W kraju działają obecnie 802 punkty pobrań wymazów do testów PCR, w najbliższych dniach przybędzie 80. Testy antygenowe można wykonać w aptekach, laboratoriach lub mobilnych punktach, których zgłosiło się dotąd ok. 250 – przekazał Narodowy Fundusz Zdrowia.
Rzecznik NFZ Sylwia Wądrzyk poinformowała PAP, że w kraju są aktualnie 802 punkty pobrań wymazów na obecność wirusa SARS-CoV-2, które realizują testy PCR, finansowane przez NFZ.
Oznacza to, że w ciągu ostatnich dwóch tygodni uruchomiono 153 nowe punkty. Ich liczba oraz godziny funkcjonowania są – jak zaznacza rzecznik Funduszu - na bieżąco dostosowywane do zmieniającej się sytuacji epidemicznej i gwałtownego wzrostu zakażeń.
W najbliższych dniach planowane jest uruchomienie kolejnych 80, w tym całodobowych. Nowe punkty zostaną uruchomione między innymi w województwie kujawsko-pomorskim, lubelskim, lubuskim, łódzkim, mazowieckiem, podlaskim, pomorskim, śląskim, warmińsko-mazurskim, wielkopolskim i zachodniopomorskim.
– Warto przypomnieć, że zlecenie na test PCR może wystawić między innymi lekarz podstawowej opieki zdrowotnej czy lekarz dyżurujący w ramach nocnej lub świątecznej opieki zdrowotnej – akcentuje Wądrzyk.
Rzecznik NFZ podkreśla, że możliwość wystawiania zleceń na test w kierunku koronawirusa za pośrednictwem systemu gabinet.gov.pl dotyczy również lekarzy, którzy nie realizują świadczeń w ramach umów zawartych z NFZ.
Ponadto – jak przypomniała - każda osoba, która podejrzewa zakażenie może sama uzyskać zlecenie na test po wypełnieniu formularza na stronie internetowej.
Testy można wykonać w punktach pobrań wymazów na obecność wirusa SARS-CoV-2, które działają na terenie całego kraju. Ich mapa dostępna jest pod tym adresem.
Z kolei testy antygenowe możemy wykonać w aptekach, laboratoriach lub mobilnych punktach wymazowych, które zgłosiły chęć ich wykonywania. Do oddziałów wojewódzkich NFZ wpłynęło dotąd ok. 250 zgłoszeń. Nabór jest ciągły i otwarty – jak zaznacza Fundusz - codziennie zgłaszają się nowe podmioty.
Co ważne, na badanie w przypadku testu antygenowego nie potrzeba skierowania.
Z danych NFZ przekazanych PAP wynika, że w województwie dolnośląskim działa obecnie 49 punktów pobrań wymazów na obecność wirusa SARS-CoV-2, w tym 12 w samym Wrocławiu. Ponadto, w regionie działa już 15 aptek, które zadeklarowały chęć wykonywania testów antygenowych.
Na terenie województwa mazowieckiego zabezpieczonych jest 98 stacjonarnych punktów wymazowych, w samej Warszawie 43. Kolejne 21 (m.st. Warszawa 8 punktów oraz powiaty: pruszkowski, sochaczewski, miński, wołomiński, ciechanowski, płocki, radomski, lipski, Iłżecki, wyszkowski, ostrołęcki, siedlecki) są w trakcie uruchamiania.
– Na teranie Warszawy funkcjonuje również punkt, którzy działa całodobowo - Szpital Solec. Ponadto w województwie funkcjonuje 16 mobilnych zespołów wymazowych. Dodatkowo 18 aptek, zadeklarowało chęć wykonywania testów antygenowych. Są to placówki w Błędowie, Brwinowie, Kadzidle, Nowych Łubikach, Ostrówku, Pułtusku, Słupnie, Warszawie i Żyrardowie - wskazała rzecznik.
W województwie łódzkim aktualnie działa 57 punktów pobrań wymazów. Wymazy pobiera również 11 karetek wymazowych. W ubiegłym tygodniu otwarto kolejne nowe punkty, niemalże podwajając ich ilość w stosunku do ilości z początku stycznia. Nowe punkty pobrań powstały nie tylko w samej Łodzi, ale również w innych mniejszych miejscowościach takich jak Koluszki, Bełchatów, Łowicz, Tomaszów Mazowiecki czy Piotrków Trybunalski. Ten tydzień rozpoczął się również otwarciem 4 nowych punktów. W najbliższych dniach ruszają kolejne dwa punkty. Oddział prowadzi równocześnie negocjacje w sprawie otwarcia punktu całodobowego na terenie miasta Łodzi. Ponadto, w regionie działa 16 aptek, które zadeklarowały chęć wykonywania testów antygenowych. Część aptek już testuje pacjentów zgodnie z ustalonym przez siebie harmonogramem, część złożyła zamówienie na testy.
Na terenie województwa kujawsko-pomorskiego zabezpieczone są 64 stacjonarne punkty wymazowe, kolejne 8 zostanie uruchomionych jeszcze w tym tygodniu. Ponadto w województwie funkcjonuje 11 transportów sanitarnych, oraz 13 mobilnych zespołów wymazowych. W związku ze zwiększającą się stale liczbą osób zakażonych koronawirusem wszystkie punkty wydłużają godziny pracy, aby każdy chętny mógł zgłosić się na wymaz w dogodnym dla siebie czasie. Dodatkowo w regionie 12 aptek, zadeklarowało chęć wykonywania testów antygenowych, z czego 6 zgłosiło, że już są gotowe do testowania: w Grudziądzu oraz w miejscowościach: Gruta, Chodecz, Kowal, Radziejów i Włocławek.
W Małopolsce działa obecnie 60 punktów pobrań wymazów. W miniony weekend pracę rozpoczęły punkty w Krakowie, Dojazdowie, Rabce-Zdrój, Tarnowie, Bochni, Zakopanem, Nowym Targu. Kolejne sześć rusza dziś – dwa w Krakowie, po jednym w Nowym Targu, Zakopanem, Wadowicach oraz Myślenicach. W związku ze zwiększającą się stale liczbą osób zakażonych koronawirusem, w Małopolsce obecnie wszystkie punkty wydłużają godziny pracy. Ponadto, w regionie działają 22 apteki, które zadeklarowały chęć wykonywania testów antygenowych. To m.in. apteki z Krakowa, Chrzanowa, Tarnowa, Wadowic, Nowego Sącza, Tylmanowej czy Rabki-Zdrój. W tej ostatniej testy są wykonywane już od ub. tygodnia.