje badacz.

Teraz naukowcy starają się o fundusze i poszukują współpracowników do prowadzenia dalszych badań odkrytych na komórkach, zwierzętach i ostatecznie na ludziach.

Więcej informacji tutaj.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

dr Kamil Mazurek
Dzień Wschodzi
film

Farma insektów, czyli pomysły młodych przedsiębiorców na biznes

Dzień wschodzi z nowymi możliwościami dla przedsiębiorczych umysłów dzięki projektowi AccEnt, który wspiera młode talenty z całego świata. Dr Kamil Mazurek z Wydziału Politologii i Dziennikarstwa UMCS – koordynator projektu opowiedział nam o inicjatywie, która łączy naukę z biznesem, oferując kompleksowe wsparcie dla przyszłych przedsiębiorców.

Dzisiaj (czwartek, 27 czerwca) z kąpieliska nad zalewem miejskim w Zamościu korzystać nie można

W wodzie pojawiły się sinice. Kąpielisko zamknięte

Formalnie sanepid kąpieliska nad zalewem nie zamknął, ale administrujący nim Ośrodek Sportu i Rekreacji w Zamościu wydał komunikat, że dzisiaj (27 czerwca) będzie ono zamknięte.

Żar leje się z nieba. Piekielne upały w Lubelskiem

Żar leje się z nieba. Piekielne upały w Lubelskiem

Żar leje się z nieba. Synoptycy zapowiadają nawet 33 stopnie na termometrach.

Bartosz Kitliński to jeden z kandydatów do medalu w Bydgoszczy

Setne mistrzostwa Polski w lekkiej atletyce startują w czwartek. O medale i minima do Paryża

Jak przystało na jubileuszowe, setne mistrzostwa Polski impreza w Bydgoszczy będzie wyjątkowa. Zawodnicy nie tylko powalczą o medale i tytuły, ale i o kwalifikacje na igrzyska olimpijskie. To będzie ostatnia szansa, żeby wywalczyć bilet do Paryża. W imprezie, która potrwa do soboty wystąpi niemal 700 osób, w tym 53 z województwa lubelskiego.

ulica Kościuszki zamknięta dla ruchu
biała podlaska

Ulica do przebudowy, drzewa do wycinki

Rusza przebudowa ulicy Kościuszki. Nie obędzie się bez wycinki, przeciwko której kilka miesięcy temu protestowali mieszkańcy. Ale urzędnicy obiecują, że tam, gdzie system korzeniowy pozwoli, drzewa będą ocalone. Na razie, szykują się utrudnienia dla kierowców.

Odkrywcy Ziemi Włodawskiej pokazują swoje perełki w ratuszu
Zdjęcia
galeria

Odkrywcy Ziemi Włodawskiej pokazują swoje perełki w ratuszu

W holu Urzędu Miejskiego we Włodawie można oglądać niezwykłą wystawę przygotowaną przez Stowarzyszenie Odkrywców Ziemi Włodawskiej. Na ekspozycji zobaczymy stare fotografie, hełmy strażackie, menażkę cesarską sygnowaną na 1913 r. i wiele artefaktów odkrytych w takcie prowadzonych przez stowarzyszenie poszukiwań.

Marek Bartos może być pierwszym wzmocnieniem Motoru Lublin

Obrońca ze Słowacji pierwszym transferem Motoru Lublin? Napastnik nie dla beniaminka

Motor Lublin jest bliski pozyskania pierwszego zawodnika w letnim okienku transferowym. Według plotek beniaminek PKO BP Ekstraklasy podpisze umowę ze słowackim obrońcą Markiem Bartosem z klubu FK Zeleziarne Podbrezova.

Uroczystości w biłgorajskiej komendzie

Nowi szefowie policji w dwóch komendach

Zmiany szefów policji w dwóch komendach. Inspektor Artur Deryło, dotychczasowy komendant z Tomaszowa Lubelskiego pokieruje garnizonem w Biłgoraju.

Pan Savyan w Pubie Pod Ziemią
27 czerwca 2024, 20:00

Pan Savyan w Pubie Pod Ziemią

Artysta, piosenkarz i komik znany m.in z takich utworów jak: „W kolorku Amaretto”, czy „Retrogradacja Merkurego”, człowiek, który podbija polski internet. Już dziś wystąpi w lubelskim Pubie Pod Ziemią.

Kylian Mbappe i jego koledzy zagrają w 1/8 finału z Belgią

Kto z kim w 1/8 finału mistrzostw Europy?

Zakończyła się faza grupowa mistrzostw Europy w Niemczech. Po dwóch dniach przerwy rozpocznie się faza pucharowa. Już w 1/8 finału nie zabraknie ciekawych meczów. Interesująco zapowiadają się przede wszystkim spotkania: Francja – Belgia i Niemcy – Dania.

Cristiano Ronaldo i spółka musieli uznać w środę wyższość Gruzji

Euro 2024: Gruzja sensacyjnie pokonała Portugalię, Czesi jadą do domu

Po wygranej z Portugalią 2:0 Gruzja zajęła trzecie miejsce w grupie F i wywalczyła sensacyjny awans do fazy pucharowej. W 1/8 finału zgra też Turcja, która pokonała Czechy 2:1 i zakończyła fazę grupową na drugim miejscu. Czesi, tylko z jednym punktem, jadą do domu

Rockowy koniec roku akademickiego
27 czerwca 2024, 18:00

Rockowy koniec roku akademickiego

Utwory zespołów takich jak: Bon Jovi, Aerosmith, Dżem, Deep Purple, Perfect i innych usłyszymy w czwartek Centrum Kongresowym UP na zakończeniu roku akademickiego.

Jan Vertonghen i spółka nie wygrali z Ukrainą, ale zajęli drugie miejsce w swojej grupie i grają dalej na Euro

Euro 2024: Wszyscy w grupie E wywalczyli po cztery punkty, Rumunia, Belgia i Słowacja z awansem

Słowacja zremisowała 1:1 z Rumunią, a Belgia z Ukrainą 0:0. Podział punktów sprawił, że pierwsze miejsce w grupie E zajęła Rumunia, drugie Belgia, a trzecie Słowacja. Czwarta była Ukraina, która podobnie jak rywale zgromadziła cztery punkty, a mimo to pożegnała się z mistrzostwami.

Drogowcy oceniają, że do tej pory wykonali ok. 35 proc. robót związanych z przedłużeniem ul. Lubelskiego Lipca '80
ZA CUKROWNIĄ
galeria

Nowy etap budowy przedłużenia ul. Lubelskiego Lipca '80. Co się zmieni dla kierowców?

W czwartek, 27 czerwca, drogowcy zamkną ul. Ciepłą na odcinku od ul. Betonowej do ul. Przeskok. Będą tu prowadzone roboty sanitarne.

Adela Piskorska w środę pojawiła się w Lublinie, żeby odebrać gratulacje za swój kapitalny występ w Belgradzie

Adela Piskorska odebrała gratulacje za świetny występ na mistrzostwach Europy w pływaniu

Zawodniczka AZS UMCS Lublin była bez wątpienia jedną z gwiazd mistrzostw Europy w pływaniu, które zostały rozegrane w Belgradzie. Adela Piskorska wróciła do domu z trzema medalami, w tym złotym na 100 metrów stylem grzbietowym. Drugi, indywidualny krążek wywalczyła na 50 metrów grzbietem (brąz). Kolejne złoto zdobyła w sztafecie mieszanej 4x100 metrów stylem zmiennym. Polacy w sumie aż 15 razy stawali na podium.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium