Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

koronawirus

18 sierpnia 2020 r.
13:39

Biomed Lublin rozpoczął dziś produkcję pierwszego na świecie leku na Covid-19

Dostawa osocza do Biomedu
Dostawa osocza do Biomedu (fot. Maciej Kaczanowski)

– Jako pierwsi na świecie startujemy z produkcją leku przeciwko Covid-19. Tu, w Lublinie – ogłosili we wtorek przedstawiciele Uniwersytetu Medycznego i lubelskiej firmy Biomed. Pierwsza partia preparatu z osocza ozdrowieńców zostanie podana pacjentom w ramach badań klinicznych za około dwa miesiące.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– Kiedy kilka miesięcy temu rodził się projekt pojawiały się głosy, że za parę miesięcy to już będzie po problemie. Przestrzegaliśmy przed takim optymizmem i jak widzimy, wirus z nami został, jest i obawiam się, że zagości u nas na dłużej. W związku z tym stworzenie skutecznej formy terapii, a również być może profilaktyki, jest niezwykle ważne – mówi prof. dr hab. n. med. Krzysztof Tomasiewicz, kierownik Katedry i Kliniki Chorób Zakaźnych Uniwersytetu Medycznego w Lublinie.

To on pod koniec marca w lubelskim szpitalu przy ul. Staszica jako pierwszy w Polsce podał chorym na Covid-19 preparat z osocza pobranego z krwi pacjentów, którzy pokonali koronawirusa.

– W naszej klinice mamy dostęp do wszystkich leków, jakie zostały zaaprobowane. Jeżeli patrzymy na skuteczność terapii, to działanie osocza ozdrowieńców ma tu szczególne miejsce. W tej chwili możemy mówić już o dziesiątkach pacjentów, u których jego podanie ma pozytywny skutek, oczywiście z pewnymi uwarunkowaniami – dodaje prof. Tomasiewicz.

Współpracę z lubelską kliniką rozpoczęła firma Biomed Lublin, stawiając sobie za cel stworzenie leku, który byłby wykorzystywany w leczeniu Covid-19. Pierwsze tygodnie poświecono głównie na zbiórkę wymaganej do rozpoczęcia produkcji ilości osocza ozdrowieńców. Zebrano 150 litrów krwi, z czego ponad 100 litrów pochodzi od górników z Jastrzębskiej Spółki Węglowej.

Dzisiaj w laboratoriach spółki rozpoczęto frakcjonowanie osocza. Po tym etapie będzie możliwe wskazanie, ile ampułek leku uda się wytworzyć z zebranego osocza. Według szacunków, powinno to być ok. 3 tys. dawek. Produkcja powinna potrwać ok. dwa miesiące.

– Prawdopodobnie z końcem października będziemy w stanie zwolnić lek do badań klinicznych – zapowiada Piotr Fic, wiceprezes Biomem Lublin S.A. – Po kolejnych czterech miesiącach będziemy mogli mówić o pierwszych wnioskach z badań. A później, po przejściu procesu rejestracyjnego, będzie można dopuścić lek do sprzedaży. Mówimy tu o długich miesiącach, ale i o konsekwentnym działaniu, które ma na celu zbliżenie się do momentu, w którym lek będzie powszechnie dostępny dla wszystkich pacjentów w Polsce.

– Według mojej wiedzy w tej chwili nie ma żadnego innego leku, który w perspektywie najbliższego roku może być wprowadzony i skutecznie działać przeciwko wirusowi – przekonuje natomiast Grzegorz Czelej, senator PiS i pomysłodawca projektu. – Nawet jeżeli sukcesem zakończą się prace nad szczepionką, ten lek będzie miał dla niej charakter uzupełniający.

Polityk zaapelował też to Unii Europejskiej o tworzenie banków osocza we wszystkich krajach wspólnoty. Jak tłumaczy, najważniejsze jest szybkie pobranie materiału od osób wyleczonych ze względu na szybki spadek liczby przeciwciał w krwi. - Należy dołożyć wszelkich starań, by system działał tak, aby od razu po drugiej próbie ujemnej u poszczególnych pacjentów, pobierać od nich osocze. Wtedy uzyskujemy największe stężenie przeciwciał i tym samym najwięcej leku, a działanie takiego osocza jest najbardziej skuteczne – wyjaśnia Czelej.

Uczestnicy projektu na produkcję leku na Covid-19 pozyskali grant z Agencji Badań Medycznych w wysokości 5 mln zł. Część prac Biomed sfinansuje z własnych środków, ale firma nie informuje o kosztach, jakie poniesie. Według powszechnej opinii spółka już teraz jest jednak uznawana za jednego z największych zwycięzców „koronahossy” na polskiej giełdzie. Od początku roku jej notowania wzrosły o ponad 2400 proc.

CoVid-800x100-5s.gif

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Poławiacze Pereł w Fabryce Kultury Zgrzyt. Komediowa jazda bez trzymanki
improv

Poławiacze Pereł w Fabryce Kultury Zgrzyt. Komediowa jazda bez trzymanki

W najbliższy czwartek, 3 kwietnia, Fabryka Kultury Zgrzyt w Lublinie zamieni się w miejsce spontanicznego humoru, a to za sprawą Poławiaczy Pereł Improv Teatr i ich najnowszego, improwizowanego spektaklu komediowego "Każdy widz się liczy!".

Minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz w bazie wojskowej w Sochaczewie 
PAP/Marcin Obara

Program Wisła: umowa na wsparcie logistyczne dla polskich Patriotów

W poniedziałek w bazie wojskowej w Sochaczewie została zawarta umowa z USA na wsparcie logistyczne i techniczne dla polskich systemów Patriot.

Prawa człowieka na dużym ekranie. 23. Objazdowy Festiwal Filmowy WATCH DOCS w Lublinie

Prawa człowieka na dużym ekranie. 23. Objazdowy Festiwal Filmowy WATCH DOCS w Lublinie

Pierwszy weekend kwietnia upłynie w Lublinie pod znakiem kina zaangażowanego społecznie. W dniach 4–6 kwietnia 2025 r. w lubelskim klubie Baobab odbędzie się 23. Objazdowy Festiwal Filmowy WATCH DOCS. Prawa Człowieka w Filmie. Tegoroczny program festiwalu WATCH DOCS skupia się wokół trzech głównych tematów: neokolonializm, przemoc szkolna i równe traktowanie.

Dar i nadzieja w 20. rocznicę odejścia św. Jana Pawła II. Sympozjum i wystawa
galeria

Dar i nadzieja w 20. rocznicę odejścia św. Jana Pawła II. Sympozjum i wystawa

Naukowcy z Polski i zagranicy, przedstawiciele papieskich instytucji i goście zgromadzili się w poniedziałek na KUL na sympozjum „Międzynarodowa Konferencja Naukowo-Edukacyjna: Dar i nadzieja w 20. rocznicę odejścia św. Jana Pawła II”.

Tak będzie wyglądała Szkoła Podstawowa Specjalna nr 26 im. Janusza Korczaka. przy ul. Hanki Ordonówny rozpoczyna się budowa nowej siedziby

Zaczyna się budowa nowej szkoły w Lublinie. Będzie gotowa za 2 lata

Dokumentacja jest gotowa, prace ruszą w tym tygodniu, a za dwa lata będzie gotowa nowa siedziba Szkoły Podstawowej Specjalnej nr 26 im. Janusza Korczaka.

Wybory prezydenckie zaplanowano na 18 maja. Ewentualna druga tura zostanie przeprowadzona 1 czerwca.

Kto zostanie prezydentem Polski? Jest już 10 zarejestrowanych kandydatów

Tylu zarejestrowała już Państwowa Komisja Wyborcza. Pozostali mają czas do piątku, do godziny 16.

Krok w stronę miasta. Gmina złożyła wniosek do wojewody

Krok w stronę miasta. Gmina złożyła wniosek do wojewody

Wniosek do wojewody lubelskiego już złożony: Janów Podlaski stara się o prawa miejskie.

Spółdzielnia Mleczarska Ryki wdraża tę technologie pierwsza w Polsce

Spółdzielnia Mleczarska Ryki wdraża tę technologie pierwsza w Polsce

Wcześniej była metoda mikrofiltracji, teraz będzie technologia UV do oczyszczania solanki. Spółdzielnia Mleczarska Ryki wdraża ją jako pierwsza w Polsce.

Adam Kuś (w niebieskim stroju) rozpoczął sezon od świetnego występu

Zawodnicy Monogo Lubelskie Perła Polski błyszczeli w rywalizacji na czeskich szosach

W miniony weekend u naszych południowych sąsiadów rozegrano dwa wyścigi. W sobotę w okolicach Hlohovca rozegrano Trofeo Cinelli.

Tragiczny wypadek w Chełmie. 19-latek usłyszał zarzuty

Tragiczny wypadek w Chełmie. 19-latek usłyszał zarzuty

Zarzuty spowodowania katastrofy drogowej i jazdy po pijanemu usłyszał w poniedziałek 19-letni Szymon C. podejrzany o spowodowanie w Chełmie wypadku, w którym zginęło dwóch 18-latków, przewożonych w bagażniku auta. Samochodem tym podróżowało w sumie 10 młodych osób.

Uroczystość podpisania umowy w LCK

Miliardy w sieć i liczniki. PGE podpisała rekordową umowę

12,1 miliarda złotych zainwestuje Grupa PGE w sieć, nowoczesne rozwiązania cyfrowe i wiele innych dziedzin swojego biznesu. Pieniądze pochodzą z niskooprocentowanej pożyczki, w ramach KPO, której udzielił Bank Gospodarstwa Krajowego. Umowę podpisano dziś w Lublinie. Szefowie PGE obiecują, że olbrzymie pieniądze pozwolą obniżyć rachunki za prąd.

Niebezpieczne pamiątki z czasów II wojny światowej znalezione podczas budowy

Niebezpieczne pamiątki z czasów II wojny światowej znalezione podczas budowy

Podczas prac ziemnych na terenie gminy Zalesie odkryto pocisk artyleryjski pochodzący z okresu I wojny światowej. Niebezpieczne znalezisko zostało zabezpieczone przez policję i zneutralizowane przez saperów. Przypominamy, jak postępować w przypadku znalezienia niewybuchów.

Z trzema promilami na traktorze. Został złapany przez świadków

Z trzema promilami na traktorze. Został złapany przez świadków

Ponad 3 promile alkoholu w organizmie wykazało badanie alkomatem u 31-letniego kierowcy traktora. Dalszą jazdę maszyną uniemożliwili mu świadkowie zdarzenia.

Jak ma się rozwijać transport publiczny w mieście i gminie? Przyjdź na konsultacje

Jak ma się rozwijać transport publiczny w mieście i gminie? Przyjdź na konsultacje

Miasto chce poznać opinie mieszkańców na temat transportu publicznego. Można wypełnić ankietę i przyjść na konsultacje.

ZGL ma być spółką. Dotychczasowa formuła prawna wpędziła ZGL w problemy finansowe

ZGL ma być spółką. Dotychczasowa formuła prawna wpędziła ZGL w problemy finansowe

Zakład Gospodarki Lokalowej w Łukowie będzie spółką. Zdaniem władz miasta dotychczasowa formuła prawna się nie sprawdziła i wpędziła ZGL w problemy finansowe.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium